Skocz do zawartości

Zapładnianie maciory

68 odpowiedzi na ten temat

#61 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 06:42

Zapładnianie maciory ja myślę że nie ma racji , a on powiedział że prosiaki po mięsnych knurach rodzą się większe i bardziej wywdzięczają maciora i ona , szybciej się wychudzi i może chorować na nogi tak mniej więcej mi powiedział , że on zawsze loszki kryje pbz , wbp

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zapładnianie maciory Dzisiaj, 19:34
  •  

#62 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 10:55

Zapładnianie maciory u nas tylko neckar albo pic , a kolega to pewnie gdzieś coś usłyszał i gada głupoty, ;p

#63 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 12:41

Zapładnianie maciory dzięki za odpowiedzi też tak myślałem , nawet ostatnio jak mu powiedziałem że inseminowałem loszkę hampix pietr to powiedział że zrobiłem źle

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Agronim

Agronim

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 21:40

Zapładnianie maciory Mesi, co to znaczy wywdzięczają? Z tego co ja wiem to przy krzyżowaniach międzyrasowych a szczególnie z mięsnymi można spodziewać się jakże pożądanego efektu heterozji. To może objawiać się także większym kalibrem prosiąt, co jest jak najbardziej oczekiwane ale u pierwiastek może prowadzić do komplikacji porodowych. Osobiście nie ryzykuję i loszki kryję białymi rasami co jest stratą ale porody kończą się najczęściej bez pomocy wet. Może przyszedł już czas na weryfikację tego poglądu. Ja mam loszki PBZ i PBZ x WBP, zapraszam do dyskusji.

#65 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1653 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 15 czerwiec 2014 - 22:10

Zapładnianie maciory U mnie w zeszłym roku były zakupione dwie loszki PBZxWBP, obie pokryte Pietrainem, poród miał przebieg niczym nie różniący się od porodów loch wieloródek krytych PBZ. Prosięta zauważalnie większe nie były ale za to dużo bardziej żywotne, śmigały po kojcu w pierwszej dobie jakby miały ze 3 dni, co za tym idzie 0 przygnieceń. 1,5 tygodnia temu odsadzałem od nich drugi miot gdzie nasienie było także od Pietraina i efekty były jeszcze lepsze, zwłaszcza u tej lochy, która była lepiej odżywiona w czasie trwania ciąży (podjadała siostrze). Prosięta urodziły się dość duże, jak wyglądało to wagowo na tę chwilę nie jestem w stanie u siebie sprawdzić, ale różnica jest widoczna. Bądź co bądź u świń główną rolę w "kreowaniu" noworodków ma kaliber i dieta lochy i raczej nie ma takich problemów jak u krów, gdzie różnice między urodzonymi cielakami mogą dochodzić do 10 kg, a budowa szkieletu (m.in. duża bądź mała czaszka) ma duże znaczenie (u świń między poszczególnymi rasami nie ma wielkich różnic w tym aspekcie)

Edytowany przez lukasz222, 15 czerwiec 2014 - 22:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#66 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 16:09

Zapładnianie maciory Agronim właśnie o to mu chodziło że są prosiaki większe i przez to się wycieńczają
a mam jeszcze pytanie loszka jest prośna ale cały czas skakała na murek , czy jest szansa że prosiętom nic nie będzie tzn nie oderwało się łożysko albo nic innego

#67 Share Tomek1215

Tomek1215

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 08:22

Zapładnianie maciory Witam.
Mam problem.....
Mam 2 świnki w wadze ok.110-120kg......chce je 2 dopuścić na maciory a one jak na złość nie mają Rui.
Weterynarz przepisał "SEDIN"i po 3 dniach miały dostać Ruję nic z tego.....lałem też piwo i też nic z tego.A może sprzedać w wadze ok.120kg jak nie będą miały Rui żeby później nie dostać 2 klasy???
Co radzicie????

#68 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 11:33

Zapładnianie maciory Tomek - mogą być jeszcze za młode .
A na wywołanie rui PG600.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#69 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 11:45

Zapładnianie maciory Kolega miał na myśli pewnie Suidan który jest zamiennikiem PG 600.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878