Alio

Czy przechowywać rzepak i jak?

Polecane posty

lukaszz110    5

to jest opłata od jednego miesiąca

z tym ze liczona była by dopiero od września

 

ktoś przechowywał tam rzepak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nagrol    0

... <_< pewnie dojdą koszty przyjęcia ,analizy ,doprowadzenia do stanu rzepaku technologicznego i ewentualnia wydania.Coś podobnego oferował Chemirol, czy te 5zł. to koszt ostateczny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Zakładałem temat i wypada się odezwać. Rzepak juz wykoszony i stoi na razie na przyczepach. Był ważony i badany na wilgotność.Srednio wyszło 11-12 % wilgotności i 2 % zanieczyszczeń. Była kłótnia o plon. Już mogę napisać niedowiarkom: Sredni wyszedł4.40 t/ha przy czym tydzień przed zbiorem przeszła wuchura która spowodowała moim zdaniem około 10% strat. Uważam że jak na nowicjusza i ten rok to rewelacja. miałem zamiar sprzedać zaraz po zbiorze ale najpierw lało że nie mogłem dojechać na punkt skupu a potem spadła cena (do dziś juz ponad 100 zł netto) więc się wstrzymałem. Zaraz zaczynam szykować bina i robię rozładunek. poczytałem mądrej książki o przechowywaniu zbóż i suszeniu zimnym powietrzem. Zaryzykuję, co będzie. Spróbuję przechować. Ilośc uzbierała się akurat na jeden samochód więc będzie można sprzedać gdzieś dalej w razie potrzeby. na dziś u nas cena w skupie 1825 netto (lubelskie). Chętnie jeszcze poczytam rad o przechowywaniu:)

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomorze    0

Zakładałem temat i wypada się odezwać. Rzepak juz wykoszony i stoi na razie na przyczepach. Był ważony i badany na wilgotność.Srednio wyszło 11-12 % wilgotności i 2 % zanieczyszczeń. Była kłótnia o plon. Już mogę napisać niedowiarkom: Sredni wyszedł4.40 t/ha przy czym tydzień przed zbiorem przeszła wuchura która spowodowała moim zdaniem około 10% strat. Uważam że jak na nowicjusza i ten rok to rewelacja. miałem zamiar sprzedać zaraz po zbiorze ale najpierw lało że nie mogłem dojechać na punkt skupu a potem spadła cena (do dziś juz ponad 100 zł netto) więc się wstrzymałem. Zaraz zaczynam szykować bina i robię rozładunek. poczytałem mądrej książki o przechowywaniu zbóż i suszeniu zimnym powietrzem. Zaryzykuję, co będzie. Spróbuję przechować. Ilośc uzbierała się akurat na jeden samochód więc będzie można sprzedać gdzieś dalej w razie potrzeby. na dziś u nas cena w skupie 1825 netto (lubelskie). Chętnie jeszcze poczytam rad o przechowywaniu:)

rzepaku nie wysuszysz zimnym powietrzem. to walka z wiatrakami. uwazaj zebys nie zgnoil tego co zebrales bo szkoda twojej roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1305

Jaka wilgotność pozwala przechować rzepak na strychu bez obawy o straty i czy trzeba co jakiś czas przesypać z miejsca na miejsce?.W tym roku mam zamiar coś przechować i bardzo jestem ciekaw jak by to wypadło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4030

Jeżeli po mrozach będą straty w skali kraju to nie warto przechowywać bo cena będzie dobra w żniwa a jeżeli dobrze przezimuje (w co nie wierzę ) to towaru będzie dużo i pijawki zechcą nas załatwić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek195    1

Jaka wilgotność pozwala przechować rzepak na strychu bez obawy o straty i czy trzeba co jakiś czas przesypać z miejsca na miejsce?.W tym roku mam zamiar coś przechować i bardzo jestem ciekaw jak by to wypadło.

 

Wilgotność to poniżej 9% musi być na przechowania do stycznia/lutego. Zanieczyszczenia to najlepiej blisko normy żeby były, żeby nie było zielonych łuszczyn (przy zbiorze z pnia) bo to może stworzyć "ogniska" gdzie się bedzie grzał. Jak chcesz przechowywać na strychu to tak na wysokość koło 1m to nic nie trzeba robić. Nic się nie powinno dziać.

Edytowano przez darek195

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9Szczepan    0

Jaka wilgotność pozwala przechować rzepak na strychu bez obawy o straty i czy trzeba co jakiś czas przesypać z miejsca na miejsce?.W tym roku mam zamiar coś przechować i bardzo jestem ciekaw jak by to wypadło.

 

Wilgotność nasion i ich temperatura to dwa najważniejsze parametry. Jeśli chcesz przechowywać rzepak musisz utrzymać jego wilgotność na poziomie 8-10 %. Jak wygląda to w praktyce: maksymalny czas składowania rzepaku dla wilgotności 8 % w temperaturze 20 stopni to 32 tygodnie, przy 9 % to 19 tygodni, przy 10 % 10 tygodni trzeba pamiętać, że im mniejsza temperatura nasion tym lepiej. W większych firmach nasiona posiadające 8 % wilgotności dodatkowa schładza się do temp 10 stopni w takich warunkach można maksymalnie przechowywać 160 tygodni. Obowiązkowo rzepak musi być wyczyszczony. Kolejnym ważnym parametrem jest wilgotność równowagowa (podane dane dotyczą temp 20 stopni): wilgotność względna powietrza na poziomie 70 % odpowiada 8,8 % wilgotności nasion, przy 80 % wilgotność nasion wzrasta do 11,2 %. Oznacza to, że nasiona rzepaku potrafią zwiększać swoją wilgotność powyżej 70 % wilgotności względnej powietrza jest to zjawisko bardzo niekorzystne gdyż zwiększa się ryzyko samo zagrzewania powodujące w dłuższym czasie ubytki masy i pleśnienie nasion.

Edytowano przez 9Szczepan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chciałbym w tym roku przechowac rowniez rzepak...mam go 20ha i sprzedawelm wczesniej od razu z pnia ale wiadomo jak z cena w zniwa a w moim terenie ze skupem problem bo kolejki a im wieksze to cena leb na szyje leci...niewazne bo nie w tym senk...

Nie posiadam suszarni tak wiec bede go desykowal i oby pogoda pozwolila na suchy zbior...ale powiedzcie w jakiej wilgotnosci sypac go? Jesli pogoda bedzie sprzyjac to postaram sie go przytrzymac dzien na przyczepach na sloncu zawsze cos pomoze tyle, ze pozniej czy podlaczenie wentylatora do BINa zbije temperature nasion?? Jak w ogole mierzyc temp nasion bo wigotnosciomierz mam a z temp jak?

Silos mam zbozowy tak wiec dziury wentylacyjne w podlodze pewnie sa za duze...czy wylozenie agrowloknina to dobry pomysl?

Nie posiadam zadnej wialni czy pektusow etc. ale mysle o zamontowaniu recyrkulatora przy zmijce pionowej ktora ciagnie do silosa...co o tym sadzicie? A tez jakies info na temat rycurkulatorow?

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Ja w tym roku po raz pierwszy przechowywałem rzepak pod dachem na pryzmie 4 metrowej. Świeży prosto z pnia oczywiście był po desykacji. Miał 5 % wilgotności. Leżał 6,5 miesiąca nic białego się nie zrobiło na szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to duza byla ta pryzma? od razu po koszeniu go sypales czy po stal na przyczepach? i wszyscy mowia ze trzeba go przewietrzac a Ty tego nie robiles mam rozumiec?

]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Nie było czasu. Dużo tego nie było ponieważ niecałe 25 t, lecz małe pomieszczenie i dlatego pod 4 metry nasypane. Miały iść rurki drenażowe no ale z pośpiechu wszystko z głowy wyleciało. Znajomy miał na strychu wysypane nie dedykowany. Troszkę zielonego się znalazło i wszystko białe zbutwiałe. Także wszystko musi być dobrze dosuszone jak chcesz przechowywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1305

Zdecydowałem się na przechowanie rzepaku na strychu,wilgotnośc 5,2% wyskość pryzmy 1m,zobaczymy jak to wyjdzie ,a na razie cena rośnie ,dzisiaj kruszwica 1320zł netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Mam do was pytanie odnośnie przechowywania :

W tamtym roku rzepak był idealnie suchy i po trzech tygodniach w "big-bagach " nic mu nie było. W tym roku ze względu pogody wydaje mi się że jest trochę za mokry aby tak przechować :( (chcę dłużej trzymać) Czy rzepak jak jest wilgotny to się "grzeje" jak zboże czy bez oznak zepsuje się?? Nie mam doświadczenia z rzepakiem bo dopiero 2 rok go mam i w ręce ciężko go wyczuć? Jak to u was wygląda???

Edytowano przez Wojtek987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

odswieze temat. Pytanie do fachowcow, sam nigdy nie sialem rzepaku ale mam zamiar zeby przerwac monokulture zboz. Moje pytanie: czy jak zbiore rzepak i puszcze przez mlynek zeby wyeliminowac zanieczyszczenie to moge go trzymac w stodole na betonie do zimy? nic mu sie nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Jeśli zbierzesz suchy i w stodole nie będzie wilgoći to  nic mu się nie stanie, a po co chcesz go puszczać przez młynek??


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no zeby sie nie grzał. Na pewno nic mu sie nie stanie? to czemu w takim razie ludzie nie przetrzymuja rzepaku do zimy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

A czemu twierdzisz że nie przetrzymują? ja w tamtym roku sprzedałem końcem pazdziernika tyle że trzymałem w Big-Bagach i nic mu nie było ważne by był zebrany suchy!! jeśli kombajn będzie dobrze ustawiony to nic nie trzeba przesiewać, jeden kolega na tym forum trzymał 2lata


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no jak znam to wiekszosc ludzi sprzedaje od razu. Moze nie maja miejsca, nie wiem... Ale suchy to masz na mysli malo zanieczyszczen czy mala wilgotnosc? Ale jak przesieje go mlynkiem to chyba na plus mocno mu wyjdzie nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Zanieczyszczenia nie mają nic do tego jeśli wilgotność jest ok to po co to przesiewać? no chyba że nakośisz samych śmieci


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

bede mial tego kolo 8-10 ton. To moge to smialo pakowac w big-bagi i bedzie ok jak sprzedam w styczniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Jesli zbierzesz SUCHY to tak, a co za tym idzie koniecznie musisz go desykować

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Do stycznia nawet najsuchszy rzepak może zmienić swoją jakość więc w BigBagach nie przechowuj taki okres czasu. Jest kilka skutecznych metod aby to uczynic, ale przy braku odpowiedniej infrastruktury kosztują sporo pracy. Przechowywanie rzepaku w bigbagach do stycznia to BARDZO ryzykowny temat.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

@Rolnikix, A czym sie różni przechowywanie w silosie a w big bagu? piszesz że jest kilka metod to podaj chociaż jedną


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

W silosie możesz rzepak 'przedmuchać' i to trzeba robić w celach zachowania jakości ziarna co ok. dwa miesiące. W Bigbagu czy na zwykłym magazynie płaskim niedobre jest przechowywanie na dłuższą metę surowca. Mam nadzieję, że sie tak nei stanie, ale jeśli kiedyś pogorszy się Tobie jakość surowca z niewyjasnionych przeczyn, to wtedy zmienisz sposób przechowywania.

 

A najskutecnziejszą metodą jest przesyp ziarna w odpowiendich warunkach pogodowych - to wykluczy wszelkie ryzyko także z robakami.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj