Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dobudówka do obory

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wedelowy

wedelowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 14:29

Dobudówka do obory Witam. Chciałbym do mojej obory o wymiarach 24x12 dostawić jakiś budynek, aby trzymać tam jałowiznę. Udało mi się dowiedzieć, że budynek inwentarski do 35m2 (7x5) można postawić bez pozwolenia itp. No i wymyśliłem, że do obecnej obory na boku 24m co roku będę dostawiał ten budynek 7x5, co po 5 latach da mi budynek 24x7. Czy dobrym pomysłem będzie postawienie dachu z blachy na słupkach o wymiarach 24x7, a następnie co roku część o wymiarach 7x5 murowałbym pustakiem + pół pustak. Oczywiście każda z tych części miałaby drzwi w odpowiednich miejscach, aby po 5 latach w chwili ukończenia budynek mógł słuzyć jako jeden.
Dach byłby oczywiście ocieplony. Zależy mi na jak najniższych kosztach.
Czy pomysł ten jest w ogóle realny z punktu widzenia prawa budowlanego?
Czy warto postawić najpierw tą wiatę, a później ocieplić i obmurować czy lepiej welbowany budynek bez ocieplonego dachu?
Proszę o porady, ponieważ jestem młodą osobą, która niestety jeszcze ma bardzo nikłe pojęcie na ten temat :)
W razie problemów ze zrozumieniem mogę to rozrysować ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dobudówka do obory Dzisiaj, 11:21
  •  

#2 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 22 czerwiec 2011 - 15:01

Dobudówka do obory Ale to chyba dotyczy tylko budynku wolno stojącego o rozpiętości nie większej niż 4,80m, a nie przybudówki?
Sąsiad mniejszą stawiał i musiał robić plan, więc według mnie to nie przejdzie.

Edytowany przez nhcr, 22 czerwiec 2011 - 15:09.

#3 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 15:55

Dobudówka do obory Wg mnie to normalne pozwolenie sobie załatwić, stawiasz całość i po problemie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 22 czerwiec 2011 - 16:23

Dobudówka do obory Piekielnie dużo kasy na to nie wydasz, ale masz pewne że jest zgodnie z prawem.

#5 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 22 czerwiec 2011 - 16:56

Dobudówka do obory @wedelowy kombinujesz jak koń pod górę ;) rozpiętość 4,8m, 35m kw powierzchni maksymalnie, i może to być dobudowane do innego obiektu, ale ilość takich budynków o powierzchni 35m kw postawionych bez planów nie może przekraczać 2 na każde 500m kw powierzchni. Jeśli mnie pamięć nie myli. I budynki takie nie mogą być łączone ze sobą, przybudowywane do siebie, a jedynie dobudowane do innego obiektu na planach, lub stojące niezależnie od siebie.

#6 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:02

Dobudówka do obory W życiu to nie przejdzie. Według prawa możesz sobie postawić i 5 takich budynków naraz ale nie moga to byc przybudówki do istniejącego budynku
tylko budynki samodzielne o określonych parametrach

#7 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:10

Dobudówka do obory 5 lat nie ma sensu sie bawic. aczkolwiek plany, mapki, pozwolenia, nadzory budowlane na pewno z 4-5 tys cie wyniosą.
Powiem ci tylko że jak moi rodzice dostawiali kawałek chlewni do już istniejącego budynku to zgłosili że dobudowują 35 m2 a naprawde było 90 m2 wiec jak masz dobrych sąsiadów to nie masz sie o co martwic.

#8 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 18:46

Dobudówka do obory Karol445 można taki budynek 35m kw dobudować do już istniejącego budynku, znam takie przypadki. Nie może być jednak więcej niż 2 takie budynki na każde 500m kw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 22 czerwiec 2011 - 18:57

Dobudówka do obory

Witam. Chciałbym do mojej obory o wymiarach 24x12 dostawić jakiś budynek, aby trzymać tam jałowiznę. Udało mi się dowiedzieć, że budynek inwentarski do 35m2 (7x5) można postawić bez pozwolenia itp. No i wymyśliłem, że do obecnej obory na boku 24m co roku będę dostawiał ten budynek 7x5, co po 5 latach da mi budynek 24x7. Czy dobrym pomysłem będzie postawienie dachu z blachy na słupkach o wymiarach 24x7, a następnie co roku część o wymiarach 7x5 murowałbym pustakiem + pół pustak. Oczywiście każda z tych części miałaby drzwi w odpowiednich miejscach, aby po 5 latach w chwili ukończenia budynek mógł słuzyć jako jeden.
Dach byłby oczywiście ocieplony. Zależy mi na jak najniższych kosztach.
Czy pomysł ten jest w ogóle realny z punktu widzenia prawa budowlanego?
Czy warto postawić najpierw tą wiatę, a później ocieplić i obmurować czy lepiej welbowany budynek bez ocieplonego dachu?
Proszę o porady, ponieważ jestem młodą osobą, która niestety jeszcze ma bardzo nikłe pojęcie na ten temat :)
W razie problemów ze zrozumieniem mogę to rozrysować ;)

Pozwolenie musisz mieć, tylko projektu nie potrzebujesz. Takie budynki nie mogą być połączone ze sobą.

#10 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 18:58

Dobudówka do obory Indiana Jeśli jesteś rolnikiem i budynki mają mieć funkcje rolniczą to tem wymóg podobno nie obowiązuje i możesz postawić sobie takich budynków ile chcesz ale nie moga byc przybudowane do innego budynku ani łączone ze soba w żaden sposób Przynajmniej mi tak w naszym starostwie powiedzieli ale może oni mają jakieś swoje widzimisię i nie maja racji

#11 Share wedelowy

wedelowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 20:04

Dobudówka do obory

Wg mnie to normalne pozwolenie sobie załatwić, stawiasz całość i po problemie.

Kolego a orientujesz się ile takie pozwolenie może mnie wynieść i ile czasu zajmie dopięcie tych wszystkich spraw?

Pozwolenie musisz mieć, tylko projektu nie potrzebujesz. Takie budynki nie mogą być połączone ze sobą.

Jeśli dostawiłbym do tej obory 24x7 to już domyślam się, że projekt potrzebuję?

Sąsiadów niestety mam wyjątkowo ciekawskich, więc wszystko musi być ok, a kombinuję jak mogę ponieważ za gospodarstwo zabrałem się niedawno, a udało mi się załapać na PROW, do tego dokupiłem trochę ziemi, więc teraz liczy się każdy grosz.

Najlepiej by było jeśli ktoś przynajmniej tak w skrócie mógłby opisać mi drogę po urzędach jaką będę musiał wykonać.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

#12 Share wies115

wies115

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 22:40

Dobudówka do obory a ta dobódówka z wlasnych srodków czy prow itp ?

#13 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 23:12

Dobudówka do obory @Karol445 widać co starostwo to inna interpretacja przepisów, bo jakiś czas temu przerabialiśmy formalnie takie "35m kw"

#14 Share wedelowy

wedelowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 09:17

Dobudówka do obory

a ta dobódówka z wlasnych srodków czy prow itp ?

Jak najbardziej środki własne. Dla mnie robienie takich rzeczy na PROW to tragedia. Na PROW biorę tylko maszyny. Jeszcze dowiem się co u mnie w starostwie powiedzą, ale najprawdopodobniej postawie gdzie indziej ten budynek 7x5, a za jakieś 2 lata do obory dostawię coś większego, ale już z planem itp.

Edytowany przez wedelowy, 23 czerwiec 2011 - 09:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 09:57

Dobudówka do obory @wedelowy - ile może kosztować to nie wiem, jak sąsiad załatwiał pod BINa to ok pół roku mu zeszło.