Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pękające strąki rzepaku

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share rolnikzewsi

rolnikzewsi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 20:37

Pękające strąki rzepaku Witam. Mam taki problem. Dzisiaj gdy ogladalem swój rzepak zauważyłem ze jest duzo "wystrzelonych", otwartych strąków. To jest wina jakiegoś owada, choroba czy moze cos innego? I jak temu zapobiec?? Prosze was o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pękające strąki rzepaku Dzisiaj, 16:01
  •  

#2 Share coffey23

coffey23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 20:46

Pękające strąki rzepaku wina owada nie pamietam nazwy najwięcej jest tego najczęściej na obrzeżach pola teraz już nic nie poradzisz wcześniej trzeba zabezpieczać pękają łuszczyny bo wyłażą larwy z nich

#3 Share rolnikzewsi

rolnikzewsi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 20:47

Pękające strąki rzepaku Duże moga byc konsekwencje?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 20:49

Pękające strąki rzepaku to zapewne są larwy pryszczarka , weź tala luszczynę i delikatnie rozdziel na pół..powinny tam byc male biale robaczki
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

#5 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 02 czerwiec 2011 - 20:53

Pękające strąki rzepaku To chowacz podobnik ci to zafundował,trzeba pryskać jak pojawiają się pierwsze łuszczyny,w tym roku dużo jest tych strączków choć ja pryskałem Mospilanem i tak się trafiają.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share rolnikzewsi

rolnikzewsi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 20:56

Pękające strąki rzepaku Teraz to i tak juz nic z nim nie zrobie, ale bede wiedzial na przyszlosc. Dzieki za pomoc;p

#7 Share rafal13113

rafal13113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 644 postów
  • Zainteresowania:wszystko co piękne

Napisany 02 czerwiec 2011 - 21:28

Pękające strąki rzepaku przede wszystkim nie strąki tylko łuszczyny strąki to ma groch, a wina jest i chowacza podobnika i pryszczarka gdyż chowacz przebija małą łuszczynę składając do niej jedno jajo z niego wykluwa się larwa i wychodzi przez otwór którędy zostało złożone jajo w trakcie swojego rozwoju wyjada do 3 nasion z łuszczyny a prze otwór po chowaczu składa jaja pryszczarek nawet do 100 młode larwy biało kremowe gady żerują w łuszczynie wyjadając wszystko jak leci temu łuszczyna pęka i jest lipa i pełno robaczków w niej które po otwarciu łuszczyny mogą się wydostać, pryskać należy z początkiem opadania płatków żeby zniszczyć chowacza gdyż pryszczarek jeśli nie ma dziury w łuszczynie nie przebije jej i nie złoży jaj, i najważniejsze szkoda drogich środków bo jaj nie niszczy prawie żaden środek a niszczenie larw nie przynosi efektów trzeba zniszczyć nalot chowacza bo pryszczarka nie ma bardzo szans bo naloty trwają kilka tygodni i wystarczy zwykły perytroid kontaktowy bo samice składające jaja nie żerują więc środki układowe i tak nie dają efektów lepszych a ten sam tylko są droższe i sorry za wykład

#8 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 04 czerwiec 2011 - 21:26

Pękające strąki rzepaku @rafal13113 Pięknie przedstawiłeś problem i takie wykłady to ja mogę czytać. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 czerwiec 2011 - 21:56

Pękające strąki rzepaku A gdy juz sa zielone duze luszczyny wszedzie (nie ma juz zadnego kwiatu) to pryszczarek i chowacz jeszcze atakuje czy juz owady nie sa grozne?

Edytowany przez Profil usunięty, 04 czerwiec 2011 - 21:57.