baranek

Patent na naturalny odchów cieląt

Polecane posty

baranek    3

Witam.Interesuję się hodowlą bydła obecnie utrzymuję cielęta i w związku z tym mam zamiar kupić tak ze dwie trzy krówki na tzw. mamki z tym, że doił bym je i wlewał cielętom w wiaderka.Co o tym sądzicie?Ma to sens?Obecnie odpajam preparatami, ale po tych sztucznych mlekach to tylko brzuchy im rosną i są podatne na choroby.Dlatego chcę spróbować z krowami i pełnowartościowym mlekiem.Jeśli to możliwe to proszę o porady.Z góry dzięki :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3

W sumie to pomysł nie jest taki zły tylko może lepiej by było, jakbyś się postarał sprawić, żeby cielęta same doiły, bo z tym wiadrem to jest trochę roboty... Chociaż nie każda krowa pozwoli się doić ,,obcemu" cielakowi.

Przy pojeniu z wiader na pewno można lepiej podzielić mleko między cielęta, więc jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Jesteś pewny, że problemy z cielętami są spowodowane tylko preparatem? U mnie w domu co prawda od dawna cielęta piją ,,prosto od krowy" ale na preparaty nie narzekaliśmy, zresztą na forum też nie czytałem o jakichś narzekaniach... Może po prostu warto zmienić preparat? Jakiego używasz?

Odnośnie decyzji czy poić preparatem, czy utrzymywać mamki poszukaj na forum, bo był taki temat kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Ja używam preparatów z de heus.Nie są tragiczne, ale jak porównuje cielęta w wieku półtora miesiąca jedno na preparacie, a drugie na mleku krowim to jest ogromna różnica w umięśnieniu i co za tym idzie wadze.A kolega Gladius hoduje krowy mleczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojcik1996    1

Ja tez hoduję cielaki na mięsne...

Po pierwsze: Uważaj na Simentale, jak masz zamiar karmić je preparatem to najlepiej takim jakim daje osoba od jakiej kupiłeś, dawaj ok 2 łyżeczek małych stołowych siemia lnianego MIELONEGO.(działa osłonowo) na sztukę do mleka.(jak dostanie biegunki to wal mu PECTOLIT PLUS a jak w ciągu dnia nie pomoże to dzwoń po weterynarza nie się nawet nie zastanawiaj nad tym bo one są podatniejsze na choroby niż małe dzieci, od początku nie dawaj im siana.Nie kupuj Simentala poniżej tygodnia)

Po trzecie poić je z wiaderka ze smoczkiem, bo jak się poi z ziemi to im się jakaś rurka nie rozwija i mleko kiśnie w żwaczu.

Po czwarte myć wiadra raz dziennie po pojeniu.

Jak mi się coś przypomni to napiszę :)


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

dobra mamka odchowa rocznie 5 cielakow. Dwa razy po dwa i na koniec jednego. To jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Po 3 miesiącach cielaki są już gotowe do odsadzenia i można następne dokupić. Nie warto ich trzymać dłużej przy krowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3

Ja używam preparatów z de heus.Nie są tragiczne, ale jak porównuje cielęta w wieku półtora miesiąca jedno na preparacie, a drugie na mleku krowim to jest ogromna różnica w umięśnieniu i co za tym idzie wadze.A kolega Gladius hoduje krowy mleczne?

Krowy hodują rodzice, ja tylko wspomagam, od października prawdopodobnie studia rolnicze...

Kiedyś sprzedawaliśmy mleko, ale jak od doradcy usłyszeliśmy, że taniej niż przystosowanie naszej obory do warunków UE może wyjść budowa nowej to zrezygnowaliśmy.

Wtedy jeszcze poiliśmy preparatami, teraz zmieniliśmy profil i trzymamy kilka krów z przychówkiem jako mięsne. Trzeba przyznać, że taki system jest bardzo efektywny, cielęta przyrastają szybko, pracy dużo mniej niż przy pojeniu... Ogólnie fajna sprawa.

A ty dużo trzymasz/chcesz trzymać tych sztuk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Obecnie mam 18 sztuk w tym dwie jałówki.Wszystko w wadze od 60 do 120kg.Chciał bym się zająć profesjonalnie odchowem cieląt i opasami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojcik1996    1

baranek ja tak samo zaczęliśmy w tamtym roku i mamy 14 ok 600 kg i mniejsze a łącznie 33...


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Gladius, a dostawiasz do krów kupne cielęta?Jak tak to Krowy je przyjmują, nie kopią? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak krowa kopie cielaka to zakłada się na nogę poskrom taki jak do przyuczania jałowic do dojarki.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3

U mnie nie dokupujemy cieląt, na razie tylko te od naszych muciek trzymamy - tata pracuje, ja ciągle szkoła, nie ma wiele czasu na pracę w gospodarstwie, ale liczę, że to się wkrótce zmieni.

Co do podstawiania cieląt do krów, to reakcja zależy od krowy. U mnie np. cielęta nie przejmują się zbytnio tym, jaką krowę doją, aby mleko było, a krowom też to nie przeszkadza...

Wszystko zależy od charakteru krowy, część będzie się zachowywać jak powyższe - dadzą się doić bez problemu jakimkolwiek cielakom - inne nie, wtedy pozostaje metoda z posta wyżej. Jest niewątpliwie pracochłonna, ale daje efekty, bo kiedy tylko krowa przyzwyczai się do nowego cielaka da się doić bez problemu. Co do czasu przyzwyczajenia, to indywidualna sprawa każdej krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Gladius, a dużo masz krów?

Dlaczego porzuciliście produkcję mleka?Moi znajomi mają małą obórkę i trzymają w niej uwięziowo 14-16 krów w dwóch rzędach po 8 sztuk.Mają troche nie praktycznie, bo obornik muszą ręcznie wyrzucać, ale coś tam kombinują i nie będzie to jakaś wielka przebudowa.Poszerzenie korytarza tak żeby traktor wjechał i wypchnął obornik.Kupili teraz pare maszyn łącznie z traktorem i powoli się rozwijają :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

u mnie sprawdza się w pojeniu EM probiotyk

na 60 cieląt odchowanych padło 3

 

cód

 

czy mógłbys powiedzieć coś więcej o tym?

widziałem cenę za 10l tylko 80 zł? w jaki sposoób to podajesz i jak długo? czy masz zimny odchów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Jeśli masz krowy i mleka nie oddajesz do mleczarni to pój cielęta tym mlekiem. Surowiec jest więc go wykorzystaj na odpój. To, że cielęta lepiej wyglądają po mleku krowim uważam za normalne. Ale w sytuacji, gdy mleko możemy sprzedać to nie widzę ekonomicznego sensu na odpajanie nim cieląt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Zakładam,że z 6 dobrych krów byłbym w stanie się utrzymać z odchowu cieląt... Kupować małe i sprzedawać w wieku 2-3 miesięcy. Kosz to tylko mleko i własna praca rachunek ekonomiczny raczej na plus. A co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Też tak myślę tyle,że pracuje i musiał bym rzucić pracę. Zająć się cielętami na poważnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

zbyt na ładne mieszańce jest zawsze a jak byś miał dobry towar to i stali odbiorcy by byli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

tylko jak dosadzisz cielaka od innej krowy to może wystąpić biegunka

 

tylko jak dosadzisz cielaka od innej krowy to może wystąpić biegunka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Gdybyś miał np. te sześć krów na mamki, które dałyby radę odpoić po dwa cielaki to by była bajka, bo sześć własnych cielaków i sześć dokupionych, z czego jaloweczki do dalszego chowu, czyli na kolejne mamki, chodzisz do pracy, a jak jesteś w domu to dogladasz stada, do tego jakiś dobry rozplodnik.Dużo masz łąk lub pastwisk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj