Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE

52 odpowiedzi na ten temat

#41 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 18:13

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Jeszcze raz powtórzę wariant który próbowałem przedstawić: inwestycja jaka ona by nie była przynosi zerowy zysk ja się przy ciągniku nie upieram. Swoich pieniędzy nie inwestujesz tylko bierzesz na kredyt obsługa kredytu wkalkulowana jest w koszty (oczywiście nie nalicza się drugi raz tego samego czyli amortyzacji). Jeżeli wychodzi na zero po realnych kalkulacjach bo nie podejrzewam że o inne(nierealne) miałeś na myśli to tak samo może przynieść straty jak i zyski.
Dodatkowym potencjałem tych obliczeń które miałem nadzieje że dostrzeżesz jest to że po 10 latach (bo przeważnie tak przyjmuje się kredyt/amortyzację) ekonomicznie sprzęt jest spłacony/zamortyzowany ale z pewnością realnie wciąż jest w niezłym stanie i zaczyna w końcu realnie zarabiać i to niemałe pieniądze ( co najmniej wysokość wcześniejszej rocznej raty).
Z kredytem gdy inwestycja jest współfinansowana z PROW bez gotówki nie ma większych problemów bo banki wiedzą że to raczej pewne kredyty i dają promesę że przyznają kredy jeśli agencja przyśle decyzje a dofinansowanie będzie spłatą pierwszej raty.
Masz 20 zł i chcesz rozkręcić firmę, inwestujesz np. kupujesz nóż do tapety i świadczysz usługi zakładania tapet. Masz 1000zł kupujesz stół do przycinania tapety i inne niezbędne gadżety, wszystko zależy od chęci i dobrych przemyśleń. Wystarczy chcieć, rozwiązanie się znajdzie. To że trzeba się z tym nie spieszyć, dobrze przemyśleć i kilka razy przeliczyć to rzecz pierwszorzędna. Wcale nie trzeba mieć pieniędzy żeby inwestować, ale jak już się ma choć trochę to jest już dużo łatwiej. Na 20-30 hektarach można mieć rocznie pół miliona dochodu (obrotu) i 1% to jak by nie było 5 000zł, zależy co się uprawia i chowa.
W wielu kwestiach się z Tobą zgadzam w czym konkretnie Ty się ze mną nie zgadzasz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Dzisiaj, 16:17
  •  

#42 Share bsa

bsa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 18:24

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE vvojtas1 ty cały czas mówisz o pieniądzach na inwestycje a dopłaty są do hektara, jak polska bedzie w stanie zwiększyć wydajność produkcji to może wtedy chętniej nam wyrównają dopłaty. Jak na razie ze średnimi plonami całego kraju jesteśmy daleko za krajami starej unii.

#43 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 20:52

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE bsa
Właśnie w przedostatnim poście chciałem wrócić do tematu ale jak ktoś zniesie temat ta inne tory to jak widać ciężko wrócić.
Pierwsze założenia UE było zapewnienie samowystarczalności żywnościowej bo wtedy brakowało żywności dlatego więcej dostawali Ci którzy więcej produkowali (a naprawdę ci co mieli lepsze warunki klimatyczne i lepsze możliwości rozwoju). Jak można tolerować dalej układ w którym rolnicy z krajów gdzie plony są wyższe głownie przez warunki przyrodnicze dostają więcej, skoro mówi się o zrównoważonym rozwoju i konkurencyjności powinno być na odwrót szczególnie gdy te biedniejsze, mniej zmechanizowane gospodarstwa mają sporo do nadrobienia. Wiadomo że bez dodatkowych nawozów i ochrony się nie obędzie, ale w warunkach Polski średnie plony na poziomie Francji nawet z idealnym nawożeniem i ochronom są nieosiągalne. Aspekt historyczny, czy też uzależnienia dopłat od wysokości średnich plonów w obecnych realiach moim zdaniem jest nie do przyjęcia. Nie wiem czy wiecie ale gdyby przyjąć nowe lata referencyjne 2004-2010 to znajdujemy się w gorszej sytuacji negocjacyjnej niż przed akcesja do UE.
Nie chodzi nawet o to czy "oni" będą chcieli tylko o to żebyśmy my chcieli, a nasi przedstawiciele do tego dążyli, a jak widać po artykule(link w 1 poście) przedstawiciele nie wiedzą co robią. Natomiast po wcześniejszych wypowiedziach nie wszyscy rolnicy chcieli by mieć równe dopłaty. Z takim podejściem faktycznie nie ma o co walczyć.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share bsa

bsa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 21:25

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Gospodarstwa mniej zmechanizowane na zakup sprzętu mają prowy i inne takie dopłaty są do produkcji. Dopłaty u nas zostały w dużej części przejedzone a nie wykorzystane na produkcje wspomniane przez ciebie nawozy i środki ochrony roślin. Z tego wynika też wspomniany przez ciebie plon referencyjny, a teraz postaw się w miejsce członków którzy wcześniej byli w unii i zobaczyli na co naprawde poszły pieniądze przeznaczone na zwiększenie produkcji. Co do warunków klimatycznych to może nie jesteśmy w najlepszym położeniu ale chyba nie uważasz że plon 5t pszenicy nie jest nie osiągalny tylko trzeba bardziej się postarać. Jako rolnik chciałbym wyższe dopłaty tylko biorę pod uwagę na co w głównej mierze były by one wykorzystane bo nie przez tych rolników którzy by chcieli się rozwijać tylko przez ludzi którzy "dzierżawią" ziemie w zamiana za dopłaty. Sytuacja powinna ulec zmianie gdy bedziemy mieli już docelową liczbe rolników może na dopłaty wyższe w programie 2020-2027 bo potem słyszałem opinie że wogóle się skończą.

#45 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 05 czerwiec 2011 - 16:19

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE najlepsze są dppłaty do inwestycji. robisz coś rowzijasz się to dostajesz nie robisz to nie dostajesz bo w każdym gospodarstwie jest cos do zrobienia tylko trzeba by było mieć takie przepisy które by nikogo nie dyskryminowały i zapobiegały wykorzystaniu pieniędzy tylko [przez nielicznych.

#46 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 05 czerwiec 2011 - 16:27

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Zabierzmy dopłaty ale wszystkim, w całej unii,zobaczymy kto zostanie na rynku.Zobaczymy ile % zachodnich gospodarstw przetrwa bo o polaków sie nie boje,my jestesmy zawsze w kryzysie.

#47 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 05 czerwiec 2011 - 16:43

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE bsa
Tyle że we Francji jest ponad 7 ton z ha i to średnio, a w Polsce większość gleb się pod pszenice nie nadaje a przez kolejne 7 lat ile prawdziwych rodzinnych gospodarstw wytrwa tą nieuczciwą konkurencję.
szczewko
To jest jedna z możliwości wyrównania dopłat i kto wie czy dla Polski i dla polskich rolników nie była by najkorzystniejsza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#48 Share bsa

bsa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 05 czerwiec 2011 - 20:08

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Wiem ile wynosi średnia we Francji dlatego napisałem 5. A na glebach które się nie nadają pod uprawe pszenicy powinno się jej po prostu nie uprawiać bo to i tak nie opłacalne. Akurat 7 lat bo na tyle się ustala budżet.
szczewko
Dopłaty znikną na pewno to tylko kwestia czasu WTO mówi to unii od dłuższego czasu. Tylko żeby się nie skończyło jak z naszym cukrem. Europa przestanie produkować zboża licząc na zakup tańszych w rosji, chinach czy brazyli a tam nie urodzaj i wszyscy zostajemy bez jedzenia.
EDIT:
vvojtas co rozumiesz pod pojęciem prawdziwe gospodarstwo rodzinne?

Edytowany przez bsa, 05 czerwiec 2011 - 20:18.

#49 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 czerwiec 2011 - 21:53

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE

Jeszcze raz powtórzę wariant który próbowałem przedstawić: inwestycja jaka ona by nie była przynosi zerowy zysk ja się przy ciągniku nie upieram. Swoich pieniędzy nie inwestujesz tylko bierzesz na kredyt obsługa kredytu wkalkulowana jest w koszty (oczywiście nie nalicza się drugi raz tego samego czyli amortyzacji). Jeżeli wychodzi na zero po realnych kalkulacjach bo nie podejrzewam że o inne(nierealne) miałeś na myśli to tak samo może przynieść straty jak i zyski.
Dodatkowym potencjałem tych obliczeń które miałem nadzieje że dostrzeżesz jest to że po 10 latach (bo przeważnie tak przyjmuje się kredyt/amortyzację) ekonomicznie sprzęt jest spłacony/zamortyzowany ale z pewnością realnie wciąż jest w niezłym stanie i zaczyna w końcu realnie zarabiać i to niemałe pieniądze ( co najmniej wysokość wcześniejszej rocznej raty).
Z kredytem gdy inwestycja jest współfinansowana z PROW bez gotówki nie ma większych problemów bo banki wiedzą że to raczej pewne kredyty i dają promesę że przyznają kredy jeśli agencja przyśle decyzje a dofinansowanie będzie spłatą pierwszej raty.
Masz 20 zł i chcesz rozkręcić firmę, inwestujesz np. kupujesz nóż do tapety i świadczysz usługi zakładania tapet. Masz 1000zł kupujesz stół do przycinania tapety i inne niezbędne gadżety, wszystko zależy od chęci i dobrych przemyśleń. Wystarczy chcieć, rozwiązanie się znajdzie. To że trzeba się z tym nie spieszyć, dobrze przemyśleć i kilka razy przeliczyć to rzecz pierwszorzędna. Wcale nie trzeba mieć pieniędzy żeby inwestować, ale jak już się ma choć trochę to jest już dużo łatwiej. Na 20-30 hektarach można mieć rocznie pół miliona dochodu (obrotu) i 1% to jak by nie było 5 000zł, zależy co się uprawia i chowa.
W wielu kwestiach się z Tobą zgadzam w czym konkretnie Ty się ze mną nie zgadzasz?

W tym, że nie wliczasz bankructwa przy inwestycjach. A jak już założyłeś to takie na którym nic nie stracisz. Podajesz, tylko suche definicje, że amortyzować się będzie tyle czasu, tyle i tyle będzie kredytu i dofinansowania. Ale dla kogo te wszystkie założenia? Dla wszystkich co inwestują? Bo według ciebie wystarczy że się wychodzi na zero i inwestycja jest już udana. Inwestycja jest udana jeśli ten nóż do tapet nie dość, że się spłaci to jeszcze zarobi na kolejny w jak najkrótszym czasie. Żeby ten traktor po 10-15 latach zarobił na kolejny a nie kolejny kredyt i kolejne 10 lat czekania na to kiedy w końcu będę zarabiał. Ty natomiast nie zakładasz rozwoju, pomnażania zainwestowanych pieniędzy tylko stanie w miejscu. Musisz czekać 10 lat aby te zainwestowane pieniądze móc ponownie obracać. Wiem, że mi napiszesz że kolejny kredyt ale banki nie udzielają kredytów w nieskończoność. Chyba, że masz już dość dużą firmę i możesz pozwolić sobie na takie rzeczy ale gdy dopiero zaczynamy przygodę to trochę kiepsko.

#50 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 19:21

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE SatsiekS
To był tylko przykład, który może rozważyć i nie reprezentuje on moich wszystkich poglądów na świat i możliwość inwestycji. Po ostatniej wypowiedzi uważam że nie rozumiesz różnicy pomiędzy zerowym zyskiem a zerowym dochodem, a tym przykładem chciałem tylko wytłumaczyć różnice pomiędzy dwoma pojęciami nic więcej.

vvojtas co rozumiesz pod pojęciem prawdziwe gospodarstwo rodzinne?

Dotykasz sedna tematu, tu właśnie jest bardzo duży problem bo obecnie gospodarstwo rodzinne to takie do 300ha. Jak już jest prawie 300 to ojciec zaczyna kupować na swoje dzieci jak jeszcze mało to bierze formalny rozwód i kupuje na żonę itd. Jak przy takiej konkurencji ma się rozwinąć rolnik który ma 20-50ha o tym co ma 10 lub mniej, już nie wspomnę, a przecież takich gospodarstw jest najwięcej i nie tylko w Polsce. Aktualnie dla mnie granica 300ha może zostać, ale należało by zliczyć razem wstępnych i zstępnych a nie tylko jednego. Najważniejsze jest jednak to że ponad 50% zysków pochodzi z gospodarstwa, a praca w gospodarstwie w ponad 50% jest pracą domowników.
Dopłaty nie znikną przynajmniej w najbliższym czasie tylko zmieni się definicja bo od kiedy zaczną obowiązywać pełne zasady wzajemnej zgodności to już nie będą dopłat bezpośrednie tylko płatności środowiskowe które rolnik dostaje za to że przestrzega pewnych zasad głównie ochrony środowiska. Choć zasady naliczania praktycznie się nie zmienią to za każde niespełnienie pewnych warunków będzie można stracić część a nawet całość i tym właśnie UE będzie mydlić oczy WTO.

#51 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 20:20

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Wiem doskonale co to zysk a co dochód. I nie mylę tych pojęć. Naszym błędem w tej rozmowie jest to, że każdy przyjął swoją definicję dobrej, udanej inwestycji. Ja się czepiłem jednego a ty drugiego. I w tym momencie wychodzą nieporozumienia.

Są dwa sposoby aby mały rolnik mógł się rozwijać. Albo wprowadzić regulacje prawne i go uprzywilejować albo co pewien okres "kasować" system i zaczynać wszystko od nowa. Druga opcja jest niemożliwa a pierwsza niesprawiedliwa bo dlaczego mamy prowadzić politykę równych i równiejszych? Ona i tak obecnie jest prowadzana poprzez różne subwencje dla małych i średnich gospodarstw. A w Polsce nie są problemem wielkoobszarowe gospodarstwa tylko duża liczba małych które dość często prowadzone są aby tylko być albo z powodu tradycji rodzinnej, często na niskim poziomie.

#52 Share bsa

bsa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 20:37

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE W tym właśnie problem gospodarstwa mniejsze niż 10ha nie mają konkurować z tymi wiekszymi mają zniknąć taka jest brutalna prawda. A takie 20-50 mają przejmować ich ziemie żeby mogły konkurować z tymi większymi, a raczej tylko koegzystować ewentualnie tworzyć grupy producenckie. Mamy sporą nadwyżke ludzi którzy nazywają sie rolnikami a według UE nimi nie powinni być (o tym pisze Stasiek).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#53 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 czerwiec 2011 - 21:20

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Ale tych dużych nie ma aż tak wiele. Powyżej 100 ha jest to chyba 1%. Większość to małe i średnie gospodarstwa. UE właśnie spowodowała, że te małe gospodarstwa dalej funkcjonują. Te dopłaty i subwencje spowodowały, że mali chcą dalej być i się rozwijać. Ilu jest takich co mają 10ha ziemi i nowe sprzęty w garażu licząc, że się rozwiną w przyszłości? I szybko się ta sytuacja nie zmieni bo zaciągnięty kredyty trzeba spłacić a zobowiązania wykonać. Ilu jest także takich którzy chcą przejąc małe gospodarstwa licząc, że z pomocą UE jakoś będą funkcjonować? Początkowo renty strukturalne miały to zmienić ale to był niewypał. MGR i MR także miały to zmienić ale jak przyznaje się pieniądze dla 5 czy 8 hektarowych gospodarstw z 5 krowami to jak można pozbyć się tych małych. Jedynie to przedłuża się ich egzystencję.