jan2130

Kanibalizm u świń

Polecane posty

Westa    9

Z własnych macior, staramy się nie mieszać warchlaków z różnych miotów, ale nieraz tuczniki się miesza. O kredzie jeszcze nie słyszałam, podpowiem mężowi. Dzięki! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

mozna tez tlenek magnezu dodac jak kreda nie po skutkuje..lub soli kuchennej //przyczyn jest wiele tego zjawiska...moze tez byc malo bialka w paszy... tam skad bierzecie dodatki powinni wam zrobic badanie paszy za darmo

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanuszM6040    3

Powinien pomóc dodatek soli do paszy ok 1 kg na 200kg paszy przez kilka dni .

Ale jest to rozwiązanie doraźne, musicie zmienić dodatki paszowe, w tych które stosujecie jest zła proporcja składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Westa    9

mozna tez tlenek magnezu dodac jak kreda nie po skutkuje..lub soli kuchennej //przyczyn jest wiele tego zjawiska...moze tez byc malo bialka w paszy... tam skad bierzecie dodatki powinni wam zrobic badanie paszy za darmo

 

O tym badaniu paszy nie słyszałam, a wydaje się być interesujące. Będziemy się chwytać teraz wszystkiego, co nosi choć niewielkie znamiona racjonalności, bo przy tych cenach świń strata kilku kolejnych to zbyt duży wydatek...

Paradoksalnie, choć myślałam, że jest to kwestia przestrzeni, to jednak świnie na rusztach których jest więcej, gryzą się rzadziej niż te na wyściółce, które mają więcej miejsca dla siebie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BRUTAL    7

Jest kilka czynników bardzo ważnych przy kanibaliźmie.Premiks ma duże znaczenie ale nie zawsze i nalezy zwrócic uwagę na dostęp do karmnika,czy maja zawsze karmę przeważnie u dużych objawia się to agresywnością,tak jak wyżej pisano wyłapać agresywne warchlaki to podstawa,w początkach jest tylko jeden agresor z czasem ich przybywa.Ja bym radził dodać do paszy mączki rybnej zamiast kredy by te świnki przyciagał zapach do paszy a nie do drugiego ryja.Mysle że moje wskazówki pomogą bo troszkę miałem z tym do czynienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbycho77    11

Kiedyś stosowałem preparat od weterynarza nazywał się chyba antystres ale nic nie pomógł. Próbuj wszystkich sposobów tutaj opisanych, może któryś pomoże . Ja zmieniłem paszę na sano i od tamtej pory nie wystąpiło gryźienie się .Odsadzanie najbardziej agresywnego też nie pomagało bo zaraz był następny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    95

mogą mieć też wadę genetyczną.ja miałem tak z holendrami to 10% zagryzły i tylko w nocy a rano leżał w kilku częściach i nic nie pomagało. :wacko:

Edytowano przez tedizetor56

Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

łyżka soli na język u mnie była dobrym sposobem i poźniej do paszy przez kilka dni. a ostatnio słyszałem za maggi w dosatron jest niezłym sposobem ale jakby nie było to dalej sól

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    95

swiniom moze nic nie brakowac tylko ścianie dobrego tynku.czują ze da sie grysc i mają zajęcie.


Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

jak sama nazwa wskazuje suporex nie jest do budowy ścian dla świń, jest miękki a świnia ma skłonność do rycia i bedzie go dotąd męczyć az dziure zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

otynkuj to one poporstu superex zjedzą, jak u mnie się gryzą to wrzucam superex (gruz) sypie im sól zwykłą na posadzkę i krede pastewną i nie mam problemu teraz z tym, są spokojne i nie można przesadzić z zakwaszaczem, a łańcuchy mam powieszone cały czas, 

 

jak ktoś miał króliki to wie jak króliki zjadały korytko albo dechce zjadły z klatki i wyszły :D 

 

NA fermie jest tak że są tak agresywne że to nie jest kanibalizm tylko walczą i się zamęczą idą w 3 na jednego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

witam czy juz nie ma kanibalizmu swin??? jakby na razie ucichlo..ma ktos takie wrazenie.... mialem juz kila dunów i polskich narazie bylo ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jabol1986    0

Problem co jakiś czas na pewno występuje u hodowców. Jeśli któryś  z moich klientów ma z tym problem to na początek  proponuje mu żeby sobie np. spryskał je octem, dorzucił butelek, opon do kojca lub jakichś gadżetów żeby świnki czymś się zajęły. Czasem też proponuje dosypać do mieszalniki trochę więcej  premiksu. Jednemu to nawet kiedyś pomogło jak włączył świniom radio w tuczarni  :) Zwykle jednak proponuje zmienić koncentrat. To działa w większości przypadków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Mam przeszło 300 tuczników na stanie, nie jestem jakimś laikiem ale sobie nie radze, nie gryzą się świnie ale są po poprsotu agresywne jak psy około godziny 16:00 do 19:00 są bardzo aktywne, biegają po kojcu ciągle słychać w chlewie takie ich hufanie jakby się spłoszyły i biegają szaleją, aż najgrubszy nienadąża i zaczyna sapać wtedy każdy go podgryza on ucieka i jeszcze bardziej aż  nie daje rady i musze go wyciągnąc, już mi izolatek brakuje, co  dwa dni wyeliminowują jakiegoś,  w kojcach mam po 30 lub 40   1 szt/m2 w jednym kojcu mam 70 szt nw czy go nie przedzielić ale to i tak nic nie da, ostanie sztuki mi zejdą na 90 - 100 dzień od wagi 20kg także błędów w paszy specjalnie nie ma premiks cargill Chyba że za dużo białka w paszy? 

 

mam je na ściółce wszystkie opony narzucane, łańcuchy, 

jutro będę je octem lał ale wątpie czy to coś da chyba że one są genetycznie  popie*dolone że wszystkie znęcają się nad jednym podgryzając go wszędzie 

Edytowano przez dawid3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jabol1986    0

Proponuje zmienić premiks np. na AminogoldForte albo jakiś inny premiks z górnej półki. A tak z ciekawości jakiego aktualnie używasz, ile kosztuje worek? Stosujesz zakwaszacz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rio    7

Odnośnie zabawek to u mnie najlepiej sprawdzają się puszki po piwie bo dość głośno trzeszczą, tylko przed wrzuceniem trzeba urwać kluczyk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

U  mnie na ten  problem   pomógł  dodatek  kredy  pastewnej-  nie wiem czy  przypadek  ale przestały się  ganiać i gryźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheLukasTeam    59

U mnie jak widzę, że zaczynają za sobą łazić lub podgryzą któremuś ogon, to wrzucam im 5litrowe butelki po wodzie lub kawał gałęzi. Wyładują na niej swoją agresję i jest spokój. I przede wszystkim nie mogą mieć za gorąco i wilgotno, pasza musi być dostępna na okrągło, bo głównie to je doprowadza to szału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wrobello    1

Z moich doświadczeń wynika, że świnie mają tendencje do kanibalizmu gdy:

- jest zbyt duże zagęszczenie w kojcach

- jest zbyt jasno

- mają ograniczony dostęp do paszy i wody spowodowany niewystarczającą ilością automatów paszowych lub/i poideł

- niektóre kolczyki są agresywne na rusztach, a na słomie na przykład ten problem przestaje występować, bo świnie tam zaspokajają swoje naturalne potrzeby rycia

- jest niedobór soli w paszy - tylko z solą nie wolno przesadzić, bo mocno podwyższa ciśnienie krwi a teraz przy upałach nie jest to wskazane... zwłaszcza teraz.

 

Pierwsza sprawa to zaciemnić pomieszczenia ile się da. Świnie wtedy są o wiele mniej aktywne. O WIELE. Później sprawdzić zagęszczenie czy nie jest zbyt gęsto. Agresorów można izolować a nawet trzeba uważam, i to najlepiej we wczesnym stadium, nim pojawi się KREW. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

no dobra a jak akurat nie widać który to podgryza? ogonki trochę już widać że któryś podgryza ale akurat jak sie kontroluje to żaden ani rusz. gumy wiszą na łańcuchach i dodatkowo jest rzuca jakaś butelka lub baniak. Odchów na ruszcie, pasza w 98% cały czas dostępna i woda tak samo. sól wystarczy podać raz czy to cały czas podawać? lub np przez 3 dni wystarczy?

 

 

aaa i jak widzimy który podgryza to znaczymy sprejem i kawałkiem kija na mordę ze 3-4 razy i jest z danym osobnikiem spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Podstawa to dobrze zbilansowana i zbadana pasza. Z moich obserwacji i doświadczeń stwierdzam że 70% przypadków nadmiernej agresji i kanibalizmu to pasza a pozostałe 30% to:
Wentylacja
Zagęszczenie
Genetyka
Oświetlenie
I wiele innych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Witam,

Zaczynają się gryźć warchlaki- pasza 16% białka, 13,3MJ energii.

Przez 1,5 miesiąca było dobrze. Gdzie szukać przyczyny? Spadek temperatury na dworze ? Otwierać czy zamykać okna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj