Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

krowy po ocielenie nie chcą jeść

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
12 odpowiedzi na ten temat

#1 lawa3p

lawa3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, formuła 1

Napisany 04 czerwiec 2011 - 09:44

krowy po ocielenie nie chcą jeść siema mam problem ponieważ każda krowa która się u mnie zacieli nie chce potem jeść i nie żuje czyli nie trawi miał ktoś też taki problem mam 16 krów i już 5 krów takich miałem pod rząd
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
krowy po ocielenie nie chcą jeść Dzisiaj, 20:16
  •  

#2 Montifan

Montifan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 10:34

krowy po ocielenie nie chcą jeść moze masz krowki w zbyt dobrej kondycji???
  • 0

#3 lawa3p

lawa3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 11:11

krowy po ocielenie nie chcą jeść też na tym myślałem bo na te 16 krów mam 500 l mleka co drugi dzień
  • 0

#4 lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • 10031417
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 05 czerwiec 2011 - 13:30

krowy po ocielenie nie chcą jeść Ale nie o tą kondycję chodzi :lol: @Montifan miał na myśli to, że są za bardzo otłuszczone. Krowa w optymalnej kondycji traci 6 dni przed porodem apetyt, a 6 dni po bardzo wzrasta natomiast w przypadku krów tłustych dzieje się to już 3 tygodnie przed! A robiłeś badanie na obecność ketozy?
  • 0
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#5 michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 06 czerwiec 2011 - 19:03

Ale nie o tą kondycję chodzi :lol: @Montifan miał na myśli to, że są za bardzo otłuszczone. Krowa w optymalnej kondycji traci 6 dni przed porodem apetyt, a 6 dni po bardzo wzrasta natomiast w przypadku krów tłustych dzieje się to już 3 tygodnie przed! A robiłeś badanie na obecność ketozy?

Kolego masz troszkę rację ale nie koniecznie z tym brakiem apetytu po 6 dni jest tak. Problemem braku apetytu jest w 90% wypadków złe żywienie w okresie zasuszenie a nawet w końcówce laktacji 9-8 tyg przed wycieleniem. W tym okresie krowy zasuszone powinny być żywione relatywnie mał treściwie, a mianowicie dużo wypełniacz mało paszy (siano, sianokiszonka, słoma, ewntalnie minimalne ilośći k.k., całkowicie niewskazane jest stosowanie wysłotek buraczanych)trzeba jednak pamiętać ŻEBY W TYM OKRESIE PODAWAĆ KROWĄ 150-200g/dziennie/szt premiksu na okres zasuszenia i nie podawać kredy. Na 3 tygodnie przed wycieleniem zaczynamy krowy przyzwyczajać do żywienia które będzie jadła w laktacji ponieważ drobnoustroje w żwaczu potrzebują kilka tygodni by się przestawić na nową dawkę. Więc stopniowo wprowadzamy paszę objętościowe 3 tyg przed wycieleniem 1 kg paszy, 2typ 2kg paszy 1tyg 3kg paszy. Również wprowadzamy kisz z kuk i tą całą resztę co bedzie jała. Jeśli tego nie dopilnujemy i krowa nam zapasie BCS 4-5. to krowa wpada w ketozę bo braki energetyczne uzupełnia spalając własny tłuszcz. Jeśli tego w porę nie przerwiemy to krowa wywali kopyta. Trzeba też pamiętać by zaraz po wycieleniu dostarczyć jakieś pujło po wycieleniu by wzmocnić krowę i zapobiec przemieszczeniu trawięca jest tych specyfików na rynku dużo trzeba popróbować różnych bo nie każdy jest chętnie pity przez krowy.

Edytowany przez michal1313, 06 czerwiec 2011 - 19:23.

• 0

#6 lawa3p

lawa3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 07 czerwiec 2011 - 18:17

krowy po ocielenie nie chcą jeść te pójła to kupiłem josery takie wiaderko wystarcza na 6 krów
  • 0

#7 slaw17

slaw17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 07 czerwiec 2011 - 18:43

krowy po ocielenie nie chcą jeść Jeśli masz zatuczone krowy + nie właściwe żywienie w okresie okołoporodowym to z dużym prawdopodobieństwie masz ketozę, co dodatkowo obniża pobranie sm, obniża wydajność itp. Kup u vet. testketo i glikol i sprawdź czy twoje wycielone krowy nie mają ketozy.
  • 0
antyfan AF

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#8 michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 09 czerwiec 2011 - 08:46

te pójła to kupiłem josery takie wiaderko wystarcza na 6 krów

Jest to dobry produkt krowy chętnie go piją
Ps. Testowałem na sobie jest bardzo dobry na kaca:)
  • 0

#9 pablos292

pablos292

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 14:10

krowy po ocielenie nie chcą jeść Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza
  • 0

#10 reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 25 czerwiec 2011 - 14:24

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

Kolego jak glikol wpływa na gospodarkę wapniowo- fosforową? Chyba coś pomieszałeś, bo glikol jest na ketoze właśnie. Proszę o wyjaśnienie. Pozdr.
  • 0

#11 michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 20:13

Kolego glikol jest na gospodarkę wapniowo-fosforową, a nie na ketozę. Pewnie stosujesz nieracjonalne żywienie. Być może nie jest odpowiednia kwasowość żwacza, najlepiej aby uzypełnic tą kwasowośc podawać krowom śrutę rzepakową. A żeby poprawić mikloflorę bakteri w żoładkach najlepiej podawać EM najlepeij zaadptować je z wodą, czyli załozyć taką niuedrogą instalację do ryry z wodą co idzie i samoistnie się miesza

Kolego coś pomyliłeś z tym glikolem to napewno jest preparat energetyczny. Prawdpodobnie ma jakiś wpływ na gospodarkę wapniowo fosforową ale są niułanse dla naukowców a nie dla hodowcy.
ps. koledzy jeśli nie wiecie o czym piszecie to się nie wypowiadajcie i nie róbcie innym użytkowm zamieszania w głowach.
ps. potwierdzam EM się sprawdza ale nietrzeba nic zakładać pewnie ci chodziło o dozotron wystarczy polać futer roztworem EM z konewki dądz dodać do paszowozu jak ktoś posiada i będzie ok.
  • 0

#12 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • 2039492

Napisany 21 lipiec 2011 - 14:48

krowy po ocielenie nie chcą jeść Ja mam podobny problem z jedną sztuką a mianowicie kupiłem jałówkę 3 tygodnie przed planowanym wycieleniem i odkąd u nas jest to słabo jadła najbardziej podchodziła jej sucha słoma, nie chciała jeść śruty, ani siana a gdy chodziła po łące to tez kiepsko jadła trawę ale cały czas była ,,tłusta'' jak na jałówkę, teraz gdy się ocieliła to tez jest tak samo mało je a przez co daje mało mleka ok 10l na dzień, czy to mogą być objawy ketozy?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#13 michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 18:43

krowy po ocielenie nie chcą jeść Jeśli twoja sztuka traci na wadze to napewno wpada w ketozę. Można to szybko sprawdzić za pomocą ketotestu (bardzo łatwy w sprawdzeniu wystarczy wlać mleko do pojemnika poczekać i zobaczyć jaki będzie kolor). Musisz dostarczyć dużą ilość energii.
  • 0