TD85D

Duża kostka czy bele okrągłe

Polecane posty

TD85D    1

Nie chodzi mi o to czy jesteś niezależny. Tylko o to żebyś miał porównanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Przy obecnej (i ubiegłorocznej) pogodzie bele okrągłe mają chyba przewagę nad dużą kostką. Nie miałem z nią do czynienia ale myślę, że podczas deszczu będzie się zachowywać podobnie jak mała kostka, jeśli jest inaczej to napiszcie. Bele okrągłe można zrobić i się nie stresować że zmokną...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Kostka ma ten plus że stóg można ułożyć w formie prostopadłościanu, czyli mamy więcej słomy na m2 zajmowanej powierzchni. I chyba w takim układzie też mniej słomy zmoknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ja miałem porównanie co do kostki i rolki

 

Plusy dla kostki:

- dużo wygodniejsza przy zwożeniu z pola bo raz że więcej waży przeliczając na m^3 czyli mniej kostek mniej jeżdżenia po polu a dwa to że

dużo więcej wejdzie na przyczepę jeśli chodzi o tony i to nie podlega dyskusji wystarczy trochę wyobraźni kartka i długopis

- Układanie stogu. Robi się wysoki prostopadłościan i tylko najwyższa warstwa zamoknie reszta jest sucha.

- Przy ścieleniu jest fajna jeśli robi się to ręcznie bo masz placek słomy (tak jak tłok uderzał) i łatwo bierze się na widły

- Prasowanie jest bardzo szybkie nie ma przestojów tylko się śmiga.

 

 

Minusy:

- Gdy zamoknie na polu jest problem z jej zabraniem także z tym trzeba się zwijać

- Potrzeba większej mocy

- Jest cięższa przez co bardziej ugniata glebę może to nie jest aż taki problem w innych rejonach ale ja mam u siebie BOROWINĘ (rędzina) kto też ją ma to wie o co mi chodzi ( ostatnio tata robił orkę zimową zetor forterra 10641 101KM nie dał rady Unii Tur 4*40 szło 3*40)

- Słoma jest mniej wartościowa jak dla mnie ( rolka rozwija się i super się nią ścieli nawet jak była mocno zbita kostka niestety nie)

 

 

Teraz trzeba powiedzieć coś o prasie jaką miałem była to NH D800 kostka 60x90 i prasowałem kolegi ciągnikiem 80KM dawał rade ale prędkość w granicach 8km i taką kostkę przerzucaliśmy z ojcem w chlewni bez problemu on sam z reszta. Większe kostki są już za duże do tego nie da rady.

Mimo wszystko gdybym mógł kupić prasę w dobrym stanie np. nh800 albo rivire cessalis 8080 to bym się nie wachał nad zakupem na razie mam rolkę i też się cieszę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

Problem z dużą kostką jest na głębokiej ściółce bo sam tego nie pokulasz. A balota rozwiniesz z siatki i ustawisz tam gdzie chcesz a nie tam gdzie z wideł spadnie :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

@maciek trudno mi powiedzieć bo to zależy jaka słoma i od zestawu jeśli mówimy o np. Krone kostka 120x90 to rozmawiałem z operatorem i jechałem jako pasażer to prędkość do 18km/h ciężko było usiedzieć ale gość mówił 300 kostek dziennie przy dobrej słomie idzie zrobić 300*0.4= 120 ton ale u mnie po wsi prasowali słoma słaba to robili ok 150 dziennie. Kolega prasą NH D800 + Lamborghini 80KM prędkość coś koło 8km/h to też do 300 kostek robił bynajmniej tak mi mówił ale te kostki są mniejsze. Wszystko zależy jaka prasa i jaki ciągnik.

1ha dla krone 120 to więcej kręcenia się na uwrociach niż prasowania :P

 

Moim zdaniem można porównywać nowe pasówki np. Claas Variant, z prasami które robią mniejsze duże kostki + ciągnik tak z 100-120KM ale już prasy które mają 120 szerokość kostki to już żadna rolka nie ma z nią szans.

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

Ja osobiście miałem doczynienia i z duża kostką i belą ponieważ mogłem wybrać i wypróbować sprzęt na swoim polu... duża kostka jest super jeżeli ktoś sprzedaje słome... na niskopodwoziówkę wchodziło 11 ton a dla porównania masa bel 160 na tym samym składzie to 7.5 8 ton.

Po dłuższym namyśle kupiłem jednak rolke zmiennokomorową NH głównym bodźcem który mnie do tego skłonił była obsługa w mojej chlewni z dużą kostką musiałem się trochę pomęczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Skoro już rozmowa o różnicach, to czy ktoś się spotkał z prasowaniem sianokiszonki i owijaniem zwykłą owijarką do bel? Chodzi mi o taką z pasami gumowymi na rolkach. Jeśli ktoś chce zmienić belarkę na prasę wielkogabarytową to czy można by owijać kostki zwykłą owijarką? Oczywiście długość kostki nie mogłaby być dłuższa od długości rolek. I czy zapotrzebowanie na moc jest większe i jeśli tak to o ile niż przy słomie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Kolego ja w tym roku zacząłem robić sianokiszonkę w kostkach w efekcie tego mam rolkę claas na sprzedaż :)Prasowane prasą NH 1010 kostka 80/90cm. i dużo ciężej jak przy słomie nie ma gdyż i tak trzeba jechać trochę wolniej ,a tu link do jak owijałem na zwykłej owijarce własnej produkcji

ale teraz w zimę zrobię taką jak orginał do kostek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

@koses i jak udała się kiszonka?Jakim ciągnikiem prasowałeś?Czy prasowałes bardziej wilgotną trawę?Ile może ważyć taka kostka jak w filmie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Kiszonka super nawet jeśli ptactwo albo koty podziurawią folję to i tak pleśń nie wbije się w kostkę głębiej niż kilka centymetrów i od dóch lat nie mam żadnych strat w kiszonce .Prasuję JCB Fastrac o mocy 160KM. i prasuję w zależności od pogody ale zawsze staram się zbierać suchszą gdyż jest lżej zadawać kichę bydłu .Wagi nie znam ale w tym roku owijałem już na innej owijarce typowej do kostek .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

A nie próbowałeś układać kostki jedna przy drugiej i przykryc je tak jak pryzmę ?Koszt folii byłby dużo niższy.Widziałem film jak owijałeś,jestem pod wrażeniem tym bardziej że zrobiłeś ją sam(chodzi mi o owijarke), gdydym nie wiedział byłbym pewien że to fabryczna.Tą do okrągłych bel też chyba owijałeś,były jakieś minusy tego że zdecydowałeś się zrobić nową maszynę?

Edytowano przez PLis87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Na nowej jest bardziej płynne owijanie ,a na układanie w pryzmę i przykrycie folią nie zaryzykuję utraty paszy dla bydła .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Generalnie to jest zasadnicza różnica więc jeśli by zmienić na podwójne to by było to samo ale trzeba brać pod uwagę że zwykła owijarka owija balota 1,2 m a jak kostki robię między 1,6m. a 1,8 m.i dzięki temu wzrasta wydajność i spadają koszty .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

No wiadomo że wydajność większa ale czy zmiana tych walcy załatwi sprawę owijania kostek na zwykłej owijarce do okrągłych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

A jak jest z dokładnością długości kostek? Gdy ustawiasz jakąś długość to duże sa różnice w długości poszczególnych kostek? Pytanie z innej beczki,jak jest z dostępem części do pras Hesstona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Jeśli zachowasz odpowiednie wymiary to powinno się udać .Części są dostępne w sieci NH a kostki robi z +-10cm od nastawionego wymiaru .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

@Koses oglądałem filmiki na yt i widziałem owijarkę do bel i miała 3 pasy gumowe, na pojedyńczych walcach tak że to wyglądało tak jak taśmociąg, oczywiście były luźne żeby belka się ładnie naciągła. w 1:55 widać te pasy, ciekawe czy to zdałoby egzamin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Rzadko tu zaglądam więc dlatego takie przerwy ,ale do rzeczy z linku owijarka to zwykła z pasami i na podobnej owijałem wcześniej ale problemem jest płynne obracanie bo kostka zwyczajnie chce leżeć na boku ;) na pw wyślę ci mój tel. i jak do mnie zadzwoisz to zdradzę co i jak przerobić aby na zwykłej to działało .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

@koses a jaka jest masa twojej prasy i rozmiar ogumienia? I jak zachowuje się ona na podmokłych łąkach w porównaniu do belującej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Waga ok. 6t. koła to 600/22,5R i odziwo łąki mam tylko torfowe i zalewane przez bobry a mimo to jeszcze ani razu nie zakopałem się i ogólnie to idzie nie robiąc kolein ,a rolka claas 62 na bliźniakach wiecznie robiła głębokie koleiny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Grvsia
      Witam, mam pytanie ponieważ kupiłem prasę fortschritt 550, jestem nowy w tym temacie i chciałbym robić usługowo lecz nie mam pojęcia jak sobie liczyć za tą usługę, za sztukę, od hektara czy jeszcze od czegoś innego?
    • Przez Tomasz12441
      Witam. Posiada ktos z Was moze prase Mengele 530?  Poszukuję instrukcji obsługi, albo kogoś, kto wie mniej wiecej co i jak powinno działac. Dołączam zdjęcie sterownika

    • Przez edward93
      Witajcie, planujemy zakup prasy jednak problem w tym że nie możemy się zdecydować jaki model i jaka firma dokładnie. Wybór mamy John deere lub kuhn rotor na pewno. Wiemy że to musi być jedna z tych firm jednak model nie jest wybrany. Chciałbym uzyskać jakies opinie na temat jakichkolwiek modeli tych pras czy polecacie czy nie i dla czego i na jakim pracowaliście. 
    • Przez duda30
      Witam . Proszę o radę. Pierwszy raz robiłem słomę w dużą kostkę i mi zmokła dosys mocno na polu i czy te kostki obeschną czy co mam z tym problemem zrobić?
    • Przez wojt3p
      Witam jestem użytkownikiem prasy od roku czyli jestem po pierwszym sezonie. Mam do wymiany tuleje na głównym korbowodzie. Moje pytanie do użytkowników  tych i podobnych pras. gdzie można dostać części ? Pytałem w jednym miejscu i wycenili mi ją na 3 tyś zł. i wydaje mi się że to lekka przesada. Mam jeszcze kilka pytań dotyczących np wymiany sznurka itd...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj