Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE

52 odpowiedzi na ten temat

#21 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 01 czerwiec 2011 - 20:34

Walczyć z niesprawiedliwością dobre sobie. Sory ale naiwny chyba jesteś bogaci mają swoje interesy. Dzielisz się z biednymi w swojej okolicy? Nie chce mi się tego w koło wałkować bogaci poprostu ponoszą największy ciężar i mają najwięcej do powiedzenia i nie dziwne że nie chcą finansować biednych. Sami jak np francja maja problemy z własnymi rolnikami, a gdzie tu jeszcze dotowac innych. Co do kosztów pracy nie chodzi tu tylko o zatrudnienie w gosp ale inne usługi towarzyszące rolnictwu np serwis maszyn, leczenie zwierząt itd. To napewno nie jest tańsze na zachodzie. Ja nie chcial bym pomimo mniejszych dopłat zmienić realiów polskich na niemieckie czy francuskie. Dopłaty chciał bym miec oczywiście wyższe jednak jestem realistą. Wiem też, że niesprawiedliwość była jest i będzie.

Może i jestem naiwny. Dziele się z biednymi na swój sposób. Realiów zmieniać nie chcę. Walczyć zamierzam w najprostszy najłatwiejszy sposób czyli nazwać rzecz po imieniu -głośno powiedzieć/napisać, że fakt nierównych dopłat moim zdaniem i myślę, że większości polskich rolników jest niesprawiedliwy i powinno się to zmienić, a jeśli znajdzie się więcej osób które o tym napiszą z mam nadzieje że to pomoże i wierze w to. Jednak można robić tak jak ponoć większość psioczyć na wszystko i nie robić nic tylko narzekać.
Przykład Francji jest idealny - rolnicy zrzeszają się po to by protestować, a protestują po to by ich minister mógł coś dla nich zrobić i jak widać całkiem nieźle im to wychodzi. Brak wspólnego głosu, godzenie się na to co niesłuszne = minister nic nie musi robić.
danield28
Nie chodzi o większe dopłaty tylko o równe szanse na wspólnym jednolitym rynku których nie tylko polski rolnik jest pozbawiony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Dzisiaj, 17:51
  •  

#22 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 01 czerwiec 2011 - 20:45

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE @hubertuss - środki może i produkowane na zachodzie i pośrednicy wypadaja, ale jak rozkminisz pośredników z puławskim mocznikiem, skoro w Polsce dawali wysokie ceny na nie, to jakim cudem ceny były niższe w niemczech skoro było wiele kilometrów dalej i transport nawozu tam też pociągnął nie małe koszta ;[

#23 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 czerwiec 2011 - 21:01

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Vvojtas1, jak chcesz przekonać niemieckie czy francuskie społeczeństwie do tego aby płacili większe podatki na rzecz naszych rolników? Bo to z ich kieszeni pójdą na nas pieniądze. Chciałbyś aby z naszych podatków poszły pieniądze na wyższe dopłaty dla Rumunii, Bułgarii czy nowych państw członkowskich? Na razie mało wpłacamy i dużo wyciągamy i oby tak było jak najdłużej. Tak jak hubertuss wspomniał, Niemcy, Francuzi czy Anglicy wpłacają do UE budżetu lwią cześć pieniędzy i to oni dyktują warunki. Przystępując do UE doskonale o tym wiedzieliśmy i wiedzieliśmy że zbyt dużego głosu nie będziemy mieli. Chyba, że będziemy wpłacać tak samo duże składki jak Niemcy. Ale kiedy to będzie? Nie pamiętam z historii aby słabszy kraj dyktował warunki większym.

Bo chodzi o ilości rafalkomm555. W Polsce ilu rolników to tylu pośredników. Zamów w puławach kilkanaście tirów nawozu to będziesz miał o wiele mniejszą cenę niż niż w hurtowniach. A wiesz dlaczego? Bo omijasz marżę, podatki i wielokrotne koszty transportu. Dlatego w Niemczech wychodzi nawóz tańszy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 05:44

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE StasiekS
Ja nie proponuje większych podatków tylko sprawiedliwsze rozdysponowanie budżetu tego którym UE dysponuje. Podatki są jakie są tylko że od polityków zależy jak te pieniądze będą podzielone, a głosują nad tym wszystkie kraje z UE a głównym i podstawowym kryterium ważności/ilości głosu jest liczba mieszkańców danego kraju, co prawda od niedawna kraje takie jak Francja i Niemcy mają trochę więcej do powiedzenia (mają sporo większą liczbę głosów niż by to wynikało z wielkości populacji), ale demokracja rządzi się swoimi prawami i nie jest tak że wszyscy muszą się im podporządkować bo jest to budżet UE, a którym decydują wszystkie kraje a nie tylko Francja i Niemcy.
To Niemiec i Francuz powinien mi wytłumaczyć dlaczego ich rolnik ma wyższe dopłaty tak żeby mnie przekonać, nie na odwrót.
Z nawozem było tak że nie szło zamówić w Puławach tych kilkunastu TIRów. Zamówić mogli tylko ci co mieli układy. Przy tym samym zamówieniu taniej było kupić ten sam nawóz od niemieckiego pośrednika po uwzględnieniu kosztów transportu niż u polskiego producenta.
Poza tym niby Polska wychodzi na plus bo więcej dostaje niż wpłaca do wspólnej kasy. Jednak gdy doliczy się koszty czyli funkcjonowanie całej tej biurokracji, Agencji, to wychodzimy na minus i to nie mały.

#25 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 07:12

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE vvojtas1 najlepiej napisz nam o co dokładnie tobie chodzi pisząc bardziej sprawiedliwszy budżet UE... Budżet dla naszego kraju nie jest zły tylko, że my w kraju wydajemy go źle... Przede wszystkim duży wpływ na wydawanie pieniędzy ma minister rolnictwa, który ustala kryteria przydzielania pomocy... PROW 2007-2013 był dla nas pewna lekcją, i było widać zmiany ale należy jeszcze te zmiany udoskonalić... Przed nami jeszcze długa droga zanim wszyscy będą zadowoleni... Pozdrawiam

Edytowany przez danield28, 02 czerwiec 2011 - 07:14.

#26 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 09:42

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE ah skasowałem
w skrócie powtórzę
żeby dopłaty były równe na wspólny unijnym rynku bo przez nierówne dopłaty nie ma równej konkurencji.

Edytowany przez vvojtas1, 02 czerwiec 2011 - 21:57.

#27 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 10:52

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Ale wtedy podatnik niemiecki czy francuski poczuje, że to będzie niesprawiedliwe bo jego pieniądze trafiają do Polskiego rolnika nie wiadomo czemu. Tak by to wyglądało teraz jakby wyrównać dopłaty. I weź mu wytłumacz, że to sprawiedliwe bo wtedy wszystkie kraje mają po tyle samo i równe szanse. A dopłaty nie zostaną zniesione bo Niemiecki rząd czy Francuski dba o swoich rolników i nie pozwoli na to bo wiedzą doskonale, że wtedy nie będą konkurencyjni na rynku. Sprawiedliwy budżet byłby wtedy kiedy wszystkie kraje płaciłyby po równo. A sam nie zamierzam płacić większych podatków tylko po to żeby mieć większe dopłaty. Na to samo wyjdzie co mniejsze podatki i mniejsze dopłaty. I już widzę ten kolejny boom na ziemię gdy dopłaty będą wynosić 2000 złotych. Niestety UE jest dziwnym tworem który według mnie nie powinien w ogóle istnieć a jak już musi to nie zajmować się gospodarką.

