Polecane posty

thor1984    685

Czy owies jest niezbędnym składnikiem śruty dla opasów czy można z niego zrezygnować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beryl89    5

witam. Mam problem z moimi rocznymi bykami a mianowicie mało jedzą a na dodatek jedzą obornik. Jeden zapoczątkował to bo od zawsze grzebał w oborniku a teraz reszta stada w tym kojcu nauczyły się  od niego. w tej chwili dostają wysłodki i śrutę plus sanbull i słoma bo siano na zimę zostawiłem, kreda i lizawki też mają. Nawet jak dostawały QQ i siano plus śruta było to samo. Czego może brakować bo już brak pomysłu i wkurza się człowiek jeżeli widzi jak 12 miesięczne byki jedzą mniej niż 5 miesięczne ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Może pomyśl o moczniku  jak wpierniczają obornik. Mocznik to najtańszy sposób aby zwiększyć produkcje białka w żwaczu. Poza tym to chyba mało mają pasz objętościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beryl89    5

Pasz objętościowych to mają do bólu, za każdym razem jest nie wyjedzone i muszę wyrzucać resztki bo nie zjedzą już tego. Może faktycznie będę musiał spróbować z mocznikiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek90    1

witam mam kilka sztuk bydła opas. powyżej 12 miesięcy daje im kiszonkę z trawy, ziemniaki, siano iśrutę żytnią i też mają lizawki i słabo rosną co im podać albo co zmienić w żywieniu . w cześniej były wypasane na łąkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

witam mam kilka sztuk bydła opas. powyżej 12 miesięcy daje im kiszonkę z trawy, ziemniaki, siano iśrutę żytnią i też mają lizawki i słabo rosną co im podać albo co zmienić w żywieniu . w cześniej były wypasane na łąkach.

 

ziemniaki bydłu ? zdradliwa pasza i mało wartosciowa, gdyz surowe ziemniaki sa słabo przyswajalne

nie warto sie w to bawic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Właśnie się zastanawiam nad wpisami o uprawie ziemniaków? Czy w ogóle warto uprawiać ziemniaki z przeznaczeniem na paszę? Mi się wydaje że można by z pola przeznaczonego na ziemniaki zebrać kilka pokosów kiszonek(w sprzyjającym roku). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ziemniaki dla bydła = bezsens

to juz lepiej zyto zasiac na kiszonke

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

wiesz jaką wartość pokarmową ma kiszonka z żyta????

u nas w gospodarstwie idzie co prawda żytko na kiszonkę ale tylko dlatego,że potem idą ziemniaki i kukurydza w innym przypadku na pewno bym tego nie siał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kiszonka z zyta ?

ma wiecej białka jak ta z qq i całkiem sporo energii

a co maja surowe kartofle poza tym ze oferuja wzdecia gratis ?

mozna tez zrobic kiszonke z owsa albo z prosa jak ktos nie chce z zyta, ale nie kartofle surowe

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

My zamiast żyta siejemy pszenżyto. W tym roku z wyką ozimą, oraz jako osłonowa roślina z trawą i jeszcze z lucerną. Kiszonka ze zboża (plus trwa i lucerna plus ewentualnie jakieś inne motylkowe jak są, pakowane w pryzmę) zapewnia wszelkie składniki pokarmowe.  Taki GPS obok kukurydzy jest podstawą TMR-u dla krów mlecznych. Wiec mniemam że dla opasów nadałby się aż nad to. Zborze zetniesz już na wiosnę i możesz jeszcze posiać plon główny(np. jakieś motylkowe). Jak będzie wilgoć to i później jeszcze poplon zdążysz zasiać. Żadne ziemniaki i żadne buraki pastewne nie dadzą takiej bazy paszowej.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaję bykowi śrutę 3kg/dzień(rano 1,5kg,wieczór 1,5kg),kiszonkę z kukurydzy,siano,woda,byk ma ok 250kg. Czy zwiększyć mu ilość śruty czy może dodać coś innego?Jeśli daje kiszonkę z kukurydzy to śruta z kukurydzy jest zbędna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

Żyto skoszone w odpowiedniej fazie spokojnie konkuruje z sianokiszonką z traw. smile.png

 

co ty piszesz...na pewno sianokiszonce zakiszone zyto nie do równa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

Witam. szukam pomocy przy żywieniu opasów tzn od 3 lat zajmuje sie hodowlą bydła, kupuje różnie raz od handlarza raz od chłopów z sąsiednich wiosek także byczki są różne niestety nie jestem zadowolony z ich przyrostów( po 24 miesiącach mają 600-700kg) W tej chwili dostają QQ do woli + śrutę z jęczmienia i pszenżyta+ odpady z fasoli. do tego sianokiszonka która nie jest rewelacyjna bo łąki u nas torfowe. z apetytem jest słabo ciągle zostawiają niewyjedzone. co musze zmienić żeby ładnie rosły i miały apetyt?

Edytowano przez dexter00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dido1991    0

Witam wszystkich jestem tu nowy i chciałbym się dowiedzieć jakie zboża powinienem siać na pasze dla byków chodzi mi o takie które są najlepsze gospodarstwo przejąłem po ojcu i chciałbym mieć 10 byczków mam 10 ha ornych 3 i 4klasa z góry dziękuje za pomoc jak napisałem coś nie na temat to mnie poprawcie Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to się chyba nie dawno pojawiło,wygląda jaj masa kajmakowa do ciast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Witam. Mam pytanie ile zje opas od cielaka do takiego 800 kilowego byka? Ile śruty, kiszonki itp itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartez0074    0

Dobry wieczór,
Chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo zrobić mieszanke dla bydła opasowego. Mam 3 sztuki byczkow po 500kg, i 6 sztuk po 250.
Kupilem wczoraj mieszankę sanbull hp z sano. Cena 50zl za 25kg. Zboża na których bazuje to pszenica jęczmień i soja. Ile czego dawać ? Mieszalnik ma 750kg. Proszę o pomoc. Jak poprawnie czytać etykiety z sanbulla? Ile mam dać tej mieszanki sanbull na 750kg mieszalnik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

na co ci ten sanbull i ta soja ?

jakies tanie zboze najlepiej pszenzyto pomieszaj w proporcji 1:1 ze sruta rzepakowa i do tego dołóz jakies witaminy i masz pasze tresciwa lux dla opasów

jezeli nie chcesz pszenzyta to pomieszaj to co masz ze sruta rzepakowa 1:1 plus witaminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj