Skocz do zawartości

Zdjęcie

KANIBALIZM U GĘSI

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share boosky

boosky

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Zainteresowania:Rodzina, mechanika, rolnictwo.

Napisany 02 lipiec 2011 - 16:01

KANIBALIZM U GĘSI Od wielu już lat istnieje u mnie problem w stadzie kanibalizmu jak pewnie u większości hodowców tego drobiu.
Gęsi się dziobią, ganiają, wyciągają sobie pióra, a gdy już wyciągnie pojawia się u niektórych krew. Ptaki widząc takiego osobnika zaczynają go męczyć, wyrywać kolejne pióra. W najgorszym wypadku jeśli się wcześnie nie oddzieli takiej gęsi od stada to oskubią do łysa i jednocześnie z wycieczenia zdycha, lub na odwrót (zdechnie i oskubią).

Jakie są przyczyny kanibalizmu?
Jakie znacie sposoby aby temu zapobiegać?
... bo wszystko zaczyna się w głowie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KANIBALIZM U GĘSI Dzisiaj, 13:55
  •  

#2 Share dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 02 lipiec 2011 - 17:28

KANIBALIZM U GĘSI Zbyt dużo jest zwierząt w pomieszczeniu. Są chyba na to jakieś środki. Sprawdz na mojekurczaki.pl :rolleyes:

#3 Share jarek007

jarek007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 17:58

KANIBALIZM U GĘSI Jesli robisz sam pasze to zapewne brakuje czegos w paszy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

GMO do oznaczenia zobacz »

•  

#4 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 02 lipiec 2011 - 18:43

KANIBALIZM U GĘSI Dodajesz jakieś dodatki do śruty zbożowej? Jeśli dajesz jakieś pasze z witaminami z zakupu to zmień na inne, kiedyś miałem tak samo u świń nie pamiętam jaka to była pasza ale nie tylko u mnie gryzły się gdy jadły tą paszę, zmiana na inną i jest ok, jeśli nie dodajesz to spróbuj dodać i będziesz widział efekty.

#5 Share milkor

milkor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 16 lipiec 2011 - 22:43

KANIBALIZM U GĘSI witaj
to, że gąsiory momentalnie wykańczają słabszego osobnika to jest rzecz normalna, szczególnie w sezonie nieśnym, najpierw chora lub osłabiona gęś jest odganiania od jedzenia/picia i sama oddala się od stada, jeśli ma gdzie, bo jeśli jest za ciasno to po 1-2 dniach masz upadek.
U nas od lat występuje to zjawisko, wg. mnie najlepiej odseparować słabszą sztukę i dać jej czas na dojście do siebie, jeśli gęś choruje lub coś zje to z reguły pada, jeśli ma uraz mechaniczny często dochodzi do siebie.

Jednego roku miałem problem z kanibalizmem, w okresie zimowym gęsi dosłownie co noc wykańczały osłabioną sztukę i ją rozdziobywały, szczególnie wnętrzności... z lekarstw pomagał tylko stresorak na wyciszenie gęsi i to tylko odrobinę, ale temat załatwiło zajęcie czymś gęsi (?!) przez jakiś czas podawałem im dodatkowo kapustę i marchew pastewną i te zamiast skubać koleżanki skubały warzywka i wyszło na to że cały ten kanibalizm to z nudów:D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 09:58

KANIBALIZM U GĘSI Daj gęsiom jakieś zajęcie np. wrzuć gałęzie aby je skubały lub na wybiegu wbij w ziemię kołki drewniane i przybij do nich kawałek łańcucha tak aby wisiał i gęsi mogły się nim bawić. Duża ilość ściółki na wybiegu tak aby gęsi miały zajęcie.
Możesz również wyszukać gęsi które wyskubują pióra i je oddzielić aby nie targały pozostałych. Jednego roku musiałem wyłapać ze 12 sztuk takich które tylko targały pierze , Jak je odizolowałem to problem kanibalizmu znikną.wtedy targały się tylko te odizolowane.
Często przyczyną kanibalizmu jest nadmiar światła- czy w nocy świecisz gęsiom?

wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#7 Share Lesnik13

Lesnik13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 18 lipiec 2011 - 14:27

KANIBALIZM U GĘSI

Od wielu już lat istnieje u mnie problem w stadzie kanibalizmu jak pewnie u większości hodowców tego drobiu.
Gęsi się dziobią, ganiają, wyciągają sobie pióra, a gdy już wyciągnie pojawia się u niektórych krew. Ptaki widząc takiego osobnika zaczynają go męczyć, wyrywać kolejne pióra. W najgorszym wypadku jeśli się wcześnie nie oddzieli takiej gęsi od stada to oskubią do łysa i jednocześnie z wycieczenia zdycha, lub na odwrót (zdechnie i oskubią).

Jakie są przyczyny kanibalizmu?
Jakie znacie sposoby aby temu zapobiegać?

Przyczyny kanibalizmy noga być różne: zbytnie zatłoczenie, nadmiar światła, niedobory w żywieniu: np. białka, wapnia itd., pasożyty, skłonność do dziobania. Najprościej zrobić tak, żeby naraz spróbować działać na różne przyczyny, bo nie wiadomo co je wywołuje: zmienić paszę, zwiększyć przestrzeń, zaciemnić nieco okna,podawać do dziobania marchew i buraki ćwikłowe.
W baśniach śpią prawdziwe dzieje, woda życia nie istnieje, ale zawsze warto po nią iść...
"Bajka o Głupim Jasiu" J. Kaczmarski
Polecam maszyny leśne FAO FAR

#8 Share boosky

boosky

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Zainteresowania:Rodzina, mechanika, rolnictwo.

Napisany 18 lipiec 2011 - 20:20

KANIBALIZM U GĘSI

Daj gęsiom jakieś zajęcie np. wrzuć gałęzie aby je skubały lub na wybiegu wbij w ziemię kołki drewniane i przybij do nich kawałek łańcucha tak aby wisiał i gęsi mogły się nim bawić. Duża ilość ściółki na wybiegu tak aby gęsi miały zajęcie.
Możesz również wyszukać gęsi które wyskubują pióra i je oddzielić aby nie targały pozostałych. Jednego roku musiałem wyłapać ze 12 sztuk takich które tylko targały pierze , Jak je odizolowałem to problem kanibalizmu znikną.wtedy targały się tylko te odizolowane.
Często przyczyną kanibalizmu jest nadmiar światła- czy w nocy świecisz gęsiom?

Świecę żarówkami 15W - panuje półmrok.
Radzę sobie z tym zjawiskiem jakim jest kanibalizm u gęsi, a temat powstał dla nas wszystkich wtajemniczonych ;) hodowlą tego drobiu.
... bo wszystko zaczyna się w głowie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 19 lipiec 2011 - 19:12

KANIBALIZM U GĘSI Ja światło stosuję do ok. 9 tygodnia zmniejszając stopniowo ilość światła(zmieniając żarówki na słabsze i wykręcając coraz większą ich ilość aż w końcu przestaję świecić w nocy)

wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto