3pmarek

problem z rotacyjna pomocy!!

Polecane posty

samczyk1991    83

Dwa dni temu jak kosiłem na usłudze dwa razy uciekł mi nóż z tego samego trzymaka (trzymak do wymiany) to kosiarka wpadła w takie wibracje, że aż ciągnik drżał.

 

Ja na kosiarce wożę po 3 4 komplety noży, jedne dłużej inne krócej pracują. Pod koniec wszystkie na raz ostrzę i widać, że jedne są mniejsze a drugie większe i trzeba odpowiednio je potem dobrać, żeby kosiarka nie wibrowała. Jak się nowe nożyki założy to jest różnica ;)


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dinek94    13

A po opuszczeniu rotacyjny jest dopiero ten hałas ? bo jak tak to może ci się ocierają talerze (górny i dolny) ???.

Edytowano przez Dinek94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skamp    0

Mi w zeszłym sezonie też łapała wibracje... okazało się, że piasta w przednim bębnie się wyrobiła.. wymieniliśmy piastę oraz łożyska i git...


Myślenie Nie Boli!!!
Najpierw pomyśl... Potem dopiero pisz posta lub zakładaj nowy temat.

KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz jakaś firma robi noże powlekane teflonem czytam czymś malowane , ku czemu ma to służyć?,bo wyglądają na mniej ostre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

większy talerz łatwiej by było wprowadzic w wibracje

 

Prawda lecz nie do końca, bo większy talerz ma większą masę co zmienia proporcję mas i ich wpływ na inne masy wirujące.. Wiadomo, że stary zużyty sprzęt ma większe luzy i wszystko może w nim latać jak przysłowiowy Żyd po pustym sklepie.

Co do tego teflonu, to może po to by nic do noża się nie kleiło i lżej kosił, z poślizgiem :D

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

raczej chwyt bo po 5 minutach pracy z tego rzekomego powleczenia teflonem nic nie zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Tak samo porównując dwie firmy produkujące noże BALMET i Gerlach - te pierwsze są bardzo ostre ale szybciej sie zużywaja , a te drugie zauważalnie tępsze za to wykonane z lepszego materiału ;)

 

Ja również ostrze , a to ze po ostrzeniu trzeba dobrac kompletami nożyki to normalne w końcu na bębnie od łanu szybciej się zużywają bo zawsze pracuje na całą szerokosc robocza ;)

 

 

Ja nie wiem , miałem famaroplkę z 96roku - nie zauwazałem ani ja ani ojciec zeby drzała po schowaniu/zgubieniu nożyka (miała osłony blaszane) , teraz drugi sezon mam grasroll'kę z plandeką i zauwazam delikatne wahania nawet bez nożyków (ale mnie to titto bo jest na gwarancji) . W tym sezonie koszę już 4 dzień w tym tygodniu po około 3 godziny dziennie , łąki gdzie jest dużo kretowisk - nożyki się chowają ale nie potrafię tego poznac po drganiach kosiarki , już prędzej zauważę po pozostawionym rżysku nawet jesli jeden nie tnie (zależy w jakiej trawie - w młodej tez tego się nie da zauwazyc bo itak docina)

 

Ja instrukcje obsługi czytam po kilka razy , prawie zawsze przed sezonem używania maszyny :unsure: w obu jest napisane ze nożyki trzeba wymieniac kompletami - wiem , ale w praktyce to nie ma poprostu sensu ...

 

 

@samczyk - wymien ten trzymak zanim szkody narobi ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Zgadzam się z pawlusem. Nie raz noże się gubiło kosząc dziadostwo na polanach w górach i nigdy nie było to powodem wibracji. Przynajmniej nie dało się tego odczuć. Urywały się noże razem z bolcem, nieraz kosiło się na jednym na bębnie i nic. Dla tego wydaje mi się że powodem dużej wibracji mysi być coś innego luzy, krzywe ośki lub różnice w masach które nakładają się na siebie.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1122    15

U mnie bylo podobnie tylko klin sie sciol na 1 talerzu i noz o noz sie dotykal i tez wpadala w wibracja i zarazem szeleszczalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Jeszcze jest pytanie czy kosiarka drży "na obrotach" podniesiona czy opuszczona ?

Bo jesli podniesiona to bić mogą talerze slizgowe , a przeciez wiadomo jak lubią się zalepiać ziemią szczególnie gdy jest mokro ;) Wystarczy ze np. pod koniec koszenia pola kosiarka przejdzie po mokrym kretowisku albo podczas koszenia łąki raz będzie kosiła kretowiska a za chwilę przejdzie po podmokłym gruncie , skonczy sie pracę , pojedzie do domu a przy następnym koszeniu ziemia już będzie zasechnięta na talerzu od wewnątrz i napewno wtedy gdy bedzie pracowac podniesiona to będzie czuć drzenie albo wahnięcia ...

 

Przypomniało mi sie ,że stara famarolka łożyska miała ok. ale piasta była wybita i pod koniec jej działalnosci u nas rzucało ją tak ze odkręcał się talerz slizgowy - powaga :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rkuban    15

pawlus224 ma racje różnice między nożami po ostrzeniu są tak minimalne że nie mają wpływu na wibracje. żeby kosiarka zaczęła wibrować musi stracić nóż, a jeśli jest inaczej to znaczy że coś jest z nią nie tak i należy zrobić dokładny przegląd bo dalsza eksploatacja może spowodować poważne wydatki, i oby tylko wydatki. Sprawa wibracji jest troszkę bardziej skomplikowana ponieważ zależy ona od rodzaju noża, jak wiemy różne kosiarki tną różnymi nożami które są różnej wielkości i masie pojedynczego noża . co to oznacza a mianowicie utrata "małego" lekkiego noża skutkuje mniejszą wibracją natomiast tracąc nóż w kosiarce fella gdzie długość noża wynosi 120mm a szerokość 48mm i grubości 4mm jest zdecydowanie bardziej zauważalna (inna sprawa że zgubić nóż w felli to duża sztuka)

Edytowano przez rkuban

Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

Czytam i czytam i zgłupiałem do reszty :P

 

Kurde niemożliwe żeby tylko moja kosiarka tak się zachowywała, być może coś w niej pogiełem na pniakach (bezpiecznik zadziałał) i dlatego może łapać wibracje

, delikatne i nie uciążliwe ale są ;[

 

Będę obserwować ją dokładnie w tym sezonie, po niedzieli jadę kosić kilka ha, kupi się nówki nożyki i ogień na gary :D

 

Jeżeli chodzi o nożyki to tacie znajomy z GRENE dobrał nożyki Fahr coś tam, niestety nie posiadam opakowania, są zajeb... sto razy lepsze niż gerlachy, wolniej się tępią i nie wyginają się na kamieniach :)

Edytowano przez samczyk1991

Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Samczyk , dla wyeliminowania jednej z przyczyn radziłbym (jesli masz myjkę) dokładnie wymyć talerz slizgowy (oczywiscie z góry/od wewnątrz) i bęben (od dołu/wewnątrz) chociąż nie sądzę ,żeby zauwazalne wibracje mogły wyniknąć tylko z zanieczyszczen , chyba ,że nie masz blaszanych osłon (między korytkiem a bębnem od góry) i tam dostały się zanieczyszczenia , ziemia ,włókno traw ? A nie daj Boże jak sobie szczur gniazdo zrobił (niezła karuzela :lol: )

 

Jak nie masz myjki to poprostu uderz kilka razy w blachę talerza i bębna zeby ziemia odskoczyła ;)

 

... a i koniecznie ten trzymak wymień :P a później ile fabryka dała rozpędz ją na ziemi , niech się trochę zakurzy i wio :D Tylko niech nikt w pobliżu nie stoi :unsure:

 

 

P.S. nożyki nożykami ale w końcu trzymaki tez się zużywaja i to nie tylko te bolce , więc jesli ktoś wymieni tylko jeden z 3 to tez może być coś nie tak (logicznie myśląc) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

Trzymaki zostaną wymienione. Przy okazji ją oczyszczę i w pole.

W poprzednim sezonie, W ciągu jednego dnia skosiłem ok. 3ha uciekł mi nożyk, założyłem nożyk i skosiłem jeszcze 1 ha. Wróciłem do domu, a tato mi pokazuje gdzie mój zgubiony nożyk. Wbił się między dwa prostokąty bieżnika tylnej prawe opony :blink: jakby inaczej obkręcony leciał to po oponie ;[

 

 

 

Ile oleju powinno się znajdować w skrzyni przekładniowej Famarolki Z (coś tam) 1.65m ?

Mam minimalny wyciek, jak włożyłem patyk przez otwór wlewowy było ok. 4-5cm ;)


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

ile razy na torfie kosiło się nożyki się zalepiały i wibracji nie było. Jedyny oznak że nozyk sie schował to grzebienie i kępy. A w instrukcji nic o nożach nie napisali B)


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofweid    0

Może powinieneś otworzyc skrzynie i sprawdzic czy korpus trzymający wałek po obu stronach w którymś miejscu nie odkręciła się lub ścieła śruba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

@samczyk , poziom oleju w skrzyni przekładniowej powinien wynosic od 1,5cm do 3 cm , w skrzyni powinno się znajdowac 2,5dm3 oleju . Wg instrukcji zaleca się oleje transol 300 , transol spvg 460, sunep220, sunep320,sunep460, veco cl460,vecoclp460 .

 

Tak jest napisane w instrukcji od kosiarki famarol z-105/1 .

 

 

Czesiu , masz instrukcję od swojej famarolki ? strona 15 rozdz. 11 masz o nożykach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez teybe
      Witam. 
      Czy ktoś mi podpowie jaka nakrętka jest na tej osi. Kupiłem nową, ale ci co to sprzedają nie dają nakrętki w zestawie. 
      Pozdrawiam 

    • Przez mlodykom1
      Witam przymierzam się do zakupu kosiarki dyskowej mam na uwadze dwie firmy SAMASZ i VICON. Waszym zdaniem która lepsza??? Obie na centralnym zawieszeniu. Będę wdzięczny za opinie
    • Przez miteszko123
      Witam, potrzebuje namiaru do osoby ktora zajmuje sie plandekami do kosiarek. Chodzi mi o model fella sm320. Na necie sa ale strasznie drogie 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś z Was używał kosiarki firmy TORO model REELMASTER 108?
      Prośba o opinie
      Dziękuję

    • Przez michaluspl
      Hej, 
      mam pytanie czy do kosiarki Wirax Z-069 165cm (starszy model bo z osłonami na ramce rurkowej)  pasują części od kosiarek jakiegoś innego producenta bo dedykowanych do tego modelu jak na lekarstwo. Czeka mnie odszykowanie takiej przed sezonem na siano a stała kilka lat na dworze bez przykrycia. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj