Skocz do zawartości

Zdjęcie

Belowanie

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 10:57

Belowanie Witam. Mam pytanko, jak beleowac, by produkt był dobrej jakości?
Mam nową belarkę Metal Fach Z562 i beluję belarusem 820. Jest to mój pierwszy sezon w którym robię bele osobiście. Ale nie jestem zadowolony z jakości. Prasę ustawiłem na jak najwiekszy docik, belarus 1000obr na minute wałek oraz wałki z trawy są dośc cienkie, beluję biegiem ,2' z reduktorem ( około 3km/h) no i niby bela jest bardzo zbita, ale po jakimś czasie nie jest okrągla tylko bardziej placek z jedne stroszny szerszy z drugiej wąziejszy(jak beluję to jade ok 10 metrów jedną stroną potem druga itd). Co robię nie tak?
Ustawić obroty wałka na 540? Robić grubsze wałki pokosów? zwiekszyc/zmiejszyc prędkośc ciagnika? byłbym wdzięczny za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Belowanie Dzisiaj, 19:40
  •  

#2 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 29 maj 2011 - 11:48

Belowanie 540 obrotów bo takie chyba ma w instrukcji , szkoda łożysk . Jeśli placki to za słabo dobite , zobaczysz jeszcze w lepszej trawie .

#3 Share nic290

nic290

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 29 maj 2011 - 11:57

Belowanie Spróbuj jeździć wężykiem i rób grubsze wałki to materiał będzie rozłożony bardziej równomiernie..

#4 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO!
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 29 maj 2011 - 12:02

Belowanie właśnie, szkoda prasy, a przy okazji ciągnika;), zmień wałek na 540, to po pierwsze! :P
po drugie rób sobie szersze wałki tzn. nie nakładaj jeden przejazd na drugi, tylko jeden obok drugiego, dzięki temu nie będziesz musiał skakać jak pchła tylko jedziesz sobie prosto, no i jeszcze będziesz miał równiejszą belkę! B)
po trzecie możesz jeździć tak szybko dopóki zielonka nadąża schodzi z podbieracz ;)
no i po czwarte, jeżeli nie masz zamków na klapie(nie oriętuje się) to możesz co kilka chwil domykać komorę podczas pracy - belka wychodzi jeszcze bardziej zbita!
a tak w ogóle to po jakim czasie "siadają" Ci te belki - może za długo na polu leżą hehehe :D
a cha jeszcze wszystko zależy czym owijasz jeżeli sznurkiem to szybciej będą Ci te belki siadały, lepsza jest siatka ponieważ trzyma całą belkę w jedności, a sznurek tylko co parę cm! ;)

#5 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 12:04

Belowanie Wydaje mi się, że weżykiem jest gorzej, bo srodek będzie za duzo brany
mówisz ze na 540 przestawic? chyba tak zrobie, chociaz jak mam ustawione na 1000 to i tak nie ma max obrotów, tylko tak mniej niz 700 pilnuje zeby było
To takie nie do konca placki, bo placki robią sie jak poleża jakies 3 godziny. A normalne po wyjsciu z belarki są twarde, w srodku identycznie, ale jednak cos nie tak
w klapie mam zatrzaski, owijam sznurkiem

możesz to napisac inaczej, nie do konca rozumiem: po drugie rób sobie szersze wałki tzn. nie nakładaj jeden przejazd na drugi, tylko jeden obok drugiego, dzięki temu nie będziesz musiał skakać jak pchła tylko jedziesz sobie prosto, no i jeszcze będziesz miał równiejszą belkę

Edytowany przez DrJoint, 29 maj 2011 - 12:07.

#6 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 29 maj 2011 - 12:16

Belowanie chodzi o to żeby robić tak jakby wałek obok wałku tak żeby się za bardzo ze sobą nie stykały, a jednocześnie mieściły w podbierak, i wciągasz obydwa jednocześnie, najlepsza metoda, najrówniejsze baloty wychodzą,

#7 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 12:20

Belowanie A już rozumiem, czyli obie strony ładnie jednoczenie by sie formowały, a do srodka beli i tak by się samo sciągało. no myśl swietna, tylko osoba robiąca wałki musi się wykazac :)
a z tym, ze mogę jechac tak szybko, aby mi podbierak nadąrzył łapac siano to napewno bela nie będzie mniej dobita?

#8 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 29 maj 2011 - 12:24

Belowanie to spokojnie, ciężar robi swoje! ileś każda belka może siąść :rolleyes:
ale i tak możesz domykać klapę co kilka chwil :) ja przy mojej sipmie Z-569/1, szczególnie na koniec przy dobijaniu domykam ,wtedy pomimo że zatrzaski trzymają to jeszcze siłowniki B)
i naprawdę możesz szybciej jeździć :D

chodzi mi tutaj o to, że gdy jedziesz zgrabiarka(obojętnie jaką)w jedną stronę to robisz jeden wałek, a gdy wracasz to nie narzucasz drugiego wałka na pierwszy i nie przywalasz go tylko robisz drugi obok pierwszego - wałek robi się szerszy( nie ma wymiarów np. 60cm szerokości na 80cm wysokości, tyko 120cm szerokości na 40cm wysokości), w ten sposób gdy materiał zastaje podany do komory jest na szerokość belki i nie musisz jeździć od boku do boku(belka ma na całej szerokości tyle samo materiału niż gdy byś jeździł od jednej strony do drugiej - w tedy sam nie wiesz ile zielonki jest w jednej stronie i ile w drugiej) :)

nie nadążam odpisywać, uffff!

nie, na pewno będzię tak samo zbita jak wcześniej :D (jak by Ci to tutaj powiedzieć....)

#9 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 12:26

Belowanie juz wiem co masz na mysli z wałkami i bedziemy napewno tak robić :)
u mnie siłownikiem sie nie da domknąc juz bardziej niz zatrzaski trzymają, pozatym łączy je z traktorem tylko 1 przewód hydrauliczny
no a orientujesz sie moze bardziej jak sie ustawia docisk zeby był wiekszy? bo robi sie to taką stalową linką, i teraz nie wiem, czy lepiej dobija jak jest ona luźniejsza czy bardziej napieta? chociaz wydaje mi sie, ze jak luźna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 29 maj 2011 - 12:28

Belowanie już wiem !!!!!!!
z jaką prędkością byś nie jechał to zgniot będzie taki sam, a gdy na koniec domkniesz jeszcze klapę to zgniot się jeszcze zwiększy :D

tak ale gdy belka dojdzie do rozmiarów 120x120cm wtedy klapa tak jakby się odchyla do tyłu(przy najmniej u mnie tak jest), wtedy ściągasz ją siłownikiem i jest gitara !!!
nie ma takiej opcji żeby zamki nie popuściły tych 2-3cm, a przy dobjianiu to jest dużo :)
no tak czy nie????

Edytowany przez Farmer94, 29 maj 2011 - 12:32.

#11 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 12:34

Belowanie teoretycznie tak, ale praktycznie niemozliwe, nie da sie juz bardziej domknąc, moze w sipma jest inaczej.
a jak juz te 2 wałki zrobie obok siebie, lub gdybym belował komus a mu by sie tak nie chciało, to wałek lepiej grubszy czy cieńszy?

#12 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 29 maj 2011 - 12:35

Belowanie a cha z tą linką nie oriętuje się (prasy w realu na oczy nie widziałem) hehehe! :lol:
ale Zaskoczyłeś mnie z tym jednym przewodem!? hmmmm :mellow:
na to wychodzi, że nie masz powrotu oleju?! (czyli klapa opada pod samym swojm ciężarem?, ciekawe :blink: )

#13 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 12:38

Belowanie dokładnie klapa opada pod własnym cięzarem tym samym przewodem którym ją chwile wcześniej podnoszę

#14 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 29 maj 2011 - 12:42

Belowanie wiesz co!
gdy do mnie przyjdzie ktoś, aby mu sprasować to od razu mówię, jeżeli nie zrobi to jeżdżę od lewej do prawej(inaczej się nie da) a jak belki wychodzą "koślawe" to mówię mu dlaczego! <_<

po prostu to nie moja sprawa jak ktoś sobie zrobił wałek - chciał belki ma belki ja kasę biorę i gó..o mnie to obochodzi! :lol:

możesz zrobić w siłownikach drugi przewód i wtedy masz 2 stronnego działania( ale nie jestem pewien czy tak można) :(
możesz też dokupić takie siłowniki 2 stronnego działania i będzie gitara! :D

#15 Share DrJoint

DrJoint

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 29 maj 2011 - 12:43

Belowanie No ale jak zrobisz znajomemu i potem gdy postawisz 3 bele w góre a ta na dole zrobi sie niska, to troche głupio, a sąsiedzi się śmieją, ze kupiłeś sprzet a nie umiesz go używać. I dlatego musze wszystko dokładnie wiedziec. chociaz i tak praktyka pokaze więcej niz teoretyka

#16 Share Farmer94

Farmer94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
    PŁEĆ PRZECIWNA!
    MUZYKA I TECHNIKA!!
    alkohole ;)

Napisany 29 maj 2011 - 12:45

Belowanie owszem!!!! B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 02 czerwiec 2011 - 18:18

Belowanie Witam kolege po pierwsze to poczytaj instrukcje obslugi od prasy nawet jest na niej nalepka ze musi byc walek na 540 bo inaczej ja rozwalisz z pokosami to prawda lepiej grubsze i obok siebie z dociskiem to masz dwie regulacje tej linki srubami i otworami im linka luzniejsza tym zgniot lepszy zamki same trzymaja bo od tego sa a w sipmie puszczaja ja w popszednim sezonie zrobilem poraz pierwszy okolo 70 bel sianokiszonki i nic nie odpadlo ale to trzeba wprawy i jazdy i sam dojdziesz co i jak