Skocz do zawartości

Zdjęcie

EM Naturalnie Aktywny

132 odpowiedzi na ten temat

#41 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 09:11

EM Naturalnie Aktywny a co to będzie ta melasa?? czy nie można jej czymś zastąpić?? albo samemu zrobić :D Ale to się tyczy tylko EM czy UGmax też??

Edytowany przez piotrb14, 02 lipiec 2011 - 09:11.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
EM Naturalnie Aktywny Dzisiaj, 03:45
  •  

#42 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 09:59

EM Naturalnie Aktywny tyczy się tylko EM(po namnożeniu jest to EMA)-melasę można z powodzeniem cukrem zastąpić-kilo na litr EM-30 litrów wody.

#43 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 11:31

EM Naturalnie Aktywny aha czyli kupuję na 1 hektar EM zalewam wodą taką dawką jak w opryskiwacz do pryskania, sypię cukier i co dalej??? musi to stać w jakiejś określonej tmp??? przez jaki czas?? i czy musi być zakręcone bez dopływu powietrza??? a czy coś jeszcze można dodać do tego??? może pożywka do drożdzy??

i sprawa najważniejsza:

bakterie jak bakterie, no ale jak na jesieni będę chciał opryskać ziemię od robaków ( drutowców itp. robactwa) bo to będzie kawałek pod buraki t oczy oprysk ten nie spowoduje że bakterie szlag trafi???? no właśnie i czy opryski na chwasty itp nie spowodują że bakterie zdechną za przeproszeniem

Aha i powiedzcie mi jeszcze taką 1 rzecz czy zabiegi będą wykonane dobrze:

teraz na polu na którym będą buraki rośnie jęczmień, skoszę go a słomę zetnę sieczkarnią, następnie opryskam EM i pozostawię na 5 dni, następnie płyciutko przyoram i agregatem uprawowo siewnym zasieję gorczycę, następnie chcę ją przyorać a przedtem opryskać przed robactwem, na wiosnę znów chcę ziemię opryskać EM i zasiać buraki :) co o tym sądzicie??? czy coś się gryzie lub nie pasuje??? boję sie aby czy ten oprysk na robaki co podgryzają buraki nie zabije bakteri. I czy kupienie samych bakterii wystarczy??? czy trzeba kupić też te resztkę substancji i dopiero dodać cukru czy tylko wystarczą same bakterie i cukier zrobi za pożywkę i resztę.

Edytowany przez piotrb14, 02 lipiec 2011 - 12:10.

#44 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 lipiec 2011 - 16:59

EM Naturalnie Aktywny Stosując Em przez 5-letni okres nie próbowałem namnażania.
Więc w tej kwestii jestem zielony.

Może kilka praktycznych wskazówek przed przystapieniem do pracy.
Zabieg wykonać wieczorem albo nocą, pochmurny dzień, aby nie w słoneczny.
Ciśnienie nie większe niż 3 atm.
Końcówki z jak największym w miarę mozliwości rozmiarem.
Odczyn gleby powyżej 5 (jesli mamy poniżej trzeba najpierw wspomagać wapnem potem dopiero EM). Z wapna w latach kolejnych można zrezygnować całkowicie. Pierwszy zabieg na pociętą słomę, wyrośnięty poplon, wywiziony obornik (ważne). Nie wykonywać zbyt głębokiej orki, sukcesywnie spłycać do 18-16 cm. Kolejny na początku krzewienia jesienią. Co chce przez to powiedzieć, mianowicie aby dostarczać bakteriom jak najwięcej pożywienia rok rocznie. Po dwóch latach stosowania EM z poplonami, dawki NPKMG można zredukować o połowę bez jakichkolwiek strat na plonie. Bakterie przerabiają dostarczaną masę, przyczyniają się do użyźniania gleby (same jej jednak nie użyźnią).
Jakiekolwiek mikroorganizmy mieszamy z wodą bez chloru (ważne).

Powtórzę raz jeszcze, z własnego doświadczenia, EM jako samodzielny preparat nie zastąpi nawożenia NPK, oraz nie spowoduje całkowitej rezygnacji z ochrony fungicydowej czy skracania. Owe wynalazki to nie cuda. Należy traktować je jako inwestycję (nie jako koszt), która po min. 3 latach zaplonuje nie wydajnością z rzędu 11 t/ha a większym zyskiem pozostającym w kieszeni.

#45 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 17:13

EM Naturalnie Aktywny ale mi chodzi czy na jesieni pryskając od robaka nie zabije bakterii???? i czy jak zaorzę to słomę ścięto z EM czy zasianie gorczycy i przyoranie na jesieni pomoże?? od robaka musowo opryskać muszę bo to będzie pole pod buraki w następnym roku... a mogę najpierw opryskać słomę a potem jeszcze gorczycę czy już nie ma potrzeby pryskania gorczycy

Edytowany przez piotrb14, 02 lipiec 2011 - 17:14.

#46 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 lipiec 2011 - 17:29

EM Naturalnie Aktywny Podziel dawkę 30/20 i opryszcz słomę i gorczycę.

Zaszczep glebę potem truj robaka, bo z tego co się orientuję, pewnie zamierzasz działać środkiem diazinon, a tym należy zwalczać po wykonaniu uprawek pożniwnych.

#47 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 17:32

EM Naturalnie Aktywny @tomasz086-EM trzeba namnożyć do postaci EMA(chyba właśnie to drugie stosujesz)wtedy nie są w postaci uśpionej,i jest ich dużo więcej.

@piotrb14 pryskaj,przy każdym oprysku zabijasz bakterie-tylko odczekaj ze dwa tygodnie po EMA,daj im czas na zaszczepienie w glebie i tam rozmnożenie.słomę spryskaną zaraz pomieszaj z ziemią-płytko,gorczycę możesz opryskać tylko po co-niech se same radzą-lepiej na wiosnę

#48 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 18:03

EM Naturalnie Aktywny to w końcu mogę pryskać od robaka po EM po odczekaniu ?? nie zabiję bakterii? a mam rozumieć że jak będę np w beczce karmił ( sypał cukier) to te bakterie będą żyły tyle ile będę chciał i będą się dziliły. A czy np gdybym je karmił tak i w odpowiedniej tmp trzymał to przetrzymały by do wiosny w beczce???? a i czy woda którą będę brał nie może być z kranu ( ona ma trochę chloru) czy może deszczówka lepsza??? i w jakiej tmp trzymac te bakterie??

a tylko jest problem bo ja muszę zaorać słomę a nie ją np zgruberować bo chcę siać agregatem gorczycę więc będę musiał zaorać słomę i potem gorczycę....

czyli wkońcu każdy oprysk chemiczny na robaki i chwasty zabija bakterie?? i trzeba je od nowa szczepić??

Edytowany przez piotrb14, 02 lipiec 2011 - 18:08.

#49 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 21:29

EM Naturalnie Aktywny piotrb14 - http://www.probiotic.../ema-plus.html- sprzedaja melase z trzciny i kultury bakterii, produkuja ema plus i inne produkty. Przypuszczam że są konkurencją dla oryginalnych EM- www.emgreen.pl , w googlach wpisz: "em efektywne organizmy" - warto poczytać ,a pote wpisz "pożyteczne organizmy". O ile dobrze pamiętam na tym forum lub innym ale w Agrofoto była dyskusja na temat namnażania tych bakterii w warunkach domowych i chyba odbywało się to w temp 30 C. Odnośnie jakichkolwiek wątpliwości każdy producent tych bakterii ma swoich doradców na każdy rejon Polski, którzy konkretnie powiedzą co i jak zrobić aby nie spaprać sobie roboty.

#50 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 22:20

EM Naturalnie Aktywny @wiesmag - udzielił mi wszystkich informacji o klonowaniu tych bakteri, niedługo zabieram się do roboty.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 23:36

EM Naturalnie Aktywny wiesmag mówi:bakterie to nie wszystko,a wszystko bez bakterii to ch... :lol: mam rację?

tam też było z błędem.

#52 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 23:40

EM Naturalnie Aktywny ale z tego co widziałem to te EM jest już w formie gotowej ( aktywnej) i uśpionej ( do własnej aktywacji)

#53 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 22:21

EM Naturalnie Aktywny Stosowanie Em-ów na ściernisko z pociętą słomą jest mocno ryzykowne nawet w nocy. Bo jak następnego dnia przyjdzie wysoka temperatura i słońce to po EM-ach. A jeszcze czytam żeby 5 dni zostawić i dopiero groberować to moim zdaniem podstawowy błąd.
Ja stosuję EM-y tylko podczas deszu lub na dobrze wilgotną glebę w pochmurne dni a o taką pogodę trudno w żniwa. Napewno lepiej zastosować po uprawie ścierniska na mokrą glebę później jak na sucho i upalnie. Ale mimo EM-ów nie można zapomnieć o azocie do mineralizacji bo jednak EM-y nie mają zębów i nie tną słomy na drugi dzień po zastosowaniu.

Edytowany przez RSM32, 03 lipiec 2011 - 22:23.

#54 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 05 lipiec 2011 - 13:43

EM Naturalnie Aktywny To poszukaj produktu trwalszego i niewymagającego dodawania azotu do rozkładu (jak piszesz, do pogryzienia) słomy.

#55 Share grzesiek27

grzesiek27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 20:34

EM Naturalnie Aktywny opryskane pole nalezy jak najszybciej wymieszac z ziemia bo slonce je wykonczy

#56 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 14 lipiec 2011 - 20:52

EM Naturalnie Aktywny same bakterie nie nakarmią roślin na pewno,ciut słoneczko jeszcze może podziałać.przy zakwaszeniu bakterie to jakby cały czas zaszczepiać trzeba było-ale coś tam dadzą.

według mnie najlepiej jest uregulować ph i wtedy zaszczepić,aby mniej było w ziemi patogenów chorobotwórczych,które niestety w kwaśnej glebie dobrze się czują,bo zanim flora która nas interesuje się odrodzi to może potrwać,a żeby urosło to dawki coraz większe,a nawozy związane w glebie w związki nieprzyswajalne lub wypłukane.

a pod korzeń trzeba dać,tyle że po zastosowaniu EM lub podobnego środku już nie takich dawek(z czasem można je powoli zmniejszyć,lecz całkowitego zlikwidowania sobie nie wyobrażam-obornika nie mam ani grama-to też jest punkt odniesienia).

część bakterii zabijamy stosując nawozy sztuczne(im z czasem słabiej rośnie tym więcej trzeba sypać-błędne koło)

zdrowotność roślin na pewno lepsza po EM(oczywiście nie jak ręką odjął-zbóż już nie chronię chemicznie w ogóle,nie wymagają,ziemniak bardzo skromnie,a warzywa zależy od nasilenia-większość też nie widzi fungicydu-pryskać bo inni opryskują-po co-moje i tak bez oprysku lepiej się przechowują).

z drugiej strony-dlaczego wszyscy mówią o wapnowaniu,dlaczego tak szybko się gleba zakwasza-tyle tych kwaśnych deszczy-czy wszędzie zalane było?

#57 Share szakk

szakk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 14 lipiec 2011 - 21:24

EM Naturalnie Aktywny Krzysio z całym szacunkiem ale ile lat już uprawiasz bez fosforu i potasu? rok, dwa.
Na chwilę obecną bakterie które stosujesz w swoim gospodarstwie porostu uruchomiły nie przyswajalne formy tych pierwiastków, normalnie załatwia to płodozmian, poplony nie wniosą za wiele po za tym że poprawią stosunek C=N i zatrzymają azot w glebie oraz poprawią jej właściwości fizyczne(chyba że mowa o motylkowych, wiadomo wiążą ogromne ilości azotu ale dalej to tylko azot) i jeżeli w dalszym ciągu uprawiać będziesz bez p+k to za max 2-3 lata wyjałowisz sobie glebę ale spieranie się nie jest moim celem.
EM działają i tego jestem pewien nie przekona mnie żaden sceptyk bo widziałem ich skuteczność na własne oczy, używam ich jako środek na niedoskonałości agrotechniki (poprawiają wykorzystanie składników pokarmowych, hamują rozwój grzybów itp.), od razu zaznaczam że nie jestem sprzedawcą, według mnie cena za 20l=130zł to rozbój w biały dzień, namawiam was abyście sami pogrzebali w internecie i uwierzcie można samemu wykonać produkt o właściwościach podobnych do em za 130zł a własny max 10zł za tą samą ilość, poczytajcie niema nic podane pod nos.
Krzysio nie chciałem niczemu zaprzeczać porostu wyraziłem moje zdanie odnośnie stosowania em i nawozów mineralnych, po za tym uważam że robisz kawał dobrej roboty z propagowaniem stosowania przez naszych rolników preparatów które poprawiają rentowność w rolnictwie lecz na pewno nie za cenę 130zł gdy koszt produkcji to 10zł.

#58 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 11:10

EM Naturalnie Aktywny Proponuję przeczytać artykuł w Nowoczesnej Uprawie - chyba najnowszy numer.
Pewien profesor z Wrocławia wypowiada się na temat wszelkich preparatów bakteryjno - użyźniających.

Warto poczytać.

#59 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 22 lipiec 2011 - 10:54

EM Naturalnie Aktywny Zdania naukowców są podzielone. Więcej jest zwolenników niż przeciwników. Przykładem może być wywiad z prof. Teofilem Mazurem zamieszczony w nr 30 Poradnika Rolniczego z dnia 24 lipca 2011r i wiele innych wypowiedzi naukowców, którzy to sprawdzili.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 lipiec 2011 - 11:30

EM Naturalnie Aktywny Jakoś nie mogę się doszukać większej ilości niezależnych ośrodków które wypowiedziały się w sposób pozytywny o zastosowaniu większej ilości mikroorganizmów :P