Skocz do zawartości

Reklama

Umowa o dzierżawę pola

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
43 odpowiedzi na ten temat

#21 Karolcia

Karolcia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,konie,motoryzacja,sport,ogród,kuchnia

Napisany 13 maj 2012 - 15:27

Umowa może być własnoręcznie, ale specjalny druk można nabyć w Gminie lub samemu napisać na komputerze.
Można umowę zrobić między sobą a nie przez gminę, ale wtedy ma charakter nieformalny i nie ma mocy prawnej.
U mnie stawka podatku wynosi 137.50 zł na rok za hektar przeliczeniowy natomiast opłata do Spółki Wodnej za pole o powierzchni 2.8 ha wynosi 70 zł na rok.
To, że nie jesteś rolnikiem to chyba nic nie robi jeśli chce się dzierżawić, ale nie jestem tego pewna może ktoś inny wie lepiej to odpowie.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

#22 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 13 maj 2012 - 15:58

I gdzie ten podatek i spółke trzeba zapłacić?
NIe ma mocy prawnej czyli co?

#23 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3897 postów

Napisany 13 maj 2012 - 16:54

dla jasności -każda umowa ma moc prawną nawet ta, dla której nie zachowano formy pisemnej czyli ustna, podatek opłaca się na rzecz urzędu gminy/miasta (można u sołtysa, w urzędzie, przelewem itd), spółkę podobnie

#24 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów
    Weterynaria

Napisany 13 maj 2012 - 17:46

Ok, czyli powiedzcie jak załatwić tą dzierżawę jak jeszcze jest dostępna.
Jak to zrobić żeby dwie strony były zadowolone z dopłatami i podatkami.
Jeśli dopłaty są 50/50 to kto płaci spółke wodną i podatek?
z tych 3,5ha ile bedzie dopłat? 3150zł? po 900zł/ha?

#25 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3897 postów

Napisany 13 maj 2012 - 19:39

najprościej będzie załatwić ją z właścicielem gruntów i to z nim należy ustalić wysokość czynszu oraz kto będzie ponosił koszt podatku rolnego oraz spółki wodnej, natomiast wysokość dopłat bezpośrednich zależy od położenia gruntów oraz kilku innych czynników (głównie kurs euro złoty) za 2011 rok JPO 710zł/ha, UPO 274zł/ha, ONW  179-320zł/ha tudzież ewentualnie inne np PZ

#26 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów
    Weterynaria

Napisany 14 maj 2012 - 15:47

Czyli wystarczy jak napisze umowe na kompie jedną dla siebie drugą dla niej bez żadnych notariuszy itd.
Potem trzeba poskładać podpisy i koniec?

#27 Karolcia

Karolcia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,konie,motoryzacja,sport,ogród,kuchnia

Napisany 15 maj 2012 - 18:49

Jeśli druga strona na to idzie to koniec i na pewno bez notariusza jeśli tylko między wami.

I jeśli chodzi np. o taką instytucję jak KRUS to honoruje on tylko umowy dzierżawy zawarte przez Gminę, bo np jeśli ktoś ma prawo do emerytury a posiada jeszcze ziemię i nie chce sprzedać to wtedy jedynym wyjściem jest umowa zawarta przez Gminę.
Dlatego napisałam, że taka umowa między sobą lub na gębę nie ma mocy prawnej.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

#28 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów
    Weterynaria

Napisany 16 maj 2012 - 19:26

Ok, dzięki karolcia.

#29 StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 maj 2012 - 19:42

Nie wiem w jakiej formie KRUS honoruje umowy dzierżawy ale na pewno ta umowa musi być zarejestrowana w geodezji, w starostwie.
Zwykła umowa pisemna wywołuje skutki tylko dość skromne np. brak prawa pierwokupu do dzierżawionej ziemi.

#30 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów
    Weterynaria

Napisany 17 maj 2012 - 17:06

Ale ta pani chce to sprzedać za 50tyś/ha więc nie ma chętnych więc chce to od niej wydzierżawić. Zasiać marchewkę zasadzić truskawki maliny czy porzeczki.

#31 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 796 postów
    Weterynaria

Napisany 18 maj 2012 - 12:09

Jak wziołbym tą ziemie na np. 10 lat w dzierżawe to mogę ja kupić tylko po wygaśnieciu umowy czyli po 10 latach czy moge ja kupić za 5-6 lat np.?

#32 ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 847 postów
  • 10600603

Napisany 23 wrzesień 2012 - 10:20

podepnę się pod temat:
-czy umowa dzierżawy spisana na kolanie np taka http://prawo.maxiaut...umowa_dzierzawy i nie podsteplowana w gminie ma jakąkolwiek moc prawną?
-czy z kolei nie zgłoszenie takiej umowy do podstęplowania w gminie nie jest złamaniem prawa, bo jeśli gmina nie powiadomiona o umowie, to na mój gust dzierżawa jest tak nie do końca formalna.
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#33 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3897 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 10:59

oczywiście, że taka umowa jest ważna, zgłoszenie jej w starostwie, gminie i krus powinno być dokonane, jednak bez niego umowa nie traci mocy

Edytowany przez kissmy..., 23 wrzesień 2012 - 11:10.

#34 ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 847 postów
  • 10600603

Napisany 23 wrzesień 2012 - 11:11

są jakieś konsekwencje nie zgłoszenia jej w urzędzie?
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#35 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3897 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 12:15

jedynie dla krus ma to zasadniczo znaczenie, ale konsekwencji raczej nikt wobec tego nie będzie wyciągał

#36 czarny87

czarny87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 00:27

Przedstawie moją sytuacje, prosze o pomoc.
Mam możliwość wzięcia w dzierżawe grunty rolne. Czynsz będzie wynosił (powiedzmy) 1200zł/ha. Ja biore dopłaty i płace podatek rolny. I teraz jest kilka kwestii do rozwiązania:
1. Podatek dochodowy, który miałaby płacić strona wydzierżawiająca. W googlach znalazłem, że jeżeli dzierżawa będzie przeznaczona na cele rolnicze to nie podlega podatkowi dochodowemu.
2. Vat - google mówią, że też byłby zwolniony.
3. Umowa zawrta byłaby na okres powiedzmy 5-10lat, podczas jej trwania najprawdopodoniej zostanie wprowadzony podatek dochodowy dla rolników i pewnie jeszcze dużo innych przepisów. I teraz ta osoba ma obawy, że zostanie obciążona podatkiem dochodowym + Vat = 50% więcej!!! Tzn ja prawdopodbnie bym musiał pokryć ewentualne straty wydzierżawjającego. Tyle, że Vat raczej by mi zwrócili - wogóle to wystawiałby mi fakture na dzierżawę?? :huh:
Jak to jest u Was. Czy coś jest w tym co napisałem?? Sorry, że tak troche chaotycznie to opisałem ale sam jestem lekko skołowany i nie wiem kompletnie co o tym wszystkim myśleć.

#37 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3897 postów

Napisany 20 listopad 2012 - 10:09

obecnie od dzierżawy gruntów rolnych podatku dochodowego się nie płaci, vat również, natomiast odnośnie do przewidywanych zmian to proszę zauważyć, iż podatek dochodowy będzie ewentualnie kosztem dla obu stron, więc wydzierżawiający nawet gdyby sam użytkował grunt zostałby nim obciążony, a jeśli zamierza obciążyć nim Ciebie to zostaniesz nim obciążony dwukrotnie (podatek od dochodu z działalności rolniczej + podatek od dochodów z dzierżawy), dlatego postaraj się lepiej rozwiać obawy wydzierżawiającego i przy wzroście dochodowości ewentualnie możesz mu te straty pokryć

#38 crimer

crimer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 20:31

witam, przeczytałem dzisiaj na stronie mojego urzędu gminy ze 12 grudnia odbędzie sie przetarg na dzierżawę 10,5 ha gruntów rolnych. okres dzierzawy wynosi 10 lat a cena wywoławcza czynszu wynosi 20,77q żyta za całość. Jestem zainteresowany tym przetargiem  i chciałbym sie was zapytac ile max zapłacilibyscie za tą dzierżawe?

#39 damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2634 postów
  • 8230384

Napisany 23 listopad 2012 - 20:43

zależy jaka klasa,  w jakiej kulturze. My za 6,2ha od gminy klasa 4-5 w dwuch kawałkach płacimy 70 kwintali  pszenicy. Umowa na 3 lata.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#40 Sakuratorek

Sakuratorek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • 13818766

Napisany 25 listopad 2012 - 11:01

Mam pewną ofertę. Sąsiad chce oddać mi 4,5ha pola w dzierżawę prawie za darmo. Znaczy się jedynie płace podatek do gminy. Ale jest jeden haczyk. Właścicielami pola Jest jego śp. Matka i śp. Ciocia. Sąsiad jest jedynym spadkobiercą tych gruntów. I tutaj moje pytanie. Czy istnieje jakiś sposób aby zabezpieczyć się jakaś umowa?A ciągle narzeka ze nie stać go na przeprowadzenie działek. Bo wiadomo jak to ze sąsiadami, dzisiaj dobrze a jutro problemy. Starałem się opisać sytuacje najlepiej jak moglem.

Zobacz także