Skocz do zawartości

Gnijace łuszczyny

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 czerwiec 2011 - 15:31

Gnijace łuszczyny Jak dzis bylem ogladac plantacje zobaczylem zgnile luszczyny w rzepaku ozimym , co moze byc przyczyna tego gnicia? ,luszczyny sa uschniete takie jak w czasie zbioru rzepaku a w srodku nic nie ma tylko zeschniete ziarna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gnijace łuszczyny Dzisiaj, 12:59
  •  

#2 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 15:48

Gnijace łuszczyny Kolego a jaka zastosowałeś ochronę przeciwko szkodnikom?? Moim zdaniem jest to sprawka jakiegoś robaka... Zobaczymy odpowiedzi innych forumowiczów B)

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 czerwiec 2011 - 15:50

Gnijace łuszczyny Na płatka nie dalem nic na robaki :/ a w czesniej to 3x pryskalem od szkodnikow i 2x od grzyba

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 16:59

Gnijace łuszczyny ja obstawiam ze to larwy pryszczarka...ja pryskalem mospilanem ale tylko 1 raz i tez ladnie sobie żerują w łuszczynach
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

#5 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 czerwiec 2011 - 17:09

Gnijace łuszczyny A sa u ciebie larwy? , bo u siebie to w zadnej luszczynie jak dzis bylem nie widzialem larw

#6 Share szymek85

szymek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 17:15

Gnijace łuszczyny Może to też być kolego wina tych majowych przymrozków i śniegu.

Edytowany przez szymek85, 11 czerwiec 2011 - 17:15.

#7 Share pomorze

pomorze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:00

Gnijace łuszczyny U mnie podobnie. rzepak byl ladny, byl bo teraz nie moge na niego patzec i odwracam sie w druga strone. Na chowacza poszedl talstar, potem na slodyszka dursban, nastepnie na slodyszka raz jeszcze mospilan i na pryszczarka z chwila opadania pierwszych platkow kwiatowych wraz z grzybowka jeszcze raz mospilan. teraz mam bardzo duzo luszczyn wyzartych w srodku i sa biale robale. i nie tylko na poprzeczniakach. wyglada to jakby luszczyny gnily. sciagalem juz na pole doradcow i stwierdzili ze chorob grzybowych nie ma zadnych a jedynym bledem bylo to, ze powinienem jeszcze raz prysnac innym srodkiem np talstar gdzies ok. jednego do 2 tygodni po mospilanie. generalnie odradzam mospilan. ja juz koncze kariere z tym srodkiem. uwazam,ze jest przereklamowany i ogolnie totalna beznadzieja.

Edytowany przez milanreal1, 11 czerwiec 2011 - 21:04.
cytowanie poprzedniego posta

#8 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:22

Gnijace łuszczyny @kapera123 krótko mówiąc źle zorganizowana ochrona przeciw szkodnikom łuszczynowym, zły termin i być może źle dobrane ś.o.r. (to ciężko ocenić), @pomorze myślę że to nie wina środka tylko bardziej twoja (nie obraź się) ale nie właściwie użyty środek niewłaściwie działa (reklama nie ma nic tu do znaczenia Rundap też reklamują a jednak działa tylko glifosat działa praktycznie zawsze). Jeśli chodzi o temat to można powiedzieć że w 100% są to larwy pryszczarka, które już urosły i odleciały na rzepak jary :)

#9 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:24

Gnijace łuszczyny To co na platka z owadobujczych,proteus?

#10 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:37

Gnijace łuszczyny @kapera123 może być Proteus, Mospilan, Mavrick i cała reszta środków która nie zrobi "ku-ku" pszczołom.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share pomorze

pomorze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:42

Gnijace łuszczyny [quote name='Profil usunięty' timestamp='1307816646' post='735105']
To co na platka z owadobujczych,proteus?

po talstarze na polu wszystko bylo martwe, po dursbanie tez, a po mospilanie wszystko zylo. moim bledem bylo ze nie poprawilem po mospilanie innym srodkiem. wiem, ze ci co pryskali talstarem jak sie nie myle dawka 0,2 l/ha sa zadowoleni. szkoda, trzeba wycagnac wnioski na przyszlosc i inaczej podejsc do zwalczania pryszczarka.

#12 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1123 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:45

Gnijace łuszczyny to sprawka larw pryszczarka

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#13 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 19:52

Gnijace łuszczyny @pomorze, widzę że jesteś nowy na forum więc zapraszam do lektury i wypowiedzi @marekgizio, którego mimo ciętej riposty cenię jeżeli chodzi o uprawę rzepaku http://www.agrofoto....i/page__st__580 , problem jest w tym że tak do końca nikt nie czyta ulotek a także nie zna pojęć (sam miałem z tym problemy ale wielu mi zwróciło uwagę i więcej używam wuja GooGle ;) ) Mospilan ma inne zasady działa nia niż zwykł peryroid, co sprawia wrażenie że jest nie skuteczny a wcale tak nie jest, wniosek prosty (zrobisz w przyszłym roku jak chcesz) obserwuj uprawe wiecej niż 15minut a wtedy przekonasz na jakiej zasadzie działa Mospilan, weż owad na ręke "spytaj go jak sie czuje" jak ukąsił rośline ;)

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 czerwiec 2011 - 20:08

Gnijace łuszczyny No zrobilem blad ze nie dalem nic z owadobujczych na platka;/

#15 Share jaroon

jaroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 20:40

Gnijace łuszczyny Kolego @pomorze Po mospilanie szkodnik żyje jeszcze jakiś czas ale nie żeruje i nie poczynia strat. Podobnie jest w innych uprawach i zastowowaniu układowego a nie kontaktowego ŚOR. Osobiście jestem bardzo zadowolony z mospilanu, stosuje go już drugi sezon.

#16 Share pomorze

pomorze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 08:27

Gnijace łuszczyny [quote name='pOngO88' timestamp='1307818323' post='735123']
@pomorze, widzę że jesteś nowy na forum więc zapraszam do lektury i wypowiedzi @marekgizio, którego mimo ciętej riposty cenię jeżeli chodzi o uprawę rzepaku http://www.agrofoto....i/page__st__580 , problem jest w tym że tak do końca nikt nie czyta ulotek a także nie zna pojęć (sam miałem z tym problemy ale wielu mi zwróciło uwagę i więcej używam wuja GooGle ;) ) Mospilan ma inne zasady działa nia niż zwykł peryroid, co sprawia wrażenie że jest nie skuteczny a wcale tak nie jest, wniosek prosty (zrobisz w przyszłym roku jak chcesz) obserwuj uprawe wiecej niż 15minut a wtedy przekonasz na jakiej zasadzie działa Mospilan, weż owad na ręke "spytaj go jak sie czuje" jak ukąsił rośline ;)
[/quo
Tak jestem nowy na forum i oczekuje pomocy w ktorym momencie popelnilem blad. bylem dzisiaj u znajomego rolnika, ktory opoznil zabieg mospilanem o jakis tydzien i u niego sladow pryszczarka jest malo. Zabieg mospilanem wykonalem 19 maja z chwila opadania pierwszych platkow. wiem jak dziala mospilan i ulotki takze czytam wnilkliwie. uczymy sie na bledach i niech ktos mo wskaze jaki ja blad popelnilem

#17 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 czerwiec 2011 - 11:18

Gnijace łuszczyny Ale jak pryskalem mospilanem gdy byl atak chowacza , to na drugi dzien po zabiegu ( w trakcie zabiegu bylo ok. 18 st) chowacze sobie normalnie chodzily po roslinach :/

#18 Share interes13

interes13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 20:20

Gnijace łuszczyny koledzy jeszcze jest grat uszczyna uderzona od gradu gnije

#19 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 20:41

Gnijace łuszczyny @interes13 nie "grat" tylko grad
@kapera123, tak w 90% tak było, tylko że po oprysku nie był on szkodliwy, nie był wstanie zrobić "kuku" roślinie - był na kacu :D
@pomorze, pryskałeś w chwili opadania kwiatka, ale na mój rozum (może jest mały i nie doświadczony :D ) jest to pojęcie względne bo płatki mogły lecieć już od kilku dni, a rzepak mógł nie równo dojrzewać i to może mieć także wpływ, może mieć temperatura, jakość środka, kolejność mieszania z innymi preparatami, moc nalotu itp. podam tobie prosty przykład mam kawałek który nie popryskałem a znajduje się on w innej części wsi (różnica ok 7km) i nie wykonywałem tam zabiegu na opadanie, i powiem ci że nasilenie jest tam bardzo małe, można powiedzieć znikome, akurat się tyczy ilości nalotu. Co mi jeszcze przychodzi do głowy to jaki prowadzisz płodozmian.? i czy sytuacja nalotu powtarza się co roku.? jakie stosujesz nawożenie.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Tomek001

Tomek001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 13 czerwiec 2011 - 19:58

Gnijace łuszczyny ja też pryskałem mospilanem gdy zaczęły opadać płatki, i widzę, że z dnia na dzień jest coraz gorzej pryszczarek owładnął całe 10 ha:(