Zaloguj się, aby obserwować  
polszu

Pozostałości chwastnicy i prosowatych w ziemniaku.

Polecane posty

polszu    11

Witam

Stosuje od wielu lat mieszaninę Afalon + Stomp w ~10 dni po posadzeniu i obredleniu w zasadzie ich generyków. Czasami dochodzi też generyk preparatu Comannd w dolnej dawce.

W tym roku zaobserwowałem jednak denerwujące pasowe żeby nie powiedzieć liniowe (w miejscach przepłyceń przy obredlaniu) pozostałości chwastnicy i prosowatych w ziemniaku. Ich ilość jest na pograniczu szkodliwości ekonomicznej jak chodzi o plon..wiem jednak, że będzie to duże utrudnienie dla mojego kombajnu ziemniaczanego.

Pomyślałem o Fusilade lub Panterze w niewielkich dawkach....Fusilade stosowałem po wschodowo wiele lat temu jednak zawsze przy mniejszych ziemniakach 10-15cm.

Problem jednak w tym, że ziemniaczki (sadzone 21.IV) są już powyżej 20 ..25 cm..na dziś planuje pierwszy oprysk fungicydem plus nawożenie dolistne....

I zastanawiam się czy niezależnie nie opryskać w odstępie kilku dni lub przed fungicydem jednym z tych dwóch preparatów....i tu mam pytanie dla bardziej doświadczonych czy taki stosowanie tych gramnicydów aparaturą ciągnikową w tak późnych fazach ziemniaka odbije się na plonie...bo jeśli tak zdecyduje się walczyć z tym opryskiwaczem plecakowym i mazakiem herbicydowym w miejscach nasilenia.

Co Wy byście zrobili/ jakim preparatem ? co zwyczajowo robicie w takich sytuacjach. Dodam, że ze względów eko...nie mam w zwyczaju reglonować ziemniaków przed zbiorem..

Edytowano przez polszu

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

fusilade na ziemniaka nie wpływa,ważne żeby do tych prosowatych doszło(pokryło)-a wchłania się godzinę,potem można deszczować i działa-także pryskać można po tej godzinie czym tam tobie pasuje,nawet mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

a titusem tak póżno można?bo mi rzepak powyłaził teraz.chciałem dać tak 30g ale mam obawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

tak-bo starszy ziemniak więcej wytrzyma(w razie czego),ważne żeby chwast dostał,te 10-15 centymetrów ziemniaka podają właśnie dlatego żeby do chwastów doszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj