Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co zastosować na ściętą słomę?

91 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 09:42

Co zastosować na ściętą słomę? Witam
Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co zastosować na ściętą słomę? Dzisiaj, 23:27
  •  

#2 Share rafal11195

rafal11195

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • Zainteresowania:branza rolnicza motoryzacja

Napisany 24 lipiec 2011 - 09:44

Co zastosować na ściętą słomę? kolego ja bym sie nie bawil w nic inego, ja stosuje mocznik , przy okazji wprowqadzasz do gleby N, takie jest moje zdanie .

#3 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 09:50

Co zastosować na ściętą słomę? A uważasz że 100kg/ha mocznika jest wystarczająco?
I jak z przyswajalnością składników ze słomy do gleby po zastosowaniu tego nawozu?
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa

#4 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 24 lipiec 2011 - 10:17

Co zastosować na ściętą słomę? Nie pamiętam dokładnie ale uczeni zalecają 10kg azotu na 1tonę słomy.

#5 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 10:22

Co zastosować na ściętą słomę? mozesz dac mocznik w ilosci 100kg na ha
lub zastosowac to co ja zaczolem stosowac Ug Max

#6 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 10:46

Co zastosować na ściętą słomę? albo EM lub EM własnej roboty ja tak robię i te bakterie dobrze rozkładają słomę na próchnicę zamiast gnić

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#7 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 10:52

Co zastosować na ściętą słomę? Ug max także rozważałem zastosować. Ciekawe czy jest możliwość mieszania tego środka z mocznikiem..
EM to te całe efektywne mikroorganizmy? Słyszałem o nich jednak nigdy nie stosowałem, i jak je samemu można właściwie wytworzyć?

I jeśli ktoś posiadałby dokładne dane jaka jest przyswajalność składników ze słomy do gleby przy stosowaniu poszczególnych środków to byłoby super.

#8 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 10:54

Co zastosować na ściętą słomę? http://www.agrofoto...._60#entry760378 zobacz na ostatniej stronie tematu napisane jak zrobić samemu EM

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#9 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 24 lipiec 2011 - 12:25

Co zastosować na ściętą słomę? Czy jeśli da się 100kg mocznika i będę siał pszenicę ozimą to jest sens dawać jeszcze azot przed siewnie? Ja myślałem zrobić tak: dać 100 kg mocznika, oprysk ekosłomą i uprawa gruberem - może być?

#10 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 18:31

Co zastosować na ściętą słomę? Podawanie azotu do rozkładu słomy sprawdza się na glebach o wysokiej sprawności biologicznej, natomiast na glebach zubożonych biologicznie, azot nie uzupełni ani nie zastąpi brakujących mikroorganizmów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu tworzenia materii organicznej z resztek pożniwnych. Z produktów biologicznych przeznaczonych do rozkładu słomy np. UGmax jest stosowany zamiast azotu. Preparat w swoim składzie poza odpowiednimi mikroorganizmami posiada również dla nich niezbędną startową dawkę składników pokarmowych. A więc lepiej azot stosować do nawożenia roślin a na słomę preparat który ją odpowiednio przetworzy i wpłynie na poprawę jakości gleby.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 24 lipiec 2011 - 18:41

Co zastosować na ściętą słomę? koledzy pozwólcie że podepne się do tematu a mianowicie czy rozlanie gnojowicy na śćiętą słome da podobne efekty co stosowanie mocznik? Jeżeli tak to w jakiej dawce na ha? Za odp z góry dziękuje.

#12 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 19:15

Co zastosować na ściętą słomę? Gnojowica da z tych wszystkich zabiegów najlepszy efekt, bo dodatkowo wprowadzasz mikroorganizmy w dużej ilości wraz z bogatą pożywką dla nich.
A ilość to już zależy od ilości którą dysponujesz.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#13 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 19:35

Co zastosować na ściętą słomę? jest jej około 22tys litr. Jak myslicie na ile ha wystarczy i czy rozćięczać?

#14 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 19:37

Co zastosować na ściętą słomę? Bogdan01 dzięki za wypowiedź. A co sadzisz o EM?
Gleby nie są u mnie zbyt dobre, ogólnie na kawałkach które zamierzam ściąć jest IVb, V i VI klasa więc jej skład pozostawia wiele do życzenia.

Ovi przelicz sobie zawartość azotu w 1tys. gnojowicy(od różnych zwierząt różna zawartość npk) na czysty składnik i będziesz wiedział ile rozlać aby twoje nawożenie odpowiadało dawce przykładowo 100kg mocznika na hektar.

Edytowany przez Rolnikix, 24 lipiec 2011 - 19:39.

#15 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 24 lipiec 2011 - 20:13

Co zastosować na ściętą słomę? Bogdanie, dużo tego sprzedajecie?

ja bym obstawiał teorię "złotego środka" bo same "bakterie" cudów nie zdziałają, bo i coś muszą "jeść" a czy samo nawożenie coś da, pewno tak a bakterii i tak jest sporo w glebie jaka by nie była

#16 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 lipiec 2011 - 20:27

Co zastosować na ściętą słomę?

Czy jeśli da się 100kg mocznika i będę siał pszenicę ozimą to jest sens dawać jeszcze azot przed siewnie? Ja myślałem zrobić tak: dać 100 kg mocznika, oprysk ekosłomą i uprawa gruberem - może być?

Jeżeli gleba jest utrzymana w kulturze to wystarczy 7-8kgN/1t słomy

Jak dasz N na ściernie to nie potrzeba używać N przedsiewnie pod pszenice. Zresztą ogólnie N przedsiewnie pod zboża ozime to zbrodnia.
Ogólnie do rozkładu resztek w glebie musi być odpowiedni stosunek C:N. Optymalny stosunek to 30:1. Słoma ma stosunek 75(100):1 więc bez dodania N do gleby się nie obędzie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#17 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 16:33

Co zastosować na ściętą słomę? MichalR, obornik i gnojowica zawierają cenne składniki i podanie ich na resztki pożniwne wnosi do gleby swoją wartość nawozową.
Natomiast wartość tych nawozów zależy nie tylko od ich pochodzenia i składu lecz przede wszystkim od kierunku i stopnia przetworzenia przez znajdujące się w nich mikroorganizmy. Najczęściej są to mikroorganizmy powodujące gnicie i pogorszenie wartości nawozowej dla roślin oraz nie korzystne oddziaływujące na glebę.
Najskuteczniejszym sposobem zagospodarowania odchodów zwierzęcych jest zastosowanie odpowiednich mikroorganizmów, które korzystnie wpłyną na ich proces przemiany. Wartość takiego nawozu nie maleje, a wzrasta i wprowadzony go do gleby wpływa na poprawę jej jakości.

Rolnikix, niezależnie od klasy gleby, stopniowa odbudowa materii organicznej wpływa na poprawę jej stanu i urodzajności.

#18 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 19:07

Co zastosować na ściętą słomę? czyli ile mniej mjecej można rozlać gnojowicy na hektar?

#19 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 19:12

Co zastosować na ściętą słomę? Nie przeliczałeś nigdy nawozu na czysty składnik npk?
Od jakich zwierząt to jest gnojowica?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share tobiasz51

tobiasz51

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 19:45