lawa3p

krowy po ocielenie nie chcą jeść

Polecane posty

lawa3p    8

siema mam problem ponieważ każda krowa która się u mnie zacieli nie chce potem jeść i nie żuje czyli nie trawi miał ktoś też taki problem mam 16 krów i już 5 krów takich miałem pod rząd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

Ale nie o tą kondycję chodzi :lol: @Montifan miał na myśli to, że są za bardzo otłuszczone. Krowa w optymalnej kondycji traci 6 dni przed porodem apetyt, a 6 dni po bardzo wzrasta natomiast w przypadku krów tłustych dzieje się to już 3 tygodnie przed! A robiłeś badanie na obecność ketozy?


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Ale nie o tą kondycję chodzi :lol: @Montifan miał na myśli to, że są za bardzo otłuszczone. Krowa w optymalnej kondycji traci 6 dni przed porodem apetyt, a 6 dni po bardzo wzrasta natomiast w przypadku krów tłustych dzieje się to już 3 tygodnie przed! A robiłeś badanie na obecność ketozy?

Kolego masz troszkę rację ale nie koniecznie z tym brakiem apetytu po 6 dni jest tak. Problemem braku apetytu jest w 90% wypadków złe żywienie w okresie zasuszenie a nawet w końcówce laktacji 9-8 tyg przed wycieleniem. W tym okresie krowy zasuszone powinny być żywione relatywnie mał treściwie, a mianowicie dużo wypełniacz mało paszy (siano, sianokiszonka, słoma, ewntalnie minimalne ilośći k.k., całkowicie niewskazane jest stosowanie wysłotek buraczanych)trzeba jednak pamiętać ŻEBY W TYM OKRESIE PODAWAĆ KROWĄ 150-200g/dziennie/szt premiksu na okres zasuszenia i nie podawać kredy. Na 3 tygodnie przed wycieleniem zaczynamy krowy przyzwyczajać do żywienia które będzie jadła w laktacji ponieważ drobnoustroje w żwaczu potrzebują kilka tygodni by się przestawić na nową dawkę. Więc stopniowo wprowadzamy paszę objętościowe 3 tyg przed wycieleniem 1 kg paszy, 2typ 2kg paszy 1tyg 3kg paszy. Również wprowadzamy kisz z kuk i tą całą resztę co bedzie jała. Jeśli tego nie dopilnujemy i krowa nam zapasie BCS 4-5. to krowa wpada w ketozę bo braki energetyczne uzupełnia spalając własny tłuszcz. Jeśli tego w porę nie przerwiemy to krowa wywali kopyta. Trzeba też pamiętać by zaraz po wycieleniu dostarczyć jakieś pujło po wycieleniu by wzmocnić krowę i zapobiec przemieszczeniu trawięca jest tych specyfików na rynku dużo trzeba popróbować różnych bo nie każdy jest chętnie pity przez krowy.

Edytowano przez michal1313

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Jeśli masz zatuczone krowy + nie właściwe żywienie w okresie okołoporodowym to z dużym prawdopodobieństwie masz ketozę, co dodatkowo obniża pobranie sm, obniża wydajność itp. Kup u vet. testketo i glikol i sprawdź czy twoje wycielone krowy nie mają ketozy.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

te pójła to kupiłem josery takie wiaderko wystarcza na 6 krów

Jest to dobry produkt krowy chętnie go piją

Ps. Testowałem na sobie jest bardzo dobry na kaca:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablos292    0

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

 

Kolego jak glikol wpływa na gospodarkę wapniowo- fosforową? Chyba coś pomieszałeś, bo glikol jest na ketoze właśnie. Proszę o wyjaśnienie. Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

Kolego coś pomyliłeś z tym glikolem to napewno jest preparat energetyczny. Prawdpodobnie ma jakiś wpływ na gospodarkę wapniowo fosforową ale są niułanse dla naukowców a nie dla hodowcy.

ps. koledzy jeśli nie wiecie o czym piszecie to się nie wypowiadajcie i nie róbcie innym użytkowm zamieszania w głowach.

ps. potwierdzam EM się sprawdza ale nietrzeba nic zakładać pewnie ci chodziło o dozotron wystarczy polać futer roztworem EM z konewki dądz dodać do paszowozu jak ktoś posiada i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Ja mam podobny problem z jedną sztuką a mianowicie kupiłem jałówkę 3 tygodnie przed planowanym wycieleniem i odkąd u nas jest to słabo jadła najbardziej podchodziła jej sucha słoma, nie chciała jeść śruty, ani siana a gdy chodziła po łące to tez kiepsko jadła trawę ale cały czas była ,,tłusta'' jak na jałówkę, teraz gdy się ocieliła to tez jest tak samo mało je a przez co daje mało mleka ok 10l na dzień, czy to mogą być objawy ketozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Jeśli twoja sztuka traci na wadze to napewno wpada w ketozę. Można to szybko sprawdzić za pomocą ketotestu (bardzo łatwy w sprawdzeniu wystarczy wlać mleko do pojemnika poczekać i zobaczyć jaki będzie kolor). Musisz dostarczyć dużą ilość energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj