przemo93pl

jak pomóc zmarżniętej kukurydzy ?

Polecane posty

przemo93pl    29

witam zmarzła mi kukurydza lisć opadł i szczarniał ale w ziemi ten korzeń i pęd jest zielony a więc czy można jeje jakoś pomóc teraz, słyszałem że są jakieś odżywki stosował ktoś je?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil21    11

mam ten sam problem tylko moje liście zrobiły się żółte i opadły i niewiem co dalej czy wjechać agregatem i siać od nowa czy poczekać i zastosować jakieś nawozy, opryski a szkoda mi pieniędzy które już wywaliłem w to pole ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

Odbije sie z czasem, tydzień dobrej pogody i się podniesie, fakt że na razie w miejscu będzie stała ale to kwestia czasu;)


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

Ja mam 17 ha kukurydzy i jakieś 90% zmarzło... ojciec dzwonił po różnych instytutach i do większych plantatorów i każdy radził jeszcze czekać bo jest szansa że jeszze odbije jeżeli stożek wzrostu nie jest uszkodzony. Wiadomo że nie każda sie podniesie i plon już będzie niższy ale koszt ponownego zasiewu, nasion i oprysku nie jest niski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja narazie czekam. Oprysk będę musiał powtórzyć bo przez to susze nie działa doglebowy :(


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrin6231    13

czekać nic nie można zrobić odżywka z mikroelementami owszem ale dopiero gdy będzie miała minimum 3 liście a najlepiej 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Poniżej przedstawiam odpowiedź jaka dostałem od prof. Michalskiego z PZPK

 

Sytuacja nie wygląda najlepiej, ale trzeba mieć nadzieję, ze kukurydza odbije od ziarniaka. Godziny mrozu były krótkie, więc mróz nie doszedł zbyt głęboko. W każdym razie za ok. 5-8 dni będzie wszystko wiadomo - trzeba zachować cierpliwość. Jęczmień i lucerna - nie powinno być wiekszych strat.

Odsyłam na naszą stronę kukurydza.info.pl - powinna być tam już szersza informacja na ww temat.

Pozdrowienia

prof. Michalski


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ważna informacja dla rolników uprawiających kukurydzę !

 

 

 

W ostatnich dniach wiele plantacji kukurydzy na terenie kraju dotkniętych zostało dość silnymi przymrozkami. Nasuwa się zatem pytanie:

 

Jakie ujemne skutki może spowodować ten spadek temperatur na dalszy przebieg rozwoju i stan upraw kukurydzy?

 

 

 

Kukurydza w fazie początkowego rozwoju stosunkowo dobrze znosi przymrozki do -4oC. Wyższe przymrozki w granicach -5 do -8 oC czynią zwykle pewne szkody, których wielkość zależy od warunków lokalnych, stanu rozwoju kukurydzy i wrażliwości odmian.

 

W związku z tym stosunkowo najlepsza sytuacja jest na plantacjach kukurydzy w fazie przed wschodami oraz polach, które zostały przykryte warstwą śniegu - nawet jeśli rośliny miały już 2-3 liście. Takie rośliny mogą nabrać jasno żółtego lub brunatnego zabarwienia, ale po ociepleniu te zmiany ustąpią.

 

Wydaje się, że plantacje z tej grupy bezpiecznie przetrwają.

 

Najbardziej zagrożone są plantacje gdzie kukurydza jest w okresie kiełkowania (szpilkowania), a pole nie było pod okrywą śnieżną. Jeżeli jednak siew został wykonany dość głęboko to jest duża szansa, że stożek wzrostu będzie chroniony przez warstwę gleby i może nie przemarznąć.

 

Generalnie jednak zalecamy wszystkim rolnikom zachowanie przez najbliższych kilka dni spokoju i rozwagi przed podjęciem decyzji o przesiewie. Poza dodatkowymi kosztami ponowne przesiewy mogą nie zrównoważyć strat spowodowanych przymrozkami.

 

Przypominamy ponadto, że przez najbliższych 10-14 dni ze względu na duże osłabienie roślin nie wykonujemy zabiegów herbicydowych.

 

 

 

 

 

 

 

Mgr inż. Krzysztof Zachaj

 

 

 

 

źródła http://www.kukurydza.info.pl/


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

U mnie też 80% zmarzło i cała się zrobiła brązowa, ale nic nie robie jak wstanie to wstanie, jak nie to będzie kiepsko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

wstać to nie wstanie ale odbija od korzenia u mnie dzisiaj widać to wyraźnie. Wygląda to tak jakby wschodziła na nowo z uschnieta częścią u góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

ogląndałem i na polu i qq pomału odbija a jak myślicie jaki będzie to miało wpływ na wysokośc rośliny i na kolby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

pamiętam że dobrze jest wcześńie rano po mrożnej nocy wykonać opryskanie czystą zimną wodą, w celu ograniczenia tzw. szoku rozmrożeniowego. I co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tez cos pamietam ze doradca mi mowil ale to chyba cieplowa woda czy cos dokladnie nie pamietam sam jak to bylo bo akurat nie mialem wtedy qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

województwo łódzkie kukurydza dzisiaj dostała strzała od mrozu ma 2 liście, pierwszy liść trochę sfilcowało mam nadzieję że się podniesie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarioLDZ    1

Ja po dzisiejszych oględzinach jestem trochę załamany. QQ miała piękne zielone 3 liscie, a po dzisiejszym przymrozku zmarzła (liście są jeszcze bardziej zielone ale zwiędnięte). Podobno było -2 do -3 nad ranem. Też jestem z łódzkiego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
F3dor    3
Napisano (edytowany)

U mnie tez zmarzła(warmińsko-mazurskie) było -6 może wiecej przez trzy dni, mam nadzieje że odbije ale jest brazowa

Edytowano przez F3dor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej232    1

Jestem w podobnej sytuacji co koledzy. Kukurydza jest ubezpieczona od wiosennego przymrozku myślicie że powinienem to zgłosić do ubezpieczyciela? Jak wstanie na dniach mogą mi tego nie uznać. Nie wiem co robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie na podlasiu też 3 noce mroziło, dopiero dzisiaj zobaczyłem efekty, kuku 2-3 liście i jest albo cała żółta albo jasno zielona, nie wiecie wyjdzie coś z niej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9
Napisano (edytowany)

Najlepiej zrobic test czyli, wyciągnąc całą roślinę z ziemi, najlepiej kilka sztuk, nastepnie owinąc w papierowy ręcznik kuchenny, namoczyc wodą i położyc w ciepłe miejsce pow. 20'C. Po okolo 24 do 48 godzin powinna odbic, jesli odbije znaczy ze plantacja sie podniesie, jesli nie moze byc różnie.Pozdrawiam.

 

 

https://www.kws.de/global/show_document.asp?id=aaaaaaaaaamvapg

 

prosze przeczytac punkt: Termin siewu. Tam jest opisane to doświadczenie jak dokladnie zrobic.

Edytowano przez zdzichu124

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

Lepiej poczekać ok. 7 dni i wtedy zobaczycie U nas kilka lat temu też tak zmarzła i była cała brązowa ( 3-4 liście ) ale po tygodniu znowu wszystko ładnie zazieleniło się U mne w niedziele było -3 ale rośliny nie odczuły tego Moja ma już 4 liście i nic jej nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

Ja siałem w pierwszych dniach kwietnia ale znam kilku co już pod koniec marca zaczynali Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią ale jak już porówna się korzenie to ta wczesniej siana ma o wiele lepiej rozwinięte i może lepiej poradzą sobie z suszą Narazie często pada i wszystko ładnie rośnie ale ogólnie wody gruntowe są na bardzo niskim poziomie przez brak śniegu którego minionej zimy w moim regionie nie było praktycznie wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nightdevil    5

Muszę opryskać od perzu . W tej chwili kukurydza jest lekko żółta , czekać z zabiegiem aż się odbije i ryzykować że perz ją przerosnie i zagluszy czy mimo osłabienia opryskać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Ja też bede pryskał na perz i bede czekał jak troche odbije i będzie miała 6-7 liści a środek to milagro+mocarz według ulotki to perz ma mieć 20 cm a teraz ma max 10cm więc ja jeszcze troche poczekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj