Rolnikix

Co zastosować na ściętą słomę?

Polecane posty

Rolnikix    4

Witam

Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.

Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.

Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

kolego ja bym sie nie bawil w nic inego, ja stosuje mocznik , przy okazji wprowqadzasz do gleby N, takie jest moje zdanie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

A uważasz że 100kg/ha mocznika jest wystarczająco?

I jak z przyswajalnością składników ze słomy do gleby po zastosowaniu tego nawozu?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

albo EM lub EM własnej roboty ja tak robię i te bakterie dobrze rozkładają słomę na próchnicę zamiast gnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Ug max także rozważałem zastosować. Ciekawe czy jest możliwość mieszania tego środka z mocznikiem..

EM to te całe efektywne mikroorganizmy? Słyszałem o nich jednak nigdy nie stosowałem, i jak je samemu można właściwie wytworzyć?

 

I jeśli ktoś posiadałby dokładne dane jaka jest przyswajalność składników ze słomy do gleby przy stosowaniu poszczególnych środków to byłoby super.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Czy jeśli da się 100kg mocznika i będę siał pszenicę ozimą to jest sens dawać jeszcze azot przed siewnie? Ja myślałem zrobić tak: dać 100 kg mocznika, oprysk ekosłomą i uprawa gruberem - może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Podawanie azotu do rozkładu słomy sprawdza się na glebach o wysokiej sprawności biologicznej, natomiast na glebach zubożonych biologicznie, azot nie uzupełni ani nie zastąpi brakujących mikroorganizmów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu tworzenia materii organicznej z resztek pożniwnych. Z produktów biologicznych przeznaczonych do rozkładu słomy np. UGmax jest stosowany zamiast azotu. Preparat w swoim składzie poza odpowiednimi mikroorganizmami posiada również dla nich niezbędną startową dawkę składników pokarmowych. A więc lepiej azot stosować do nawożenia roślin a na słomę preparat który ją odpowiednio przetworzy i wpłynie na poprawę jakości gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

koledzy pozwólcie że podepne się do tematu a mianowicie czy rozlanie gnojowicy na śćiętą słome da podobne efekty co stosowanie mocznik? Jeżeli tak to w jakiej dawce na ha? Za odp z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Gnojowica da z tych wszystkich zabiegów najlepszy efekt, bo dodatkowo wprowadzasz mikroorganizmy w dużej ilości wraz z bogatą pożywką dla nich.

A ilość to już zależy od ilości którą dysponujesz.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

jest jej około 22tys litr. Jak myslicie na ile ha wystarczy i czy rozćięczać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Bogdan01 dzięki za wypowiedź. A co sadzisz o EM?

Gleby nie są u mnie zbyt dobre, ogólnie na kawałkach które zamierzam ściąć jest IVb, V i VI klasa więc jej skład pozostawia wiele do życzenia.

 

Ovi przelicz sobie zawartość azotu w 1tys. gnojowicy(od różnych zwierząt różna zawartość npk) na czysty składnik i będziesz wiedział ile rozlać aby twoje nawożenie odpowiadało dawce przykładowo 100kg mocznika na hektar.

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

Bogdanie, dużo tego sprzedajecie?

 

ja bym obstawiał teorię "złotego środka" bo same "bakterie" cudów nie zdziałają, bo i coś muszą "jeść" a czy samo nawożenie coś da, pewno tak a bakterii i tak jest sporo w glebie jaka by nie była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy jeśli da się 100kg mocznika i będę siał pszenicę ozimą to jest sens dawać jeszcze azot przed siewnie? Ja myślałem zrobić tak: dać 100 kg mocznika, oprysk ekosłomą i uprawa gruberem - może być?

 

Jeżeli gleba jest utrzymana w kulturze to wystarczy 7-8kgN/1t słomy

 

Jak dasz N na ściernie to nie potrzeba używać N przedsiewnie pod pszenice. Zresztą ogólnie N przedsiewnie pod zboża ozime to zbrodnia.

Ogólnie do rozkładu resztek w glebie musi być odpowiedni stosunek C:N. Optymalny stosunek to 30:1. Słoma ma stosunek 75(100):1 więc bez dodania N do gleby się nie obędzie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

MichalR, obornik i gnojowica zawierają cenne składniki i podanie ich na resztki pożniwne wnosi do gleby swoją wartość nawozową.

Natomiast wartość tych nawozów zależy nie tylko od ich pochodzenia i składu lecz przede wszystkim od kierunku i stopnia przetworzenia przez znajdujące się w nich mikroorganizmy. Najczęściej są to mikroorganizmy powodujące gnicie i pogorszenie wartości nawozowej dla roślin oraz nie korzystne oddziaływujące na glebę.

Najskuteczniejszym sposobem zagospodarowania odchodów zwierzęcych jest zastosowanie odpowiednich mikroorganizmów, które korzystnie wpłyną na ich proces przemiany. Wartość takiego nawozu nie maleje, a wzrasta i wprowadzony go do gleby wpływa na poprawę jej jakości.

 

Rolnikix, niezależnie od klasy gleby, stopniowa odbudowa materii organicznej wpływa na poprawę jej stanu i urodzajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

czyli ile mniej mjecej można rozlać gnojowicy na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Nie przeliczałeś nigdy nawozu na czysty składnik npk?

Od jakich zwierząt to jest gnojowica?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

tobiasz51 dziekuje za konkretną odpowiedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

100kg mocznika ale oprysku czy rozsypanego.?

 

100kg nawozu to już taka ilość która dość swobodnie można równomiernie rozsiać na polu. Więc bym sypał, po co się męczyć i rozpuszczać. A rozpuścić 100kg mocznika w np 300l wody to trochę Ci zajmie :D

Co do zaw skl pokarmowych w gnojowicy to wygląda to tak:

Od bydła: N-0,33% P-0,07% K-0,29

Od trzody: N i P identycznie jak wyżej, K-0,17

Oczywiście te wyniki mogą być wychylać się w obie strony w zależności od wieku, typu hodowli, rodzaju pożywienia itd. Te wartości co podałem są uśrednione.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

W sumie ugmax wychodzi cenowo podobnie jak mocznik, tylko trochę dłużej się zejdzie bo trzeba opryskać ugmax-em, a nawóz bym rozsypał..

A co z tym EM?

I może jeszcze ktoś kto ścina słomę, wypowie się na ten temat?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

jak masz testować te wynalazki typu ugmax, em, lepiej zastosuj ok. 10 l. ekosłomy na ha,

koszt połowe mniejszy a efekt na pewno nie gorszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj