Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy przechowywać rzepak i jak?

53 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 20:04

Czy przechowywać rzepak i jak? Ja zamierzam przechować chociaż dwa miesiące bo myślę,że złapie 2500

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy przechowywać rzepak i jak? Dzisiaj, 12:21
  •  

#22 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 20:39

Czy przechowywać rzepak i jak? a dużo surowca masz ?
Nie musisz mówić ile dokładnie tylko czy zadowalający plon czy bieda z nędzą? :)

Ja też zamierzam trzymać tylko pogoda nie daje zebrać.

#23 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 23 lipiec 2011 - 05:49

Czy przechowywać rzepak i jak? nędza bo po siewie został zamordowany przez deszcz.Ok 250 ton

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 16:14

Czy przechowywać rzepak i jak? osadkowski oferuje przechowywanie surowca u nich w cenie 5zł\t.
oferta niby fajna żadnych kruczków prawnych nie ma ale, czy ktoś przechowywał u nich rzepak??
prosze o odpowiedzi

#25 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 22:30

Czy przechowywać rzepak i jak? A te 5zł to przez jaki okres?

#26 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 06:21

Czy przechowywać rzepak i jak? to jest opłata od jednego miesiąca
z tym ze liczona była by dopiero od września

ktoś przechowywał tam rzepak??

#27 Share nagrol

nagrol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 22:03

Czy przechowywać rzepak i jak? ... <_< pewnie dojdą koszty przyjęcia ,analizy ,doprowadzenia do stanu rzepaku technologicznego i ewentualnia wydania.Coś podobnego oferował Chemirol, czy te 5zł. to koszt ostateczny ?

#28 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 28 lipiec 2011 - 15:15

Czy przechowywać rzepak i jak? Zakładałem temat i wypada się odezwać. Rzepak juz wykoszony i stoi na razie na przyczepach. Był ważony i badany na wilgotność.Srednio wyszło 11-12 % wilgotności i 2 % zanieczyszczeń. Była kłótnia o plon. Już mogę napisać niedowiarkom: Sredni wyszedł4.40 t/ha przy czym tydzień przed zbiorem przeszła wuchura która spowodowała moim zdaniem około 10% strat. Uważam że jak na nowicjusza i ten rok to rewelacja. miałem zamiar sprzedać zaraz po zbiorze ale najpierw lało że nie mogłem dojechać na punkt skupu a potem spadła cena (do dziś juz ponad 100 zł netto) więc się wstrzymałem. Zaraz zaczynam szykować bina i robię rozładunek. poczytałem mądrej książki o przechowywaniu zbóż i suszeniu zimnym powietrzem. Zaryzykuję, co będzie. Spróbuję przechować. Ilośc uzbierała się akurat na jeden samochód więc będzie można sprzedać gdzieś dalej w razie potrzeby. na dziś u nas cena w skupie 1825 netto (lubelskie). Chętnie jeszcze poczytam rad o przechowywaniu:)

Edytowany przez Alio, 28 lipiec 2011 - 15:22.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#29 Share pomorze

pomorze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 28 lipiec 2011 - 15:55

Zakładałem temat i wypada się odezwać. Rzepak juz wykoszony i stoi na razie na przyczepach. Był ważony i badany na wilgotność.Srednio wyszło 11-12 % wilgotności i 2 % zanieczyszczeń. Była kłótnia o plon. Już mogę napisać niedowiarkom: Sredni wyszedł4.40 t/ha przy czym tydzień przed zbiorem przeszła wuchura która spowodowała moim zdaniem około 10% strat. Uważam że jak na nowicjusza i ten rok to rewelacja. miałem zamiar sprzedać zaraz po zbiorze ale najpierw lało że nie mogłem dojechać na punkt skupu a potem spadła cena (do dziś juz ponad 100 zł netto) więc się wstrzymałem. Zaraz zaczynam szykować bina i robię rozładunek. poczytałem mądrej książki o przechowywaniu zbóż i suszeniu zimnym powietrzem. Zaryzykuję, co będzie. Spróbuję przechować. Ilośc uzbierała się akurat na jeden samochód więc będzie można sprzedać gdzieś dalej w razie potrzeby. na dziś u nas cena w skupie 1825 netto (lubelskie). Chętnie jeszcze poczytam rad o przechowywaniu:)

rzepaku nie wysuszysz zimnym powietrzem. to walka z wiatrakami. uwazaj zebys nie zgnoil tego co zebrales bo szkoda twojej roboty.

#30 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 15 styczeń 2012 - 10:26

Czy przechowywać rzepak i jak? Jaka wilgotność pozwala przechować rzepak na strychu bez obawy o straty i czy trzeba co jakiś czas przesypać z miejsca na miejsce?.W tym roku mam zamiar coś przechować i bardzo jestem ciekaw jak by to wypadło.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 20:00

Czy przechowywać rzepak i jak? Jeżeli po mrozach będą straty w skali kraju to nie warto przechowywać bo cena będzie dobra w żniwa a jeżeli dobrze przezimuje (w co nie wierzę ) to towaru będzie dużo i pijawki zechcą nas załatwić .

#32 Share darek195

darek195

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 luty 2012 - 22:42

Jaka wilgotność pozwala przechować rzepak na strychu bez obawy o straty i czy trzeba co jakiś czas przesypać z miejsca na miejsce?.W tym roku mam zamiar coś przechować i bardzo jestem ciekaw jak by to wypadło.

Wilgotność to poniżej 9% musi być na przechowania do stycznia/lutego. Zanieczyszczenia to najlepiej blisko normy żeby były, żeby nie było zielonych łuszczyn (przy zbiorze z pnia) bo to może stworzyć "ogniska" gdzie się bedzie grzał. Jak chcesz przechowywać na strychu to tak na wysokość koło 1m to nic nie trzeba robić. Nic się nie powinno dziać.

Edytowany przez darek195, 27 luty 2012 - 22:43.

#33 Share 9Szczepan

9Szczepan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów
  • Zainteresowania:agronomia, agrobiznes

Napisany 12 kwiecień 2012 - 18:33

Jaka wilgotność pozwala przechować rzepak na strychu bez obawy o straty i czy trzeba co jakiś czas przesypać z miejsca na miejsce?.W tym roku mam zamiar coś przechować i bardzo jestem ciekaw jak by to wypadło.

Wilgotność nasion i ich temperatura to dwa najważniejsze parametry. Jeśli chcesz przechowywać rzepak musisz utrzymać jego wilgotność na poziomie 8-10 %. Jak wygląda to w praktyce: maksymalny czas składowania rzepaku dla wilgotności 8 % w temperaturze 20 stopni to 32 tygodnie, przy 9 % to 19 tygodni, przy 10 % 10 tygodni trzeba pamiętać, że im mniejsza temperatura nasion tym lepiej. W większych firmach nasiona posiadające 8 % wilgotności dodatkowa schładza się do temp 10 stopni w takich warunkach można maksymalnie przechowywać 160 tygodni. Obowiązkowo rzepak musi być wyczyszczony. Kolejnym ważnym parametrem jest wilgotność równowagowa (podane dane dotyczą temp 20 stopni): wilgotność względna powietrza na poziomie 70 % odpowiada 8,8 % wilgotności nasion, przy 80 % wilgotność nasion wzrasta do 11,2 %. Oznacza to, że nasiona rzepaku potrafią zwiększać swoją wilgotność powyżej 70 % wilgotności względnej powietrza jest to zjawisko bardzo niekorzystne gdyż zwiększa się ryzyko samo zagrzewania powodujące w dłuższym czasie ubytki masy i pleśnienie nasion.

Edytowany przez 9Szczepan, 12 kwiecień 2012 - 18:34.

#34 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 kwiecień 2014 - 22:34

Czy przechowywać rzepak i jak? Chciałbym w tym roku przechowac rowniez rzepak...mam go 20ha i sprzedawelm wczesniej od razu z pnia ale wiadomo jak z cena w zniwa a w moim terenie ze skupem problem bo kolejki a im wieksze to cena leb na szyje leci...niewazne bo nie w tym senk...
Nie posiadam suszarni tak wiec bede go desykowal i oby pogoda pozwolila na suchy zbior...ale powiedzcie w jakiej wilgotnosci sypac go? Jesli pogoda bedzie sprzyjac to postaram sie go przytrzymac dzien na przyczepach na sloncu zawsze cos pomoze tyle, ze pozniej czy podlaczenie wentylatora do BINa zbije temperature nasion?? Jak w ogole mierzyc temp nasion bo wigotnosciomierz mam a z temp jak?
Silos mam zbozowy tak wiec dziury wentylacyjne w podlodze pewnie sa za duze...czy wylozenie agrowloknina to dobry pomysl?
Nie posiadam zadnej wialni czy pektusow etc. ale mysle o zamontowaniu recyrkulatora przy zmijce pionowej ktora ciagnie do silosa...co o tym sadzicie? A tez jakies info na temat rycurkulatorow?
Pozdrawiam !

#35 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 20:44

Czy przechowywać rzepak i jak? Ja w tym roku po raz pierwszy przechowywałem rzepak pod dachem na pryzmie 4 metrowej. Świeży prosto z pnia oczywiście był po desykacji. Miał 5 % wilgotności. Leżał 6,5 miesiąca nic białego się nie zrobiło na szczęście.

#36 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:15

Czy przechowywać rzepak i jak? to duza byla ta pryzma? od razu po koszeniu go sypales czy po stal na przyczepach? i wszyscy mowia ze trzeba go przewietrzac a Ty tego nie robiles mam rozumiec?
]

#37 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 22:19

Czy przechowywać rzepak i jak? Nie było czasu. Dużo tego nie było ponieważ niecałe 25 t, lecz małe pomieszczenie i dlatego pod 4 metry nasypane. Miały iść rurki drenażowe no ale z pośpiechu wszystko z głowy wyleciało. Znajomy miał na strychu wysypane nie dedykowany. Troszkę zielonego się znalazło i wszystko białe zbutwiałe. Także wszystko musi być dobrze dosuszone jak chcesz przechowywać.

#38 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 05 sierpień 2014 - 21:31

Czy przechowywać rzepak i jak? Zdecydowałem się na przechowanie rzepaku na strychu,wilgotnośc 5,2% wyskość pryzmy 1m,zobaczymy jak to wyjdzie ,a na razie cena rośnie ,dzisiaj kruszwica 1320zł netto.

#39 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 07:52

Czy przechowywać rzepak i jak? Mam do was pytanie odnośnie przechowywania :
W tamtym roku rzepak był idealnie suchy i po trzech tygodniach w "big-bagach " nic mu nie było. W tym roku ze względu pogody wydaje mi się że jest trochę za mokry aby tak przechować :( (chcę dłużej trzymać) Czy rzepak jak jest wilgotny to się "grzeje" jak zboże czy bez oznak zepsuje się?? Nie mam doświadczenia z rzepakiem bo dopiero 2 rok go mam i w ręce ciężko go wyczuć? Jak to u was wygląda???

Edytowany przez Wojtek987, 07 sierpień 2014 - 07:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 luty 2015 - 11:51

odswieze temat. Pytanie do fachowcow, sam nigdy nie sialem rzepaku ale mam zamiar zeby przerwac monokulture zboz. Moje pytanie: czy jak zbiore rzepak i puszcze przez mlynek zeby wyeliminowac zanieczyszczenie to moge go trzymac w stodole na betonie do zimy? nic mu sie nie stanie?