Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zużycie paliwa przy orce

200 odpowiedzi na ten temat

#181 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 19:11

Zużycie paliwa przy orce Co masz na myśli pisząc "cały dzień belowania"-zrobienie 200 bel słomy czy sianokiszonki czy też 20 belek siana ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zużycie paliwa przy orce Dzisiaj, 04:07
  •  

#182 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 19:39

Zużycie paliwa przy orce

. A jak jeszcze obrotówka to musi się pi......ić z obracaniem pługa, cofaniem robota stoi ropa ucieka.

kolega widział kiedyś obrotówkę w pracy??? Chyba nie , bo inaczej by takich głupot nie pi***lił :P
U mnie spalanie w orce MF 5435 Unia IBIS L 3+1 szerokość robocza 172 cm od 12 do 16 l/ha

#183 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 wrzesień 2012 - 21:28

Zużycie paliwa przy orce U mnie w tym roku zaorałem jeszcze mało, na Vi klasie niczym pustynia, C-360+pług 3x35 orka na 17 cm, obornik ok 30t/ha, blokada cały czas w użyciu spalił prawie 12l/ha.
A wytłumaczcie mi co ma celu orka siewna powyżej 20cm? Bo nie rozumiem tego.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#184 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 21:58

Zużycie paliwa przy orce

Ursus 3512 i pług 3x30 to 4.5 l/mtg co wychodzi 4.9 l na godz zegarową.

To zależy jakie pole, normalne to 1ha w 1.40min,a mam taki trójkąt to hehtar idzie 4godź.

U 3512 i pług 3x30 spalił 9.5 l na hektar, ziemia 5 kl.

Nie porównujcie 6 garów do 3. Duże wygrywają czasowo, a małe spalinowo. Mi hektar idzin ok 2.5 godź, a duży zrobi w 1.5 godz to musi więcej spalić logiczne chyba. A jak jeszcze obrotówka to musi się pi......ić z obracaniem pługa, cofaniem robota stoi ropa ucieka. A ja śmigam bez zatrzymywania i zmiany biegów, jedynie na wykączeniu, a tak dojerzdzając do końca podnoszę zajeżdźam opuszczam i nie zatrzymuję się.

Ustal jedną wersje bo ci te historie się rozjeżdżają nieco Tak od siebie dodam, że 9,5l podzielone przez 2,5h daje 3,8 l na godzinę. Jak pogadamy jeszcze z pół roku to wyjdzie, że paliwa w baku przybywa. Tak jak maleje jego zużycie z kazdym postem.
Dla mnie orka na 20 cm to podorywka jest. Co do orki w tym roku to trzeba przewidującym być. Ja na zboża ozime poorałem w końcu sierpnia gdy było dość mokro. Teraz tylko posiać. Już nie wspominam o tym, że wskazane jest aby orane odleżało minimum 2 - 3 tygodnie przed siewem.A na zimę w końcu paxdziernika podejżewam, że mokro będzie więc też bez problemów sobie poradzę.

Edytowany przez hubertuss, 14 wrzesień 2012 - 22:04.

#185 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 22:40

Zużycie paliwa przy orce No orzesz głęboko tylko po co? Dla własnego widzimisię? Żeby zaorać głębiej od sąsiada czy po co?
Zapraszam na swój profil

#186 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 15 wrzesień 2012 - 04:55

Zużycie paliwa przy orce Hubertus są różne wersje, bo są różne kawałki pól. 9.5 wyszło ostatnio. Jakbym orał na 30 cm to by można było zbierać żwir do budowy stropów. Ciesz się że masz ciężką ziemię. Też bym wolał żeby spalił 20 l a zboża urosło 4 t niż 9, a zboża 1.5t.

#187 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 08:35

Zużycie paliwa przy orce

No orzesz głęboko tylko po co? Dla własnego widzimisię? Żeby zaorać głębiej od sąsiada czy po co?

Ogólnie jest zasada głębokie spulchnianie- płytkie odwracanie gleby. Jak stosujesz głębosz to płytka orka ok ale jak nie to trzeba głębiej. Mój sąsiad orze 30-tką zawsze na 20cm i śmiał się kiedyś że żółtą ziemię wyoruję itp,siałem masę poplonów na przyoranie, co 3 lata obornik i po kilku latach mogę w kolano orać i żółtej ziemi nie zobaczy. A teraz sąsiad się dziwi że ja zebrałem 7ton zboża a on 3tony z hektara.... Płytka orka (podeszwa płużna) blokuje system korzeniowy, sprzyja rozlewiskom wody wiosną- co przy np pszenicy ozimej jest bardzo ważne.

#188 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 11:39

Zużycie paliwa przy orce @Pawel885; Przecież jak zaczniesz orać na 30cm czy tam w kolano to pogłębisz jedynie warstwę płużną, też będzie ale głębiej, po za tym wywalisz na wierzch martwą glebe, a zakopiesz żyzną.... dla mnie pleciesz głupoty, nonsens...
2 lata temu popełniłem ten sam błąd, teraz nie zaorze nigdy głębiej jak 20-25cm, a najlepiej pozbęde się pługa.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#189 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 12:32

Zużycie paliwa przy orce To posiej np burak cukrowy po orce 20cm... Żółta gleba to nie tragedia, można ją użyźnić, widziałem orkę ciągnikiem po kilkudziestu latach konnej orki- 15cm i już się wyorywała

Edytowany przez pawel885, 15 wrzesień 2012 - 15:14.

#190 Share rafal4610

rafal4610

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 13:00

Zużycie paliwa przy orce

Co masz na myśli pisząc "cały dzień belowania"-zrobienie 200 bel słomy czy sianokiszonki czy też 20 belek siana ?

mam na myśli cały dzień belowania słomy. A rolek to różnie wychodzi. Ostatnio jak belowałem to wyszło ok 100 belek. A beluje od 8 rano do 19 z przerwą na posiłek. Rolek może nie za dużo ale prasa ma nie za dużą wydajność :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 19:19

Zużycie paliwa przy orce ktoś wyżej pisał o orce na 1600 obrotów silnika
dzisiaj u nas jest po deszczu Ziemia nasiąkła i orze się dobrze
miałem czas i cały 1 ha orałem na 1600 obrotów na ręcznym gazie
dymka nie było widać prawie wcale , ale czas orki sie znacznie wydłużył , gdy zmierzyłem paliwo wyszło mi więcej 4 litry niż zwykle (360)

#192 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 19:27

Zużycie paliwa przy orce

mam na myśli cały dzień belowania słomy. A rolek to różnie wychodzi. Ostatnio jak belowałem to wyszło ok 100 belek. A beluje od 8 rano do 19 z przerwą na posiłek. Rolek może nie za dużo ale prasa ma nie za dużą wydajność :/

Czyli że robisz 10 bel na godzinę przy okazji zużywając 2 l/h-nie myślałeś o zgłoszeniu tego do księgi rekordów Guinessa ?

#193 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 19:48

Zużycie paliwa przy orce

@Pawel885; Przecież jak zaczniesz orać na 30cm czy tam w kolano to pogłębisz jedynie warstwę płużną, też będzie ale głębiej, po za tym wywalisz na wierzch martwą glebe, a zakopiesz żyzną.... dla mnie pleciesz głupoty, nonsens...
2 lata temu popełniłem ten sam błąd, teraz nie zaorze nigdy głębiej jak 20-25cm, a najlepiej pozbęde się pługa.

Zgadzam się z kolega zdecydowanie. Orka siewna powinna być dość płytka, w starszych książkach zalecają do 23cm. Orka przedzimowa to wiadomo że trzeba orać tak głęboko ile jest to możliwe. Orka siewna na 30cm znacznie przesusza glebę, istnieje ryzyko wyrzucenia gleby mniej żyznej lub o mniejszej ilości skł pokarmowych, a przede wszystkim bardzo rośnie spalanie. Jak orzecie na 30cm orkę siewną to paliwo jest za tanie zdecydowanie.
Dziś orałem na IV klasie ale chyba coś pomyliłem w pomiarze i obliczeniach bo to niemożliwe abym spalił 12l/ha.
Zapraszam na swój profil

#194 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 20:47

Zużycie paliwa przy orce 16,6 l/ha kl. III, IVa, IVb

#195 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 06:31

Zużycie paliwa przy orce Trochę teorii z 1972.

https://picasaweb.go...642953557698018
KPK Kumurun Team

#196 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 07:02

Zużycie paliwa przy orce Teoria teorią a praktyka praktyką. Ja nie zbieram słomy. Po pszenicy czy owsie moge sobie trochę płyciej zaorać. Ale po życie zwłaszcza tegorocznym gdzie na polu wszystko zostało trzeba było orać głębiej. O piasek martwić się nie muszę mam ziemie orną na około 30 cm więc tej granicy napewno nie przekraczam.

#197 Share Cichy94

Cichy94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 16 wrzesień 2012 - 07:05

Zużycie paliwa przy orce Zetor 12245
Szerokość orki 2.25m
Prędkość robocza 8-9km/h
Zużycie paliwa 12-14l/ha

#198 Share rafal4610

rafal4610

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 09:56

Zużycie paliwa przy orce

Czyli że robisz 10 bel na godzinę przy okazji zużywając 2 l/h-nie myślałeś o zgłoszeniu tego do księgi rekordów Guinessa ?

odlicz od tego czas na przejady, ok 1h na obiad i kawe, postoje na wiązanie(mam na 1 sznurek), do tego co 10-15 rolek musze stanąć i obczyścić pasy ze słomy bo mi nabija, a to zajmuje ok. 5min. I nie zawsze wyjdzie 10 rolek na 1h. Czasami przez 1h zwine 3 rolki bo słaba słoma. Nie przeliczam spalania na 1h czy bele tylko na cały dzień. Możecie sie nabijać ;) Mi też w to trudno uwierzyć. Kuzynowi International 574 na dzień belowania spali 25l. Możecie nie wierzyć, bo też bym nie uwierzył jakbym nie zobaczył na własne oczy ;)
P.S. zejdźmy z tematu spalania mojego traktora bo to nie o tym temat. Gdybym wiedział że taka burza z tego wyniknie to bym nic nie pisał ;)

Edytowany przez rafal4610, 16 wrzesień 2012 - 12:07.

#199 Share Alamo

Alamo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 08:12

Zużycie paliwa przy orce <p>

jak ci to idzie bo u mnie 4x 28 nie daje rady na glinie

Idzie tylko przy włączonej hydraulice przeciążeniowej,gdy poczuje ciężko wyrywa pług w górę,bez niej ciągnie go w ziemię i ciągnik staje,do tego mam wstawiony wydajny filtr powietrza z nadmuchem.Orkę robiłem na 25cm dzień po opadach deszczu.Po orce 3 lemiesze miały powyginane dzioby do tyłu,ciągnik chyba mocno oberwał na tej orce,tak mi się wydaje że silnik pracuje trochę inaczej niż przed nią i puszcza czarnego dymka jak ma ciężej,myślę aby następnym razem odkręcać korpus i robić na 3 a w lżejszych ziemiach na 4 i podorywki.W ubiegłym roku robiłem orkę na tym kawałku 2 skibowym pługiem i chociaż zajeło mi to więcej czasu spalił parę litrów mniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja