Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kanibalizm u świń

189 odpowiedzi na ten temat

#41 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 28 grudzień 2008 - 21:58

Kanibalizm u świń no ale o to wlasnie chodzi ze psa sie traktuje nieraz jak czlonka rodziny i na takich ludziach zarabiaja sklepy i jest duzo zabawek a swinie sie traktuje normalnie jak zwierze i nie ma tych zabawek ale moze sie to zmieni

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kanibalizm u świń Dzisiaj, 06:12
  •  

#42 Share Jackassiu

Jackassiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:04

Kanibalizm u świń Z tego co wiem to takie objawy są/mogą być spowodowane niedoborem potasu u świń. Stosujemy najzwyklejsza sól kuchenna, która dodajemy do paszy.
Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

#43 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:09

Kanibalizm u świń a ile tej soli do 10 kg paszy albo do 1kg jak wygodniej mi wszystko jedno ???

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:18

Kanibalizm u świń No właśnie jakby sól pomagała byłoby super znalazłem jedną gazetkę darmową tzw: reklamówki i tam są zabawki i kilka testów tzn:w jakim samochodzie najlepiej przewozić psa,bez sensu widzę wu większą reklamę dla producenta samochodu ;)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#45 Share Jackassiu

Jackassiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:23

Kanibalizm u świń http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?=&p=110062 róznie tutaj podają od 0,5kg-3kg/tone paszy. U nas bierze sie ten dolny pułap;)
Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

#46 Share DawidMalw

DawidMalw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze. A w szczególności Ursusy.

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:26

Kanibalizm u świń U nas to teraz rzadko się zdarza, że świnie się gryzą. Kiedyś im do patyków przywiązałem po parę łańcuchów to aż się błyszczą jak sie na nie patrzy. A jak już sie zaczną gryźć to tata wpada z kawałkiem węza lub jakiegoś kija i nawala do skutku i już jest spokój. A jak to nadal nie pomaga to jest odizolowanie świniaka/świń od reszty, czyli osobny patyk. Tylko wtedy jest więcej roboty przy nich...
U-R-S-U-S C-385A RZĄDZI!!!

#47 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:27

Kanibalizm u świń 0,5kg/1t no to znikome ilosci myslalem ze cos wiecej i tyle soli wystarczy

#48 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 15:10

Kanibalizm u świń U nas jak się gryzą (co zdarza się bardzo rzadko) to dajemy z łopatę miału albo trochę kredy (ale tak jak to było wcześniej pisane najlepsze jest powieszenie łańcuchów). Moim zdaniem powinieneś sprawdzić czy nie dodajesz niepotrzebnie dodatkowych witamin przez co mają więcej energii.

#49 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 04 styczeń 2009 - 16:45

Kanibalizm u świń

0,5kg/1t no to znikome ilosci myslalem ze cos wiecej i tyle soli wystarczy

Co to jest 0,5 kg soli na tonę? To śladowe ilości, które nic nie dają...
Ja na tonę paszy daję 6kg soli - od momentu kiedy zacząłem stosować taką taktykę, w mojej chlewni nie ma tematu kanibalizmu wśród świń i nie bawię się już w żadne butelki czy inne tego typu "zabawy" ;)

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#50 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 19:54

Kanibalizm u świń

Z tego co wiem to takie objawy są/mogą być spowodowane niedoborem potasu u świń. Stosujemy najzwyklejsza sól kuchenna, która dodajemy do paszy.

Skoro sól kuchenna zwie się chlorkiem sodu (NaCl) to skąd w niej potas? ;)

U nas jak się gryzą (co zdarza się bardzo rzadko) to dajemy z łopatę miału albo trochę kredy (ale tak jak to było wcześniej pisane najlepsze jest powieszenie łańcuchów). Moim zdaniem powinieneś sprawdzić czy nie dodajesz niepotrzebnie dodatkowych witamin przez co mają więcej energii.

a co mają witaminy wspólnego z ogólna pulą energii w paszy? Nadmiar witamin może co najwyżej powodować hiperwitaminozę objawiającą się rożnymi schorzeniami ale nie agresją

Powtarzając się przyczyny kanibalizmy u świń to w pierwszej kolejności:
1 Zbyt duże zagęszczenie zwierząt w pomieszczeniu, jak większość zwierząt świnie również potrzebują nieco "prywatności"
2 Nieodpowiednia wentylacja, Nadmierna stężenie amoniaku w powietrzu powoduje u świń między innymi rozdrażnienie.
3 zbyt duże grupy zwierząt. Świnie wyznaczają hierarchię w każdej grupie w której przebywają, jeżeli jest ona jednak zbyt duża po prostu zapominają który osobnik jest na jakim miejscu i go "ustawiają pod sobą"
4 Nuda. Są to bardzo ciekawskie, inteligentne i aktywne zwierzaki. Umieszczając je w budynku gdzie zupełnie nie mają co robić interesuję się wszystkim co "odstaje". wtedy zalecane jest skracanie ogonków i zabawki.
5 Błędy żywieniowe. Zwykle w postaci niedoboru elektrolitów, które można uzupełniać dodatkami mineralnymi od wody i wspomnianą już solą kuchenna dodawaną do paszy. Dawka soli to ok 2 (profilaktycznie) do 5 kg (gdy już się leje krew). Wyższe dawki są nie zalecane gdyż mogą powodować nadciśnienie tętnicze u sztuk wrażliwych (tak jak u ludzi).
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 16:30

Kanibalizm u świń chłop z mazur to możesz mi powiedzieć dlaczego weteryniarz tak powiedział jak mieliśmy taką sytuacje i jak przestaliśmy dodawać witamin to się uspokoiło

#52 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 17:13

Kanibalizm u świń U mnie jeszcze nigdy (odpukać) za uszami się nie gryzły. Kiedyś gryzły ogony ale odkąd je obcinam zostawiając tylko unerwioną część nie mam żadnych problemów. Jednak w każdym kojcu wiszą łańcuchy na płotkach.
zgodnie z CC już niedługo nie będzie można profilaktycznie obcinać ogonków (ponoć także kiełków) prosiętom. więc wszystko będzie zależeć jak do tego podejdzie inspekcja weterynarii. Jednym słowem: paranoja
Znajomy też miał problem z tym że gryzły się za uszami. Spokój spokój spokój (odkąd zaczął w tym kojcu czyli jakieś 5 lat) i przeszło pół roku problemów (2 wsady po jakieś 60sztuk) teraz znowu bez problemu już chyba 2 lata. Próbował wszystkiego i do tej pory nie wie o co wtedy chodziło.
Jednak jedna rzecz często się powtarza w wypowiedziach co do gryzienia za uszami - chodzi o kojce na głębokiej ściółce tak jak u znajomego. może coś w tym jest.

#53 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 05 styczeń 2009 - 17:35

Kanibalizm u świń U wujka jak miał świnie to dość czesto sie gryzły.To ze miały pokrwawione uszy i ogony to już był normalny widok :P Babcia uznała ze ktoś życiuł na świnie "zły urok":)) No i niezgadniecie jak sie ta cała historia skonczyła ;) .babcia kazała wujkowi wziąc szmate od zmywania naczyć i pochlapać nią swinie :) i od tego momentu koniec z kaniabalizmem!!! niewiarygodne ale prawdziwe :) :) Sam sie zdziwiłem jak to zobaczyłem .Jednak coś musi w tym być.
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#54 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 17:40

Kanibalizm u świń Kiedyś tak mi zgryźli świniaka że dobrali się do mięsa i zaczęło wyłazić mu jelito grube z odbytu tak był poszarpany i w końcu zdechł kilka dni temu zagryźli mi 40kg i to pewnie przez max 6 godzin bo wcześniej byłem o oborze i nic na to nie wskazywało że jakiegoś ganiają i gryzą a już był ponad rok spokoju ;).
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#55 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 20:22

Kanibalizm u świń

chłop z mazur to możesz mi powiedzieć dlaczego weteryniarz tak powiedział jak mieliśmy taką sytuacje i jak przestaliśmy dodawać witamin to się uspokoiło

Napisz jaki preparat dodawaliście, w jakiej dawce na sztuka/doba, w jakim celu, jakie to były świnie, pora roku, system utrzymania.
Kanibalizm często jest spowodowany hipowitaminozą ale nigdy hiperwitaminozą.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#56 Share mlody12

mlody12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:41

Kanibalizm u świń U nas jak się wdarły dożę świnie do małych jak je rozganiałem franca mnie za noge złapała tak sie wkurzyłem ze widły na niej połamałem dobrze ze miałem długie spodnie małe prosiaczki poturbowane i tyle a dożę tez przez widły.
A dożę pomiędzy sobą się nie gryza tylko niektóre lubią łapć za nogę ;/

#57 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 22:53

Kanibalizm u świń

Napisz jaki preparat dodawaliście, w jakiej dawce na sztuka/doba, w jakim celu, jakie to były świnie, pora roku, system utrzymania.
Kanibalizm często jest spowodowany hipowitaminozą ale nigdy hiperwitaminozą.

Ja teraz już nie pamiętam bo to było ze 3 lata temu
Dobra skończmy to, ważne że się skończyło i się więcej nie gryzły

#58 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 19:17

Kanibalizm u świń W jaki sposób sól wpływa na świnie że się nie gryzą ??

#59 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 22:01

Kanibalizm u świń Bezpośrednio w żaden sposób. Chodzi o to że w sytuacji niedoboru jonów Na+ i Cl- świnki instynktownie będą dążyły do ich uzupełnienia. A że doskonałym źródłem tych że jonów jest sól (NaCl) więc zwierzaki szukają czegoś słonego. Krew jest słona. Dodatkowo niedobór ten powoduje rozdrażnienie i świnki robią się bardzo zadziorne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share pleban1330

pleban1330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Zainteresowania:samochody,ciągniki i maszyny rolnicze,music,wojsko,

Napisany 21 luty 2009 - 20:50

Kanibalizm u świń Przyczyną obgryzania ogonków może być trzymanie świń na rusztach, wtedy nie mają słomy i nie mają się czym zająć , mało soli, walka o "władze" w stadzie, ciasnota w kojcu, to też się przyczynia do kanibalizmu