mtz_820

Umowa o dzierżawę pola

Polecane posty

dentka17    5

Czyli wystarczy jak napisze umowe na kompie jedną dla siebie drugą dla niej bez żadnych notariuszy itd.

Potem trzeba poskładać podpisy i koniec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolcia    39

Jeśli druga strona na to idzie to koniec i na pewno bez notariusza jeśli tylko między wami.

 

I jeśli chodzi np. o taką instytucję jak KRUS to honoruje on tylko umowy dzierżawy zawarte przez Gminę, bo np jeśli ktoś ma prawo do emerytury a posiada jeszcze ziemię i nie chce sprzedać to wtedy jedynym wyjściem jest umowa zawarta przez Gminę.

Dlatego napisałam, że taka umowa między sobą lub na gębę nie ma mocy prawnej.


Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Nie wiem w jakiej formie KRUS honoruje umowy dzierżawy ale na pewno ta umowa musi być zarejestrowana w geodezji, w starostwie.

Zwykła umowa pisemna wywołuje skutki tylko dość skromne np. brak prawa pierwokupu do dzierżawionej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Ale ta pani chce to sprzedać za 50tyś/ha więc nie ma chętnych więc chce to od niej wydzierżawić. Zasiać marchewkę zasadzić truskawki maliny czy porzeczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Jak wziołbym tą ziemie na np. 10 lat w dzierżawe to mogę ja kupić tylko po wygaśnieciu umowy czyli po 10 latach czy moge ja kupić za 5-6 lat np.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

podepnę się pod temat:

-czy umowa dzierżawy spisana na kolanie np taka http://prawo.maxiauto.pl/index.php?go=umowa_dzierzawy i nie podsteplowana w gminie ma jakąkolwiek moc prawną?

-czy z kolei nie zgłoszenie takiej umowy do podstęplowania w gminie nie jest złamaniem prawa, bo jeśli gmina nie powiadomiona o umowie, to na mój gust dzierżawa jest tak nie do końca formalna.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

oczywiście, że taka umowa jest ważna, zgłoszenie jej w starostwie, gminie i krus powinno być dokonane, jednak bez niego umowa nie traci mocy

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

są jakieś konsekwencje nie zgłoszenia jej w urzędzie?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jedynie dla krus ma to zasadniczo znaczenie, ale konsekwencji raczej nikt wobec tego nie będzie wyciągał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny87    2

Przedstawie moją sytuacje, prosze o pomoc.

Mam możliwość wzięcia w dzierżawe grunty rolne. Czynsz będzie wynosił (powiedzmy) 1200zł/ha. Ja biore dopłaty i płace podatek rolny. I teraz jest kilka kwestii do rozwiązania:

1. Podatek dochodowy, który miałaby płacić strona wydzierżawiająca. W googlach znalazłem, że jeżeli dzierżawa będzie przeznaczona na cele rolnicze to nie podlega podatkowi dochodowemu.

2. Vat - google mówią, że też byłby zwolniony.

3. Umowa zawrta byłaby na okres powiedzmy 5-10lat, podczas jej trwania najprawdopodoniej zostanie wprowadzony podatek dochodowy dla rolników i pewnie jeszcze dużo innych przepisów. I teraz ta osoba ma obawy, że zostanie obciążona podatkiem dochodowym + Vat = 50% więcej!!! Tzn ja prawdopodbnie bym musiał pokryć ewentualne straty wydzierżawjającego. Tyle, że Vat raczej by mi zwrócili - wogóle to wystawiałby mi fakture na dzierżawę?? :huh:

Jak to jest u Was. Czy coś jest w tym co napisałem?? Sorry, że tak troche chaotycznie to opisałem ale sam jestem lekko skołowany i nie wiem kompletnie co o tym wszystkim myśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

obecnie od dzierżawy gruntów rolnych podatku dochodowego się nie płaci, vat również, natomiast odnośnie do przewidywanych zmian to proszę zauważyć, iż podatek dochodowy będzie ewentualnie kosztem dla obu stron, więc wydzierżawiający nawet gdyby sam użytkował grunt zostałby nim obciążony, a jeśli zamierza obciążyć nim Ciebie to zostaniesz nim obciążony dwukrotnie (podatek od dochodu z działalności rolniczej + podatek od dochodów z dzierżawy), dlatego postaraj się lepiej rozwiać obawy wydzierżawiającego i przy wzroście dochodowości ewentualnie możesz mu te straty pokryć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crimer    0

witam, przeczytałem dzisiaj na stronie mojego urzędu gminy ze 12 grudnia odbędzie sie przetarg na dzierżawę 10,5 ha gruntów rolnych. okres dzierzawy wynosi 10 lat a cena wywoławcza czynszu wynosi 20,77q żyta za całość. Jestem zainteresowany tym przetargiem i chciałbym sie was zapytac ile max zapłacilibyscie za tą dzierżawe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

zależy jaka klasa, w jakiej kulturze. My za 6,2ha od gminy klasa 4-5 w dwuch kawałkach płacimy 70 kwintali pszenicy. Umowa na 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sakuratorek    0

Mam pewną ofertę. Sąsiad chce oddać mi 4,5ha pola w dzierżawę prawie za darmo. Znaczy się jedynie płace podatek do gminy. Ale jest jeden haczyk. Właścicielami pola Jest jego śp. Matka i śp. Ciocia. Sąsiad jest jedynym spadkobiercą tych gruntów. I tutaj moje pytanie. Czy istnieje jakiś sposób aby zabezpieczyć się jakaś umowa?A ciągle narzeka ze nie stać go na przeprowadzenie działek. Bo wiadomo jak to ze sąsiadami, dzisiaj dobrze a jutro problemy. Starałem się opisać sytuacje najlepiej jak moglem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Według prawa on jest właścicielem i zarządzającym własnością. Umowę normalnie możesz podpisać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pupek    1

Witam,

Czy w umowie dzierżawy można napisać że w zamian za dzierżawe będzie płacony tylko podatek rolny ale nie będzie żadnego czynszu czynsz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samy1122    0

Witam,planuje wydzierżawić klika hektarów żeby posiać kukurydzę ale jestem zarejestrowany jako bezrobotny w urzędzie pracy i w związku z tym mam kilka pytań:(nie mam zapisanego żadnego pola na siebie ani gospodarstwa)

-czy muszę przejść do KRUS żeby móc dzierżawić pole?

-czy muszę podpisać umowę z wydzierżawiającym i zgłosić to do ARiMR aby brać dotacje z unii? trzeba zgłaszać jeszcze gdzieś np do gminy?

-znajomy mówił że dzierżawi pole bez żadnej umowy ale dotacje i tak bierze,czy to jest możliwe?(mówił że zgłaszał tylko do ARiMR)

-jaka umowa o dzierżawę byłaby najlepsza?(szukałem na necie i każda jest trochę inna,nie wiem która byłaby najlepsza)

teraz mam pytanie już odnośnie sprzedaży samego ziarna na skupie:

-słyszałem że skup opłaca przywiezienie ziarna do nich czy to prawda?(coś nie chce mi się w to wierzyć)

-trzeba ze skupem podpisać jakąś umowę na dostawę ziarna czy wystarczy tylko jakiś czas wcześniej zgłosić że będę chciał sprzedać ziarno i może się to odbyć bez żadnych umów,kontraktów itp?

Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie jakby to wszystko wyglądało.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teda    0
Napisano (edytowany)

witajcie moze mi ktos podpowie co to zrobic moze juz ktos mial ten broblem wzielam pole w dzierzawa od wuja ktory z krusu dostal wieksze swiadczenie mial sam oplacac podatek a pole mialam miec tylko  na papierze ale tylko gdy podpisalam w gminir umowe dzierzawy pole wydzierzawil obcej osobie ona bierze doplaty a ja place podatki krus mi podniesli   a gdy poprosilam o zwrot to obrazony tak trwa juz 8 lat umowa na 10

Edytowano przez teda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242
Napisano (edytowany)

kawał uja z tego wuja...

chyba nic z tym bardzo nie zrobisz, trzeba podkulić ogon i tyle bo co zrobisz ?? ten rolnik wie jak sprawa z wujem wyglada ?? jeśli nie to pójdziesz do goscia co uprawia ziemie, pokazesz mu umowe, opowiesz co jest grane i ustąpi dobrowolnie ?? zagrozić, że wpiszesz działke w swoje dopłaty (o ile nie złozyłaś jeszcze ale tu można ściemnić) i  wtedy ani on nie dostanie dopłat ani Ty ?? z tego mogą być nieprzyjemności. 

nie ma fajnego wyjścia, albo zaciśniesz zęby jeszcze 2 lata albo postrasz wuja, że gdzieś to zgłosisz choćby do ARIMR - wspomnij też o KRUS , bo po dobroci to ni ma szans z tego co piszesz, może jakis radca prawny... powodzenia

Edytowano przez Shaun
oj tam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co za problem na papierze pole twoje przez dwa lata jeszcze wiezdzasz i uprawiasz moga cie pocalowac . A jak nie chcesz to idziesz i mowisz ze tak zrobisz chyba ze bedzie placil ten podatek czy co tam to niech dalej uprawia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj