Skocz do zawartości

Reklama

Chce hodować krowy mleczne pomocy!!!

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
6 odpowiedzi na ten temat

#1 layo

layo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 czerwiec 2011 - 15:25

Niedługo dostaje gospodarstwo 15ha troche zapuszczone ale coś. Chce hodować krowy HF proszę  was o pomoc!!!!

Napiszcie wszystko co wieci np co dawać do jedzenie , dojenie itp :)Z góry dziękuje

#2 adrin6231

adrin6231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza sporty wodne samochody

Napisany 17 czerwiec 2011 - 16:02

mam takie gospodarstwo hoduje 14 krów i ok 25 szt młodzieży karmie kiszonka z kukurydzy sianokiszonka koncentraty sruta zbozowa. dojenie 2 razy dziennie system uwieziopwy

#3 PLis87

PLis87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 17 czerwiec 2011 - 17:15

Skoro dopiero zaczynasz tą "zabawę" to proponowałbym Ci jakąś inną rasę np simentale lub montbeliardy,są mniej wymagające i jak urodzi się byczek to też lepiej go można sprzedać.Kupując Hf na początku za rok lub dwa będziesz tego żałował.

#4 Mariusz x

Mariusz x

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1905 postów

Napisany 17 czerwiec 2011 - 17:24

Jeśli masz zaczynać od zera to odpuść sobie od razu. Ogromne nakłady a przyszłość niepewna, zwłaszcza po zniesieniu kwot mlecznych.

#5 Biebrzak

Biebrzak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • 5478332
  • Zainteresowania:Ekologiczny system gospodarowania.

Napisany 17 czerwiec 2011 - 18:00

Ja bym polecał koledze wizytę w jakims gospodarstwie nie za wilekim i obejrzenie jak to wygląda. Do tego na początek lektura książek : Ogólna uprawa roli i roślin, Szczegółowa uprawa roli i roślin oraz jakąś pozycję z Chowu bydła mlecznego, a do tego coś z gleboznastwa nawet ogólnie. Potem pogadaj z rolnikiem co to robi i poczytaj forum. Na stronach ODR są nawet gotowe zalecenia co do karmienia danej rasy - dla Ciebie orientacyjnie wystarczy.  Jeżeli chodzi o chodowle HF to jak koledzy wyżej też Ci odradzam, bo raz, że będziesz ich mieć mało na tylu Ha a HF to są duże koszty utrzymania no i trzeba mieć je gdzieś trzymać bo są delikatne. Ja kupiłem dwa lata temu  2 HF i żałuje wydanych pieniędzy, bo też mam tylko 19 Ha i 15 krów. Polecił bym Ci krowy Polskie czerwone jeżeli już masz kase na inwestycje w rasowe stado podstawowe. Taka krową żre co jej dasz, mleka da zawsze tyle samo choć mniej niż HF bo ok. 20L dziennie to ilośc przy karmieni sianem kukurydzą, pasza treściwa w dawce 2 kg dzien i śrutą zbożową, ale za to nie przejmujesz się, że Ci odpadnie po wycieleniu, nie wycieli sie sama, zapalenie to rzadkość itp.

Jak zaczynasz i nie masz pojęcia o chowie i uprawie to zaczynaj pomału, nawet od nierasowych krów, bo musisz się przecież na czymś nauczyć a tak mniejsze straty.

Na koniec dodam, że chyba nie wiesz czym śmierdzi ta robota i jakie to uwiązanie bo na udoju musisz być codzien do tego robota w polu, ale z głodu na tym nie umrzesz chodz zależy w jakim regionie   :lol:  

"KPK Kumurun Team"

#6 mikon71

mikon71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 17 czerwiec 2011 - 19:01

jesienia zasiej zborze,
a na wiosne idz do roboty
a na zime zacznij zbierac opał heh

...maja ludzie siłe woli...           załoze sie ze po roku bedziesz żałował tego
pujdziesz z torbami.. tzn. z krowami hehe

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#7 yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 783 postów
  • 7665259
  • Zainteresowania:Nie pobieram korzyści majątkowych z gospodarstwa, wszystko co na zdjęciach należy do moich rodziców, więc nie pytajcie co jak i dlaczego bo to nie mój kawałek chleba;)
    Firma Dach System, wykonastwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów

Napisany 17 czerwiec 2011 - 19:39

Jak od zera masz zaczynać to lepiej postaw krowy mięsne i trzymaj cielakii hoduj na duże, lepszy biznes
KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk