Polecane posty

przemek0909    0

Powiedzcie mi czy opasom wystarczy sama ospa z owsa,bo pszenżyto się kończy a ciężko je dostać,może macie pomysly co innego można dodać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

owies i jęczmień jary to podstawowy składnik ospy reszta zbóż bez znaczenia każde jest dobre a pszenżyto najekonomiczniejsze w produkcji czyli zapychacz samymi zbożami nie zbilansujesz dawki musibyć soja lub śruta rzepakowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn
Napisano (edytowany)

jak zaczniesz bilansowac dawke opasom tak jak książkach/poradnikach pisza to do interesu dołożysz  ;) byk to przeżuwacz, ma wykorzystywac najtansze pasze, soje bykom dawac albo jeszcze lepiej jakies sanbule ? dajcie spokój, to nie ma sensu ...

kiszonka z qq, sianokiszonka, zboże, witaminy i na tym koniec

no i woda oczywiscie  :D

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Wydawanie za duzo kasy mija sie z celem. Uważam ze wszystko zależy od cielaka. Sprzedałem w tym tyg 2 niejadki i w wielu 28 miesięcy miały 640 i 611 i nie chciały wogole jeść. Żadne sandbule, malasy nic nie pomagało. A wiosna poszedł 1 bo były kupione razem 3 i ten jeden wiosna w kwietniu osiągnął 750 kg ale różnica byla taka ze on łeb z koryta wyciągał tylko żeby sie napić, ciagle jadł i wszystko co mu sie dało a jak wyjadł z koryta to wpieprzal słomę spod siebie to w efekcie trzeba było mu dawać 2 razy tyle co innym i koryto czyściutkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

jak zaczniesz bilansowac dawke opasom tak jak książkach/poradnikach pisza to do interesu dołożysz  ;) byk to przeżuwacz, ma wykorzystywac najtansze pasze, soje bykom dawac albo jeszcze lepiej jakies sanbule ? dajcie spokój, to nie ma sensu ...

kiszonka z qq, sianokiszonka, zboże, witaminy i na tym koniec

no i woda oczywiscie  :D

 

Dobrze mówisz kolego .Ludzie naprawdę przesadzają ,bo walą bykom 800 kg soję dla mnie to jest paranoja .Kolega powiedział ,jak dasz tak masz .Tak ,ale ile z tego zostanie .Ja daję śladowe ilości koncentratu i trochę śruty rzepakowej ,kreda i śruta ,ale też śruty mało do tego ospa żytnia ok25% .Byki mają apetyt tylko łeb w koryto i szamają .Mają wszystkie poidła założone .Uważam ,że stały dostęp do wody to podstawa .Do paszy dodaję odrobinę emów i po nich mają mega apetyt .Dostają też ziemniaki i kupną siano kiszonkę ,ale bez przesady tyle ,aby się najadły.Jak będę miał swoją siano kiszonkę z żyta to dostaną do woli i to będzie taki mały eksperyment między innymi w roli głównej z emami ,bo dawkę dostaną całą emów . .Na co mi soje i inne sanbule .Byki zjedzą emy część przerobią ,a reszta idzie do obornika i tam działa i dalej na pole .A soja ,czy koncentrat raz zjedzą i koniec .Byki są zdrowe nie kaszlą i dobrze rosną .A wcześniej miałem kłopoty ogromne ,tym bardziej ,jak były małe ,gdzie zapalenie płuc miały na przemian ,co chwilę .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek0909    0
Napisano (edytowany)

To mówicie ze jęczmień jary jest lepszy od pszenżyta ?Ja daje san bulla taką jedną miarkę po sztucznym mleku,no i trochę kredy.Doradzcie coś.

Edytowano przez przemek0909

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

emów? co to jest?

 

 

Emy bardzo dobrze sprawdzają się w żywieniu zwierząt .W budynku znacznie mniej jest amoniaku i siarko wodoru .Obornik po wyrzuceniu z obory bardzo słabo paruje ,lub wcale nie paruje ,czyli amoniak zostaje ,a to przecież jest ogromny plus ,bo azot zostaje czyli nasze pieniążki .Zwierzęta maja ogromny apetyt cały czas są głodne już to mnie wkurza powiem szczerze ,bo mało mam karmy ,a one wiecznie chcą jeść .Są zdrowe nie kaszlą to też z tego powodu ,ze jest mało amoniaku i siarko wodoru .Emy daję do paszy treściwej ,ale można do kiszonek ,czy sianokiszonek .Zapylam oborę raz dziennie od sufitu po podłogę,opryskiwaczem ręcznym ,to trwa raptem 5 minut  .Wszystko co spadnie w postaci mgiełki spadnie na ganek ,zwierzęta i słomę -obornik .Nic się nie marnuje :-)

 


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

A jak wygląda angielski system opadu w praktyce? Opasając sloma sianem sruta do tego ziemniaki marchew, jak przyrosty wygladaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

RafaKdziela

masz pełna skrzynke PW ? bo nie moge ci wysłac wiadomosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

 

Emy bardzo dobrze sprawdzają się w żywieniu zwierząt .W budynku znacznie mniej jest amoniaku i siarko wodoru .Obornik po wyrzuceniu z obory bardzo słabo paruje ,lub wcale nie paruje ,czyli amoniak zostaje ,a to przecież jest ogromny plus ,bo azot zostaje czyli nasze pieniążki .Zwierzęta maja ogromny apetyt cały czas są głodne już to mnie wkurza powiem szczerze ,bo mało mam karmy ,a one wiecznie chcą jeść .Są zdrowe nie kaszlą to też z tego powodu ,ze jest mało amoniaku i siarko wodoru .Emy daję do paszy treściwej ,ale można do kiszonek ,czy sianokiszonek .Zapylam oborę raz dziennie od sufitu po podłogę,opryskiwaczem ręcznym ,to trwa raptem 5 minut  .Wszystko co spadnie w postaci mgiełki spadnie na ganek ,zwierzęta i słomę -obornik .Nic się nie marnuje :-)

 

 

Podaj jakiś link do tych emów jakie stosujesz do paszy bo moje właśnie mało jedzą a paszy mam dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacentop    1

Karmie byczki kiszonka z kuku, sianokiszonka, sruta zbożowa + rzepakowa. Objetosciowych pasz mam duzo a zabraknie mi swojego zboza a do zniw daleko. Czym zastapic srute zbozowa? Moge kupic otreby pszenne po 500zł i zytnie po 400zł, wyslodki suche po 600zł, bobik  łubin i groch po 850zł, zyto po 550zł, pszenzyto i jeczmien po 650zł, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzes1224    2

Jak masz kupowac zboza a kiszonek masz dosc to moze odpusc sobie tresciwe i jakos sie przebiedzisz do zniw na samych kiszonkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
Napisano (edytowany)

Stosuję emy o nazwie EM FARMA -bo są tańsze niż te typowo paszowe EM farma 15 ,te kosztują jeszcze raz tyle ,co wymienione wcześniej .A ,że potrafię liczyć ,to kupuję tańsze .Ja je odmierzam na oko daję ok litr dziennie na 12 sztuk do paszy treściwej .Odmierzam sobie pół litra na raz i spryskuję paszę -od cała filozofia .Spryskuję też oborę ,jak wspomniałem ,co dzień .Różnica jest ogromna ,bo mało ,co pachnie .Emy świetnie się sprawdzają ,jak ktoś ma zwierzęta na rusztach .

Mały przykład ,jak gość stosuje emy dla świń na rusztach

Warto zobaczyć również ten materiał

 

 

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tola27    9

Panowie daję moim bykom kiszonke z traw oraz ospę.Teraz pytanie nam sporo ziemniaków czy jak im dam to ich nie porozsadza.Niektórzy mówią żeby nie kombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

1 l dajesz tych Emów to około 9zł dziennie czyli przez rok około 3300zł jest sens tyle pakować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

Jutro kupuje te emy i prubuje w malej oborze z malymi cielakami bo tez mam ogromny problem z plucami tylko w tej oborze . Koszt bym powiedzial nie za duzy bo na 7 sztuk wydalem juz 6 stow na leki nie wspomne o przyrostach 3 wyglondaja jak szkielety


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

no tak małe cielaki mają dawkowanie 15ml 2-3 razy w tygodniu więc koszt mały, ale dużym bykom raczej się nie opłaca codziennie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skup14    0

Mozna zastapic srute zbozowa suchymi wyslodkami buraczanymi? W mojej okolicy wyslodki  suche sa latwiej dostepne i tansze od zboza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marianop    3

A otreby pszenne lub zytnie dla opasow moga zastapic srute zbozowa? zytnie 400zł  pszenne 500zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
Napisano (edytowany)

1 l dajesz tych Emów to około 9zł dziennie czyli przez rok około 3300zł jest sens tyle pakować 

 

płacę 7 zł jako już stały kupiec od litra jak kupuję w 20 lirowych pojemnikach .To wychodzi ok 2500 rocznie ,ale raz ,że byki pięknie rosną nie muszę kupować koncentratu karmię tylko śladowe ilości,a coś muszą jeść .Do tego obornik jest super przefermentowany i jest świetnym nawozem .Pod ziemniaki daję tylko obornik i emy ,a zebrałem z hektara 40 ton ziemniaków  na 5/6 klasie .To jest super tania karma ,ale pracy trochę trzeba przy tym towarze .Inni wolą kasę walić na koncentraty ,soje ,kukurydze etc ,a za kilka lat będę stosował sam obornik plus poplony i emy bez nawozu pod kukurydzę i zboża też i zobaczymy kto lepiej na tym zyska .Polecam filmy zobaczyć ,które są wyżej .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj