Skocz do zawartości

Gnijace łuszczyny

25 odpowiedzi na ten temat

#21 Share pomorze

pomorze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 14 czerwiec 2011 - 19:02

Gnijace łuszczyny

@interes13 nie "grat" tylko grad
@kapera123, tak w 90% tak było, tylko że po oprysku nie był on szkodliwy, nie był wstanie zrobić "kuku" roślinie - był na kacu :D
@pomorze, pryskałeś w chwili opadania kwiatka, ale na mój rozum (może jest mały i nie doświadczony :D ) jest to pojęcie względne bo płatki mogły lecieć już od kilku dni, a rzepak mógł nie równo dojrzewać i to może mieć także wpływ, może mieć temperatura, jakość środka, kolejność mieszania z innymi preparatami, moc nalotu itp. podam tobie prosty przykład mam kawałek który nie popryskałem a znajduje się on w innej części wsi (różnica ok 7km) i nie wykonywałem tam zabiegu na opadanie, i powiem ci że nasilenie jest tam bardzo małe, można powiedzieć znikome, akurat się tyczy ilości nalotu. Co mi jeszcze przychodzi do głowy to jaki prowadzisz płodozmian.? i czy sytuacja nalotu powtarza się co roku.? jakie stosujesz nawożenie.?

plodozmian to 3 lata pszenica i rzepak, w zeszlym roku pryskalem mospilanem i bylo ok jednak w tym roku presja pryszczarka ogromna. powierzchnia rzepaku to 25 ha z czego rzepak mam w 4 kawalkach tzn na 4 odrebnych polach. 19 maja oprysk na pryszczarka mospilanem na pole nr 1 i duzo larw w luszczynach. a teraz zaskoczenie tzn 21 maja oprysk pola nr 2,3 i 4. Na polu nr 2 i 3 sladow pryszczarka prawie nic. az chce sie patrzyc. a na polu nr 4 larwy pryszczarka zeruja w najlepsze. i jak to tlumaczyc. zabieg byl wykonany w kolejnosci pole 2,3 i 4. pola sa blisko siebie. pole 2,3 i 4 to jeden opryskiwacz 2000 l i ten sam srodek mospilan. sam bym w to nie uwierzyl gdybym nie zobaczyl. Aha, jesli chodzi o nawozenie to 100 kg N/ha w czystym w pierwszej dawce i tak samo na druga dawke. pozatym stosuje siarczan amonu 250-260 kg/ha w celu dostarczenia siarki w ilosci ok 50-60 kg s/ha i przy okazji dodatkowo wprowadzam azot w formie amonowej zawarty w tym nawozie. no i jeszcze mikro i makroelementy , bor itd. a na jesieni to wiadomo fosfor i potas

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gnijace łuszczyny Dzisiaj, 09:52
  •  

#22 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 14 czerwiec 2011 - 21:48

Gnijace łuszczyny @pomorze , jeśli chodzi o moje zdanie po przeczytaniu twojego posta uważam że w każdym kawałku był inny punkt rozwojowy roślin, a dodam do tego że chowacz w tym roku w szczególności atakował wybrane przez siebie uprawy więc ciężko to wytłumaczyć dlaczego.? a później widać tego skutki... co zrobić za rok trzeba bardziej się przyłożyć do ochrony przed tymi lotnikami.... każdy rok uczy czegoś nowego... ale winny na środek bym nie zganiał

#23 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 czerwiec 2011 - 12:19

Gnijace łuszczyny W miejscach gdzie rzepak zaczyna dojrzewac sa rozwalone luszczyny tak jakby je jakies ptaki jadly , tak to mniej wiecej wyglada . Wyrwalem 1 rosline rzepaku i na 100 luszczyn bylo tak jakby zjedzonych 60 luszczyn , co to jest do cholery, wszystko pryszczarek? , w rozwalonych luszczynach nie prawie nic ziaren , straki sa otwarte w na dwie strony

Edytowany przez Profil usunięty, 16 czerwiec 2011 - 12:20.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 16 czerwiec 2011 - 15:54

Gnijace łuszczyny niestety nie dopilnowane szkodniki.

#25 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 czerwiec 2011 - 16:35

Gnijace łuszczyny A do ilu % max moga byc straty pryszczarka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 17 czerwiec 2011 - 09:19

Gnijace łuszczyny

W miejscach gdzie rzepak zaczyna dojrzewac sa rozwalone luszczyny tak jakby je jakies ptaki jadly , tak to mniej wiecej wyglada . Wyrwalem 1 rosline rzepaku i na 100 luszczyn bylo tak jakby zjedzonych 60 luszczyn , co to jest do cholery, wszystko pryszczarek? , w rozwalonych luszczynach nie prawie nic ziaren , straki sa otwarte w na dwie strony

Opisywane objawy żerowania,które występują również na moich polach nie są dziełem pryszczarka kapustnika,łuszczyny wyglądają jak przeżute nie mam pojęcia czyja to sprawka ,ale u mnie straty są małe choć z obserwacji wynika ,ze ich przybywa