Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka obora ??

28 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Zainteresowania:Nowe technologie, motoryzacja, piłka nożna

Napisany 20 czerwiec 2011 - 18:09

Jaka obora ?? wiec jak w temacie nie moge sie zdecydowac na system utrzymania bydła :( Tata namawia na zwykła obore z sciułką ale ja bym wolał na rusztach bo mniej pracy przy tym jest itp ... Bo jednak obora ma byc na 80-90 sztuk bydła dojnego i młodziez wiec tyle stanowisk do zascielenia to katorga ;[ Wiec pytam sie was moze ma ktos doswiadczenia z tym rodzajami utrzymania ?? dodam ze u mnie słomy jest pod dostatkiem bo mam słabe ziemie 4-6 klasa. Jaki bedzie koszt budowy obory o wybranym systemie ??? Prosze o porady dziekuje :)

Edytowany przez Rolnik2601, 20 czerwiec 2011 - 18:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka obora ?? Dzisiaj, 16:12
  •  

#2 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 18:16

Jaka obora ?? Kolego w systemie który zagraniczne państwa wybierają od lat. Czyli wolnostanowiskowa na rusztach a słomy w życiu nie użyjesz:)

#3 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 19:08

Jaka obora ?? Ale ja słyszałem ze to szkodzi na nogi itp ... I czy moim słabym polom wystarczy sama gnojowica bez słomy ???

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 19:29

Jaka obora ?? ja mam w planach budowę ale na 40dojnych i taki sam system budowy itp. za granicą nie narzekają. na pewno ejst to lepszy system jak uwięziowa i mniej pracy przy dojeniu

#5 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 19:51

Jaka obora ?? Ale on nie pyta o to czy uwieziowa czy wolnostanowiskowa tylko czy na ściółce czy na rusztach

#6 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 20:05

Jaka obora ?? Na rusztach to zapłaci drugie tyle ponieważ trzeba maty i ruszta a pod rusztami kanał no , ale jeśli pieniądze nie grają roli :D

#7 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 21:18

Jaka obora ?? to zależy czy tylko głębokie korytarze i w nich gnojowice czy płytkie i osobno zbiornik

#8 Share lukaszek410

lukaszek410

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 21:22

Jaka obora ?? Według mnie wolno stanowiskowa na głębokiej ściółce będzie lepsza. Uważam że w rolnictwie trzeba się liczyć z każdą złotówka (nieważne jakie są planowane dochody) To ta obora ma zarabiać na Ciebie a nie ty masz robić na nią;) lepiej za tą kasę co Ci zostanie pojechać na wakacje, kupić coś sobie itp;) Ale każdy robi po swojemu i ma inne podejście więc nie narzucam nikomu zdania;)
Oto argumenty za oborą na głebokiej ściółce:

-mniejszy koszt budowy (dużo mniejszy)
-nie musisz się martwić o codzienne wywożenie obornika( wywieziesz 2 razy do roku)
-nie masz problemu z nogami itp bo bydło cały czas chodzi po podłożu zbliżonym do naturalnego
-nie musi być specjalnie ocieplona na zimę bo od gnoju będzie im wystarczająco ciepło (aby woda nie zamarzała)
-nie musisz martwić się o zbiorniki na gnojówkę itp..
-dużo łatwiej pościelić jest w takiej oborze ( co kilka dni wrzucisz słome i masz spokój- nie trzeba robić tego ręcznie można użyć scielarki
-masz najlepszy nawóz jaki natura wymyśliła w ilościach które pozwolą Ci na ucięcie kosztów na nawozy sztuczne

jedynym minusem ale znaczącym jest to że co roku musisz sporo słomy zorganizować (dodatkowe koszty), każdy indywidualnie powinien sobie to przeliczyć. Wybór jest trudny i wiążacy na najbliższe kilkanaście lat. Ja mam wolno stanowiskową na głęvokiej ściółce i nie narzekam ale gdybym chciał budować drugą to też bym stał przed takim dylematem;)
Pozdrawiam i życzę podjęcia decyzji której nie będziesz żałowal;)

#9 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 10:04

Jaka obora ?? Mówice ze rusztowa taniej, ale policz sobie przyjanmniej koszty słomy jak musisz ja sprasowac i zwiesc ... A ile może kosztowac taka obora na rusztach na te 80 sztuk dojnych może ktos sie orietuje ??

#10 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 21 czerwiec 2011 - 11:07

Jaka obora ?? Na pola starczy ci, przecież słome w żniwa zetniesz i gnojówkę będziesz wywalał B)
Policz sobie ile metrów2 ruszt potrzebujesz, cena to 100-120 za m2.
Nie wiem jak czytają to wszystko wychodzi ci że rusztowa taniej, taniej ale w dłuższym okresie bo słomy nie zwozisz i nie ścielisz, droższa bo za jednym razem na budowę musisz kupę kasy wpakować.
Ja byłbym za tym żeby na głębokiej ściółce, z ścieleniem słomy większego problemu by mogło nie być bo kupujesz za jakieś 25-30tys polski rozdrabniacz do balotów i ścielisz. Tak samo większe koszty leczenia wychodzą w oborze rusztowej a mniejsze na słomie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tiger3952

tiger3952

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 21 czerwiec 2011 - 21:00

Jaka obora ?? Ja osobiście jestem za rusztami. Sam mam obore wolnostanowiskową na rusztach na 25 sztuk tylko że trzymam tam opasy. Nareszcie skończyła się męka ze zwożenie słomy i ścieleniem. Jest o wiele mniej roboty. Jeśli chodzi o koszty to w chwili budowania obory będą wyższe ale w przyszłości się wzrócą przez zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na wożenie słomy. Z nogami raczej nie ma problemu miałem tylko problem ze trzema bykami takimi ok 600kg bo od małego stały na ściółce uwięzione a potem wpuściłem je do klatki i zaczeły się wściekać i potem przez tydzień utykały na nogi i nie chciały jeść ale po kilku dniach im przeszło.
rafalkom555 jeśli chodzi o koszty leczenia to się z tobą nie zgodzę, ponieważ u mnie po przeróbce na ruszta dużo się zmniejszyły i zmniejszyła się zachorowalność bydła dlatego że wcześniej w oborniku było więcej bakterii i zarazków a teraz mają sucho i czysto i bakterie nie mają się gdzie gromadzić.

#12 Share pablos292

pablos292

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 21 czerwiec 2011 - 22:34

Jaka obora ?? Kolego na rusztach to ceny tak wachają się, przelicza to się na stanowiska, około tak od 14 do 18 tys, za jedno stanowisko. Kolego spójrz na zachód!! nikt się już nie bawi w takie gry jak ściółka. osobiście jestem za wolnostanowiskową na rusztach gdyż nie musisz tyle czasu się bawić ze słomą tylko od czasu do czasu przejedziesz karcherem i gra gitara. Jak budujesz nową oborę to już pożądnie bo i tak mnóstwo kasy wydasz i trochę więcej tysięcy w tej sumie by nic nie zrobiło, a na wakacje jak kolega wczesniej powiedział to se rok później pojedziesz a bedziesz miał wygodę w oborze. kolego wywóz gnojowicy jest tańszy od wywozu obornika, tak se kupisz jakiś za***iście duży beczkowoz i masz szybko wywiozłe, a z gnojem to tydzień byś musiał woźić na pole, a paliwo drogie drogi kolego :unsure: a tak możesz walić gnojowice dolisnie i doglebowo. słabe ziemie tak zgadzam się z tobą, ładnie potniesz słomę w sieczkarni i opryszczesz UG-maxem albo innym cudem i też będziesz miał obornik, ale przed zmieszaniem z glebą musiałbyś opryskoć azotem dolistnie w odpowiednim stosunku. a gnojowice byś na łąki wylewał i mniej kosztów nawozów. i pod kukurydze w rządki mógłbym cię przegadać w każdej kwesti i bym wyszedł na tym, jak chcesz to możemy pokonwersować :blink:

Acha i jeszcze coś Ci powiem Starego nie słuchaj he, jak to mój nauczyciel wspaniały mówił młodzi zawsze są madrzejsi i z przodu od starszych, starzy według tradycji gospodarzą i jak tak będziesz dalej robił to dużo nie wygospodarzysz. Kolego prenumerujesz jakieś czasopisma rolnicze?? wiedza to potężna broń. Tam dużo jest napisane o wszystkim ogólnie jaką oborę wybudować i jak budować i inne kwestie są poruszane. ja prenumeruje "bydło" i "topagrar" kolego jeśli nie masz to zaprenumeruj sobie bo bardzo Ci się przydadzą wierz mi wiem po sobie, ja już dużo wyniosłem ze szkoły rolniczej a i wiecej z tych czasopism, tam są także oferty film i różne.... Kolego jeśli będziesz dbał o zwierząta tzn. zadawał im odpowiednie zawartosci makro i mikro elementów to nie będziesz miał problemów. A jakie masz rasy krów w obsadzie?? jesli hf to ci polecam abyś je zamienił na szkockie bydło MONTEBELIARDEjest to najlepsza rasa mleczna, jak byś chciał to bym Ci więcej o nich powiedział... :mellow:

#13 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 12:17

Jaka obora ?? Więc powiedzcie ile może mnie wyniesc taka obora na ruszcie z wyposażeniem czyli hala udojowa i miksery do gnoijowicy itp ??

#14 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 22 czerwiec 2011 - 14:01

Jaka obora ?? @pablos292 wiedza to potężna broń, prawda, ale prawdą jest też to, że doświadczenia zdobywanego przez lata niczym nie da się zastąpić. To jak z glebą, i tu IV klasa, i tu IV klasa, podobna zasobność też, ale rośnie inaczej. Człowiek uczy się całe życie.

Wolnostanowiskowa jest praktyczniejsza. Jakiej szerokości korytarze spacerowe miedzy legowiskami, i przy stole paszowym powinny być w takiej?

#15 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 22 czerwiec 2011 - 16:18

Jaka obora ??

szkockie bydło MONTEBELIARDEjest to najlepsza rasa mleczna, jak byś chciał to bym Ci więcej o nich powiedział... :mellow:

montbeliarde to rasa francuska :lol:

#16 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 16:43

Jaka obora ?? @tiger3952 - pisząc o kosztach leczenia odwoływałem się do wypowiedzi innych użytkowników, a byki stoją w miejscu praktycznie, a krowy od stołu paszowego, do hali udojowej i do legowisk muszą śmigać.
@pablos292 - ty to chyba nigdy krów nie miałeś i nie wiesz jak sprawa wygląda, przy 80-90sztukach krów na wakacje będzie jechał :lol: :lol: To trza 2razy dziennie doić, pasze dawać, kto to za niego zrobi?
@Rolnik2601 - odwiedź galerie, w ostatnim czasie często pojawiają się nowe obory czy to już wybudowane czy w trakcie, więc popytaj.

#17 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:13

Jaka obora ?? Jeśli chodzi o koszta to wydaje mi sie że kolega trochę przesadził ale te 14-15 tyś na stanowisko musisz liczyc tak wiec 1,2-1,3 mln zł

#18 Share Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 20:35

Jaka obora ?? Dziś przeczytałem o oborze z kurtynami, fajnie to wyglada :D Tylko powiedzcie jak to wyglada w praktyce bo ja mieszkam na wschodzie gdzie zimy sa chlodne (poniżej -25 stopni) W oborze nie bedzie za zimno ??? I jak taniej wyjdzie kurtyny czy zwykłe mury ?? I jeszcze konstrukcja ?? bez słupowa czy ze słupami jaka jest praktyczniejsza ??

#19 Share pablos292

pablos292

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 23:20

Jaka obora ?? Odnośnie Indiany- Masz rację człowiek się uczy całe życie. Ale skąd wiesz Kolego czy ja nie mam Praktyki???. Cała rzecz polega na powiązaniu teori z praktyką i powiązaniu tych dwóch dziedzin, aczkolwiek nie zawsze idzie razem w parze teoria z praktyką.Nie czepiaj się o byle co :mellow:

Odnośnie RAFALKOM 555- Ty się najlepiej naucz czytać ze zrozumieniem, a nie bzdury wygadujesz! Chciałeś się popisać a wyszłeś na totalnego kretyna.
Lukaszek 410 - To ta obora ma zarabiać na Ciebie a nie ty masz robić na nią lepiej za tą kasę co Ci zostanie pojechać na wakacje, kupić coś sobie itp;)
Ja- Jak budujesz nową oborę to już pożądnie bo i tak mnóstwo kasy wydasz i trochę więcej tysięcy w tej sumie by nic nie zrobiło, a na wakacje jak kolega wczesniej powiedział to se rok później pojedziesz a bedziesz miał wygodę w oborze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 10:26

Jaka obora ?? Wiem o co ci chodziło, że wybuduje sobie oborę na rusztach i zrezygnuje z wakacji które by miał za to że wybudowałby na ściółce bo taniej. Zanim napisałeś o mnie to mogłeś pomyśleć co piszesz, po co te wakacje dodałeś? Z tyloma krowami to nawet na rusztach wakacji nie będzie chyba ze zatrudni kilka osób i jak wiadomo to dodatkowy koszt.