Polecane posty

bartez0074    0

Mam trochę soji więc chciałem ją wykorzystać. To po śrucie rzepakowej w stosunku podanym powyżej będą ładnie rosły ? A o jakich witaminach mówisz ?

Edytowano przez bartez0074

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    679

Hej, mam mały problem. Do tej pory robiłem śrutę z owsa, pszenżyta i jęczmienia z niewielką domieszką łubinu słodkiego. Łubin się skończył i byczki jedzą może 1/5 śruty niż normalnie. Czy to możliwe, że przez brak łubinu by aż tak się obcięły z jedzeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

raczej nie u mnie zauważyłem,że byki za łubinem za bardzo nie przepadają więc może to coś innego.......niczego więcej nie zmieniałeś w żywieniu??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Witam przeglądam tematy i nie mogę znaleźć tego co szukam, a mianowicie chodzi mi o śrute z odpadów fasoli tzw połówek ktoś pisał że paruje według mnie dużo zachodu i zabawy. Ja miele na srutowniku i nie wiem ile mogę dać na sztukę aby opasom nie zaszkodziło, daje garść rano i wieczorem /sztukę. Ktoś coś doradzi?.

Edytowano przez mateusz44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

Witam,mam pytanie może nie w temacie ale zadam bo dotyczy żywienia opasów a raczej jego przygotowania. W tym roku planuje po raz pierwszy przygotowanie kiszonki z żyta i do tego celu chciał bym użyć orkanu i zakisić ją na pryzmie .

Na jaką długość orkan może ciąć takie żyto?pytam się bo słyszałem od kilku osób że orkan tnie raczej na dłuższe kawałki i się nie nadaje. Jeśli ktoś robił orkanem kiszonke ze zbóż to niech da znać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

orkan w akcji ze słomą widziałem to nawet nieźle siekał, ale przy zielonce to nie miałem z tym sprzętem do czynienia tylko to co znajomi mówili,w tym roku trochę cienko z paszą to trzeba kombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Ahh ta kiszonka z żyta zero wartości a smrodu co nie miara zrobiłem raz i nie polecam to tylko tkzw zapchaj kiszka (koszone w pierwsze dni maja) i belowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matti0123    1

Dobry wieczór,

Chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo zrobić mieszanke dla bydła opasowego. Mam 3 sztuki byczkow po 500kg, i 6 sztuk po 250.

Kupilem wczoraj mieszankę sanbull hp z sano. Cena 50zl za 25kg. Zboża na których bazuje to pszenica jęczmień i soja. Ile czego dawać ? Mieszalnik ma 750kg. Proszę o pomoc. Jak poprawnie czytać etykiety z sanbulla? Ile mam dać tej mieszanki sanbull na 750kg mieszalnik ?

 

Ja na mieszalnik 1t daje tego sandbulla 25kg z sano cały worek i do tego caly worek primasan 25kg z sano plus do tego 30 kg kredy pastewnej, 50kg sruty rzepakowej, 50kg sruty sojowej i 100kg łuski sojowej i ze zbóz jeczmien i pszenzyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

Witam,mam pytanie może nie w temacie ale zadam bo dotyczy żywienia opasów a raczej jego przygotowania. W tym roku planuje po raz pierwszy przygotowanie kiszonki z żyta i do tego celu chciał bym użyć orkanu i zakisić ją na pryzmie .

Na jaką długość orkan może ciąć takie żyto?pytam się bo słyszałem od kilku osób że orkan tnie raczej na dłuższe kawałki i się nie nadaje. Jeśli ktoś robił orkanem kiszonke ze zbóż to niech da znać

 

orkan jak najbardziej dobrze Ci potnie na ok 10-12cm wszystko zależy jakie obroty wom dasz w stosunku do prędkości jeśli skośisz w odpowiednim czasie zakisi sie rewelacyjnie

Ahh ta kiszonka z żyta zero wartości a smrodu co nie miara zrobiłem raz i nie polecam to tylko tkzw zapchaj kiszka (koszone w pierwsze dni maja) i belowane

Masz racji wielkiej wartości to ona niema ale zawsze to jakaś dodatkowa karma, u mnie robi sie kiszonkę z żyta już parę ładnych lat i nie jeden raz uratowała mi dupe jak się kukurydza czy wcześniej buraki skończyły.Śmierdzi mówisz może za szybko kosiłeś i ma za dużo kwasu octowego?To on tak śmierdzi moja w tym roku ładnie jak na kiszonkę pachnie, ja zawsze koszę jak żyto wypuszcza "wąsy"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

Masz racji wielkiej wartości to ona niema ale zawsze to jakaś dodatkowa karma, u mnie robi sie kiszonkę z żyta już parę ładnych lat i nie jeden raz uratowała mi dupe jak się kukurydza czy wcześniej buraki skończyły.Śmierdzi mówisz może za szybko kosiłeś i ma za dużo kwasu octowego?To on tak śmierdzi moja w tym roku ładnie jak na kiszonkę pachnie, ja zawsze koszę jak żyto wypuszcza "wąsy"

Żyto zbierasz z tego samego pola przed kukurydzą?jeśli tak to qq jest słabsza po życie?

