Zaloguj się, aby obserwować  
Rolnik2601

Jaka obora ??

Polecane posty

Rolnik2601    3

wiec jak w temacie nie moge sie zdecydowac na system utrzymania bydła :( Tata namawia na zwykła obore z sciułką ale ja bym wolał na rusztach bo mniej pracy przy tym jest itp ... Bo jednak obora ma byc na 80-90 sztuk bydła dojnego i młodziez wiec tyle stanowisk do zascielenia to katorga ;[ Wiec pytam sie was moze ma ktos doswiadczenia z tym rodzajami utrzymania ?? dodam ze u mnie słomy jest pod dostatkiem bo mam słabe ziemie 4-6 klasa. Jaki bedzie koszt budowy obory o wybranym systemie ??? Prosze o porady dziekuje :)

Edytowano przez Rolnik2601

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Kolego w systemie który zagraniczne państwa wybierają od lat. Czyli wolnostanowiskowa na rusztach a słomy w życiu nie użyjesz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Ale ja słyszałem ze to szkodzi na nogi itp ... I czy moim słabym polom wystarczy sama gnojowica bez słomy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

ja mam w planach budowę ale na 40dojnych i taki sam system budowy itp. za granicą nie narzekają. na pewno ejst to lepszy system jak uwięziowa i mniej pracy przy dojeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Ale on nie pyta o to czy uwieziowa czy wolnostanowiskowa tylko czy na ściółce czy na rusztach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Na rusztach to zapłaci drugie tyle ponieważ trzeba maty i ruszta a pod rusztami kanał no , ale jeśli pieniądze nie grają roli :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

Według mnie wolno stanowiskowa na głębokiej ściółce będzie lepsza. Uważam że w rolnictwie trzeba się liczyć z każdą złotówka (nieważne jakie są planowane dochody) To ta obora ma zarabiać na Ciebie a nie ty masz robić na nią;) lepiej za tą kasę co Ci zostanie pojechać na wakacje, kupić coś sobie itp;) Ale każdy robi po swojemu i ma inne podejście więc nie narzucam nikomu zdania;)

Oto argumenty za oborą na głebokiej ściółce:

 

-mniejszy koszt budowy (dużo mniejszy)

-nie musisz się martwić o codzienne wywożenie obornika( wywieziesz 2 razy do roku)

-nie masz problemu z nogami itp bo bydło cały czas chodzi po podłożu zbliżonym do naturalnego

-nie musi być specjalnie ocieplona na zimę bo od gnoju będzie im wystarczająco ciepło (aby woda nie zamarzała)

-nie musisz martwić się o zbiorniki na gnojówkę itp..

-dużo łatwiej pościelić jest w takiej oborze ( co kilka dni wrzucisz słome i masz spokój- nie trzeba robić tego ręcznie można użyć scielarki

-masz najlepszy nawóz jaki natura wymyśliła w ilościach które pozwolą Ci na ucięcie kosztów na nawozy sztuczne

 

jedynym minusem ale znaczącym jest to że co roku musisz sporo słomy zorganizować (dodatkowe koszty), każdy indywidualnie powinien sobie to przeliczyć. Wybór jest trudny i wiążacy na najbliższe kilkanaście lat. Ja mam wolno stanowiskową na głęvokiej ściółce i nie narzekam ale gdybym chciał budować drugą to też bym stał przed takim dylematem;)

Pozdrawiam i życzę podjęcia decyzji której nie będziesz żałowal;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Mówice ze rusztowa taniej, ale policz sobie przyjanmniej koszty słomy jak musisz ja sprasowac i zwiesc ... A ile może kosztowac taka obora na rusztach na te 80 sztuk dojnych może ktos sie orietuje ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Na pola starczy ci, przecież słome w żniwa zetniesz i gnojówkę będziesz wywalał B)

Policz sobie ile metrów2 ruszt potrzebujesz, cena to 100-120 za m2.

Nie wiem jak czytają to wszystko wychodzi ci że rusztowa taniej, taniej ale w dłuższym okresie bo słomy nie zwozisz i nie ścielisz, droższa bo za jednym razem na budowę musisz kupę kasy wpakować.

Ja byłbym za tym żeby na głębokiej ściółce, z ścieleniem słomy większego problemu by mogło nie być bo kupujesz za jakieś 25-30tys polski rozdrabniacz do balotów i ścielisz. Tak samo większe koszty leczenia wychodzą w oborze rusztowej a mniejsze na słomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tiger3952    8

Ja osobiście jestem za rusztami. Sam mam obore wolnostanowiskową na rusztach na 25 sztuk tylko że trzymam tam opasy. Nareszcie skończyła się męka ze zwożenie słomy i ścieleniem. Jest o wiele mniej roboty. Jeśli chodzi o koszty to w chwili budowania obory będą wyższe ale w przyszłości się wzrócą przez zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na wożenie słomy. Z nogami raczej nie ma problemu miałem tylko problem ze trzema bykami takimi ok 600kg bo od małego stały na ściółce uwięzione a potem wpuściłem je do klatki i zaczeły się wściekać i potem przez tydzień utykały na nogi i nie chciały jeść ale po kilku dniach im przeszło.

rafalkom555 jeśli chodzi o koszty leczenia to się z tobą nie zgodzę, ponieważ u mnie po przeróbce na ruszta dużo się zmniejszyły i zmniejszyła się zachorowalność bydła dlatego że wcześniej w oborniku było więcej bakterii i zarazków a teraz mają sucho i czysto i bakterie nie mają się gdzie gromadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablos292    0

Kolego na rusztach to ceny tak wachają się, przelicza to się na stanowiska, około tak od 14 do 18 tys, za jedno stanowisko. Kolego spójrz na zachód!! nikt się już nie bawi w takie gry jak ściółka. osobiście jestem za wolnostanowiskową na rusztach gdyż nie musisz tyle czasu się bawić ze słomą tylko od czasu do czasu przejedziesz karcherem i gra gitara. Jak budujesz nową oborę to już pożądnie bo i tak mnóstwo kasy wydasz i trochę więcej tysięcy w tej sumie by nic nie zrobiło, a na wakacje jak kolega wczesniej powiedział to se rok później pojedziesz a bedziesz miał wygodę w oborze. kolego wywóz gnojowicy jest tańszy od wywozu obornika, tak se kupisz jakiś za***iście duży beczkowoz i masz szybko wywiozłe, a z gnojem to tydzień byś musiał woźić na pole, a paliwo drogie drogi kolego :unsure: a tak możesz walić gnojowice dolisnie i doglebowo. słabe ziemie tak zgadzam się z tobą, ładnie potniesz słomę w sieczkarni i opryszczesz UG-maxem albo innym cudem i też będziesz miał obornik, ale przed zmieszaniem z glebą musiałbyś opryskoć azotem dolistnie w odpowiednim stosunku. a gnojowice byś na łąki wylewał i mniej kosztów nawozów. i pod kukurydze w rządki mógłbym cię przegadać w każdej kwesti i bym wyszedł na tym, jak chcesz to możemy pokonwersować :blink:

 

Acha i jeszcze coś Ci powiem Starego nie słuchaj he, jak to mój nauczyciel wspaniały mówił młodzi zawsze są madrzejsi i z przodu od starszych, starzy według tradycji gospodarzą i jak tak będziesz dalej robił to dużo nie wygospodarzysz. Kolego prenumerujesz jakieś czasopisma rolnicze?? wiedza to potężna broń. Tam dużo jest napisane o wszystkim ogólnie jaką oborę wybudować i jak budować i inne kwestie są poruszane. ja prenumeruje "bydło" i "topagrar" kolego jeśli nie masz to zaprenumeruj sobie bo bardzo Ci się przydadzą wierz mi wiem po sobie, ja już dużo wyniosłem ze szkoły rolniczej a i wiecej z tych czasopism, tam są także oferty film i różne.... Kolego jeśli będziesz dbał o zwierząta tzn. zadawał im odpowiednie zawartosci makro i mikro elementów to nie będziesz miał problemów. A jakie masz rasy krów w obsadzie?? jesli hf to ci polecam abyś je zamienił na szkockie bydło MONTEBELIARDEjest to najlepsza rasa mleczna, jak byś chciał to bym Ci więcej o nich powiedział... :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Więc powiedzcie ile może mnie wyniesc taka obora na ruszcie z wyposażeniem czyli hala udojowa i miksery do gnoijowicy itp ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@pablos292 wiedza to potężna broń, prawda, ale prawdą jest też to, że doświadczenia zdobywanego przez lata niczym nie da się zastąpić. To jak z glebą, i tu IV klasa, i tu IV klasa, podobna zasobność też, ale rośnie inaczej. Człowiek uczy się całe życie.

 

Wolnostanowiskowa jest praktyczniejsza. Jakiej szerokości korytarze spacerowe miedzy legowiskami, i przy stole paszowym powinny być w takiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

szkockie bydło MONTEBELIARDEjest to najlepsza rasa mleczna, jak byś chciał to bym Ci więcej o nich powiedział... :mellow:

 

 

montbeliarde to rasa francuska :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

@tiger3952 - pisząc o kosztach leczenia odwoływałem się do wypowiedzi innych użytkowników, a byki stoją w miejscu praktycznie, a krowy od stołu paszowego, do hali udojowej i do legowisk muszą śmigać.

@pablos292 - ty to chyba nigdy krów nie miałeś i nie wiesz jak sprawa wygląda, przy 80-90sztukach krów na wakacje będzie jechał :lol: :lol: To trza 2razy dziennie doić, pasze dawać, kto to za niego zrobi?

@Rolnik2601 - odwiedź galerie, w ostatnim czasie często pojawiają się nowe obory czy to już wybudowane czy w trakcie, więc popytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jeśli chodzi o koszta to wydaje mi sie że kolega trochę przesadził ale te 14-15 tyś na stanowisko musisz liczyc tak wiec 1,2-1,3 mln zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Dziś przeczytałem o oborze z kurtynami, fajnie to wyglada :D Tylko powiedzcie jak to wyglada w praktyce bo ja mieszkam na wschodzie gdzie zimy sa chlodne (poniżej -25 stopni) W oborze nie bedzie za zimno ??? I jak taniej wyjdzie kurtyny czy zwykłe mury ?? I jeszcze konstrukcja ?? bez słupowa czy ze słupami jaka jest praktyczniejsza ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablos292    0

Odnośnie Indiany- Masz rację człowiek się uczy całe życie. Ale skąd wiesz Kolego czy ja nie mam Praktyki???. Cała rzecz polega na powiązaniu teori z praktyką i powiązaniu tych dwóch dziedzin, aczkolwiek nie zawsze idzie razem w parze teoria z praktyką.Nie czepiaj się o byle co :mellow:

 

Odnośnie RAFALKOM 555- Ty się najlepiej naucz czytać ze zrozumieniem, a nie bzdury wygadujesz! Chciałeś się popisać a wyszłeś na totalnego kretyna.

Lukaszek 410 - To ta obora ma zarabiać na Ciebie a nie ty masz robić na nią lepiej za tą kasę co Ci zostanie pojechać na wakacje, kupić coś sobie itp;)

Ja- Jak budujesz nową oborę to już pożądnie bo i tak mnóstwo kasy wydasz i trochę więcej tysięcy w tej sumie by nic nie zrobiło, a na wakacje jak kolega wczesniej powiedział to se rok później pojedziesz a bedziesz miał wygodę w oborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Wiem o co ci chodziło, że wybuduje sobie oborę na rusztach i zrezygnuje z wakacji które by miał za to że wybudowałby na ściółce bo taniej. Zanim napisałeś o mnie to mogłeś pomyśleć co piszesz, po co te wakacje dodałeś? Z tyloma krowami to nawet na rusztach wakacji nie będzie chyba ze zatrudni kilka osób i jak wiadomo to dodatkowy koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Pablos@ ty to jesteś talent przy 90-ciu krowach na wakacje. No chyba że ma dużo kasy i na wakacje i na pracowników. :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Montifan@ o ile dobrze pamiętam to w topagrar się ogłaszają z tymi rusztami w grene możesz kupić za 15,95zł/szt. Jak bede miał chwile czasu i bedzie mi się chciało tego poszukać to ci dam namiary :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ludziska drogie. ludzi można zatrudnic i zapłacić ale zdrowia nie kupicie. na 90 sztukach kasa jest niezła więc jak ten pracownik dostanie gdzieś 1500zł to niech już dwóch pracowników bedzie to 3 tys to jest baardzo mało. i takich dwóch niech tylko oborą i dojeniem się zajmą, a wy pracą w polu to i tak to już jest baaaardzo dużo. wiadomo że najpierw trzeba samemu zainwestować i samemu dzialać ale po 3-4 latach to sie zwróci i obora, i pracownicy. i jak dobrze pojdzie to na wakacje czas sie znajdzie.

 

co do tematu to trudna sprawa. mam obore na rusztach tylko że uwięziową. i tak myśle że jakbym mial stawaiać nową wolnostanowiskową to tez na rusztach. chociż ostatnio mnie przestraszyli że gdy krowa ma ruję to skacząc na inne potrafi polamać im nogi, bo jak wiadomo na rusztach jest ślisko. za to ze ściółkową oborą trzeba słomy a to jest z roku na rok coraz droższy interes. przy gnojowicy jest za to mniej pracy bo już nawet są specjalne urządzenia do sprzątania ruszt. ze ściółką i gnojem jest dużo pracy bo gnojowicę to podjeżdżamy beczką i ciągniemy a gnój to juz większy doczynek.

 

tak więc wszystko ma wady i zalety ale mimo wszystko polecałbym ruszta. koszt większy ale wg mnie wygodniejszy, a przecież nie robimy tego na rok czy dwa tylko już dłuższe lata.

 

pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj