Beryl

Gospodarstwo rolne, 30 ha.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Beryl    88

Witam,

jestem nowy na forum i proszę o wyrozumiałość.

Nie wiem czy to dobre miejsce do tego tematu, więc w razie potrzeby proszę o przeniesienie.

A więc przejdę do konkretów.

 

Wspólnie z bratem ciotecznym oraz kuzynem za kilka lat planujemy założyć gospodarstwo rolne. Będzie ono na początek liczyło około 30 ha. Mamy zamiar na ok. 20 ha uprawiać zboże, a pozostałe 10 to łąki. Chcemy hodować również ok. 25 sztuk bydła.

Musi powstać odpowiednia infrastruktura ponieważ bez tego "ani rusz".

Chcemy też mieć staw, nie zbyt wielki ok. hektara, na którym będziemy hodować ryby.

 

Proszę o wstępne oszacowanie kosztów tego zabiegu. Wszystko musi powstać od podstaw. Na własność jak na razie mamy około 8 ha ziemi.

Do dyspozycji na początek będzie również C-360 Wink co jest niemal obowiązkiem polskiego rolnika.

Chciałbym żeby na wyposażeniu gospodarstwa znalazło się m.in.:

-Ursus C-360 (w posiadaniu)

-traktor o mocy 80-100 KM

-traktor o mocy pow. 140 KM

-min. dwie przyczepy ładowności pow. 6t.

-agregat siewczy

-agregat uprawowy

-pług 4-5 skibowy, obrotowy

-prasa rolująca

-ładowacz czołowy do ciągnika

-kombajn zbożowy

-rozrzutnik 8t.

i inne rzeczy niezbędne w takim gospodarstwie.

Trzeba doliczyć również infrastrukturę.

 

Proszę o oszacowanie kosztów. Propozycje sprzętu. Zdania na temat takiego gospodarstwa.

Na początek jesteśmy w stanie dysponować kwotą do 450 tys. zł.+ kredyt na ok. 150 tys.

Na jakie dofinansowanie mogę liczyć ?

 

Gospodarstwo nie będzie jedynym źródłem utrzymania.

Chciałbym żeby sprzęt był nowy. Wyjątkiem tutaj może być kombajn zbożowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Moim zdaniem banalna sprawa - allegro.pl i szukasz sobie co ile kosztuje. "za kilka lat" to znaczy za ile? za 10 lat ?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Allegro, inne tematy na forum w których jest pełno propozycji maszyn i ich cen. Jest także opcja podzwonić, pojeździć po dilerach i popytać. Prościej się już chyba nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
men0410    0

Moim zdaniem nie da się powiedzieć ile będzie kosztować ponieważ z kąt mamy wiedzieć jakie maszyny chcesz.


Ursus 1224, Ursus 1014, Ursus 914, Zetor 7211 i Ursus c360 na 150 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to najpierw musiałbyś dokupić 22ha gruntu, licząc skromnie po 30tys(chociaż u nas nie rzadko ziemia 2,3 klasy osiaga wartość 45tys za ha) to wydatek rzedu 660 tys, o ile ktoś zechce Ci sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Nie wiem po co ci na taki kawałek ziemi, kombajn, prasa rolująca i traktor 140km, ale to tylko sugestia, poza tym też chciałbym mieć tyle rzeczy i jeszcze z tysiąc innych,nie pójdzie ci tak lekko połowę tych pieniędzy wydasz na byle jaką oborę a raczej wiatę, na zwierzęta ,silosik na ziarno i jakąś szope czy coś w tym stylu, a gdzie reszta?


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192
Napisano (edytowany)

według mnie żeby kupić nowy ciągnik i żeby starczyło ci na ziemię i sprzęt oraz resztę to możesz kupić sobie 2 deutz fahry ale nie wiem czy nie wyniesie cię to za dużo. Gdybyś chciał zaoszczędzić poleciłbym ci 1 belarusa 952 i 2 1523. za 1 dał byś około 100 tysięcy a za 2 coś koło 150 czyli koszt ciągników około 250 tysięcy. jeśli będziesz miał wykształcenie rolnicze to możesz wziąść ciągniki na PROW gdzie oddadzą ci dużą sumę pieniędzy, a pozatym przejść na watowca i wtedy będziesz mógł sobie odliczyć wat. Przy takim rozwiązaniu mógłbyś pomyśleć o lepszych komfortowo ciągnikach. Żeby chcieć kupić nowe rzeczy trzeba mnóstwa kasy licząc:

 

-2 x 6 ton przyczepy około 50 tysięcy

-agregat uprawowo siewny około 30 tys. lepszy

-pług od 15-30 tys

-ciągniki około 300 tys ( belarus )

-prasa około 100 tys. sipma (belująca w siatki)

-rozrzutnik z 50 tys.

 

już nazbierało się prawie tyle ile masz do wydania a gdzie jeszcze ziemia??

 

 

 

 

 

 

z własnego doświadczenia powiem ci że ciągnik max 120 konny 6 cylindrowy wystarczył by spokojnie na 30 ha. ja na prawie 30 ha mam belarusa 1025 (105km) i tym nie ma co robić bardzo. Mówisz że kupisz wszystko nowe a zobaczysz że jak zobaczysz ceny to szybko zmienisz zdanie.

Edytowano przez piotrb14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

lekko milion złotych musisz mieć.

A że tak się zapytam (jak nie chcesz nie musisz odpowiadać) zkąd w 3 osoby weżmiecie 450 tys zł? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@piotrb14 - mocny ten twój Belarus :P

A tak wgl to na 30 ha to 120 km według mnie max, nie ma potrzeby :) większego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ludzie po co wy odpowiadacie na takie głupie pytania.

 

Beryl na początek powiedz ile masz lat bo myslę ze z 10. Chcecie we troje prowadzić gospodarstwo 30 ha? i zyski rozumiem dzielić też na 3?? i miesięcznie zostanie ci na waciki. Jakbyć miał ze 300 ha to można pogadac. Pozatym sprzęt który wymieniłeś nowy jest warty z 1,5 miliona. A ta ziemia to co jest tylo puste pole?? żadnych budynków?? i chcesz zaczynać od zera tak?? Człowieku dorośnij to pogadamy a narazie zejdź na ziemię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Pewnie kolejny co zwietrzył dobry interes na rolnictwie i liczy na to, że małym nakładem i olbrzymią pomocą UE zarobi kokosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192
Napisano (edytowany)

no tak szczerze mówiąc to my z 30 ha mamy już jako takie zyski a co mówić gdyby to podzielić na 3 to zgodzę się że zostanie na waciki.

 

już lepszym rozwiązaniem było by.

 

Zakup nowego ciągnika 1 około 120 koni, do niego kupić pług 4x40 ( agromaszu za 15 tysięcy) kupić 2 używane przyczepy ( za 2 dasz max 30 tys i będą w super stanie) agregaty itp proponuję również kupić używane bo nie ma sensu nowego kupywać, bez ścierniskowca można się obejść przez jakiś czas. 2 ciągników nie ma sensu kupywać gdyż na takim areale nigdy się nie zwrócą.

 

Gdybyś już ciął na kasie to kup nowy ciągnik ewentualnie ( np mtz 1221 za 130 tys. nowy 6 cylindry 130 koni, lub używanego jakiegoś zachodniego w dobrym stanie upatrzyć.

Edytowano przez piotrb14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz12a    2

Trzy osoby raczej nie utrzymają się z tych 30 ha. Do tego dojdą jeszcze kredyty to może być ciężko. Nie wiem po co ci takie maszyny jak wymieniłeś. Na takie gospodarstwo to w zupełności wystarczy ta twoja sześćdziesiątka i jakiś traktor 70-80 KM. Co do innych maszyn to też nie muszą być nowe. Do tego dochodzi kupno ziemi i budowa obory i innych budynków, koszty całej inwestycji na pewno będą bardzo duże. Przy dochodach jakie może wygenerować to gospodarstwo to spłata kredytu na pewno zajmie trochę czasu. Wydaje mi się, że budowa wszystkiego od podstaw nie ma sensu. Weź lepiej te pieniądze w coś innego zainwestuj, wg mnie to nie jest dobry pomysł z tym gospodarstwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81
Napisano (edytowany)

Tutaj znajdziesz interesujące ciebie maszyny.www.sklep-grene.pl w dziale/zabawki rolnicze/Powodzenia.

Edytowano przez rollo29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Zbuduj obore na 80szt. bydła miesnego za 140tys. dokup troche ziemi zeby mieć 15-20ha łąk 5ha na kukurydze jak bedziesz miał jeszcze troche kasy to kup uzywany ciagnik z turem i uzywaną prase rolującą (dobra prase rolującą uzywaną kupisz za około 30tys zł. I może jakoś na tuym wyjdziesz jak bedziesz sprzedawał 6-7 byków na miesiąc. Jak sie nie bedziesz wyrabiał z łąkami czy qq to poprosisz kogoś z rodziny czy weżmiesz kogoś na usługi na wożenie na pryzme a ty bedziesz ugniatał i gra gitara. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
men0410    0

Ja na twoim miejscu kupił bym 2 ciągniki mp ursus 914 i 360 za ok.70tys do tego maszyny 50 tys. .No to za 200 tys. jakiś sprzęt mógłby być.Ale z tego co piszesz watpie żeby ci się na 3 opłacało dzielić. :unsure:


Ursus 1224, Ursus 1014, Ursus 914, Zetor 7211 i Ursus c360 na 150 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślałeś może o truskawkach w 3 byłyby z nich dobre zyski i starczy ci na nie to 8 ha :) Wujek co mieszka obok nas ma 3 ha truskawek i w tym roku miał 400 tyś na czysto ( zbierało u niego z 20 ludzi ) :P Rodzice mają ponad 0,5ha truskawek i zbieramy w 2-4 ponad 200 dziennie :D Byś potrzebował ciągnik jakiś ciągnik do 50 km spokojnie starczy na nie + pompa do wody ( jakby nie padał deszcz ) opryskiwacz,rozsiewacz nawozu i glebogryzarkę albo kultywator do spulchnienia rygi miedzy krzakami :)

 

Tylko może zdarzyć sie taka sytuacja że trafi sie pechowy rok i wyda ci mało co albo cena będzie 50 gr za koszyk ale to się zdarza raz na 20 lat :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

myślałeś może o truskawkach w 3 byłyby z nich dobre zyski i starczy ci na nie to 8 ha :) Wujek co mieszka obok nas ma 3 ha truskawek i w tym roku miał 400 tyś na czysto ( zbierało u niego z 20 ludzi ) :P Rodzice mają ponad 0,5ha truskawek i zbieramy w 2-4 ponad 200 dziennie :D Byś potrzebował ciągnik jakiś ciągnik do 50 km spokojnie starczy na nie + pompa do wody ( jakby nie padał deszcz ) opryskiwacz,rozsiewacz nawozu i glebogryzarkę albo kultywator do spulchnienia rygi miedzy krzakami :)

 

Tylko może zdarzyć sie taka sytuacja że trafi sie pechowy rok i wyda ci mało co albo cena będzie 50 gr za koszyk ale to się zdarza raz na 20 lat :D

sciemniasz, twoj wujek przy cenie 3 zł musial miec 45 t/ ha. A nie wierze ze latal po gieldach i sprzedawal drozej. Z tymi 45 tonami powinni go do Guinessa wpisac :) nie wciskaj bajek bo jeszcze ci ktos uwierzy. Odejmij jedno zero i ok, chociaz i tak to dosc optymistyczny wariant. Kto uprawia truskawke to wie o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sciemniasz, twoj wujek przy cenie 3 zł musial miec 45 t/ ha. A nie wierze ze latal po gieldach i sprzedawal drozej. Z tymi 45 tonami powinni go do Guinessa wpisac :) nie wciskaj bajek bo jeszcze ci ktos uwierzy. Odejmij jedno zero i ok, chociaz i tak to dosc optymistyczny wariant. Kto uprawia truskawke to wie o co chodzi.

może nie mamy dużo truskawki ale wiem co i jak -.-

 

sprzedawał po 12 zł koszyk na giełdzie siedzi w tym biznesie ponad 10 lat i ma swoich stałych klientów pozatym zbierał 1000 koszyków zawsze w dzień... ( mieszkam na kaszubach i u nas truskawka ma większa cenę :) )

 

P.S na skupie ceny wahały sie 6-7zł :)

Edytowano przez RolnikMlody97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj