Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komórki somatyczne

96 odpowiedzi na ten temat

#21 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 11 listopad 2013 - 17:43

Komórki somatyczne Mogłby ktoś powiedziec krok po kroku co zrobić aby wyleczyc stado, bo mam straszny problem z LKS. <_< Przebadać mleko i zrobic autoszczepionke to juz wiem :rolleyes: A jeżeli mam gronkowca to czy ta autoszczepionka pomoże. Wiec jeżeli ktoś rozwinąl by ten temat i powiedział o paru szczegółach to byłbym wdzieczny. ^^

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Komórki somatyczne Dzisiaj, 01:22
  •  

#22 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 11 listopad 2013 - 21:01

Komórki somatyczne Może zacznij od porządnej dezynfekcji stanowisk, używaj zdrowej sciółki, słomy, bo ta zagrzybiona tak niby nic wali somaty w górę, a tu już żadne autoszczepionki nie pomogą. Jak wygląda u Ciebie dyping poudojowy ? Kolejną czynnością wspomagającą jest stosowanie premiksów zalecanych na to nieszczęście przez firmy paszowe ( np. de hejsa SOMI ) Zastosowanie preparatów neutralizujących mykotoksyny w kiszonkach sianokiszonkach itp. ( np. TOXISORP ) dopiero wtedy poszedl bym dalej tak jak piszesz. Szczegóły na PW
kto sieje ten zbiera....

#23 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:58

Komórki somatyczne ja mam gorszy problem ... 2 krowy po leczeniu z dobra wydajnoscia a nie wyleczone 1 miala ubrolexin potem synulox pod koniec karencji zlapala jakis rodzaj grypy (tak mi sie wydaje bo cielaki tez zaczely chorowac a dluzszy czas byl spokoj) dostala goroczke wet zalecil linkocin i domisniowo jej dal goroczki juz nie ma ale mleko kiepskie dzis juz nawet ser nie lecial z cwiartki ale dawala miesiac temu 20-25 teraz moze 10-12 daje
2krowa mieszaniec monti i hf 1 laktacja zadnej tubki 2 laktacja doi 60 dni dostala zapalenie 2 rodzaje tub te 2 z domiesniow od weta i efektu nie ma kopac nie kopie ale 2-3 cw z 4 sa chore nadal ;/ karencja juz na mleko wychodzi i co tu zrobic ??

#24 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 01:58

Komórki somatyczne

Może zacznij od porządnej dezynfekcji stanowisk, używaj zdrowej sciółki, słomy, bo ta zagrzybiona tak niby nic wali somaty w górę, a tu już żadne autoszczepionki nie pomogą. Jak wygląda u Ciebie dyping poudojowy ? Kolejną czynnością wspomagającą jest stosowanie premiksów zalecanych na to nieszczęście przez firmy paszowe ( np. de hejsa SOMI ) Zastosowanie preparatów neutralizujących mykotoksyny w kiszonkach sianokiszonkach itp. ( np. TOXISORP ) dopiero wtedy poszedl bym dalej tak jak piszesz. Szczegóły na PW

Nie mogę wysłać do Ciebie wiadomości. Zobacz czy przypadkiem nie masz pełnej skrzynki ;)

#25 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 18:28

Komórki somatyczne

Może zacznij od porządnej dezynfekcji stanowisk, używaj zdrowej sciółki, słomy, bo ta zagrzybiona tak niby nic wali somaty w górę, a tu już żadne autoszczepionki nie pomogą. Jak wygląda u Ciebie dyping poudojowy ? Kolejną czynnością wspomagającą jest stosowanie premiksów zalecanych na to nieszczęście przez firmy paszowe ( np. de hejsa SOMI ) Zastosowanie preparatów neutralizujących mykotoksyny w kiszonkach sianokiszonkach itp. ( np. TOXISORP ) dopiero wtedy poszedl bym dalej tak jak piszesz. Szczegóły na PW

Stosowanie premiksów obniżających komórki?? to jak jakbyś w zasyfinym pokoju powiesił choinke zapachową zamiast sprzątnąć, bo to będzie tanio i szybko. Tylko że syf dalej rosnie i w pewnym momencie moze się okazać że już trzeba robić remont (stada też). Może zacznijmy od tego czym według siebie są komórki somatyczne i o czym one świadczą??
Która mykotoksynę masz na myśli i jak według Ciebie wpływa na podniesienie somatyki?? Moze odnieś się do mykotoksyn w kontekście mikroflory żwacza przeżuwaczy.
Dezynfekcja, dippigi, czysta ściółka owszem musi być to podstawa ale powinien zacząć od likwidacji zapalań podklinicznych, tym bardziej gronkowcowych a później może sobie sypać jakies premiksy. Tylko niby jak one mają pomóc usunąć główny problem??
P.S. żeby nie być gołosłownym to jestem w stanie podać adresy hodowców na Podlasiu którzy stosowali Twoje metody i pod koniec mleko zatrzymywało sie w przewodach dojarki. Finał był taki że u jednego z hodowców wymianie uległo 40 % stada.

Edytowany przez rafik256, 12 listopad 2013 - 18:34.

#26 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 19:51

Komórki somatyczne jeżeli chodzi o te premiksy to juz gdzies na forum pisałem na temat ich działania, bo coś tam o nich wiem dlatego nie wchodzą w gre. W zasadzie to by i było na tyle mojej wiedzy na ten temat.

@rafik256 może ty mi powiesz od czego zacząć walke z mastitis. Zapewne trzeba pobrać próbki do laboratorium??

#27 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 20:59

Komórki somatyczne Co do premiksów to wystarczy spojrzeć na ich skład żeby się przekonać że to nic specjalnego, a duże dawki witaminy E to i tak najgorszym sztukom lepiej podawać domięśniowo razem ze szczepionką żeby walczyć z toksynami gronkowca.
Żeby zacząć zbijać LKS warto sprawdzić z czym sie walczy czyli co powoduje ich wzrost. A że w głównej mierze sa to leukocyty to pozbywając się patogenu z którym walczą doprowadzimy do zmniejszenia ich liczby.
Także wytypuj niezbyt stare sztuki z dużym LKS. Pobierz CZYSTO próbki mleka. Te dwa punkty sa najważniejsze bo jak źle dobierzesz sztuki albo zanieczyścisz próbki np.kałem to całe badanie będzie do niczego. Przed pobraniem do dezynfekcji używamy jedynie wysokoprocentowego alkoholu czyli np. ściereczki jednorazowe,które sa w zestawach z tubostrzykawkami. NIGDY WODĄ. Pierwsze strugi mleka odrzucamy dopiero 5-7 strugę pobieramy do jałowego pojemnika. Taka próbkę zamrażamy. pozwoli to zahamować wzrost bakterii z ewentualnego zanieczyszczenia a dwa pomoże to uwolnić gronkowce z komórek wymienia. To "chowanie się" jest właśnie powodem trudności i problemów z walką z tymi patogenami przy pomocy antybiotyków i nawrotów choroby po ich odstawieniu. Tutaj właśnie bardzo dobrym rozwiązaniem sa autoszczepionki, ale to już inny temat dla zainteresowanych...

#28 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 listopad 2013 - 21:02

Komórki somatyczne ...

Edytowany przez Profil usunięty, 29 marzec 2014 - 20:55.

#29 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 22:01

Komórki somatyczne To że rozmawiamy o szczepieniu by walczyć z komórkami somatycznymi to nie znaczy że szczepionki są lekiem na wszystko. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie i zwalczamy choroby w odpowiedzniej kolejności. Żeby bardziej nie zaszkodzic...
Po pierwsze to że wykryjemy przeciwciała przeciwko wirusowi BVD to nie znaczy że mamy z nim problem. Moze to być przetrwałe zakażenie i nie należy się tym przejmować. Ten wynik trzeba jeszcze zinterpretować. Dobrać dobrze sztuki do badania. To nie IBR, neospora czy paratuberkuloza że obecność przeciwciał jednoznacznie świadczy o chorobie. to raz...
Po drugi słyszałeś o odmianach cytopatycznych i niecytopatycznych wirusa. Które z nich są w szczepionce?? Jak należy prowadzić program szczepień jak się już zdecydujemy na ten krok?? Jakie są tego koszty i konsekwencje?? To nie jest jednorazowy zabieg. Poza tym poczytaj sobie o programach zwalczania tej choroby: skandynawski i niemiecki. Jeżeli się z nimi zapoznasz to możesz zmienić zdanie jakie są skutki szczepień nieprzygotowanego stada.
P.S. rozumiem ze Ty u siebie szczepisz. Jak często to robisz?? Od jakiego czasu?? Nie masz luk w szczepieniu młodych sztuk?? Rozumiem że osobniki PI wyrzuciłeś i monitorujesz czy się nie pojawiają??

Edytowany przez rafik256, 12 listopad 2013 - 22:11.

#30 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 22:07

Komórki somatyczne A wiec pobiorę te próbki i wysle do laboratorium.Tylko możesz mi powiedziec skąd wziąć fachowe pojemniki?? I czy próbki wysłać indywidualnie czy przy pomocy weterynarza. Jezeli chodzi o BVD to juz szczepiłem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 22:14

Komórki somatyczne Pojemniki dostaniesz w kazdej aptece np. na mocz itp. Wyslać mozesz sam nie musisz przez lekarza.
Co do BVD to jakie badania robiłeś?? serologia?? co z tego wyszło?? od jakiego czasu szczepisz?? jak często??

#32 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 22:25

Komórki somatyczne wiesz nie robiłem zadnych badan. Miałem objawy typowe dla tego schorzenia (tak stwierdził weterynarz) zaszczepilismy wszystkie sztuki i wszystko sie uspokoiło, szczepienia powtarzamy co pół roku. Niezbyt mi się to podoba ale na razie działa.

#33 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 22:37

Komórki somatyczne Takie szczepienie w ciemno to trochę strzał w kolano... Tym bardziej jeżeli planujesz dłuższe trzymanie tego stada, bo jeżeli planujesz wyczyścić oborę i kupić "świeży materiał" to nie widzę problemu. No ale każdy robi jak uważa... :) Mam tylko nadzieję że Ci się to nie sypnie za parę lat.
Co do szczepienia to rozumiem że każda sztukę co pół roku a nie wszystko co aktualnie jest w oborze. Żeby nie było takiej sytuacji ze jakaś młoda sztuka nie załapała się na szczepienie, przeciwciała matczyne sie skończą a ona będzie czekała na swoją kolej np. 4 miesiące "bez ochrony".

#34 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 22:45

Komórki somatyczne Wiesz ja tez mam taką nadzieje. U mnie to trwa jakies 2 lata, ale są w okolicy gospodarze z dłuższym starzem ok 5 lat. I to jedynie mnie trzyma na duchu. A jezeli chodzi o szczepienie to wszystkie sztuki powyzej pół roku.

#35 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 22:54

Komórki somatyczne Powyzej pół roku. Tutaj wszystko się zgadza. Tylko jeżeli masz taką sytuację że w momencie szczepienia masz sztukę która ma 4 albo5 miesięcy i jeszcze jej nie szczepisz. To szczepisz ją za miesiąc czy dwa jak bedzie miała pół roku?? Czy czekasz z taką sztuką kolejne 6 miesięcy do szczepienia całego stada?? To jest istotne w tym programie??

#36 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 22:58

Komórki somatyczne szczepię jak skonczy sie jej pół roku

#37 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 23:03

Komórki somatyczne Skoro tego pilnujesz to dobrze. Może sytuacja w okolicy uspokoi i nie będzie komplikacji. Tak właściwie to z jakiego rejonu Podlasia jesteś??
Wracając do komórek somatycznych to gdzie bedziesz badał mleko i ewentualnie robił szczepionkę??

#38 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 listopad 2013 - 23:07

Komórki somatyczne Jestem z okolic Branska. A z badaniem mleka zwrócę się prawdopodobnie do swojego weterynarza, albo oddam do jakiejs lecznicy, żeby wysłali do badan.

#39 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 23:10

Komórki somatyczne Ja też pochodzę z okolic Brańska chociaż obecnie mieszkam w Olsztynie... Reszta na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 18:30

Komórki somatyczne Rafik starszy asystencie :) jaką najmniejszą liczbę autoszczepionek Można u was dorobić??? Bo ja już u was robiłem , tylko nie wiem czy materiał pozostał u was w laboratorium....