adrianoo

Komórki somatyczne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Komórki somatyczne w mleku

rafik256    22

Karencji żadnej nie ma. Nie było poprawy bo krowy dostały komercyjne szczepionki do produkcji których użyto szczepów wyizolowanych we Francji czy Hiszpanii. A czy Twoje krowy tam kiedyś były?? Większość stad przez to że są dośc zamkniętą strukturą wytworzyło już własną florę patogenną. Tworząc odmienne szczepy bakterii. W związku z tym pomimo że to nadal są gronkowce,paciorkowce itp. to są jużinne od tych które są we Francji,Hiszpanii czy nawet na drugim końcu Polski. To już jest kwestia bardzo indywidualna. (Dla zainteresowanych polecam prześledzić budowę ściany komórkowej bakterii, zmienność bakterii i budowę i funkcje białek MHC w komórkach zwierząt)

Dlatego nie warto inwestować w szczepionki komercyjne.Tylko szczepić krowy przeciwko tym bakteriom,które faktycznie występują u naszych krów. Tutaj właśnie sprawdza się autoszczepionka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobrze Rafik256, że jesteś na tym forum i podzieliłeś się tą wiedzą. Znalazłem to laboratorium http://www.wdl.pl/index.php?go=kontakt i będę musiał zrobić jak napisałeś i zapytać lekarza, czy praktykuje takie coś. Z tego co widzę, to badanie i koszt szczepionki wychodzi całkiem tanio w porównaniu do antybiotyków do wymieniowych. Do Gietrzwałdu mam dość blisko, bo 95km. Dzięki za porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem krowy na głębokiej ściułce i też miałem wietrznie problemy z komórkami od listopada 2011 rolu mam obore na rusztach i jakby ręką odjoł. Wcześniej jak były na ściułce to szczepiliśmy je inmodulenem jest to troche kosztowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hugolina009    4

czy jest sens leczyć krowę, która w ciągu 60dni laktacji prawie cały czas ma zapalenie w jednym strzyku?miała robione badanie mleka, podany antybiotyk domięśniowo, po potężnej antybiotykoterapii przeszło jej na niecałe 2 tyg i znowu ma lekkie zapalenie. Gdyby to była stara krowa, to co innego, ale to pierwiastka i nie chciałabym jej sprzedawać. Myślałam już o zamknięciu tego strzyka na stałe i dojeniu na 3. Czy może lepiej poczekać do zasuszenia, podać tuby i czekać na efekty w 2 laktacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli jest dobra to warto sie pomeczyc i dzialac w okresie zasuszenia bo mozna duzo zdzialac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek11001    3

-- połączono --

 

może orientujecie sie czy od żyta tzn. osypki żytniej krowom mogły podwyższyc sie komorki somatyczne ??

przyblize dokładniej problem od jakiegos czasu zobserwowalem wzrost komorek (nigdy takie problemu nie bylo ) u kilku krów nie ma zapalen ale sa w cwiartkach komórki i nie moge wyleczyc tego probowalem antybiotyki szczepionki od komorek śruta obniżajaca lecz nic nie działa...

moze mieliscie taki sam problem i cos mi poradzicie

dodam ze od wrzesnia dawalem krowom osypke z zyta przez 3 miesiace z dodatkiem pelnoporcjówki 18 z golpaszu

 

ortografia

Edytowano przez Marcin91
dublowanie tematów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

tak od żyta bedziesz miał zawsze problem z zapaleniami i z somatyka, najbardziej zawsze bierze te co najlepiej doja i najbardziej wrazliwe sa hf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jak jest zapalenie to do weterynarza po zastrzyki od zapalenia dowymieniowe i powoli z tego wybrniesz, weterynarz wszystko wytłumaczy co i jak, no i skoncz z żytem bo popsujesz sobie krowy, lepiej je sprzedaj a kup pszenzyto

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek11001    3

wiesz te co miały zapalenia dostały zastrzyki do wymiene lecz nie wielka jest poprawa...

dodam jeszcze ze badam krowy rano i wieczorem i zdarzaja sie przypadki ze rano mleko jest ok a wieczorem sa komorki albo na odwrót...

lekarz polecil mi szczepionke od komorek lecz chyba to tez nie dziala...

a zyta nie mam juz wyprzedałem wszystko od od 2 miesiecy dostaja dalej pelnoporcjówkę golpaszy forte czyli niby ta lepsza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

sprawdź w składzie tej pelnoporcjowki czy na pierwszym miejscu nie ma śruty z pszenżyta bo duża ilość pszenżyta tez wpływ ma na kom zwłaszcza te porażone grzybem albo zebrane z przytulia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

Jakie są najlepsze zboża do mieszanki własnej? Bo rozumiem ,że żyto i przenżyto mają właściowści antyżywieniowe dla krów przedewszystkim dojnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

eetam pszenzyto zawsze dawałem i było dobrze, tylko czyste bez zyta

 

co innego zyto z tym to od razu był problem z komórkami i z zapaleniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli bedzie w nieduzej ilosci w stosunku do calej mieszanki to napewno nie podniesie odrazu somatyki ale trzeba uwazac z tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Karencji żadnej nie ma. Nie było poprawy bo krowy dostały komercyjne szczepionki do produkcji których użyto szczepów wyizolowanych we Francji czy Hiszpanii. A czy Twoje krowy tam kiedyś były?? Większość stad przez to że są dośc zamkniętą strukturą wytworzyło już własną florę patogenną. Tworząc odmienne szczepy bakterii. W związku z tym pomimo że to nadal są gronkowce,paciorkowce itp. to są jużinne od tych które są we Francji,Hiszpanii czy nawet na drugim końcu Polski. To już jest kwestia bardzo indywidualna. (Dla zainteresowanych polecam prześledzić budowę ściany komórkowej bakterii, zmienność bakterii i budowę i funkcje białek MHC w komórkach zwierząt)

Dlatego nie warto inwestować w szczepionki komercyjne.Tylko szczepić krowy przeciwko tym bakteriom,które faktycznie występują u naszych krów. Tutaj właśnie sprawdza się autoszczepionka.

Od ilu sztuk trzeba wysłać mleko żeby zrobili autoszczepionke, albo jaki procent stada??? Mleko musi być od chorej krowy czy wystarczy jak ma podwyrzszone komórki somatyczne


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulekk    0

Czy macie doświadczenia ze stosowaniem u krów z problemami z zapaleniem wymienia bolusów - typu SOMA tabs z Over Vet lub Cellstop bolus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Cell stop działa, lecz jeśli masz złe podciśnienie w dojarce i brak higieny, to nie pomoże nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

a czy ktoś posiada wykrywacz Mastitis np.firmy Dramiński i czy taki wykrywacz dobrze odzwierciadla ilość tych komórek, bo mieszanie mleka z płynem pokazuje czy jest zapalenie czy go nie ma i nic więcej, jeżeli ktoś posiada takie urządzenia to bym prosił o komentarz czy jest godne polecenia. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mogłby ktoś powiedziec krok po kroku co zrobić aby wyleczyc stado, bo mam straszny problem z LKS. <_< Przebadać mleko i zrobic autoszczepionke to juz wiem :rolleyes: A jeżeli mam gronkowca to czy ta autoszczepionka pomoże. Wiec jeżeli ktoś rozwinąl by ten temat i powiedział o paru szczegółach to byłbym wdzieczny. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Może zacznij od porządnej dezynfekcji stanowisk, używaj zdrowej sciółki, słomy, bo ta zagrzybiona tak niby nic wali somaty w górę, a tu już żadne autoszczepionki nie pomogą. Jak wygląda u Ciebie dyping poudojowy ? Kolejną czynnością wspomagającą jest stosowanie premiksów zalecanych na to nieszczęście przez firmy paszowe ( np. de hejsa SOMI ) Zastosowanie preparatów neutralizujących mykotoksyny w kiszonkach sianokiszonkach itp. ( np. TOXISORP ) dopiero wtedy poszedl bym dalej tak jak piszesz. Szczegóły na PW


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

ja mam gorszy problem ... 2 krowy po leczeniu z dobra wydajnoscia a nie wyleczone 1 miala ubrolexin potem synulox pod koniec karencji zlapala jakis rodzaj grypy (tak mi sie wydaje bo cielaki tez zaczely chorowac a dluzszy czas byl spokoj) dostala goroczke wet zalecil linkocin i domisniowo jej dal goroczki juz nie ma ale mleko kiepskie dzis juz nawet ser nie lecial z cwiartki ale dawala miesiac temu 20-25 teraz moze 10-12 daje

2krowa mieszaniec monti i hf 1 laktacja zadnej tubki 2 laktacja doi 60 dni dostala zapalenie 2 rodzaje tub te 2 z domiesniow od weta i efektu nie ma kopac nie kopie ale 2-3 cw z 4 sa chore nadal ;/ karencja juz na mleko wychodzi i co tu zrobic ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może zacznij od porządnej dezynfekcji stanowisk, używaj zdrowej sciółki, słomy, bo ta zagrzybiona tak niby nic wali somaty w górę, a tu już żadne autoszczepionki nie pomogą. Jak wygląda u Ciebie dyping poudojowy ? Kolejną czynnością wspomagającą jest stosowanie premiksów zalecanych na to nieszczęście przez firmy paszowe ( np. de hejsa SOMI ) Zastosowanie preparatów neutralizujących mykotoksyny w kiszonkach sianokiszonkach itp. ( np. TOXISORP ) dopiero wtedy poszedl bym dalej tak jak piszesz. Szczegóły na PW

 

 

Nie mogę wysłać do Ciebie wiadomości. Zobacz czy przypadkiem nie masz pełnej skrzynki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Może zacznij od porządnej dezynfekcji stanowisk, używaj zdrowej sciółki, słomy, bo ta zagrzybiona tak niby nic wali somaty w górę, a tu już żadne autoszczepionki nie pomogą. Jak wygląda u Ciebie dyping poudojowy ? Kolejną czynnością wspomagającą jest stosowanie premiksów zalecanych na to nieszczęście przez firmy paszowe ( np. de hejsa SOMI ) Zastosowanie preparatów neutralizujących mykotoksyny w kiszonkach sianokiszonkach itp. ( np. TOXISORP ) dopiero wtedy poszedl bym dalej tak jak piszesz. Szczegóły na PW

 

Stosowanie premiksów obniżających komórki?? to jak jakbyś w zasyfinym pokoju powiesił choinke zapachową zamiast sprzątnąć, bo to będzie tanio i szybko. Tylko że syf dalej rosnie i w pewnym momencie moze się okazać że już trzeba robić remont (stada też). Może zacznijmy od tego czym według siebie są komórki somatyczne i o czym one świadczą??

Która mykotoksynę masz na myśli i jak według Ciebie wpływa na podniesienie somatyki?? Moze odnieś się do mykotoksyn w kontekście mikroflory żwacza przeżuwaczy.

Dezynfekcja, dippigi, czysta ściółka owszem musi być to podstawa ale powinien zacząć od likwidacji zapalań podklinicznych, tym bardziej gronkowcowych a później może sobie sypać jakies premiksy. Tylko niby jak one mają pomóc usunąć główny problem??

P.S. żeby nie być gołosłownym to jestem w stanie podać adresy hodowców na Podlasiu którzy stosowali Twoje metody i pod koniec mleko zatrzymywało sie w przewodach dojarki. Finał był taki że u jednego z hodowców wymianie uległo 40 % stada.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeżeli chodzi o te premiksy to juz gdzies na forum pisałem na temat ich działania, bo coś tam o nich wiem dlatego nie wchodzą w gre. W zasadzie to by i było na tyle mojej wiedzy na ten temat.

 

@rafik256 może ty mi powiesz od czego zacząć walke z mastitis. Zapewne trzeba pobrać próbki do laboratorium??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Co do premiksów to wystarczy spojrzeć na ich skład żeby się przekonać że to nic specjalnego, a duże dawki witaminy E to i tak najgorszym sztukom lepiej podawać domięśniowo razem ze szczepionką żeby walczyć z toksynami gronkowca.

Żeby zacząć zbijać LKS warto sprawdzić z czym sie walczy czyli co powoduje ich wzrost. A że w głównej mierze sa to leukocyty to pozbywając się patogenu z którym walczą doprowadzimy do zmniejszenia ich liczby.

Także wytypuj niezbyt stare sztuki z dużym LKS. Pobierz CZYSTO próbki mleka. Te dwa punkty sa najważniejsze bo jak źle dobierzesz sztuki albo zanieczyścisz próbki np.kałem to całe badanie będzie do niczego. Przed pobraniem do dezynfekcji używamy jedynie wysokoprocentowego alkoholu czyli np. ściereczki jednorazowe,które sa w zestawach z tubostrzykawkami. NIGDY WODĄ. Pierwsze strugi mleka odrzucamy dopiero 5-7 strugę pobieramy do jałowego pojemnika. Taka próbkę zamrażamy. pozwoli to zahamować wzrost bakterii z ewentualnego zanieczyszczenia a dwa pomoże to uwolnić gronkowce z komórek wymienia. To "chowanie się" jest właśnie powodem trudności i problemów z walką z tymi patogenami przy pomocy antybiotyków i nawrotów choroby po ich odstawieniu. Tutaj właśnie bardzo dobrym rozwiązaniem sa autoszczepionki, ale to już inny temat dla zainteresowanych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj