Skocz do zawartości

Zdjęcie

Duża kostka czy bele okrągłe

142 odpowiedzi na ten temat

#21 Share radek2711

radek2711

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 05 lipiec 2011 - 20:50

Duża kostka czy bele okrągłe A czy dużą kostkę można magazynować na polu w stercie, jeśli tak to trzeba je przykrywać folią?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Duża kostka czy bele okrągłe Dzisiaj, 00:10
  •  

#22 Share TD85D

TD85D

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 05 lipiec 2011 - 21:05

Duża kostka czy bele okrągłe Diesel91 jeśli twój znajomy ma taki sprzęt to poproś żeby zrobił ci kilka kostek na próbę. I dopiero wtedy mów co jest wygodniejsze

#23 Share mikon71

mikon71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 09:24

Duża kostka czy bele okrągłe w kulkach czy w prostokontach grunt miec zwiezione z pola i zmagazynowane i ot cała sztuka racja?

#24 Share Pawel1344

Pawel1344

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Zainteresowania:Sport, motoryzacja

Napisany 06 lipiec 2011 - 14:00

Duża kostka czy bele okrągłe W kulkach to jeszcze nie widziałem :lol:

#25 Share Diesel91

Diesel91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, muzyka

Napisany 09 lipiec 2011 - 21:43

Duża kostka czy bele okrągłe TD85D wystarczające są dla mnie okrągłe bele mam swój sprzet do tego, tak że nie musze nikogo zmawiac i jestem dzięki temu niezależny ;)

#26 Share TD85D

TD85D

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 09:39

Duża kostka czy bele okrągłe Nie chodzi mi o to czy jesteś niezależny. Tylko o to żebyś miał porównanie

#27 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 10:08

Duża kostka czy bele okrągłe Przy obecnej (i ubiegłorocznej) pogodzie bele okrągłe mają chyba przewagę nad dużą kostką. Nie miałem z nią do czynienia ale myślę, że podczas deszczu będzie się zachowywać podobnie jak mała kostka, jeśli jest inaczej to napiszcie. Bele okrągłe można zrobić i się nie stresować że zmokną...

#28 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 11:08

Duża kostka czy bele okrągłe Kostka ma ten plus że stóg można ułożyć w formie prostopadłościanu, czyli mamy więcej słomy na m2 zajmowanej powierzchni. I chyba w takim układzie też mniej słomy zmoknie.

#29 Share slawny

slawny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 06:33

Duża kostka czy bele okrągłe okragla ukladajac poziomo tez uzyskasz prostopadlosciaan;)

#30 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 27 październik 2011 - 17:53

Duża kostka czy bele okrągłe Ja miałem porównanie co do kostki i rolki

Plusy dla kostki:
- dużo wygodniejsza przy zwożeniu z pola bo raz że więcej waży przeliczając na m^3 czyli mniej kostek mniej jeżdżenia po polu a dwa to że
dużo więcej wejdzie na przyczepę jeśli chodzi o tony i to nie podlega dyskusji wystarczy trochę wyobraźni kartka i długopis
- Układanie stogu. Robi się wysoki prostopadłościan i tylko najwyższa warstwa zamoknie reszta jest sucha.
- Przy ścieleniu jest fajna jeśli robi się to ręcznie bo masz placek słomy (tak jak tłok uderzał) i łatwo bierze się na widły
- Prasowanie jest bardzo szybkie nie ma przestojów tylko się śmiga.

Minusy:
- Gdy zamoknie na polu jest problem z jej zabraniem także z tym trzeba się zwijać
- Potrzeba większej mocy
- Jest cięższa przez co bardziej ugniata glebę może to nie jest aż taki problem w innych rejonach ale ja mam u siebie BOROWINĘ (rędzina) kto też ją ma to wie o co mi chodzi ( ostatnio tata robił orkę zimową zetor forterra 10641 101KM nie dał rady Unii Tur 4*40 szło 3*40)
- Słoma jest mniej wartościowa jak dla mnie ( rolka rozwija się i super się nią ścieli nawet jak była mocno zbita kostka niestety nie)

Teraz trzeba powiedzieć coś o prasie jaką miałem była to NH D800 kostka 60x90 i prasowałem kolegi ciągnikiem 80KM dawał rade ale prędkość w granicach 8km i taką kostkę przerzucaliśmy z ojcem w chlewni bez problemu on sam z reszta. Większe kostki są już za duże do tego nie da rady.
Mimo wszystko gdybym mógł kupić prasę w dobrym stanie np. nh800 albo rivire cessalis 8080 to bym się nie wachał nad zakupem na razie mam rolkę i też się cieszę ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share maciek031993

maciek031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:długo by wymieniać...

Napisany 27 październik 2011 - 18:14

Duża kostka czy bele okrągłe @Melon a jaki czas sprasowania jednego ha w porównaniu do belownicy? :unsure:

Edytowany przez maciek031993, 27 październik 2011 - 18:15.

#32 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 październik 2011 - 21:42

Duża kostka czy bele okrągłe Problem z dużą kostką jest na głębokiej ściółce bo sam tego nie pokulasz. A balota rozwiniesz z siatki i ustawisz tam gdzie chcesz a nie tam gdzie z wideł spadnie :rolleyes:

#33 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 28 październik 2011 - 00:55

Duża kostka czy bele okrągłe @maciek trudno mi powiedzieć bo to zależy jaka słoma i od zestawu jeśli mówimy o np. Krone kostka 120x90 to rozmawiałem z operatorem i jechałem jako pasażer to prędkość do 18km/h ciężko było usiedzieć ale gość mówił 300 kostek dziennie przy dobrej słomie idzie zrobić 300*0.4= 120 ton ale u mnie po wsi prasowali słoma słaba to robili ok 150 dziennie. Kolega prasą NH D800 + Lamborghini 80KM prędkość coś koło 8km/h to też do 300 kostek robił bynajmniej tak mi mówił ale te kostki są mniejsze. Wszystko zależy jaka prasa i jaki ciągnik.
1ha dla krone 120 to więcej kręcenia się na uwrociach niż prasowania :P

Moim zdaniem można porównywać nowe pasówki np. Claas Variant, z prasami które robią mniejsze duże kostki + ciągnik tak z 100-120KM ale już prasy które mają 120 szerokość kostki to już żadna rolka nie ma z nią szans.

Edytowany przez melon10641, 28 październik 2011 - 00:57.

#34 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 28 październik 2011 - 17:13

Duża kostka czy bele okrągłe Ja osobiście miałem doczynienia i z duża kostką i belą ponieważ mogłem wybrać i wypróbować sprzęt na swoim polu... duża kostka jest super jeżeli ktoś sprzedaje słome... na niskopodwoziówkę wchodziło 11 ton a dla porównania masa bel 160 na tym samym składzie to 7.5 8 ton.
Po dłuższym namyśle kupiłem jednak rolke zmiennokomorową NH głównym bodźcem który mnie do tego skłonił była obsługa w mojej chlewni z dużą kostką musiałem się trochę pomęczyć

#35 Share Gramgro

Gramgro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motory, nowości technologiczne

Napisany 28 październik 2011 - 18:21

Duża kostka czy bele okrągłe Skoro już rozmowa o różnicach, to czy ktoś się spotkał z prasowaniem sianokiszonki i owijaniem zwykłą owijarką do bel? Chodzi mi o taką z pasami gumowymi na rolkach. Jeśli ktoś chce zmienić belarkę na prasę wielkogabarytową to czy można by owijać kostki zwykłą owijarką? Oczywiście długość kostki nie mogłaby być dłuższa od długości rolek. I czy zapotrzebowanie na moc jest większe i jeśli tak to o ile niż przy słomie?

#36 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 491 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 19:11

Duża kostka czy bele okrągłe Kolego ja w tym roku zacząłem robić sianokiszonkę w kostkach w efekcie tego mam rolkę claas na sprzedaż :)Prasowane prasą NH 1010 kostka 80/90cm. i dużo ciężej jak przy słomie nie ma gdyż i tak trzeba jechać trochę wolniej ,a tu link do jak owijałem na zwykłej owijarce własnej produkcji ale teraz w zimę zrobię taką jak orginał do kostek.

#37 Share PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 31 październik 2012 - 12:16

Duża kostka czy bele okrągłe
@koses i jak udała się kiszonka?Jakim ciągnikiem prasowałeś?Czy prasowałes bardziej wilgotną trawę?Ile może ważyć taka kostka jak w filmie?

#38 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 491 postów

Napisany 31 październik 2012 - 19:14

Duża kostka czy bele okrągłe Kiszonka super nawet jeśli ptactwo albo koty podziurawią folję to i tak pleśń nie wbije się w kostkę głębiej niż kilka centymetrów i od dóch lat nie mam żadnych strat w kiszonce .Prasuję JCB Fastrac o mocy 160KM. i prasuję w zależności od pogody ale zawsze staram się zbierać suchszą gdyż jest lżej zadawać kichę bydłu .Wagi nie znam ale w tym roku owijałem już na innej owijarce typowej do kostek .

#39 Share PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 07:20

Duża kostka czy bele okrągłe A nie próbowałeś układać kostki jedna przy drugiej i przykryc je tak jak pryzmę ?Koszt folii byłby dużo niższy.Widziałem film jak owijałeś,jestem pod wrażeniem tym bardziej że zrobiłeś ją sam(chodzi mi o owijarke), gdydym nie wiedział byłbym pewien że to fabryczna.Tą do okrągłych bel też chyba owijałeś,były jakieś minusy tego że zdecydowałeś się zrobić nową maszynę?

Edytowany przez PLis87, 01 listopad 2012 - 08:06.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 491 postów

Napisany 05 listopad 2012 - 19:11

Duża kostka czy bele okrągłe Na nowej jest bardziej płynne owijanie ,a na układanie w pryzmę i przykrycie folią nie zaryzykuję utraty paszy dla bydła .