#28 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 02 czerwiec 2011 - 11:21

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Bo to powoli staje się gospodarka sterowana odgórnie... KOMUNA JESZCZE WRÓCI!? :blink: :lol:

#29 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 11:22

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Panowie poczekajmy parę lat. Polska będzie więcej płaciła do wspólnego budrzetu ue. Wtedy zobaczymy jak wielu będzie sprawiedliwych i będą chcieli aby np rolnik rumuński bułgarski. A może turecki gdy ta wejdzie do uni mial równe dopłaty. Niesprawiedliwości jest tyle ile punktów widzenia.
Co do protestów to nie rozśmieszajcie mnie. Polski rolnik nie potrafi protestować. Te parady/pikniki organizują ludzie, którzy na plecach rolnika chcą wjechać na jakieś stanowiska, lub ci którzy nie mają innego sposobu na spędzenie wolnegoi czasu. Zamiast wymyślić jakieś racjonalne i możliwe do spełnienia postulaty non stop ta sama śpiewka.
Janusz dgy popatrzysz na strultury ue i to co wyprawia się w większości krajów europy. To dojdziesz do wniosku, że w niektórych już wróciła a w niektórych wraca.

Edytowany przez hubertuss, 02 czerwiec 2011 - 11:24.

#30 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 11:39

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Zawsze się zastanawiałem, dlaczego na strajkach nie widać starych ciągników. Na filmikach widać tylko nowe JD, MF czy Zetory. Nie zobaczysz starego Ursusa, Fendta czy Zetora. Dlaczego tak jest? Czyżby w całym kraju nie było takich ciągników czy może Ci co zainwestowali najwięcej pieniędzy najwięcej krzyczą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 11:46

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Róznie z tym bywa chociaż pewnie jest wielu takich co wzieli krechę a treraz na jedzenie nie starcza bo raty wysokie więc trzeba strajkować. Wielu tez chce mówiąc krótko zaszpanować. A ci co mają starego ursusa poprostu się wstydzą wyjechać, ot cała prawda o protestach paradach.

Edytowany przez hubertuss, 02 czerwiec 2011 - 11:47.

#32 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 02 czerwiec 2011 - 13:25

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Ci co mają ursusa to szkoda kasy na paliwo wydawać, bo tak jak na filmikach fendt 900vario to świnie przepali na tym proteście :D

#33 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 21:57

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Świat idzie do przodu 15 lat temu same stary i jelcze, a dziś tylko TIRy. A rolnik miałby nadal ciapkiem jeździć i w tedy była by sprawiedliwość. Ciągnik chociaż nowy i świecący to środek produkcji który został zakupiony przeważnie po to by wymienić stary zużyty. Często się zdarza że te stare ciągniki mają wątpliwą sprawność techniczną i strach jechać bo policja lub inspekcja nakaże jego odholowanie.
W dodatku Ci którzy kupują nowy sprzęt znaczy że ich stać, a stać ich bo dobrze prowadzą swoje gospodarstwa są najlepszymi fachowcami z nas wszystkich i w śród takich osób jest większa wiedza i łatwiej im dostrzegać problemy których inni nie widzą. To są właśnie liderzy którzy dają przykład z tym, że u nas się im zazdrości a np we Francji bierze przykład i współpracuje także w strajkach. Jak coś wywalczą dla wszystkich to wiadomo że najwięcej skorzystają Ci co potrafią najlepiej produkować.
Jak coś jest nieopłacalne to ten co ma 5ha i 3 świnie i starego ciapka pójdzie i sobie gdzieś dorobi. Ten co ma 50ha i 300 świń i nowego jelonka nie znajdzie już alternatywy - musi tak produkować żeby przeżyć z tego. Jak się nie da, to ten pierwszy ma gdzieś strajk bo musi pracować poza gospodarstwem, ten drugi musi strajkować bo inaczej zbankrutuje.

#34 Share kapi123

kapi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 02 czerwiec 2011 - 22:08

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE No ale ten drugi może zrezygnować z hodowli i siać zboża zrobić kurs i iść do pracy.

#35 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 22:24

W dodatku Ci którzy kupują nowy sprzęt znaczy że ich stać, a stać ich bo dobrze prowadzą swoje gospodarstwa są najlepszymi fachowcami z nas wszystkich i w śród takich osób jest większa wiedza i łatwiej im dostrzegać problemy których inni nie widzą. To są właśnie liderzy którzy dają przykład z tym, że u nas się im zazdrości a np we Francji bierze przykład i współpracuje także w strajkach. Jak coś wywalczą dla wszystkich to wiadomo że najwięcej skorzystają Ci co potrafią najlepiej produkować.

To zdanie mnie rozwaliło. Jeśli są takimi fachowcami i przedsiębiorcami to dlaczego strajkują? Przecież powinni zarabiać krocie na rolnictwie. Skoro ich stać na te ciągniki to dlaczego na strajkach głównym hasłem jest nieopłacalność w rolnictwie? Chyba czegoś nie rozumiem.
I o nowoczesnym i rozwojowym gospodarstwie nie świadczą nowe maszyny tylko wysokie plony i koszt ich otrzymania. Niektórzy starymi ursusami mają wyższe plony niż Ci w nowych jelonkach czy NH.

#36 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 03 czerwiec 2011 - 08:53

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Normalnym jest że produkcja jest nieopłacalna a kupuje się nowy ciągnik czy maszynę żeby zastąpić starą zużytą.
Jakim cudem.
Jeszcze raz: każdego rolnika powinno być stać na zakup nowej maszyny przy zerowym zysku a dlatego że jednym z kosztów jest amortyzacja i po pewnym czasie nie opłaca się lub nie da rady czegoś naprawić - trzeba kupić nowe, poprostu jest to normalne że wymienia się park maszynowy. Pieniądze na zastąpienie starej maszyny nową są kosztem produkcji -konkretnie - amortyzacją a wiadomo po 10-30 latach ciapków już nie sprzedają, zmienił się poziom techniki ale wciąż to wszystko mieści się w kategorii kosztów.
Właśnie chodzi o to, że nawet większość rolników myśli że skoro stać kogoś na nowy ciągnik to od razu zarabia nie wiadomo ile i jest krezusem. To że ktoś kupuje nowy ciągnik wcale nie oznacza że ma zyski. Ludzie mylą pojęcia dochodów i zysków a różne instytucje i organizacje wprowadzają nowe: Dochód(netto, brutto, rozporządzalny), Zysk(netto, brutto), nadwyżka bezpośrednia i robią ludziom wodę z mózgu tłumacząc że dochody rosną a nie wspominając że w kieszeni zostaje mniej pieniędzy czyli że ten prawdziwy zysk jest coraz mniejszy.
Każdy nowoczesność rozumie po swoje ja podałem tylko jeden przykład Ty inny.

#37 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2011 - 11:31

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Wszystko fajnie ale tylko w teorii. Tylko żaden normalny przedsiębiorca nie kupuje maszyn do swojej firmy jeśli nie ma za co albo wie, że wyjdzie na zero. Jaki jest sens kupna nowego traktora jeśli jego produkcja przynosi straty? Czyżby liczył, że przyjdą lepsze czasy i jakoś mu się uda? Kupiłbyś nowy traktor wiedząc, że przez to będziesz miał zerowe dochody? Chyba nie. I duża część tych starych traktorów, wymienionych dalej pracuje w gospodarstwach. Niektórzy je sprzedają a niektórzy zostawiają i dalej nimi pracują. W Polsce nie ma dużych gospodarstw, gdzie ciągniki po 15 latach nadają się na złom. W większości to małe gospodarstwa gdzie mały Zetor albo i Ursus nie miały co robić. Dotacje do nowego sprzętu sprawiły, że rolnicy rzucili się do kupna jakby była to jedyna okazja. Dużo osób przez to przeinwestowała swoje gospodarstwa kupując za duże pieniądze sprzęt który mógłby obrabiać 5-10 razy tyle ile wynosi powierzchnia tego gospodarstwa. Przez to oni mają większe koszty produkcji niż sąsiad pracujący w starym Ursusie.

