Skocz do zawartości

Zdjęcie

Końcówki do rsm

101 odpowiedzi na ten temat

#41 Share ignas5340

ignas5340

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 16 marzec 2012 - 19:28

Końcówki do rsm kolego jacentus jakiej firmy kupiłeś kołpaki? dziś byłem w sklepie to pasuje tylko agroplast a reszta to nie wiem bo miał tylko 19mm a ja potrzebuje 17. Nie wiem sam co juz o tym mysleć;/ juz miałem ochote kupic nowe głowice ale to bedzie koszt w sumie ok 1000zł z kompletem kołpaków. masakra!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Końcówki do rsm Dzisiaj, 20:21
  •  

#42 Share jacentus

jacentus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 23:16

Końcówki do rsm Jakieś "no name" - w każdym sklepie proponowali mi podobne, wszędzie kosztowały 7-7,50 zł. Trudno je było założyć, dopiero z cienką i miękką uszczelką, no i po delikatnym użyciu pilnika.
Gdy tylko otwory w kryzach były bardziej precyzyjnie wykonane, nie byłoby najgorzej.

Zmiana głowic to ostateczność, chyba warto jednak pokombinować i dopasować jakieś kołpaki.

#43 Share mrbogiwogi

mrbogiwogi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 22:33

Końcówki do rsm Ja mam w planach pryskać w planach pryskać nawozem dolistnym ekolist i nie mam specjalnych końcówek (dysz) do tego zabiegu i czy nie upali zboża

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share ignas5340

ignas5340

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 22:38

Końcówki do rsm wiem wiem. Ja swoje musze tez lekko piłowac i chyba bedzie dobrze ale gdybym wiedział, że bede miał taki problem z głowicami to powaznie bym sie zastanowił jeszcze raz nad wyborem jakiegoś droższego a co idzie za tym lepszego opryskiwacza, choćby używanego.

#45 Share ogrodnikm

ogrodnikm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 07:20

Końcówki do rsm Ja mam wcale nie najgorszy opryskiwacz i rozpylacze do rsm też ciężko się nakręcają tak musi być nikt nie mówi ze rozprawiczanie jest takie lekkie

#46 Share 6441Marcin6441

6441Marcin6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:09

Końcówki do rsm Posiadam 5 typów końcówek do RSM tylko nie wiem które montować 3 z lewej 7mio otworowe 2 z prawej po 5 otworów - chyba tylko kolor jest inny

http://zapodaj.net/b...7e0f80.jpg.html

Poza kryzami jakie elementy były by do nich potrzebne?

kryzy posiadzam o średnicy 15mm z otworami 0,8 1 1,2 1,5mm

a tutaj zwymiarowane:
http://zapodaj.net/f...57bdad.jpg.html
oraz
http://zapodaj.net/8...18498c.jpg.html

Edytowany przez 6441Marcin6441, 14 grudzień 2012 - 12:48.

#47 Share ogorek1212

ogorek1212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 12 luty 2013 - 10:47

Końcówki do rsm Witam,
Jeżeli chcecie mieć dobre rozpylacze do rsm, to musicie wziąć pod uwagę nastepujące warunki:

- jaki RSM będziecie używać ( 28%, 30%, 32% )

- jakie są mocowania na głowicach. Są 3 najpopularniejsze typy ARAG, BRAGLIA, ( głównie zachodnie opryskiwacze, takie same rozmiary ), RAU ( najczęściej w starszych polskich opryskiwaczach ( są mniejsze o chyba 1,7 mm średnica wewnętrzna od ARAGA i BRAGLI ) oraz HARDI do którego prawie nic nie pasuje, tylko ich własne produkty ( jednak znam firmę która produkuje kołpaki do HARDI-ego za 1/3 ceny oryginału w dobej jakości i cenie )

- jak są zamocowane głowice ( element na którym montuje się rozpylacz, są 1,2,3,4 i 5 pozycyjne ), chodzi tu o to czy głowice są schowane w belce opryskiwacza, jeżeli tak to większość rozpylaczy takich jak 3 i 5 otworowe palcowe lub wachlarzowe, które leją takim pół parasolem do tyłu powodują tzw. samooprysk belki. Potrzebne są wówczas przedłużki i inne bajery, które powodują że rośnie koszt zakupu takich rozpylaczy. Przedłużki często też powodują utrącenie głowicy lub rozpylacza.

- jaki areał będziemy opryskiwać. Aktualnie na rynku 90% rozpylaczy do RSM jest z tworzywa, albo mają wymienne cieniutkie metalowe kryzy. Jak wiadomo RSM jest gęstrzy od wody i szybciej zużywa rozpylacze. Dlatego na większe gospodarstwa powyżej 40-50 ha radzę zastosować ceramikę. O ile mi wiadomo to tylko francuskie ALBUZY ESI 6 otworowe są z wkładką ceramiczną.

Trzeba też pamiętać, że przy dobieraniu koloru rozpylacza dawkę jaką chcemy uzyskać trzeba pomnożyć przez współczynnik korekcyjny, który jest dla każdego RSM 28,30,32% - go inny. Wszystkie tabale wydatków dla rozpylaczy polowych, są wyliczone dla wody i jeżeli dobierzemy rozpylacz nie mnożąc przez współczynnik korekcyjny, to rzeczywisty wydatek będzie inny od tego jaki jest w tabeli. Najlepiej skożystać z porady speca który handluje rozpylaczami.

Gdyby ktoś chciał kontakt od takiego speca, to mogę podać.

Aktualnie najlepiej wśród moich znajomych sprawują się te albuzy ESI 6 otworowe i ewentualnie EXA 3 otworowe. Są też na rynku AGROTOPU 3 otworowe też z ceramiki, ale z tego co wiem to Niemcy kupują wkładki ceramiczne od francuskiego ALBUZA i montują je w swojej plastikowej obudowie pod nazwą AGROTOP. Cechą charakterystyczną jest różowa kolor ceramiki. Przy tych rozpylaczach nie ma samooprysku belki, niec nie gnije. Nie potrzebne są żadne redukcje i przy różnym ciśnieniu kształt strumienia ( 6 otworów w kształcie stożka ) jest taki sam. Przy tych 3 i 5 otworowych lub wachlarzowych przy różnym ciśnieniu kształt strumienia jest zmienny. Koszt zakupu jest niższy, no i wytrzymują znacznie dłużej od tych plastikowych i z kryzą metalową.

Przekazałem chyba wszystko co sią dowiedziałem od znajomych i doświadczyłem na własnej skórze.
Mam nadzieję że trochę pomogłem.

PZDR

#48 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 luty 2013 - 22:26

Końcówki do rsm http://www.stozeksj....zesci/dysza.png

napiszcie cos wiecej o tych koncowkach RSM na potrojnej głowicy czyli jaka tam jest kryza i w ogole. I jak ktos ich uzywa to nie napisze jak sie sprawuja.

#49 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 luty 2013 - 08:13

Końcówki do rsm no kryza jest tam na stałe zrobiona, kiedyś szukałem jej wymiaru ale nigdzie nie znalazłem, ciekawe czy sam producent zna jej wielkość.

Przeczytaj sobie właśnie ten wątek od początku i kilka postów jest o właśnie o biardzkim.

Możesz sobie sprawdzić na samej wodzie jak się spisują. Sam się zastanawiałem czy nie kupić tych samych czarnych dysz u producenta (bo mam w ich miejsce zwykłą czerwoną płaską) ale po przeczytaniu forum wole pokombinować z innymi 7-otworowymi.

#50 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1150 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 25 luty 2013 - 09:36

Końcówki do rsm Tu są fajne produkty http://www.lechler.a.../rozpylacze.php
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 25 luty 2013 - 12:51

Końcówki do rsm a ciekawe czy do tego czerwonego kołpaka podejdzie inny rozpylacz z innej firmy?? Powiem ze posiadam ten opryskiwacz od biardzkiego z potrojna koncowka rsm ale tych od rsm nie uzywałem i zamierzam na wiosne na drugą dawke dac po pszenicy rsm. opryskiwacz mam od czerwca.

#52 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 25 luty 2013 - 13:29

Końcówki do rsm http://www.lechler.a...mieniowe-FD.php
A co o tych myslicie>? Ja takie mam w zeszlym roku stosowalem i powiem ze lepiej niz te z dziurkami leje.

#53 Share ogorek1212

ogorek1212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 25 luty 2013 - 15:26

Końcówki do rsm Jak chcecie kupić jakieś dysze do RSM ro zwróćcie uwagę na sposób montażu i jak będzie ten RSM apliowany do gleby. Generalnie najpopularniejsze są rozpylacze 3, 5 i 7 otworowe. Wszystko to jest robione z tworzywa z kryzą metalową ( odradzam ) i plastikową ( trochę lepsza ). Są też 6 otworowe i 3 otworowe z ceramiką, polecam dla wiekszych gospodarstw powyżej 40 ha. Są też jeszcze wachlarzowe, ale też rozdrabniają kroplę i trzeba wiedzieć jak i kiedy je stosować.
Zerknijcie sobie na małą ilustrację jak ogólnie działają dysze do RSM.Załączony plik  Rozpylacze RSM różne rodzaje infografika.pdf   1,45MB   1726 pobrań

PZDR

Edytowany przez ogorek1212, 25 luty 2013 - 15:27.

#54 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 27 luty 2013 - 13:29

Końcówki do rsm Rozmawiałem z producentem opryskiwacza biardzki i powiedział mi ze w tych koncowkach jest stała kryza z otworem 1.0 mm

#55 Share maniek83

maniek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 28 luty 2013 - 08:02

Końcówki do rsm w dobrych rozlewaczach masz kryzy, w najtańszych jest stały otwór - oto różnica.

#56 Share ogorek1212

ogorek1212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 28 luty 2013 - 10:41

Końcówki do rsm W rozpewaczach kołpakowych oraz dyszach palcowych jak link poniżej:

http://www.google.pl....43148975,d.bGE

masz kryzę i uszczelkę osobno, kryzy są od 08, 1, 1.2, 1.5 i są wymienne ze stali nierdzewnej bardzo cienkie.

W rozpylaczach wyższej jakości jak link poniżej:
http://ogloszenia.wp...10253&_ticrsn=5
kryza ( w tym przypadku ceramiczna ) jest zamontowana na stałe. Dla swojego wydatku dobierasz kolor rozpylacza np. chcesz wylać 150 l/ha RSM 28% to wtedy mnożysz 150 x współczynnik korekcyjny dla RSM 28%
Współczynniki korekcyjne dla RSM:
RSM 28% - 1.13
RSM 30% - 1.14
RSM 32% - 1.15
I tak masz np: 150 x 1,13 = 169,5 l/ha dla wody. ( prędkość np. 8 km/h, ciśnienie ok. 2,9 bar, kolor rozpylacza ESI niebieski )
300 x 1,13 = 339 l/ha dla wody. ( prędkość np. 8 km/h, ciśnieni ok. 3,9 bar, kolor rozpylacza ESI brązowy )
Znaczy to że RSM jest gęstszy od wody i trzeba skompensować wydatek. Wszystkie tabale wydatków są policzone dla wody i trzeba mnożyć przez współczynnik korekcyjny.

Z tego co się dowiedziałem od producenta albuza to na tych ESI, kryza ma wytłoczone jakieś numery, ale to są oznaczenia producenta a nie rozmiar otworu.

Edytowany przez ogorek1212, 28 luty 2013 - 10:43.

#57 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 19:18

Końcówki do rsm Pokombinowałem trochę z końcówkami do biardzkiego, bo są z tym duże problemy. Założyłem kołpaki 7-otworowe Stabena, ale innych firm też się to tyczy. Nie trzeba nic piłować czy wymieniać całych głowic by założyć standardowe kołpaki RAU, wystarczą cienkie uszczelki, niestety takich nie udało się mi nigdzie dopasować więc w końcu zrobiłem je ze starej dętki od ciągnika. Do wycięcia takich uszczelek pasował by wybijak 17-18mm ale takich rozmiarów w sklepach nie ma. Jedyne co dopasowałem w sklepie to mufa do rurek miedzianych za 1,99 :), akurat ma wewnątrz 18mm. Zaoszczyłem szlifierką koniec i ładnie się tym wybijało uszczelki, co prawda jest to miedź i trzeba było co kilka sztuk uszczelek oszczyć "wybijak" ale udało się zrobić komplecik, jeszcze i na zapas kilka jest. Wewnętrzne otwory robiłem wybijakiem 5mm, taki znalazłem w domu.
Zrobione uszczelki pasują idealnie do tych kołpaków, nic nie cieknie z kołpaków, także śmiało polecam. Próba na wodzie zrobiona, opryskiwacz przygotowany, może jutro z RSMem ruszę.

#58 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 22:47

Końcówki do rsm Jeżeli komuś nie chce się piłować 'zawiasów' na głowicach, to w przypadku kołpaków arag może do pomocy użyć klucza płaskiego 30 lub 32mm. :) Tylko uważać, aby nie połamać głowicy! :)

Kupiłem polski platik-fantastik, i nie dość, że kołpaki to delikatnie mówiąc tragedia, to otwory w rozpylaczu są często krzywo wywiercone i leją po belce. Już miałem z ciężkim sercem wyjeżdżać w pole nawozić, ale prognozowane mrozy mnie od tego odwiodły i już zamówiłem albuzy esi, które kolega wyżej nachalnie reklamuje. Myślałem o teejeet'ach, ale koszt kompletu przedłużacz + końcówka wychodzi 15 euro netto, czyli o 10 euro za drogo.

Jeszcze jedno pytanie: czy te pionowe strumienie z albuzów ESI przy maksymalnym ciśnieniu (4 bary) nie będą powodować złej dystrybucji nawozu i w konsekwencji poparzeń roślin?

#59 Share ogorek1212

ogorek1212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 11:38

Końcówki do rsm Z tego co mi mówił dystrybutor to te ESI mają dobrane tak ciśnienie pracy, żeby strumienie były jak najbardziej spójne. Dlatego trza się trzymać zakresów ciśnień z tabeli, dla tego typu rozpylaczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 16:19

Końcówki do rsm czy do starego opryskiwacza hardi 600l można założyć końcówki rsm i wykorzystać go jako rozlewacz, nie mam do niego oryginalnych zwykłych końcówek

Dodaj odpowiedź