Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Naprawa alternatora

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
98 odpowiedzi na ten temat

#1 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625
  • Zainteresowania:Ursus C-325A

Napisany 08 wrzesień 2007 - 13:31

Naprawa alternatora Dość częstym problemem występującym w naszych alternatorach jest (jak wykazują obserwacje) uszkodzenie jednej z diod mostka prostowniczego. Poniżej zamieszczam opis postępowania podczas wymiany diod.

Przed rozpoczęciem pracy należy posiadać (w zależności od zakresu pracy):

- diody wysokoprądowe – cena ok. 7-10zł/szt
- diody niskoprądowe – cena ok. 30gr/szt
- podstawowe narzędzia (śrubokręt, klucz nasadowy 8mm)
- papier ścierny do przetarcia pierścienie ślizgowych wirnika
- miernik
- lutownicę

Przedstawiono alternator firmy Magneton, w tym przypadku 70 A

Robotę zaczynamy od odkręcenia śrub od strony wentylatora i koła pasowego
Dodany obrazek

Następnie obracamy alternator o 180 stopni i odkręcamy śruby mocujące regulator napięcia oraz mostek prostowniczy

Dodany obrazek

Następnym krokiem jest rozłożenie alternatora na 3 główne części.

Dodany obrazek
Dodany obrazek

oto co jest meritum naszej rozprawy – tak zwany mostek diodowy. Składa się on z dwóch a w zasadzie trzech rodzajów diod, które zostaną pokazane w dalszej części

Dodany obrazek
Rozlutowujemy wszelkie połączenia, po to aby zweryfikować która dioda jest zepsuta, ale jest to też konieczne do tego aby po weryfikacji diod mieć możliwość ich wymiany.

Dodany obrazek

Tak wygląda rozłożony mostek diodowy. Podczas demontażu należ uważać żeby nie pogubić plastikowych przekładek-izolatorów. Należy też dokładnie zapamiętać ich położenie.
Dodany obrazek

Zlokalizowanie uszkodzonej diody jest stosunkowo proste – należy dokonać pomiaru miernikiem (nóżki diod MUSZĄ być przy tej czynności odlutowane od układu). Na tym obrazku pokazane jest jak zachowuje się zepsuta dioda. Jest to jedno z dwóch możliwych zachowań zepsutej diody. Zła dioda przepuszcza napięcie lub go nie przepuszcza w obydwu kierunkach

Dodany obrazek

choć osobiście polecam testować w ten sposób jak ponizej -100% pewność,po ostatnim sygnale od uzytkownika forum AF pomiary były bardzo dziwne....?????

Dodany obrazek

Oto przykład diod zastosowanych w mostku diodowym. Niskoprądowe – z prawej strony (z długimi nóżkami) oraz wysokoprądowe - te czarne cylindry metalowej obudowie. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na polaryzację diod (jedna część mostka to diody „przepuszczające w jedną stronę , natomiast druga – w przeciwną), trzeba się upewnić przed montażem (!!!)

Dodany obrazek

Dalej – wybijamy zepsutą diodę ze stelaża, najlepiej kluczem nasadowym o odpowiednim rozmiarze – ucierpi wtedy tylko dioda.

http://skoda.autokac...od/wymian10.jpg

Następnie nabijamy nowe diody w to samo miejsce – przypominam, po upewnieniu się co do polaryzacji oraz szczególnej ostrożności podczas nabijania – bardzo łatwo uszkodzić diodę
http://skoda.autokac...od/wymian11.jpg

W przypadku niesprawności diod niskoprądowych wymiana jest dużo łatwiejsza
http://skoda.autokac...od/wymian12.jpg

Składamy teraz mostek do kupy, w odwrotnej kolejności niż rozkładaliśmy. Tutaj na zdjęciu jest mostek z alternatora Magneton 90 A, ma więcej diod.

http://skoda.autokac...od/wymian13.jpg
Alternator składamy, montujemy
  • 0
(*)(*) (*) Andrzejku Zawsze Będę O Tobie Pamiętać (*) (*) (*)

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Naprawa alternatora Dzisiaj, 18:04
  •  

#2 andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 9348 postów

Napisany 08 wrzesień 2007 - 15:07

Naprawa alternatora i modlimy sie że by działał <_<
  • 0
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. :D

#3 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625

Napisany 08 wrzesień 2007 - 15:52

Naprawa alternatora jak się nic nie skitrało musi działać!!
  • 0

#4 toniekmf255

toniekmf255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • 6200071

Napisany 08 wrzesień 2007 - 18:36

Naprawa alternatora chyba mi sie to przyda, dzięki <_<
  • 0
Mój avatar-mój ulubiony pies którego już ze mną nie ma :(

Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

#5 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625

Napisany 08 wrzesień 2007 - 18:45

Naprawa alternatora zgadza się ,warto coś wiedzieć na ten temat
  • 0

#6 ziom3

ziom3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • 1483033

Napisany 08 wrzesień 2007 - 18:59

Naprawa alternatora a takie diody ile kosztuja? jak sprawdzic ile ma diod arternator ? ale nie rozbierając go? ps wejdz na gg
  • 0

#7 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625

Napisany 09 wrzesień 2007 - 20:32

Naprawa alternatora niewiem ,trzeba zapytać w motoryzacyjnym
  • 0

#8 coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2803 postów
  • 3709345
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery, samochody, radiokomunikacja cb i kf, komputery, muzyka z lat 80tych i 90tych, technika rolnicza :).

Napisany 10 wrzesień 2007 - 06:25

Naprawa alternatora Bardzo fajna instrukcja naprawy alternatora ;). Z prądnicą chyba jest podobnie, ale prościej <_<.
  • 0

#9 Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 2855 postów
  • 5700624

Napisany 10 wrzesień 2007 - 07:25

Naprawa alternatora Elektrotech a powiedz mi jak sprawdzić czy alternator jest sprawny. bo coś z moim jest nie tak i chciałbym go sprawdzić jakoś. Z górey dzieki za odp.

Pozdrawiam Balzak
  • 0

#10 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625

Napisany 10 wrzesień 2007 - 13:36

Naprawa alternatora

Bardzo fajna instrukcja naprawy alternatora ;). Z prądnicą chyba jest podobnie, ale prościej <_<.

teoretycznie tak

w pradnicy jesli łożyska sa dobre oraz uzwojenia praktycznie starcza wymienić szczotki-sprawdzić czy się nie zawieszają ewentualnie sprawdzić podłaczenia oraz sam regulator
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625

Napisany 10 wrzesień 2007 - 13:37

Naprawa alternatora

Elektrotech a powiedz mi jak sprawdzić czy alternator jest sprawny. bo coś z moim jest nie tak i chciałbym go sprawdzić jakoś. Z górey dzieki za odp.

Pozdrawiam Balzak

no tak jak sprawdzić.... przyczyn moze być wiele, uszkodzone diody wysokonapięciowe GRUBE , uszkodzony szczotkotrzymacz regulator.....ale tak naprawdę to musisz opisać co się dzieje
  • 0

#12 mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2961 postów

Napisany 30 październik 2007 - 00:05

Naprawa alternatora najlepiej najpierw sprawdzić jakie jest napięcie ładowania , woltomierzem. w nocy porównaj jak światła świecą na zgaszonym silniku potem go zapal, możesz jeszcze dodać gazu. jeśli światła są jaśniejsze po odpaleniu to znaczy że ładuje. Gaśnie doida od ładowania? mało istotne ale w jakim pojeździe ten alternator. kolego Elektrotech fachowa rozbiórka tego alternatora. szcęście że nie był stary, bo cężko takiego rozebrać
  • 0

#13 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 30 grudzień 2007 - 11:52

Naprawa alternatora a co może być przyczyną że jest za wysokie napięcie ładowania w BIZONIE - alternator sprawny, regulator sprawny - wymieniony na nowy - po włączeniu świateł ładownie ciutkę spada ale i tak jest za wysokie
co może być przyczyną bo nie chcę rozwalić akumulatorów- aż się woda gotuje

DORADŹCIE
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#14 damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 30 grudzień 2007 - 13:45

Naprawa alternatora w bizonie w regulatorze jest blaszka którą się dogina i reguluje napięcie. po złożeniu aku 95Ah do bizona musiałem zmniejszyć ładowanie i wystarczy dosłownie dotknąć tę blaszkę i jest 14v a miałem 16v i nic się już nie gotuje
  • 0

#15 mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2961 postów

Napisany 30 grudzień 2007 - 22:37

Naprawa alternatora Według mnie to regulator napiecia nie ma tak dużej regulacji( bo w innym poście podałeś 30V)
Według mnie to padła dioda prostownicza.
Moja Odpowiedz http://www.agrofoto....850#entry117850
  • 0

#16 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625

Napisany 31 grudzień 2007 - 11:40

Naprawa alternatora

w bizonie w regulatorze jest blaszka którą się dogina i reguluje napięcie. po złożeniu aku 95Ah do bizona musiałem zmniejszyć ładowanie i wystarczy dosłownie dotknąć tę blaszkę i jest 14v a miałem 16v i nic się już nie gotuje

jaką ty blaszke dotykales??? moze masz prądnice??? podaj nazwe tego regulatora
  • 0

#17 Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów
  • 37384975

Napisany 06 listopad 2008 - 18:11

Naprawa alternatora Nie będę zakładał niepotrzebnie nowego tematu, więc pytam was czy macie w swoich stronach jakiś sklep, elektryka który sprzedaje diody wysokoprądowe albo całe mostki do alternatora A124F 44A. Ja u siebie nigdzie nie mogę tego dostać. A może ktoś ma na zbyciu parę sztuk to bym kupił.
Proszę o odpowiedź.
  • 0

#18 Elektrotechnik

Elektrotechnik

"AGRO-SERWIS"

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2924 postów
  • 5010233
  • Zainteresowania:Elektronika

Napisany 06 listopad 2008 - 19:21

Naprawa alternatora

w bizonie w regulatorze jest blaszka którą się dogina i reguluje napięcie. po złożeniu aku 95Ah do bizona musiałem zmniejszyć ładowanie i wystarczy dosłownie dotknąć tę blaszkę i jest 14v a miałem 16v i nic się już nie gotuje

A od kiedy napięcie ładowania zależy od pojemności akumulatora? Akumulatory ołowiowe ładujemy STAŁYM napięciem o wartości 2,3V - 2,4V/ogniwo. Akumulator o mniejszej pojemności będzie po prostu pobierał mniejszy prąd. Jeżeli układ ładowania jest sprawny to teortycznie można zamontować akumulator o dowolnej pojemności i będzie on zawsze prawidłowo ładowany. A co do "blaszki" chodzi pewnie o mechaniczny regulator napięcia, w którym napięcie ładowania ustawia się napięciem sprężyny przekaźnika regulacyjnego.
  • 0

"AGRO-SERWIS" Elektronika ciągników, maszyn rolniczych i samochodów. 

Diagnostyka komputerowa elektroniki samochodów, ciągników i kombajnów: silników, skrzyń biegów, ABS, SRS, testerem Texa Navigator TXT.

Naprawy i modernizacje instalacji elektrycznych w ciągnikach i kombajnach, przyczepach i innych pojazdach.

Diagnostyka oscyloskopowa wszelkich układów impulsowych, czujników indukcyjnych i tachoprądniczek.

Diagnostyka oscyloskopowa magistrali CAN.

Szybka diagnostyka oscyloskopowa alternatorów bez demontażu z pojazdu, oraz pełna diagnostyka na stole probierczym.

Naprawa elektroniki sterującej migomatów, spawarek, prostowników, sterowników pomp CO, przerywaczy kierunkowskazów oraz innych układów elektronicznych.

Profesjonalna regeneracja i sprzedaż alternatorów.

Zapraszam na PW, oraz do galerii http://www.agrofoto....bum/1612-rozne/

Kupię transformator separacyjny 300-400W.

Kupię pług Lemken Opal 90, 2+1. Kontakt na PW.

#19 kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 08 styczeń 2009 - 20:09

Naprawa alternatora Rozmontowałem swoj alternator od 30tki zwykły od poloneza. stwierdziłem ze popsuta jest jedna z trzech diód niskiego napięcia (taka malutka czarna lutowana to chyba one są niskiego) przy pomocy żarówki puszczała prąd w jedną strone ale żarówka ledwo sie jażyla a czy dobrze sprawdziłem te z obudowy nie wybijalem ich z korpusu (nie chcialem uszkodzić) puszczały w jedna strone. czy dobrze to robiłem
  • 0
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 08 styczeń 2009 - 20:49

Naprawa alternatora Jeżeli puszcza prąd w jedną stronę to jest dobra.
  • 0