Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!!

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 21:40

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Witam
Potrzebuję pomocy odnośnie mojego kombajnu a mianowicie wczoraj kosiłem rzepak na usługach u klienta, wjechałem na kawałek pola, niepryskanego zarośniętego zielskiem itp. koniec końców zabiło mi cały kombajn tym syfem totalnie, od sieczkarni aż do podnośnika pochyłego zabity był cały, aż pasy zaczęły się ślizgać i stanęła młocarnia i cała reszta. Po 5h wreszcie udało mi się odepchać wszystko, wyczyścić i ruszyć dalej w pole. Po całym tym zajściu pozostał problem w postaci skaczących obrotów na bębnie młocarni niezależnie od obrotów i od tego czy kosze czy nie, obroty nagle sobie podskakuja o 100-200obr/min, zauważyłem też że kombajnem zaczęło mocniej trząść. Sprawdzałem bęben i cepy wyglądają ok są wszystkie śruby na nich,pasek od napędu też ok! Co może być tego przyczyną??? proszę o możliwe odpowiedzi
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Dzisiaj, 13:54
  •  

#2 Share JanuszM6040

JanuszM6040

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 21:48

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Prawdopodobnie skrzywił się wał na młocarni lub odrzutniku słomy. Włąćż kombajn i popatrz się na koła pasowe młocarni i odrzutnika czy nie mają bicia. Nawet małe odchyły mogą dać taki efekt.

#3 Share pawelzaza

pawelzaza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn - głównie ciągników i kombajnów

Napisany 18 lipiec 2011 - 22:22

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Być może pas napędu młocarni się ''spalił'' lub najprawdopodobniej jest teraz zbyt luźny. Spróbuj go naciągnąć.

#4 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 07:04

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Dziękuje za odpowiedzi :) dzis sprawdzę te koła dokładnie i jeszcze raz pasek!! Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? niech pisze..

#5 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 07:58

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Przygrzał Ci się pewnie mocno pasek młocarnia-odrzutnik. Nie będzie tego widać gołym okiem ale miałem to samo. Po kilku godzinach pracy Ci go rozerwie i wyrzuci. Po zmianie na nowy jak ręką odjął. Oczywiście zakładam, że nie wsuwki na czujniku sprawdziłeś i nie są luźne <_<

Edytowany przez MariuszE38, 19 lipiec 2011 - 18:05.

#6 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 10:55

wsuwki na czujniku sprawdzałem są OK, pasek też sprawdzilem wydaje sie być OK ale może być jak mówisz, lecz zauważyłem że koło od napędu młocarni ma luz osiowy i jak lekko szarpnę to się przesuwa wzdłuż wału w jedna i drugą stronę o jakieś 2cm!! Czy to ma tak Być?????? taki luz??? Może ktoś sprawdzi u siebie??

#7 Share Jacek23

Jacek23

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 14:29

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! 2 cm. luzu to zdecydowanie za dużo. Czy podczas wzdłużnego przesuwania cepy nie dochodzą do obudowy młocarni ?
Luz taki powstanie gdy puszczą stożkowe wewnętrzne pierścienie łożysk.
Jeśli łożyska są ok to wystarczy dokręcić nakrętki koronkowe o odpowiedni kąt.
Trochę z tym jest roboty, jeśli piasta koła dobrze siedzi to nawet trochę więcej.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 18:27

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Zmierzyłem ten luz i jest tak koło 5mm, cepy nie dochodzą do wału bo to koło pasowe slizga się tak jakby po wale a nie razem z nim.
Na zdjęciu zaznaczyłem gdzieDodany obrazek
i jak młocarnia wchodzi na wyższe obroty to to koło po tym chodzi na boki Może wie ktoś dlaczego i czy tak ma to być????

Edytowany przez seremiak, 19 lipiec 2011 - 18:33.

#9 Share pawelzaza

pawelzaza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn - głównie ciągników i kombajnów

Napisany 19 lipiec 2011 - 20:29

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Radziłbym zacząć od wymiany pasa. Mogło się też zepsuć łożysko wzdłużne które dociska jeden z talerzy kola. miałem taki przypadek przy jelonku. Przy wymianie pasa wysypały się kulki z łożyska dociskającego koło.

#10 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 20 lipiec 2011 - 06:13

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Dzięki za odpowiedź dzis ściągne pas i zobaczę na łożyska!! Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysłu???

#11 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 20 lipiec 2011 - 09:22

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Panowie jak ściągnąć to koło??? Bo nie mam pomysłu??? Jest śruba po środku ale niechce się odkrecic próbowałem z długą rurą i nic , może zznacie jakiś sposów na nią???

#12 Share pawelzaza

pawelzaza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 lipiec 2011 - 21:12

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Żeby sprawdzić to łożysko dociskające na kole młocarni nie trzeba tego koła odkręcać. Wystarczy odpiąć napinacz tzn te część która odpowiada za zmianę rozstawu talerzy koła. takie samo łożysko jest na kole odrzutnika od wewnętrznej strony. Aby sprawdzić to drugie łożysko należy zdjąć kolo na odrzutniku. A sprawdzałeś ten pas?? sprawdź jeszcze śrubę lub nakrętkę która trzyma koło odrzutnika tak samo z kołem od młocarni bo jeśli gwint tam puścił to będą takie objawy. tata miał taką awarię przy rekordzie.

#13 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 08:45

Pas sprawdzałem , dokładnie zmierzyłem i faktycznie jest różnica szerokości w miejscu na którym się slizgał jest węższy o 1,5mm i to też jest przyczyną moich problemów,ale z tym kołem też jest coś nie tak bo ma za duży luz osiowy byłem u znajomego co ma dominatora 108sl i tam ma luz rzędu 1mm a u mnie 5-7mm więc pewnie łożysko w tym kole od wewnętrznej jest zepsute, a może coś jeszcze???? Jak rozbiore to zobacze dokładnie co tam się znajduje z katalogu wynika że są jakieś tuleje ślizgowe a nie łożyska?? Może ma ktoś instrukcje napraw tego koła albo liste części Prośił bym o podesłanie skana tego elementu.
Dzięki za pomoc Pozdro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share pawelzaza

pawelzaza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 21:54

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!! Ale czy całe to koło ma luz czy tylko jeden z talerzy bo jeśli tak to wina leży po stronie zbyt wąskiego pasa który nie wciska się prawidłowo w koło i talerze mają luz. Jak długo masz ten kombajn? Czy kiedykolwiek spaliłeś juz pas od młocarni?? jeśli nie to wszystko przed tobą i wiele się jeszcze nauczysz w praktyce. Po porządnym zatknięciu pas jest do wymiany. Jak długo pas się ślizgał zanim wyłączyłeś młocarnię??