Skocz do zawartości

Zdjęcie

mokre siano

47 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 03 czerwiec 2011 - 13:48

mokre siano Tak ale zapewne luzem. W najlepszym wypadku spleśnieje i będzie do wyj*bania. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
mokre siano Dzisiaj, 05:31
  •  

#22 Share Skamp

Skamp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Komputery, Motoryzacja, Maszyny rolnicze, Konie, i wiele rzeczy drugoplanowych.

Napisany 03 czerwiec 2011 - 14:21

mokre siano Dokładnie... my kiedyś też wilgotne kostki zebraliśmy... Efekt?-pleśń i dużo do wyrzucenia... luźne wysuszy.. nie w paczce.. tak samo na belkach raz się przejechałem... po rosie były kręcone i w środku pleśń.. <_< heh. na błędach człowiek się uczy.

Edytowany przez Skamp, 03 czerwiec 2011 - 14:23.

Myślenie Nie Boli!!!
Najpierw pomyśl... Potem dopiero pisz posta lub zakładaj nowy temat.

KPK Kumurun Team

#23 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 03 czerwiec 2011 - 15:10

mokre siano

@karol2611 jako technik pożarnictwa gwarantuję Ci, że nie trudno o samozapalenie przy składowaniu wilgotnego siana, podobnie jest ze składowaniem zawilgoconego i zanieczyszczonego węgla.

no to chyba tylko teoria bo w praktyce jjest inaczej u mnie ojciec kilkadziesiat lat jest rolnikiem i nie raz mowil ze takie klad do stodoly i nic mu nie bylo... przegzalo sie w tydzien i pozniej normalnie lezalo

Wiesz nie widziałem tego siana jakie kładł Twój tata i jakie teraz macie. Poczytaj trochę o samozapaleniu. Jeśli nawet już wilgotne siano się nie zapaliło to nie wmówisz mi, że miało ładny zapach i nie było kupe kurzu przy rozdawaniu krowom :blink:
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#24 Share Cooler2010

Cooler2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 06:58

mokre siano @rafalkom555 nie wiedziałem że podsuszona trawa rozsadza zwierzaki jeszcze nikomu sie w wiosce to nie zdarzyło. Natomiast mokra koniczyna to wiem że rozsadza ale żeby trawa? :blink: Pierwsze słysze.

#25 Share karol2611

karol2611

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 12:17

mokre siano no ja tez.. od kończyny kiedyś nam dwie krowy w jeden dzień pęklo... jak zaczne brać te siano co zakisiłem w kostkach to napisze jakie bedą efekty to gdzieś tak za 3 tygodnie

#26 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 04 czerwiec 2011 - 15:15

mokre siano Tak mówią starsi ludzie że zielonkę(trawę) bezpośrednio po skoszeniu można dawać, ale jak już się skosi i się zielonka podsuszy to lepiej nie dawać :o

#27 Share wartsila

wartsila

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 08:53

mokre siano witam.koledzy podpowiedzcie,czy da sie wysuszyc siano,które zmokło w wałkach?czy jak będę"przerzucał"wałki to podeschnie na"pieprz"czy już raczej marne szanse na wysuszenie?nie chcę znowu rozwalac wałków.pozdrawiam.

#28 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 08:59

mokre siano złóż mokre pranie w kostke i przewracaj je non stop góra dół i odwrotnie wyschnie??
mysle ze mozesz sam sobie odpowiedziec na to pytanie

#29 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 10:06

mokre siano musisz pająka wziąć i roztrzasnąć bo wszystko zgnije.

#30 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 12:39

mokre siano Też niekiedy nie da się dosuszyć na ogół trzeci pokos robię początek wrzesnia ale jest tego nie dużo przyczepa dwie to robię mniejsze kostki mniej zbite i mam dużą stodołę rozkładam po klocku i bez układania i wyparuje bo zrobić zwijkę to nie ma sensu jedynie zrobić sianokiszonkę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 26 czerwiec 2012 - 18:01

mokre siano witam robil ktos siano w bale i owijal folia chodzi mi o siano podsuszone jak do kostek??

#32 Share Maciejo

Maciejo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 26 czerwiec 2012 - 18:19

mokre siano @janek82 ale po co chcesz owijać siano folią i robić sobie nie potrzebnych kosztów?
a co do tego siana to w tamtym roku miałem jakąś belkę siana owinięta folią, ale to ze względu że to miała być sianokiszonka ale ze względów technicznych wyszło siano i owinąłem chyba ze 3 belki razem z innymi sianokiszonkami. wynik z tego taki był oczywiście że takie jakie owinąłem takie było

#33 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 26 czerwiec 2012 - 22:44

mokre siano No bo jeśli suche siano owiniesz to co tam ma się zakisić/zepsuć jeśli nie ma tam wilgoci?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#34 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 26 czerwiec 2012 - 23:35

mokre siano Musiało być idealnie suche skoro się nie zakisiło... Często na belkach siana widać rosę jak gdzieś trochę mokrzejszego się złapie. W tym roku mam kilka belek dosyć suchych z przeznaczeniem na kiszonkę - myślę że spokojnie się zakiszą. Lepiej ciut za suche niż bardzo mokre.

#35 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 26 czerwiec 2012 - 23:40

mokre siano Jestem tego samego zdania. Wolę suchsze zrobić niż mam potem gnój nosić po oborze
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#36 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 27 czerwiec 2012 - 19:41

mokre siano pytam bo raz zwinolem troche z rosa i plesnialo wiec jakby zafoliowal to by nie plesnialo a prase mam taka ze jak jest suchy wior to belka staje wiec dlatego pytam czy ktos tak robil??

#37 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 20:49

mokre siano

Odświeżę trochę temat. Jak to na prawdę jest ze składowaniem mokrego siana w kostkach w stodole. Duże prawdopodobieństwo jest że się zapali? Czy da się ocenić gołym okiem czy dana kostka siana jest akurat mokra? Ostatnio nurtuje mnie ten temat i jestem ciekaw jak to na prawdę jest z tym samozapłonem siana. Może ktoś z was się z tym już spotkał bardziej dokładnie nie tylko z samych opowieści. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#38 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2720 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 21:28

mokre siano

Z tym samozapłonem to ciężko uwierzyć ale jednak się zdarza, nawet jak się nie zapali to samoogrzanie się siana powyżej 45st powoduje utratę nawet 75% białka ogólnego, do tego powstaje masa substancji szkodliwych. Kiedyś solono siano - sól wchłania wilgoć i hamuje procesy fermentacyjne 

#39 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 21:32

mokre siano

Samozapłon jest jak najbardziej możliwy. Częściej jednak  występuje coś co bym nazwał zwęgleniem. Kiedyś przykryliśmy siano w belach, grubą szczelną plandeką. Po odkryciu wyglądało jakby było przypieczone. O intensywnym specyficznym zapachu dymu. Co ciekawe krowom to bardzo smakowało. 

Edytowany przez Adrian_K_90, 12 czerwiec 2016 - 21:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 19:39

mokre siano

No dobra, czyli samozapłon jest możliwy ale jak wygląda sytuacja mokrego siana. Powiedzmy ile procent musi mieć wilgotności takie siano żeby wgl mówić o samozapłonie? Czy np. siano sprasowane na pół zielono to siano mokre czy np. wystarczy te 25% mokrego siana i wywoła samozapłon? Jest jakieś bardziej szczegółowe źródło tych informacji? 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!