Skocz do zawartości

Trwają prace konserwacyjne. Logowanie jest zablokowane.
Zdjęcie

Obornik na łąkę

98 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 18:48

Obornik na łąkę Może ktoś z użytkowników wie co nasze polskie ukochane prawo mówi w sprawie rozwożenia obornika na łąkach?
Precyzując chodzi mi o to czy obornik można rozwieźć późną jesienią (oczywiście na nie zamarzniętą jeszcze glebę), pozostawić go przez zimę i na wiosnę rozbronować? Czy trzeba wykonywać to wczesną wiosną?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obornik na łąkę Dzisiaj, 07:33
  •  

#2 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 18:58

Obornik na łąkę a to nie wiedziałem że wogóle prawo coś mówi na ten temat. czytałem dużo publikacji zachwalających tą metodę ( rozrzucić na jesieni żeby poleżał do wiosny). wiosną to już kicha,

#3 Share kserkses

kserkses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 19:10

Obornik na łąkę Ogólnie nie ma przeciwskazań, oprócz tego by nie przekroczyć 40 ton na ha czyli 170kg N.
Optymalnym terminem jest wczesna wiosna - piszę na podstawie kodeksu dobrej praktyki rolniczej - tylko na łąkach kiepsko widzę te wiosenne nawożenie.

Edit
jeszcze doczytałem że nawozów naturalnych nie można stosować w odległości poniżej 20 metrów od wody.
<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 19:19

Obornik na łąkę Wolę spytać bo od kiedy mamy nowy ciągnik to takich dwóch sąsiadów uwzięło się na nas. Gdyby był zakaz wożenia na jesień to oni postarali by się żeby jakaś kontrola nas odwiedziła, bo oni nie praktykują takich rzeczy jak obornik na łąki więc nie bali by się zgłaszać :)

Ps.
Obornik na łąki to najlepszy nawóz :)

#5 Share Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • rank
  • 1749 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 19:33

Obornik na łąkę A ja mam łąki tak ze przez każdy koniec łąki płynie rzeczka wiec co muszę 20m od końca każdej łąki nawracać bo tam nie można wozić :) ??

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#6 Share kserkses

kserkses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 19:39

Obornik na łąkę No wiesz lepiej sam sprawdź bo w razie czego nie chciałbym odpowiadać za konsekwencje. :)
Ja mam kodeks w książce, ale w necie też jest http://www.mos.gov.p...cowania/kodeks/

a czy naprawdę to jest zgodne z prawem to chyba nikt nie wie :)

Edit
@Zetor i mineralne musisz siać ręcznie w odległości 20 m od wody :)

Cholera ja też :)
ale zlodzieja nie za to każą że ukradł :)
<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

#7 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 19:45

Obornik na łąkę mikołaj dokładnie o to chodzi :)

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#8 Share max2505

max2505

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 20:08

Obornik na łąkę sory że nie na temat ale czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa gnojowicy na lące?? czy można ją wylewać an takich samych zasadach jak sie wozi obornik?? bo u nas we wsi też jest taki jeden koleś co sie zajmuje agro i ferma świń z której można było dostać każdą ilość gnojowicy, tyle tylko że koleś od agro gra jedne skrzypce z szychami z gminy i wprowadzono u nas w gminie jakiś zakaz. Teraz gnojowica jeździ w jedną stronę nawet po 20 kilosów

#9 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 20:17

Obornik na łąkę przeciez to jedna wielka głupota z tymi przepisami że 20 m od rowów... jak tak to nie które zakłady wypuszczają np jakąś wode do rzeki(i nie wierze zeby była zdrowa) a ja mam przez takie przepisy nie mieć co na łące kosić i z czego ja mam później bydło wychować???(bo żebym miał co im dawać to musze maximum zebrać z łąk)
Jak zwykle rolnikowi potrafią utrudnić życie...a na innymi powązniejszymi sprawami nie ma sie kto zająć....
http://www.youtube.c...er/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

#10 Share sztafek#8482;

sztafek#8482;

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 20:56

Obornik na łąkę ja osobiście nie spotkałem sie z żadnym zakazem ale jak jutro będe miał czas to musze sprawdzić bo troszke sie zaniepokoiłem jak @Kat napisał. A co do samego nawożenia to obornik to świetna sprawa ale jesienią bo wiosną to troszke za puźno ( przynajmniej u mnie.sprawdzałem). Jesienią rozrzucić cieniutko na łąke, wiosną troszke nawozów i trawa jak las :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • rank
  • 1749 postów

Napisany 03 wrzesień 2007 - 21:07

Obornik na łąkę

No wiesz lepiej sam sprawdź bo w razie czego nie chciałbym odpowiadać za konsekwencje. :)
Ja mam kodeks w książce, ale w necie też jest http://www.mos.gov.p...cowania/kodeks/

a czy naprawdę to jest zgodne z prawem to chyba nikt nie wie :)

Edit
@Zetor i mineralne musisz siać ręcznie w odległości 20 m od wody :)

Cholera ja też :)
ale zlodzieja nie za to każą że ukradł :)

pffff niech zapomną ze będę latał z michą po łące :angry: :angry: . no to u nas w okolicy nie którzy chyba będą ludzi do siania wynajmować bo maja łąki w z dłuż rzeki :) :)

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#12 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 04 wrzesień 2007 - 20:05

Obornik na łąkę Nie wolno siać nawozów przy rowach i rzekach? Tego jeszcze nie słyszałem.

#13 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 04 wrzesień 2007 - 21:13

Obornik na łąkę

przeciez to jedna wielka głupota z tymi przepisami że 20 m od rowów... jak tak to nie które zakłady wypuszczają np jakąś wode do rzeki(i nie wierze zeby była zdrowa) a ja mam przez takie przepisy nie mieć co na łące kosić i z czego ja mam później bydło wychować???(bo żebym miał co im dawać to musze maximum zebrać z łąk)
Jak zwykle rolnikowi potrafią utrudnić życie...a na innymi powązniejszymi sprawami nie ma sie kto zająć....

przez zanieczyszczenie wód powierzchniowych azotanami w zachodniej części mojej gminy (która została uznana za OSN) rolnicy z terenu całej gminy (a jest to największa rolnicza gmina w powiecie) nie mogli korzystac z programów rolnośrodowiskowych czyli między innymi z działania "ochrona gleb i wód" a na skalę kilkuset prężnie działających gospodarstw mogłoby to oznaczac dodatkowy przychód kilku lub nawet kilkunastu milionów złotych, które zostałyby zainwestowane na terenie gminy co przyczyniłoby się do dalszego jej rozwoju i wzrostu poziomu życia wszystkich jej mieszkańców ...

#14 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 15:14

Obornik na łąkę Jeszcze odnośnie tego ograniczenia wód to nie można też pryskać do 15 m od wody (rowy melioracyjne , rzeki. itp.) My zostaliśmy przez któregoś sąsiada podpieprzeni że nie była trawa skoszona przy rowach (kilka miesięcy wcześniej były pogłębiane i ziemia naokoło nich została a więc ich skoszenie nie jest rzeczą łatwą nie jest to kilka metrów tylko około 300m-400m (długości). Potem dowiedzieliśmy się że jakbyśmy skosili 1 m więcej nie było by problemu .

A co do stosowania tych nawozów organicznych na jesień i potem mineralnych to jest bardzo dobry pomysł sam musze spróbować.

A ci ,,życzliwi" sąsiedzi to po ile lat mają ?(jeśli można wiedzieć )
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#15 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 15:24

Obornik na łąkę A kto by tam wam to sprawdzał, zawsze sieje od rowów a jak oni to niby wykryją najlepiej jak jest deszczowo lać gnojówę a i tak kontrola będzie za jakiś czas

Co do obornika na łąki to super nawóz i koniczynka bardziej sie krzewi, daje duże ilości jesienią i wiosna i nie ma żadnej potrzeby tego rozbronowywać a bydło nie lubi się paść tylko w zacienionych miejscach w nasłonecznionych nie zauważyłem żeby się nie chaciały paść.
Gnojówki na łąki szkoda lać bo efekty dużo lepsze na polach są a po oborniku na łąkach.
Co do sąsiadów to tragedia jeszcze z beczka nie wyjade a rozlewałem 50 m od sąsiada posesji to ubzdurał sobie że mu ściane domu ochlapałem, a tak wogóle to zakaz od 1 grudnia do końca marca to dotyczy sie również łąk, bo pryzmy na polach można przez cały rok robić i byłby super taki gnuj przetrzepany jak by poleżał do wiosny tylko nie każda łąka sąsiaduje z polem, bo szkoda pryzme robić na łące

#16 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 17:36

Obornik na łąkę Ja już wywiozłem na łąki pierwszy sort obornika. Na koniec listopada wywiozę resztę :lol:

#17 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 18:06

Obornik na łąkę Ile ton i jaka dawka ? (mniej więcej)
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#18 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1858 postów

Napisany 20 listopad 2007 - 18:16

Obornik na łąkę + - to tak niecałe 20t/ha. Oczywiście nie świeżego :lol:

#19 Share MACGYVER

MACGYVER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 16:46

Obornik na łąkę Nie ma przeciwskazań w mojej okolicy dużo rolników wywozi obornik na łąke.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share PongO

PongO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:1. Rolnictwo
    2. Muzyka (trance wszczegulnosci i pochodne)
    3.

Napisany 18 styczeń 2008 - 22:26

Obornik na łąkę ja w tym tygoniu wywazilem