Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ?

26 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przemo93pl

przemo93pl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Film/sport/motoryzacja /rolnictwo

Napisany 06 maj 2011 - 10:24

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? witam zmarzła mi kukurydza lisć opadł i szczarniał ale w ziemi ten korzeń i pęd jest zielony a więc czy można jeje jakoś pomóc teraz, słyszałem że są jakieś odżywki stosował ktoś je?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Dzisiaj, 08:11
  •  

#2 Share kamil21

kamil21

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 06 maj 2011 - 11:00

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? mam ten sam problem tylko moje liście zrobiły się żółte i opadły i niewiem co dalej czy wjechać agregatem i siać od nowa czy poczekać i zastosować jakieś nawozy, opryski a szkoda mi pieniędzy które już wywaliłem w to pole ?

#3 Share yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 857 postów
  • Zainteresowania:Kompleksowe usługi dekarskie- wykonawstwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów, renowacje, przebudowy, odbudowy-potrzebujesz porady bądź wykonawcy?Zapraszam;)

Napisany 06 maj 2011 - 11:25

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Odbije sie z czasem, tydzień dobrej pogody i się podniesie, fakt że na razie w miejscu będzie stała ale to kwestia czasu;)
KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 06 maj 2011 - 11:51

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Ja mam 17 ha kukurydzy i jakieś 90% zmarzło... ojciec dzwonił po różnych instytutach i do większych plantatorów i każdy radził jeszcze czekać bo jest szansa że jeszze odbije jeżeli stożek wzrostu nie jest uszkodzony. Wiadomo że nie każda sie podniesie i plon już będzie niższy ale koszt ponownego zasiewu, nasion i oprysku nie jest niski.

#5 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 maj 2011 - 11:58

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Ja narazie czekam. Oprysk będę musiał powtórzyć bo przez to susze nie działa doglebowy :(

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#6 Share adrin6231

adrin6231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza sporty wodne samochody

Napisany 06 maj 2011 - 13:05

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? czekać nic nie można zrobić odżywka z mikroelementami owszem ale dopiero gdy będzie miała minimum 3 liście a najlepiej 5

#7 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 06 maj 2011 - 13:48

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Poniżej przedstawiam odpowiedź jaka dostałem od prof. Michalskiego z PZPK

Sytuacja nie wygląda najlepiej, ale trzeba mieć nadzieję, ze kukurydza odbije od ziarniaka. Godziny mrozu były krótkie, więc mróz nie doszedł zbyt głęboko. W każdym razie za ok. 5-8 dni będzie wszystko wiadomo - trzeba zachować cierpliwość. Jęczmień i lucerna - nie powinno być wiekszych strat.
Odsyłam na naszą stronę kukurydza.info.pl - powinna być tam już szersza informacja na ww temat.
Pozdrowienia
prof. Michalski
antyfan AF

#8 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 06 maj 2011 - 18:42

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? U nas już jedni nie wytrzymali i agregatują właśnie 7 ha zmarzniętej kukurydzy.

#9 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 06 maj 2011 - 19:22

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Ważna informacja dla rolników uprawiających kukurydzę !

W ostatnich dniach wiele plantacji kukurydzy na terenie kraju dotkniętych zostało dość silnymi przymrozkami. Nasuwa się zatem pytanie:

Jakie ujemne skutki może spowodować ten spadek temperatur na dalszy przebieg rozwoju i stan upraw kukurydzy?

Kukurydza w fazie początkowego rozwoju stosunkowo dobrze znosi przymrozki do -4oC. Wyższe przymrozki w granicach -5 do -8 oC czynią zwykle pewne szkody, których wielkość zależy od warunków lokalnych, stanu rozwoju kukurydzy i wrażliwości odmian.

W związku z tym stosunkowo najlepsza sytuacja jest na plantacjach kukurydzy w fazie przed wschodami oraz polach, które zostały przykryte warstwą śniegu - nawet jeśli rośliny miały już 2-3 liście. Takie rośliny mogą nabrać jasno żółtego lub brunatnego zabarwienia, ale po ociepleniu te zmiany ustąpią.

Wydaje się, że plantacje z tej grupy bezpiecznie przetrwają.

Najbardziej zagrożone są plantacje gdzie kukurydza jest w okresie kiełkowania (szpilkowania), a pole nie było pod okrywą śnieżną. Jeżeli jednak siew został wykonany dość głęboko to jest duża szansa, że stożek wzrostu będzie chroniony przez warstwę gleby i może nie przemarznąć.

Generalnie jednak zalecamy wszystkim rolnikom zachowanie przez najbliższych kilka dni spokoju i rozwagi przed podjęciem decyzji o przesiewie. Poza dodatkowymi kosztami ponowne przesiewy mogą nie zrównoważyć strat spowodowanych przymrozkami.

Przypominamy ponadto, że przez najbliższych 10-14 dni ze względu na duże osłabienie roślin nie wykonujemy zabiegów herbicydowych.

Mgr inż. Krzysztof Zachaj

źródła http://www.kukurydza.info.pl/
antyfan AF

#10 Share Firek

Firek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet,

Napisany 07 maj 2011 - 19:53

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? U mnie też 80% zmarzło i cała się zrobiła brązowa, ale nic nie robie jak wstanie to wstanie, jak nie to będzie kiepsko...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 maj 2011 - 20:06

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? wstać to nie wstanie ale odbija od korzenia u mnie dzisiaj widać to wyraźnie. Wygląda to tak jakby wschodziła na nowo z uschnieta częścią u góry.

#12 Share przemo93pl

przemo93pl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Film/sport/motoryzacja /rolnictwo

Napisany 08 maj 2011 - 20:35

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? ogląndałem i na polu i qq pomału odbija a jak myślicie jaki będzie to miało wpływ na wysokośc rośliny i na kolby?

#13 Share parada

parada

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 03 maj 2014 - 20:28

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? pamiętam że dobrze jest wcześńie rano po mrożnej nocy wykonać opryskanie czystą zimną wodą, w celu ograniczenia tzw. szoku rozmrożeniowego. I co wy na to?

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 maj 2014 - 21:24

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Tez cos pamietam ze doradca mi mowil ale to chyba cieplowa woda czy cos dokladnie nie pamietam sam jak to bylo bo akurat nie mialem wtedy qq

#15 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 04 maj 2014 - 08:40

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? województwo łódzkie kukurydza dzisiaj dostała strzała od mrozu ma 2 liście, pierwszy liść trochę sfilcowało mam nadzieję że się podniesie

#16 Share MarioLDZ

MarioLDZ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 maj 2014 - 11:20

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Ja po dzisiejszych oględzinach jestem trochę załamany. QQ miała piękne zielone 3 liscie, a po dzisiejszym przymrozku zmarzła (liście są jeszcze bardziej zielone ale zwiędnięte). Podobno było -2 do -3 nad ranem. Też jestem z łódzkiego...

#17 Share F3dor

F3dor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 06 maj 2014 - 18:14

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? U mnie tez zmarzła(warmińsko-mazurskie) było -6 może wiecej przez trzy dni, mam nadzieje że odbije ale jest brazowa

Edytowany przez F3dor, 06 maj 2014 - 18:14.

#18 Share maciej232

maciej232

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 06 maj 2014 - 22:24

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Jestem w podobnej sytuacji co koledzy. Kukurydza jest ubezpieczona od wiosennego przymrozku myślicie że powinienem to zgłosić do ubezpieczyciela? Jak wstanie na dniach mogą mi tego nie uznać. Nie wiem co robić.

#19 Share 10krzysiek1990

10krzysiek1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 07 maj 2014 - 06:20

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? u mnie na podlasiu też 3 noce mroziło, dopiero dzisiaj zobaczyłem efekty, kuku 2-3 liście i jest albo cała żółta albo jasno zielona, nie wiecie wyjdzie coś z niej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 07 maj 2014 - 07:37

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ? Najlepiej zrobic test czyli, wyciągnąc całą roślinę z ziemi, najlepiej kilka sztuk, nastepnie owinąc w papierowy ręcznik kuchenny, namoczyc wodą i położyc w ciepłe miejsce pow. 20'C. Po okolo 24 do 48 godzin powinna odbic, jesli odbije znaczy ze plantacja sie podniesie, jesli nie moze byc różnie.Pozdrawiam.

https://www.kws.de/g...aaaaaaaaaamvapg

prosze przeczytac punkt: Termin siewu. Tam jest opisane to doświadczenie jak dokladnie zrobic.

Edytowany przez zdzichu124, 07 maj 2014 - 07:43.