przemek111447

Budowa obory i inne pytania z tym zwiazane

Polecane posty

przemek111447    141

witam.planuje w przyszłosci budowe obory,chce dobodowac do starej obory 3 sciany,tzn po długosci 21m a szerokosc nie wiem jeszcze...doradzcie mi cos,ma to byc obora wolnostanowiskowa dla bydła miesnego,jakie wymiary mam zrobic itp zeby było dobrze zeby sobie ułatwic prace,jak je tam trzymac tzn kojce itp,obora ma byc na głebokiej sciółce,ile mi tam wejdzie opasów od 100kg do takich co bd miały po 700kg.dodam ze na dzien dzisiejszy posiadam 20ha ziemi i pytanie teraz czego i ile zasiac zebym dał rade wykarmic 20szt bydła w wadze od 100 do 700-750kg?w przyszłosci mysle ze ziemi przybedzie ale zobaczymy co i jak,a koledzy i jak myslicie mały paszowóz opłaca sie dla 20szt?i jakie dawki tmr im przygotowywac?tzn ile czego dawac?no wiecie jaki skład ma byc i na jaka grupe wiekowa? z gory dziekuje za kazda odpowiedz;)pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Paszowóz na 20 szt to napewno sie nie opłaci, lepsza będzie wycinarka. Przywieziesz postawisz i może wiać, padać, mrozić a Ty jesteś panem sytuacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

paszowóz to i przy 20szt się opłaca nawet jak ma się wymieszać wszystko i potem taczką rozwozić to się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arekursus    0

na tych 20 hektarach to spokojnie utrzymasz te 20 byczków :) . Napisz ile masz łąk i w jakiej kondycji one są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

paszowóz to i przy 20szt się opłaca nawet jak ma się wymieszać wszystko i potem taczką rozwozić to się opłaca.

No jak by miał mieszać na tyle sztuk codziennie to naprawde super perspektywa. Odpalać codzienie 2 ciągniki, na wymiesznie i załadunek no to zejdzie ze 40 min dodatkowo paliwo no i latem kiszonka nie ma co ukrwać będzie kisła i jeszcze rozdawać taczkami to rzeczywiście zysk aż miło. U nas jest prawie 90 szt to myśle, że sie ni opłaca a co dopiero 20. Według mnie aby paszowóz był racjonalnie wykorzystany to myśle, że min 100szt powinno być. Ja dużą uwage zwracam na zuzycie paliwa, którego nie da sie ukryć sporo idzie na codzienne mieszanie. Może inni mają odmienne zdanie, chętnie przeczytam opinie posiadaczy paszowozów.

A jeżeli chodzi o to czy 20 ha wystarczy to nawet nie ma co sie zastanawiać bo wystarczy. Zakładając, że masz dobre gleby i było by to 20 szt dorosłych to trzeba by zasiać około:

2-3 ha kukurydzy

2 ha lucerny i ewentualnie jechać na zielono orkanem lub prasą

5 ha trwy można np z 1 pokosu zrobić siano a z kolejnych kiszoneke w kopcu lub belkach.

Dodatkowo trzeba rówież pomyśleć o zbożu ale to juz sam musisz przekalkulować ile bedziesz dawał śruty na szt

słome możesz mieć ze zboża lub dokupić jezeli siejesz warzywa na reszcie ziemi, myśle, że potrzeba by Ci było około 400szt belek 120x120

 

Przyjmuje sie że na 1 dorosłą szt potrzeba 0,5 ha ziemi

Edytowano przez MajsterPopsuj88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

a w jakich proporciaj dajecie wy srut i inne pasze opasom?chodzi mi ile na byki w wadze od 550-750kg ,co dajecie cielakom takim od 100-250kg i tak dalej co i ile komu dawac?a i co myslicie o moim planie na obore?a kiszonke z qq czy z trawy w pryzmie to moge zamiast taczkami sie meczyc to turem z krokodylem wybrac i zawiesc na stoł paszoy i tam rozdzielac.a co zrobic z bydłem podczas usówania obornika tzn chodzi mi o te duze sztuki i jak ze zdrwotnoscia w takich oborach tzn chodzi mi o kaszel i choroby zwiazane z ukłądem oddechowym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybieranie kiszonki krokodylem to kiepski pomysł bo dużo sie naniszczy, kiszonka musi byc wycieta tak aby czoło pryzmy było płaskie. A jeżeli chodzi o obore to u nas jest akurat uwięziowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jak by miał mieszać na tyle sztuk codziennie to naprawde super perspektywa. Odpalać codzienie 2 ciągniki, na wymiesznie i załadunek no to zejdzie ze 40 min dodatkowo paliwo no i latem kiszonka nie ma co ukrwać będzie kisła i jeszcze rozdawać taczkami to rzeczywiście zysk aż miło. U nas jest prawie 90 szt to myśle, że sie ni opłaca a co dopiero 20. Według mnie aby paszowóz był racjonalnie wykorzystany to myśle, że min 100szt powinno być. Ja dużą uwage zwracam na zuzycie paliwa, którego nie da sie ukryć sporo idzie na codzienne mieszanie. Może inni mają odmienne zdanie, chętnie przeczytam opinie posiadaczy paszowozów.

Miałem wóz paszowy przez rok dla 40 sztuk ( teraz się popsuł). Lepszego rozwiązani nie widzę. Paliwa trochę szło, nie powiem ale wolę to niż szarpanie bel kiszonki rękoma B) Pieniądze to nie wszystko trzeba tez pomyśleć o zdrowiu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym też nie mam problemu bo jak przywioze belke sianokiszonki to wyciągam sznurki i roztrzepuje ją turem a póżniej to tylko troche popodgarnąć widłami wystarczy, zresztą w tym roku planujemy kupić przyczepe do zielonki z nożami to równiez bede sianokiszonke przywoził wycinarką. Myśle, że w kopcu jest o wiele taniej i mniej sie psuje niż w belakach, w dodatku w tym roku ktoś pociął nam folie specjalnie więc zmiany sa nieuniknione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj