Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wymiana górnego wałka gardzieli

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 10 czerwiec 2011 - 23:53

Wymiana górnego wałka gardzieli Witam,

chciałem się was poradzić jak wymienić ten wałek w gardzieli u góry, bo nie mam pojęcia jak się do tego zabrać :( ?? Te koła zespolone sprzęgłem kłowym na tym wałku mają bardzo duży luz i wałek jak i te koła (tzn. środek tych kół) jest do wymiany, zresztą łożyska pewnie też. Może da się jakoś odstawić heder razem z gardzielą, da radę? Tylko co później z dźwigienkami od biegów, sprzęgła, hamulców przy cofaniu od wózka, bo wałek będzie zawadzał o nie? Jaki jest koszt tego wału, bo nie mogę znaleźć w internecie ceny ani samego wałka? Tematu takiego ani podobnego nie znalazłem dlatego założyłem nowy, będzie dla innych też. Dodam że ja dopiero zaczynam przygodę z bizonem, kupiłem go w marcu, rocznik '88.

Z góry dzięki :)

PS żniwa coraz bliżej...

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wymiana górnego wałka gardzieli Dzisiaj, 16:19
  •  

#2 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 05:34

Wymiana górnego wałka gardzieli Dźwigienki trzeba odkręcić i kombajn do tyłu odciągnąć ciągnikiem. Wymiana tego wału nie jest wcale taka trudna ale najlepiej będzie gdy najpierw odepniesz sam heder na wózek, a potem odejmiesz samą gardziel. Można to zrobić ręcznie ale znacznie lepiej jeśli masz wózek widłowy lub tura. Po odjęciu gardzieli trzeba rozpiąć łańcuch pracujący w niej, rób to od dołu i wyciągnij go na zewnątrz. Następnie ściagnij z tego wałka sprzęgło i koło. Zobaczysz że miejsca w których ten wałek ma łożyska to takie blachy przykręcone na śruby, nalezy je odkręcić i cały wałek po wybiciu jednego łozyska wyjdzie.

#3 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 08:11

Wymiana górnego wałka gardzieli Dzięki za szybką odpowiedź, jeszcze dzisiaj może się za to wezmę. Koło pasowe już zdjęte, miało takie luzy że wyszło bez problemów, musiałem odkręcić aby tą poprzeczkę z winkla obok niego. Zrobię jak mówisz, sam heder na wózek, a gardziel turem zdejmę. Jak skończę naprawę napiszę co i jak, mam nadzieję że pójdzie gładko...
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#4 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 08:38

Wymiana górnego wałka gardzieli "i kombajn do tyłu udciągnąć"- po co robert812 :blink: to nie lepiej odpiąć heder wjechać kombajnem gdzie wygodnie poodpinać cięgna itd, ja akurat zdejmowałem paleciakiem , na tyle traktoru, jeżeli macie tury to jeszcze lepiej.Junkers od razu nie baw się z tym tylko wszystkie śruby fi8 i 10 do wymiany bo będą poprzecierane, koła zębate wątpie aby udało ci się ich odwrócić bo pękną czyli nowe a i piasty jeżeli będą coś nie tak to wywalaj, to robi się raz na 10 lat i ciężko to zrobić w dzien samemu, także nie ma miejsca na sentyment, chyba że wolisz poprwić w żniwa,przy okazji jest dostęp do młocarni i następne złotówki...
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#5 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 08:40

Wymiana górnego wałka gardzieli Jak masz wał z wielofrezem to go wymień na wał z klinem. Bo tuleję też musisz wymienić.

#6 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 22:01

Wymiana górnego wałka gardzieli Mozna wiedziec, dlaczego chcesz wymienic caly wal? Tam wystarczy wymienic sama tuleje na ktorym sa osadzone te kola klinowe ze sprzeglem. W razie jakiegos kolewiek luzu mozna osadzic na klejach.

Edytowany przez xsc, 11 czerwiec 2011 - 22:02.

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

#7 Share michasko

michasko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 11 czerwiec 2011 - 22:39

Wymiana górnego wałka gardzieli Mnie czeka to samo tyle że w rekordzie ale to chyba to samo. Koszt tego wału to 220 zł w grene

#8 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 08:37

Wymiana górnego wałka gardzieli Ja co roku wymieniałem tuleje, aż się wkurzyłem i zmieniłem wszystko i jest spokój. Ale założyłem wał z klinami.Kleje nic nie dają.

#9 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 08:48

Wymiana górnego wałka gardzieli Ja polozylem to na klejach, juz rok i sie trzyma.

#10 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 09:05

Wymiana górnego wałka gardzieli Klejem to se możesz czółko posmarować a następnie przybić nita do stołu i poczekać aż wyschnie. Gdzie i kto was nauczył takich partackich metod ? robicie to dla siebie, czy do pgr-u???, gdy już wam tak szkoda pieniędzy na ten wytarty wałek to zanieście go do byle tokarza to wam go napawa przetoczy i tyle chyba że jest krzywy to i tak wymiana
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share michasko

michasko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 10:47

Wymiana górnego wałka gardzieli nie warto się bawić w żadne napawanie i staczanie bo koszty wyniosą podobne, ale napewno nie wytrzyma tyle co oryginalny wałek i tuleja no chyba ze ktoś ma zamiar za rok czy dwa sprzedać kombajn...

#12 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 11:11

Wymiana górnego wałka gardzieli Nierozumiem, dlaczego uwazasz, ze jesli wymienisz caly walek to zrobisz lepiej niz ja mam zrobione? Napewnoe jedyny aspekt to, to ze we wsi czujesz sie fajnieszy/sza.

#13 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 12:56

Wymiana górnego wałka gardzieli To chyba ty nie rozumiesz co za błąd i fuszere odstawiasz, rozbierz ten element i zobacz czy masz jeszcze ten klej tam

#14 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 12 czerwiec 2011 - 13:02

Wymiana górnego wałka gardzieli Czyli co, uwazasz, ze go tam nie ma?

#15 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 12 czerwiec 2011 - 17:57

Wymiana górnego wałka gardzieli Samo co to robilem, wywalasz gardziel i juz, koszt walka to 150zł, tuleja pod sprzegło chyba 112zł jak sie nie myle. Inaczej to zabardoz nie widze rozwiazan abys go tam wymienił.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 czerwiec 2011 - 19:54

Wymiana górnego wałka gardzieli

nie warto się bawić w żadne napawanie i staczanie bo koszty wyniosą podobne, ale napewno nie wytrzyma tyle co oryginalny wałek i tuleja no chyba ze ktoś ma zamiar za rok czy dwa sprzedać kombajn...

Ten niby nowy-oryginalny najczęściej okaże się zrobionym z kartofla przez małego żółtego knypka z dalekiego kraju, lub przez rodzimego rzemieślnika z pręta stosowanego do wyrobu gwożdzi i to tych niższych gatunków.
Materiał zastosowany na tuleję będzie najczęściej posiadał twardość podobną do drewna sosnowego.
Jedynym rozsądnym wyjściem jest właśnie regeneracja lub zakup nowych elementów z dawnych zapasów rodem z PRL, ale z tym coraz trudniej.

#17 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 13 czerwiec 2011 - 21:17

Wymiana górnego wałka gardzieli Wyjechałem gardzielą do tyłu i okazało się że ten wałek NIE wyjdzie do tyłu razem z zębatkami i łożyskami tylko trzeba go wybijać w bok przez całą szerokość gardzieli! i zębatki też bo wałek nie wyjdzie, a na łożyska po bokach muszę dorobić jakiś ściągacz. Do du*y przemyślane, wałek cały powinien wyjść do tyłu. Jutrzejszy dzień to będzie męka.... :( Dobrze, że nie w sezonie takie coś
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#18 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 13 czerwiec 2011 - 21:37

Wymiana górnego wałka gardzieli zębatki ci popękają.

Edytowany przez miszka31, 13 czerwiec 2011 - 21:38.

#19 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 13 czerwiec 2011 - 21:43

Wymiana górnego wałka gardzieli Zębatki są w dobrym stanie tylko jedna by poszła do wymiany, bo ma 1 ząb wyłamany, pewnie od kamienia, wiadomo jak to w skr, a chwytacz kamieni pewnie nigdy nie był czyszczony, tak wygląda :blink: co dziwne klepisko a szczególnie cepy są jak nowe.

Spsikałem zębatki i łożyska CX-80 na noc to może jakoś cudem zejdą?

KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 13 czerwiec 2011 - 21:57

Wymiana górnego wałka gardzieli Przy zdejmowaniu pewnie ci pęknie, na cepy zwróć uwagę nie tyle czy są zużyte co proste tzn. otwórz boczne okienka i spoglądaj przez nie na wprost czy krzywy one naturalnie lekko się odginaja między piastami młocarni, a klepisko czy ma wszystkie druty, i czy te kwadratowe druty w poprzek są ostre czy już zaokrąglone