#38 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 05:48

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Oczywiście rolnicy powinni inwestować w nowy sprzęt, ale dlaczego musi to być od razu JD czy Fendt... Jeśli kogoś nie stać to kupuje tańszy ciągnik na rynek jest szeroki i ceny traktorów kształtują się różnie... Bo dla mnie jak mam zrozumieć człowieka, który kupuje Fendta a później narzeka, że nie ma z czego go spłacić to mógłby kupić sobie zetora ba nawet Case lub NH i zapłaciłby 50% mniej ale nie bo przecież muszę być lepszy od sąsiada... Więc gadka, że musiałem kupić sobie traktor nie oznacza że musi być to od razu JD czy Fendt... Pozdrawiam

#39 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 13:53

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE StasiekS
Przy zerowym dochodzie to bym w to nie wchodził, ale przy zerowym zysku jest już o czym myśleć. Bo zerowy dochód oznacza że nie ma go wcale, a zerowy zysk że koszty równoważą poniesione nakłady łącznie z amortyzacją itd lub bez amortyzacji, ale z obsługą kredytu na tą inwestycje i ten przykład brał bym do rozważenia. To nie jest teoria tylko praktyka.
Inwestycja ta oprócz normalnego przeznaczenia z którego miałbym wyjść na zero może dać dodatkowe plusy czyli zrobienie wszystkiego na czas, uniezależnienie się od niepewnego usługodawcy, samemu można też robić usługi, a to już jest finansowy plus i opłacalność inwestycji. Wystarczy mi że z normalnego przeznaczenia inwestycji będę pewien że co najmniej wyjdę na zero, wtedy dodatkowo na pewno coś zarobię.
Wracając do tematu gdy sąsiad ma 2 razy większą dopłatę, to inwestycja i rozwój który mi się nie opłaca, jemu już się opłaca. Go stać, mnie nie. Uważam że jest to niesprawiedliwe i chciałbym żeby więcej osób publicznie (np na af) podzieliło ten pogląd oczywiście jeśli go podziela. Mam nadzieję że to coś da. Jeśli będzie dużo takich wypowiedzi to wiem że na pewno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 15:32

Przepadła szansa na równe dopłaty w UE Ale gdy twój zysk wychodzi na zero to tak samo pewne jest, że możesz mieć i straty a nie zyski. 20 czy 30 hektarowe gospodarstwo to nie duża firma żeby zysk rzędu 1% dochodów byłby znaczący. Po co mam inwestować duże pieniądze żeby wychodzić na zero albo na minimalny zysk? Lepiej już te pieniądze odłożyć na lokatę albo jakiś fundusz. Wyjdzie to samo a ryzyko prawie zerowe. Na usługi też bym za bardzo w naszym kraju nie liczył. Chyba, że drogimi sprzętami(kombajn, sieczkarnia). W Polsce rolnik boi się korzystać z usług, nawet gdy jest to bardziej opłacalne niż zakup tej maszyny do gospodarstwa. I długo to się nie zmieni.

Duże gospodarstwa mają tą przewagę nad mniejszymi, że kupując maszyny ich eksploatacja jest tańsza i szybciej się amortyzują. A to już obniża im koszty produkcji. Dlatego ja będę zdania, że kupując jakikolwiek sprzęt należy najpierw to na spokojnie przeliczyć na jaki możemy sobie pozwolić lub czy w ogóle możemy sobie na to pozwolić. Czy jest sens kupić 100 konnego JD czy może tańszego NH albo Case? A może używany? I to powinien sobie każdy sam z kalkulatorem w jednej dłoni i długopisem w drugiej policzyć, oczywiście nie przyjmując optymistycznych założeń, że produkty rolne będą cały czas drogie albo jakimś cudem gospodarstwo powiększy się 3-krotnie w ciągu 5 lat.