Gdy brakło u Ciebie kiszonki z qq to dawałeś w zamian kiszonkę z żyta?

W tym roku jesień była dość długa i ciepła a jęczmień z pod orywki dość duży urósł i zastanawiam się czy jak by w przyszłym roku powtórzyła się sytuacja z pogodą(choć prognozy na przyszły rok mówią że ma być jeszcze cieplej) czy by nie zrobić także kiszonki z jęczmienia w listopadzie? robił ktoś taką akcje z jęczmieniem?   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

po życie sadzę w większości ziemniaki,ale w tym roku miałem też kukurydzę i nie odbiegała od tej która była siana bez takiego "przedplonu"z tym,że był w niej mniej chwastów.Kiszonkę z żyta daję zawsze przed rozpoczęciem skarmiania pryzmy z kukurydzy-teraz jeszcze ją skarmiam, nie można dawać jej w zamian...jak dostają kiszonkę z żyta dostają do tego lepszą sianokiszonkę najczęściej z dodatkiem motylkowych,jak daję z kukurydzy wtedy dostają trochę gorszej jakości sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ahh ta kiszonka z żyta zero wartości a smrodu co nie miara zrobiłem raz i nie polecam to tylko tkzw zapchaj kiszka (koszone w pierwsze dni maja) i belowane

 

jak nabelujesz gnoju to smierdzi, to samo jak ktos od razu tnie sieczkarnia i wali w pryzme bez przesuszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

 masz jakieś potwierdzenie swojej teorii o tym,że trzeba przesuszyć przed cięciem w pryzmę???tne z pnia już kilka ładnych lat i jakoś nie śmierdzi tylko w odpowiedniej fazie tzreba kosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a potem opowiadasz ze ta pasza jest niewiele warta  ;)

sianokiszonke tez tniesz i od razu belujesz/zakiszasz ? kukurydze tez tniesz jak ma 15% suchej masy ?

powodzenia

w jakiej to fazie bys nie ciął zyta to musi przeschnac, no chyba ze tniesz słome na koniec czerwca  ;) jezeli tak to nie łudz sie ze ta pasza jest cos warta i smaczna, najwiecej białka i SMAKOWITOSCI PASZY w gps jest do momentu strzelania w zdzbło, ale wtedy jest duzo wody i trzeba suszyc, innej opcji nie ma, po wykształceniu kłosa gps staje sie kwasne szczególnie żyto

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

nie ważne w jakiej fazie skosisz żyto i tak nie jest to pasza mocno wartościowa,kolego wszystkie inne zboża mają większą wartość-dlaczego?Bo kosi się je w dojrzałości mlecznej ziarna a żytko???

Wytłumacz mi dlaczego jak koszę w momencie wypuszczania wąsów nie czuć mocno kwasem octowym......raz skosiłem wcześniej w momencie jak "robiło się grube" to smród jak cholera....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Doskonale o tym wiem ale jak mam ciąć żyto na kiszonke wolę dac słomę jęczmienną lub owsiana przynajmniej nie trzeba kisic :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

Powiem Ci,że kiszone żyto ma niewiele większą wartość niż słoma jęczmienna, ale jak powtarzam zawsze to dodatkowa pasza i lepiej wykorzystane pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie ważne w jakiej fazie skosisz żyto i tak nie jest to pasza mocno wartościowa,kolego wszystkie inne zboża mają większą wartość-dlaczego?Bo kosi się je w dojrzałości mlecznej ziarna a żytko???

Wytłumacz mi dlaczego jak koszę w momencie wypuszczania wąsów nie czuć mocno kwasem octowym......raz skosiłem wcześniej w momencie jak "robiło się grube" to smród jak cholera....

 

tniesz w momencie strzelania orkanem?

badałes jaka ma wartosc ta pasza ? 

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

tak tne w tym momencie 

nie badałem tej paszy, moja opinia o jej jakości wzięła się od znajomego,który robił żyto w pryzmę i przestał jak poddał analizie kiszonkę,teraz robi gps z mieszanki owies+jęczmień+peluszka sieje to wiosną po mieszance gorzowskiej,albo po zbiorze jęczmienia ozimego wszystko zależy od roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jasne ze owies+jeczmien to lepsza sprawa, tyle tylko ze zyto tniesz w maju i mozesz zasiac kuku albo owies+jeczmien  :D  a tak to pole lezy do wiosny odłogiem  :D chociaz przed kuku to lepiej zeby leżało ...

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

cały czas o tym piszę,że miedzy innymi dlatego sieję żyto na kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a sieja u ciebie proso na kiszonke ?

ile kosztuje siew mieszanki gorzowskiej na 1 ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

takie żyto na kiszonkę jest idealne dla małych gospodarstw gdzie są ograniczone możliwości na zbiór większej ilości zielonek z łąk, jak bym miał więcej to pewnie bym nawet o tym nie myślał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez Maciekkkk
      Witam czy ktos moze polecic dobra firme do skupu bydla miesnegona obszarze kujawsko-pomorskiego? ? I czy ktos moze cos powiedzieć na temat firmy FACTOR ? Z gory dziekuje 
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj