S-Piotr

Jakie dysze / końcówki do rsm?

Polecane posty

andrzej1988    293

a ciekawe czy do tego czerwonego kołpaka podejdzie inny rozpylacz z innej firmy?? Powiem ze posiadam ten opryskiwacz od biardzkiego z potrojna koncowka rsm ale tych od rsm nie uzywałem i zamierzam na wiosne na drugą dawke dac po pszenicy rsm. opryskiwacz mam od czerwca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogorek1212    0

Jak chcecie kupić jakieś dysze do RSM ro zwróćcie uwagę na sposób montażu i jak będzie ten RSM apliowany do gleby. Generalnie najpopularniejsze są rozpylacze 3, 5 i 7 otworowe. Wszystko to jest robione z tworzywa z kryzą metalową ( odradzam ) i plastikową ( trochę lepsza ). Są też 6 otworowe i 3 otworowe z ceramiką, polecam dla wiekszych gospodarstw powyżej 40 ha. Są też jeszcze wachlarzowe, ale też rozdrabniają kroplę i trzeba wiedzieć jak i kiedy je stosować.

Zerknijcie sobie na małą ilustrację jak ogólnie działają dysze do RSM.Rozpylacze RSM różne rodzaje infografika.pdf

 

 

PZDR

Edytowano przez ogorek1212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Rozmawiałem z producentem opryskiwacza biardzki i powiedział mi ze w tych koncowkach jest stała kryza z otworem 1.0 mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek83    7

w dobrych rozlewaczach masz kryzy, w najtańszych jest stały otwór - oto różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogorek1212    0

W rozpewaczach kołpakowych oraz dyszach palcowych jak link poniżej:

 

http://www.google.pl....43148975,d.bGE

 

masz kryzę i uszczelkę osobno, kryzy są od 08, 1, 1.2, 1.5 i są wymienne ze stali nierdzewnej bardzo cienkie.

 

W rozpylaczach wyższej jakości jak link poniżej:

http://ogloszenia.wp...10253&_ticrsn=5

kryza ( w tym przypadku ceramiczna ) jest zamontowana na stałe. Dla swojego wydatku dobierasz kolor rozpylacza np. chcesz wylać 150 l/ha RSM 28% to wtedy mnożysz 150 x współczynnik korekcyjny dla RSM 28%

Współczynniki korekcyjne dla RSM:

RSM 28% - 1.13

RSM 30% - 1.14

RSM 32% - 1.15

I tak masz np: 150 x 1,13 = 169,5 l/ha dla wody. ( prędkość np. 8 km/h, ciśnienie ok. 2,9 bar, kolor rozpylacza ESI niebieski )

300 x 1,13 = 339 l/ha dla wody. ( prędkość np. 8 km/h, ciśnieni ok. 3,9 bar, kolor rozpylacza ESI brązowy )

Znaczy to że RSM jest gęstszy od wody i trzeba skompensować wydatek. Wszystkie tabale wydatków są policzone dla wody i trzeba mnożyć przez współczynnik korekcyjny.

 

Z tego co się dowiedziałem od producenta albuza to na tych ESI, kryza ma wytłoczone jakieś numery, ale to są oznaczenia producenta a nie rozmiar otworu.

Edytowano przez ogorek1212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Pokombinowałem trochę z końcówkami do biardzkiego, bo są z tym duże problemy. Założyłem kołpaki 7-otworowe Stabena, ale innych firm też się to tyczy. Nie trzeba nic piłować czy wymieniać całych głowic by założyć standardowe kołpaki RAU, wystarczą cienkie uszczelki, niestety takich nie udało się mi nigdzie dopasować więc w końcu zrobiłem je ze starej dętki od ciągnika. Do wycięcia takich uszczelek pasował by wybijak 17-18mm ale takich rozmiarów w sklepach nie ma. Jedyne co dopasowałem w sklepie to mufa do rurek miedzianych za 1,99 :), akurat ma wewnątrz 18mm. Zaoszczyłem szlifierką koniec i ładnie się tym wybijało uszczelki, co prawda jest to miedź i trzeba było co kilka sztuk uszczelek oszczyć "wybijak" ale udało się zrobić komplecik, jeszcze i na zapas kilka jest. Wewnętrzne otwory robiłem wybijakiem 5mm, taki znalazłem w domu.

Zrobione uszczelki pasują idealnie do tych kołpaków, nic nie cieknie z kołpaków, także śmiało polecam. Próba na wodzie zrobiona, opryskiwacz przygotowany, może jutro z RSMem ruszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jeżeli komuś nie chce się piłować 'zawiasów' na głowicach, to w przypadku kołpaków arag może do pomocy użyć klucza płaskiego 30 lub 32mm. :) Tylko uważać, aby nie połamać głowicy! :)

 

Kupiłem polski platik-fantastik, i nie dość, że kołpaki to delikatnie mówiąc tragedia, to otwory w rozpylaczu są często krzywo wywiercone i leją po belce. Już miałem z ciężkim sercem wyjeżdżać w pole nawozić, ale prognozowane mrozy mnie od tego odwiodły i już zamówiłem albuzy esi, które kolega wyżej nachalnie reklamuje. Myślałem o teejeet'ach, ale koszt kompletu przedłużacz + końcówka wychodzi 15 euro netto, czyli o 10 euro za drogo.

 

Jeszcze jedno pytanie: czy te pionowe strumienie z albuzów ESI przy maksymalnym ciśnieniu (4 bary) nie będą powodować złej dystrybucji nawozu i w konsekwencji poparzeń roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogorek1212    0

Z tego co mi mówił dystrybutor to te ESI mają dobrane tak ciśnienie pracy, żeby strumienie były jak najbardziej spójne. Dlatego trza się trzymać zakresów ciśnień z tabeli, dla tego typu rozpylaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

czy do starego opryskiwacza hardi 600l można założyć końcówki rsm i wykorzystać go jako rozlewacz, nie mam do niego oryginalnych zwykłych końcówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogorek1212    0

Kolego Fiskars,

Pewnie że możesz założyć do Hardiego, tyle że trzeba będzie wymienić kołpak ( kapsel ) na dysze. Hardi to dobra marka opryskiwacza, tyle że wszystko robią z innymi rozmiarami, tak żeby nic do niego nie pasowało. A drogie te wszystkie akcesoria i części do Hardiego jak cholera. Czasami trzeba też wymienić uszczelki i te małe filterki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3
Napisano (edytowany)

A więc myślę, że nie tylko mi przyda się ten temat. ; ) Mam 3 końcówki niebieską (0,3), żółtą (0.2) i czerwoną z takim czarnym wystającym, na której nie ma opisanego oznaczenia. W książce opisane jest do jakich oprysków jaka kroplistośc powinna być, ale nie ma opisanego tego do jakiej kroplistości jaka końcówka. I moje pytanie jest takie czy ktoś wie jaki kolor końcówki odpowiada jakiej kroplistości?

A końcówki mam takie: http://www.biardzki.eu/dysza.htm

 

Połączone

Edytowano przez razor275
Dublowanie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

niebieska 0,3 to średniokroplista,

żółta 0,2 - drobnokroplista,

a ta czerwona z rurką to jest do nawozów płynnych RSM, ma wbudowaną kryzę chyba o rozmiarze 1,0.

 

też mam takie końcówki i wszystko pryskam na niebieskich o wydatku 300L/ha (herbicydy, fungicydy, nawożenie dolistne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

A jakim traktoresz pryskasz? A dokładniej jaką prędkością i na jakie ciśnienie masz ustawiowny opryskiwacz, że wychodzi Ci 300 l/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

c-330, 4 bieg, ok. 1450 obrotów, ciśnienie 2,0

i wychodzi 300L/ha na zbiorniku, w rzeczywistości jakieś 285L/ha bo ta miarka na zbiorniku jest trochę niedokładna. Faktyczne 400L wody w zbiorniku to 420 na miarce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

A więc myślę, że będę musiał pryskać C-360-3P, dwójką na ciśnieniu około 3.0 i około 1500 obortów, aby wyszły te 300l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

ja pryskam c360 3p na 3 biegu 1500 obrotów wychodzi mi około 240-250 l/ha


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek38    2

ja myślę że 300 l to przesada ja pryskam 200-230 l na niebieskich jeżdże 360-4bieg-1100obr ciś-3 lub fioletowe eżektorowe 4bieg 1200 ciś3,5 a na żółtych 3bieg 1100obr ciśn 3,2 i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Witam, koledzy chciałbym troszkę odświeżyć temat. Otóż chciałbym zakupić rozpylacze do rsmu Lechler FD jednak głowice w opryskiwaczu mam schowane w belkę i chciałbym zrobić taką przedłużkę.Czy ktoś wie gdzie mógłbym kupić takie końcówki żeby pasowały do głowicy arag i końcówki lechler?? Czyli dokładniej rzecz ujmując, żeby pasował do głowicy arag i rozpylacza Lecher FD?? mógłby ktoś pomóc w tym temacie??

post-26382-0-37411100-1393009908.jpg

post-26382-0-77869400-1393009933.jpg

post-26382-0-55405500-1393009751_thumb.jpg

Edytowano przez PanJoker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbor    124

PanJoker nie wiem skąd dokładnie jesteś w lubelskim ale spróbuję pomóc. W Sawinie za Chełmem jest fabryka w której produkują różne końcówki do opryskiwaczy. Ja kiedyś nigdzie nie mogłem dostać końcówek do RAU-a a tam mieli. Miałem do nich numer ale w tym momencie nie znajdę. Poszukaj kontaktu i próbuj u nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Zadam jedno pytanie... po co się bawić w wachlarzowe i przedłużki skoro można kupić normalne regularne rozpylacze sześciootworowe lejące do dołu ESI Albuza i nie mamy samo oprysku belki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Wiem o tej firmie, ale pasowało by tam jechać osobiście, a jest to spory kawałek ode mnie. Myślałem że może uda się jakoś w internecie coś zamówić. A tam podobno najlepiej pojechać i dobrać coś na miejscu.

 

A czemu bawić się w wachlarzowe i przedłużki? Bo słyszałem że jest to jakaś rewelacja. Być może się mylę. Bo nawet opinii o tych z Albuza nie czytałem. Także o nich informacji żadnych nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ja stosuję zwykłe z albuza, efekt zebry występuje najmocniej przy wyższych ciśnieniach roboczych, ale koszt razem z kryzą jednej końcówki ESI to ok. 21zł brutto. Koszt lechlera z przedłużką to grubo ponad 60zł (dla przedłużki nieoryginalnej).

 

A co do efektu zebry - występuje, ale pokrycie jest na tyle duże, że plantacja jest zdecydowanie jednorodna, nie widać, aby któraś roślina z powodu tego efektu była gorzej odżywiona. Więc jak nie widać różnicy to po co kombinować i przepłacać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sebastianek91
      bardzo prosze o informacje jezeli ktos wie jakie powinno byc cisnienie na koncowkach wstryskiwaczy prosze o odpowiedz
    • Przez tombien
      Podnośnik w moim Zetorze od jakiegoś czasu zachowuje się dziwnie. Gdy zaczepię coś cięższego to po rozgrzaniu na podniesionych ramionach opuszcza trochę i podnosi z powrotem do góry. Po prostu "faluje" maszyną na podnośniku. Po opuszczeniu ramion słychać w środku obudowy podnośnika specyficzne brzęczenie-syczenie. Po wyłączeniu pompy dźwięk ustaje. Gdy zostawię podniesione ramiona w górze i zgaszę silnik to powoli się opuszczają. Szukałem informacji na ten temat ale zdania się różne: rodzielacz lub oringi w nim, zespół tłoka z cylindrem lub zawór przeciążeniowowy lub filtr oleju. Czy ktoś zna 100% procentową przyczynę tego zachowania?
       
      Drugie pytanie: Żeby dotrzeć do rozdzielacza trzeba kabinę ściągać?
    • Przez michal9393
      Witam chciałbym się dowiedzieć jakiej firmy końcówki zakupić do tego zetorka, bo leją i na ile je ustawic???
    • Przez Fazzor
      Witam
       
      Jak w temacie, proszę o szybka odpowiedź. Z góry dzięki

    • Gość BestZetor
      Przez Gość BestZetor
      Planuję wymienić końcówki w Zetorze 7211 i przeglądając oferty znalazłem taki produkt : http://sklep.tzmkalisz.pl/Koncowka-wtrysku-Zetor-5211-7745-MOTORPAL-1436(3,1865,358).aspx . Podobno te końcówki są dobre, ale trochę niepokoi mnie ich cena, gdyż wymieniając je kiedyś jedna końcówka kosztowała mnie ponad 100 zł. Proszę o opinie o tych końcówkach z linku lub zaproponowanie innych dobrych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj