Skocz do zawartości

Reklama

Łuparka świdrowa

• Dodaj odpowiedź
13 odpowiedzi na ten temat

#1 Piszczalka

Piszczalka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 09 maj 2011 - 11:45

Witam!!!
Myślę nad zrobieniem łuparki świdrowej, potrzebna mi taka maszyno rozłupywania karp w których są korzenie obdziabane ( nie prostych pieńków), i miejsc zrostów podkładki z roślina szlachetną. Drewno pochodzi z sadu i jest co roku problem z jego "rozpracowaniem". w takim drzewie sprawdzi się ona czy lepiej hydrauliczna. Za informacje dziękuje.
Pozdrawiam!!!

#2 tprc330

tprc330

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 09 maj 2011 - 15:10

mój sąsiad zrobił taką świdrową łuparkę i jakoś nie za bardzo mu to łupało i w końcu wyszło tak że zrobił tą łuparkę narobił się a i tak musiał potem siekierą za***rdalać.Myślę że jak chcesz zrobić łuparkę do drewna,pni z sadu to lepiej zrób hydrauliczną wiadomo większe koszty ale coś za coś  <_<

#3 ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 09 maj 2011 - 18:59

Ja mam taką łuparke świdrową i bardzo dobrze sobie radzi więc nie zgodze się z kolegą wyżej. Łupię nią drzewo z lasu, korzeni owocowych nigdy nie próbowałem wiec nie wiem ale myśle że da sobie rade. Jeżeli masz jakieś pytania to wal śmiało :D

#4 Piszczalka

Piszczalka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 09 maj 2011 - 19:09

Same karpy możne rozłupywać, nie przeczę.
Głównie mi chodzi o miejsca zrostu podkładki z odmianą szlachetną. jak wbijam Klin w taki klocek to najczęściej on wchodzi i tyle lub odłupuje kawałek, trzeba wbijać po 2 kliny i do dziabać siekierą.
Nie mam aparatu bo bym zrobił zdjęcia jak to wygląda.

#5 marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 806 postów

Napisany 14 maj 2011 - 16:48

witam temat też drzewny może sie dowiem ile kosztuje i dajecie za opał metr kneblówki 0k 60 zł metr wałków 105 zł akurat dziś kupiłem czy to tanio czy drogo czy w sam raz

#6 Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 14 maj 2011 - 21:36

Zobacz postPiszczalka, o 09 maj 2011 - 19:09, powiedział:

Same karpy możne rozłupywać, nie przeczę.
Głównie mi chodzi o miejsca zrostu podkładki z odmianą szlachetną. jak wbijam Klin w taki klocek to najczęściej on wchodzi i tyle lub odłupuje kawałek, trzeba wbijać po 2 kliny i do dziabać siekierą.
Nie mam aparatu bo bym zrobił zdjęcia jak to wygląda.

Co prawda nie posiadam ani rozłupywarki świdrowej ani hydraulicznej, ale widziałem obie i moim zdaniem: świdrowa to dobra rzecz dla amatorów do rozłupywania np. drewna kominkowego z lasu a jeśli chodzi o bardziej profesjonalne rozwiązania to na pewno hydrauliczna ma  o wiele większą siłę i jest trwalsza (oczywiście zależy jak zrobiona). Mój sąsiad ma świdrową i sobie bardzo chwali. Rozłupywał sosnowe wałki z lasu pocięte na ok 40 cm i mówił, że szło bardzo szybko no i lżej niż siekierą, ale niestety po 20 metrach ukręciła się ośka. Z kolei u innego widziałem jak hydrauliczną (ale naprawdę porządną) rozłupywał wałki dwumetrowe. Moim zdaniem w Twoim przypadku świdrowa może nie dać rady bo drewno owocowe jest bardzo twarde i ciężko się łupie a z kolei hydrauliczna jest najlepsza do prostych wałków a drewno owocowe to najczęściej jakieś koślawe kawałki.
Ja kopiłem sobie niedawno siekiere Fiskars X25 (ta najcięższa do rozłupywania) naprawdę super sprawa! Może czymś takim spróbuj zamiast klinami. Niestety duży minus to cena ok. 220 złotych lub nawet więcej.

Zobacz postmarian2011, o 14 maj 2011 - 16:48, powiedział:

witam temat też drzewny może sie dowiem ile kosztuje i dajecie za opał metr kneblówki 0k 60 zł metr wałków 105 zł akurat dziś kupiłem czy to tanio czy drogo czy w sam raz

U mnie za metr wałków liściastych takie ceny, iglaste trochę tańsze.

#7 zbyszkoWlkp

zbyszkoWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 09 luty 2012 - 22:31

Witam Wszystkich.Mam pytanie czy ta luparka swidrowa to da rade rozlupac takie pienki z metr srednicy?

#8 kamis

kamis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 10 luty 2012 - 22:45

witam ja mam świdrową łuparkę napęd na wom świder 100 ostatnio łupałem nią brzozę z miedzy uźomki o średnicy około 50 60 cm a długości 125 cm . momentami  ciągnik miał co robić . ale wszystkie połupałem tylko niektóre trzeba było porozcinać zrosty siekierą . moim zdaniem te zrosty
drzew owocowych powinny się dać łupać tylko trzeba się za to zabrać z głową , łupałem nią kiedyś jabłoń i szło dobrze.

#9 zbyszkoWlkp

zbyszkoWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 15 luty 2012 - 22:39

Tylko mi chodzi o takie duze pienki.Z kopalni nieraz jest okazja,sami deklaruja sie ze przywioza pienki,tylko te pienki sa z drzew ktore rosly kilkadziesiat lat i sa bardzo duze i zastanawiam sie czy taka luparka da se rade z nimi.Posiadam luparke hydrauliczna tylko chyba posiadam ze cienki silownik i jak lupie te pienki to staje w polowie i niechce isc dalej :(.Wiec pozostaje mi tylko zalozyc grubszy silownik i sprobowac,moze po zmianie silownika da rade.Pozdrawiam :rolleyes:

#10 bizar

bizar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 16 luty 2012 - 18:33

Witam panowie ja posiadam taka łuparkę świdrową własnej konstrukcji 120 mm śr. napęd z WOM w zeszłym roku rozłupałem nią z 15 metrów drewna i z 20 korzeni do 50 cm po starych orzechach włoskich i jabłoniach. Zrobiłem ją tak że można odkręcić stół, odwrócić do góry nogami i tak rozłupywać leżące na ziemi długie klocki lub korzenie. Tylko tak jak koledzy wcześniej pisali wałek i ułożyskowanie muszą być bardzo solidne bo mnie też ten wałek się urwał, poza tym do łupania klocków dorobiłem taki przytrzymywacz bo nie raz jak trafiło w sęka to wyrwało klocka z rąk, teraz nie ma problemu. Przy korzeniach i długich klockach dobrze jest gdy ciągnik ma możliwość odwrócenia obrotów wałka jak np. c-360 bo jak świder wejdzie cały a klocek lub korzeń nie pęknie to wtedy można wykręcić i spróbować w innym miejscu.

#11 darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 16 luty 2012 - 19:50

Proszę zajrzeć tu http://www.agrofoto....a-hydrauliczna/
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube:  http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii:   http://www.agrofoto....-user11856.html

#12 jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5062 postów

Napisany 16 luty 2012 - 20:03

Darek-obejrzałem filmik i powiem tak-fajna sprawa i z pewnością bezpieczniejsza niż świdrowa.Ale jest jedno małe ale-mam łuparkę świdrową (silnik 7 kW) i jeszcze żyję :D to raz a dwa-moja łuparka jest sporo szybsza (1440 obr i 7 kW robi swoje).

#13 Rolandgif

Rolandgif

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • 13724553
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Mechanika.

Napisany 21 sierpień 2012 - 19:54

Łuparka świdrowa fajna sprawa szybko można połupać drewno i gwarantuję że najlepsza siekiera nie doruwna temu użądzeniowi, max średnice jaką łupałem to 75cm c-330 lekko poddusiło na 600/obr. Zrobiłem sobie na WOM do ciągnika allegro.pl/luparka-do-drewna-swider-wom-komplet-i2558396204.html taki model, ramę dorobiłem w cztery godziny bo długo szukałem materiału w domu. Teraz można też kupić z wymienną końcuwką. Fajna maszyna na usługi dobre pieniądze  na tym idzie robić łupiąc drewno.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#14 ziomek3000

ziomek3000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 maj 2013 - 23:05

Kupiłem ostatnio łuparkę na alegro świder z podstawa lożyskowaną i frezem na wom do ciągnika rame dospawałem sam zajeło mi to no z 4 godzinki za te pieniądze warto napewno lepiej niz siekierą łpuparka chydralliczna nie miałem z nią ztyczności ale pewnie byla by lepsza ale koszt jej zrobienie napewno dużo wiekszy i problemowy do zrobienia , łupałem nią cieżkie drzewo było sekate i wyschnięte (siekiera nie chciala sie wbijać w te pieńki dwa razy trzonek pekł i postanowiłem zrobic taką łuparke )c 330 perkotala sobie na wolnych obrotach i prawie nic nie czuła pieńki były spore, średnica pięnkow w tej łuparce nie ma znaczenia wszyskie pójdą .Moim zdaniem przydatna i ułatwiająca maszyna do łupania .

Dodaj odpowiedź

Zobacz także