Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kanibalizm u świń

189 odpowiedzi na ten temat

#101 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 10:50

Kanibalizm u świń A koledzy co zrobić w takim przypadku gdy locha zaczyna jeść prosiaki? Bo dzisiaj gdy zaszedłem do chlewni rano nic się nie działo, a dopiero przed chwilą zachodzę a tu świnia zabiera się za prosiaka :) Powiedzcie mi co zrobić?
Green power ;]

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kanibalizm u świń Dzisiaj, 13:11
  •  

#102 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 01 listopad 2010 - 18:17

Kanibalizm u świń To mam jedno pytanie, a właściwie to dwa: kiedy ta locha się oprosiła? Czy przypadkiem nie dosadziłeś do niej prosiąt od innej lochy?
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#103 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 20:51

Kanibalizm u świń Prosięta były od tej lochy i nie dosadzałem prosiąt od innej lochy prosiaki już są spore, bo nie długo będziemy je odsadzać.
Green power ;]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 01 listopad 2010 - 22:30

Kanibalizm u świń Ciekawe... W związku z tym kolejne moje pytania: czy do mieszanki dla loch lub mieszanki okołoodsadzeniowej dla prosiąt dodajesz mączkę rybną, ewentualnie coś mięsno-podobnego, lub zmieniałeś coś w składzie mieszanki np. dodałeś mniej koncentratu lub np. mniej soi?

#105 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 03 listopad 2010 - 19:47

Kanibalizm u świń Prosiaki nie dostają do mieszanki mączki ani soi, bo są małe, a z tego co wiem to dopiero po odsadzeniu daje się pasze z zawartością soi i mączki. Jedyne co dodaje do paszy to koncentrat i zakwaszacz, ale myślę o zmianie paszy, bo z tej nie jestem zadowolony i może jest za słaba i może coś im brakuje i dlatego obgryzają sobie ogony.
Green power ;]

#106 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 03 listopad 2010 - 23:10

Kanibalizm u świń Po pierwsze primo głównie interesowały by mnie ww dodatki w kontekście paszy dla lochy
Po drugie po twojej powyższej wypowiedzi pogubiłem się, bo z początku pisałeś, że problemem jest to, że "locha zaczyna jeść prosiaki", a teraz nagle piszesz o ogryzaniu ogonów.
Samo obgryzanie ogonów może mieć zresztą setki przyczyn zależnie od grupy wiekowej zwierząt, od zagęszczenia w kojcu, od składu i jakości mieszanki oraz jakości surowców użytych do jej produkcji(nieraz zdarzają się przypadki kanibalizmu, gdy do paszy dodaje się koncentrat rybny, który tak do końca rybny nie jest np. nie ma charakterystycznego zapachu), od zawartości w paszy mykotoksyn, od narażenia świń na stres, od wentylacji w chlewni, a nawet jak się niekiedy twierdzi od natężenia oświetlenia.

#107 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 14:12

Kanibalizm u świń Aha, ale i tak chciałem opisać też ten drugi przypadek, który dzieje się gdy warchlaki mają powyżej 70-80 kg, w tym roku dzieje się to często i nie wiem za bardzo co robić.Jeśli chodzi o maciory to tylko zboże i koncentrat nic innego nie dodaje dla loch, a jak o prosiaki to dostają też pasze w składzie zboże, koncentrat i zakwaszacz, ale uważam, że i tak to jest mało, bo i tak trzeba będzie trzeba zmienić paszę, bo widać, że i tak coś świnkom brakuje w paszy :P
Green power ;]

#108 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 16:50

Kanibalizm u świń Przyczyn kanibalizmu jest wiele w tym te wymienione w mojej poprzedniej wypowiedzi, do innych przyczyn można też zaliczyć np. nudę, utrudniony dostęp do paszy, wody, no i oczywiście wszelkie problemy z mieszanką paszową.
Ciężko walczyć z tym problemem, ale jeżeli masz do czynienia z obgryzaniem ogonów to najprawdopodobniej skraca je jeden, ewentualnie dwa osobniki, które najprościej by było odizolować i pozbyć się ich z tego kojca.
Jeżeli natomiast problem agresji dotyczy większej grupy zwierząt w kojcu to należało by zacząć od oceny tego czy kojec nie jest przepełniony, czy zwierzęta mają swobodny dostęp do paszy i wody.
Potem można się bawić z oceną wentylacji, świetlenia itp.
Ideałem w zapobieganiu kanibalizmowi było by całkowite wyeliminowanie czynnika sprawczego czyli np. odizolowanie pojedynczych zwierząt, lu podzielenie zwierząt z kojca na mniejsze części lub przemieszczenie do większego kojca. Jeżeli takie działania nie są możliwe to jest też parę innych sposobów takich jak np. wrzucanie różnych przedmiotów do kojca lub podwieszanie ich aby świnki miały zajęcie i się nie nudziły, powieszenie im lizawek dla bydła(metoda wg mnie dobra pod warunkiem, że świnie mają swobodny dostęp do wody, o wtedy dużo piją), dodawanie do pasz lub wody różnych dodatków czy to ziółek czy to jakichś chemicznych rzeczy(jeżeli dobrze pamiętam to pomagał tlenek magnezu do paszy). Można też oczywiście próbować bilansować mieszanki paszowe, jeżeli żadne inne działania nie przynoszą efektu.

No, a w przypadku lochy trudno powiedzieć czym mogłaby być spowodowane te zachowanie(może to być wszystko, ale jeśli mówisz, że nie pasza, to może to być np jakiś przejaw nadmiernego stresu), ale wg mnie najbezpieczniej będzie odsadzić prosięta.

#109 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 06 listopad 2010 - 20:32

Kanibalizm u świń Aha dzięki za porady :P a ty ile hodujesz świnek?Z czego bierzesz koncentraty?
Green power ;]

#110 Share ursus912gd

ursus912gd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 07 listopad 2010 - 10:39

Kanibalizm u świń Często przyczyną obgryzania ogonów przez tuczniki jest zbyt mocne nasłonecznienie pomieszczenia w którym się znajdują, to pobudza w nich agresywność:)wiem po własnych doświadczeniach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share farmerak

farmerak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 15:36

Kanibalizm u świń Też to się zgadza, ale od paszy też zależy. Z 2 lata lub 3 temu gdy brakowało mi zboża brałem gotową paszę w granulacie i byłem z niej bardzo zadowolony, ponieważ świnie bardzo dobrze ją pobierały i nie dochodziło do takich kłopotów, które opisałem powyżej, świnie wręcz zarąbiście rosły, bo ponad 3miesiącach tuczu były gotowe do odstawy :)
Green power ;]

#112 Share ursus912gd

ursus912gd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 16:22

Kanibalizm u świń No ale na gotowej paszy znacznie wzrastają koszta produkcji :) tzn ja prosiaki do 25 kilko też trzymam na gotowych mieszakach i świetnie rosną ;) a później to już sam wszystko przygotowuje

#113 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 09 listopad 2010 - 18:28

Kanibalizm u świń A ja wam panowie zdradzę co robić by tuczniki się nie gryzły, tez miewam ten problem ale jest już zażegnany......... ;) Kolega mi powiedział i patent jest sprawdzony!!!!!!Tuczniki smaruje się olejem opałowym !!! Nie olejem napędowym tylko opałowym. I to jest najlepszy sposób.

#114 Share ursus912gd

ursus912gd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 09 listopad 2010 - 19:54

Kanibalizm u świń Te wszystkie sposoby z paliwem, a nawet z piwem tylko krótkie działanie i skuteczne przy małych ilościach świń,,,ja chowie ponad 500szt świń w cyklu zamkniętym, kojce po 45-50 szt i te wszystkie sposoby działały umnie 1-2 dni, najskuteczniejszą metodą jest usuwanie ogonków małym prosiakom

#115 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 09 listopad 2010 - 20:06

Kanibalizm u świń O matko :D ja bym tego nigdy nie zrobił ;) to gorsze jak kanibalizm ;) Ciekawe kolego jak ty byś się czuł jakby tobie ogonek usunęli :) Pozdrawiam.

Edytowany przez andrzej2110, 09 listopad 2010 - 22:37.
Cytowanie poprzedniego posta

#116 Share Pawel2606

Pawel2606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 20:43

Kanibalizm u świń U mnie też był ten problem z obgryzaniem ogonów, przedstawiciel handlowy firmy Sano doradził mi żebym dał mniej pszenicy a więcej jęczmienia do paszy i jest po problemie :)

Edytowany przez Olik, 24 listopad 2010 - 10:20.

#117 Share wama7552

wama7552

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 19:37

Kanibalizm u świń A spróbujcie dodać do paszy soli kamiennej jakieś 2 kg. na tonę, u mnie to skutkowało nie na krótko + zbilansowana pasza.

#118 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 19:54

Kanibalizm u świń Pod żadnym pozorem nie róbcie tego co pisze @wama7552
Sól dajemy jedynie na przeczyszczenie, jak mają robaki lub nie mają apetytu
a odpowiednia dawka jaką możemy dać to 1kg na 1t i lepiej nie próbujcie dawać więcej bo to może odwrócić się przeciwko wam (tzn. sraka i upadki świń)

#119 Share trebor33

trebor33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 21:10

Kanibalizm u świń Sól na odrobaczenie :huh: , @wama 7552 ma rację - jedna z przyczyn kanibalizmu to niedobór sodu, więc sól jest zalecana - nie wiem jak z podaną dawką - ale kilka lat temu właśnie sól polecił mi teraz już dr hab. z wydz. bioinżynierii zwierząt UW-M bo też miałem podobny problem i pomogło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 25 listopad 2010 - 11:42

Kanibalizm u świń Co niektórzy powariowali olej opalowy jest do palenia i ogrzewania a nie smarowania świń sami się wysmarujcie to zobaczycie jak milo a z ta sola tez można zrobić więcej szkody jak pożytku tez mam problemy z kanibalizmem ale sprawdzonej metody nie mam często izoluje agresywne albo te obgryzione zakładam łańcuchy i kawałki drewna i obcinam ogonki coraz krócej mniejszy i jednorazowy ból