Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rekultywacja łąk

272 odpowiedzi na ten temat

#161 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 09:31

Rekultywacja łąk a ja mam ok 2 ha łąki do przesiania i myślę nad tym, aby pierwszy pokos sprzątnąć i potem ciężka talerzówka i orka i potem znów talerzówka i siew i mam pytanie czy bez oprysku glifosatem będzie dobrze, klasa ziemi od IV, V i niewielka część VI i miejscami wiosną zalane przez ok 2 tyg. i jakie odmiany polecacie i czy przed orką dać obornik czy tylko nawożenie mineralne NPK ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rekultywacja łąk Dzisiaj, 16:24
  •  

#162 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6741 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 11:08

Rekultywacja łąk Wydaje mi się że lepiej wiosną zaorać, zasiać i do końca roku kosić już normalnie niż orać dopiero po 1 pokosie

Witam też zaorałem niewielki kawałek łąki i wiosną planuję to obsiać na nowo. Płytka orka ok. 8/19 cm potem talerzówka i glebogryzarka i tak zostało na zimę wiosną nawożenie i i orka głęboka ok 25cm kultywator lub brona dla wyrównania i siew ... co proponujecie zasiać jakie mieszanki ? dodam że trawa ma być na sianokiszonkę.

Właściwie to dlaczego wiosną chcesz ponownie to orać skoro mógłbyś od razu rozsiać nawóz, uprawić i zasiać?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#163 Share tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 08:21

Rekultywacja łąk łąka nie była pryskana tylko bardzo płytko zaorana , darń teraz jest rozdrobniona, prawie jej nie ma .. ale chcę dać obornik i to wszystko teraz głęboko przeorać, poprostu tak mi się to widzi! a co do nasion to macie jakieś propozycje?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy pierwsze pokosy? zobacz »

•  

#164 Share Fabian

Fabian

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 11:02

Rekultywacja łąk proszę o pomoc, mam problem w wyborze maszyny, która dobrze doprawiłaby wyorane na jesień pastwisko. Jest to stary paśnik nie uprawiany ze 30 lat, darń przykryta bardzo dobrze, lecz na wierzchu jest dość mocno zrośnięte i właśnie co teraz na wiosnę, jaką maszyną najlepiej to się uprawi, bo stoję przed zamiarem kupna, tylko nie wiem co ? Jak wy to robicie ?

Edytowany przez Fabian, 29 styczeń 2014 - 20:08.

#165 Share tomek0889

tomek0889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:33

Rekultywacja łąk ja talerzówka uprawiałem ale efekt był slaby z 6 razy musiałem talerzować żeby jakoś to wyglądało, brona wirnikowa lub jakaś glebogryzarka myślę, że by dobrze se z tym poradziła

#166 Share rewoluszyn

rewoluszyn

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:56

Rekultywacja łąk Łąki u siebie przesiewam tak : najpierw oprysk jesli występowały chwasty, później wstępnie rozrywam darń kultywatorem (chyba ze nie ma kamieni i jest odpowiednia wilgotność to nie) następnie idzie glebogryzarka, nawozy, siew trawy, bronowanie, wałowanie i po robocie :)
Później tylko ludzie się dziwią ze tak można pole wyrobić bo efekt jest naprawdę wspaniały

#167 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 09 luty 2014 - 22:25

Rekultywacja łąk Mam 1.5 ha łąki krów już nie mam a trawy nigdy nikt nie chciał i tak łaką z 2 lata już stoi i ugór się robi.Postanowiłem się za to wziaść bo dopłaty brane a nic nie robione.Ziemia zlewna torfowa i wkoło lasek i już się olszynki posiały.Nie wiem co robić.Przesiać ją czy przekształcić ją na las i posadzić drzewka albo zostawić ja ugorem i nie liczyć do dopłat.W nowym PROWie będą dopłaty do zalesiania ???
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#168 Share lukasz1995

lukasz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 12 luty 2014 - 17:30

Rekultywacja łąk Dzisiaj w agrobiznesie mówili że w tym roku nie będzie dopłat do łąk i krów ,co o tym sądzicie

#169 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 12 luty 2014 - 20:37

Rekultywacja łąk czyli nalezy podsiac laki lucerna ;> i deklarowac grunty orne lucerna ;? ?

#170 Share tomekmaschinen

tomekmaschinen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 17 luty 2014 - 10:58

Rekultywacja łąk A czy jest różnica w dopłatach do trwałych użytków zielonych a do lucerny w czystym siewie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Pablo1970

Pablo1970

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:53

Rekultywacja łąk Jeżeli chcesz siać trawę too najlepszym terminem jest jesień jeżeli to nie jest na torfie to walisz trawę z domieszką żyta wiosna przed wykłoszeniem żyta
kosisz pierwszy pokos póżniej jak pasi ja drugi pokos koszę resztę załatwiają mamuty :)

#172 Share Oficer998

Oficer998

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 23 luty 2014 - 18:53

Rekultywacja łąk witam czy ktoś poleci jakiś dobry preparat żeby się pozbyć ostu z trway i wszalekiego ?

#173 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 18:46

Rekultywacja łąk Ja pryskałem chwastoxem tym co jest na etykiecie napisane że na trawy można stosować
Oset nieźle wzięło, mlecze też. I nawet takiej 'dzikiej' kończyny nie popaliło
Nie jest to idealne rozwiązanie ale chyba najtańsze

A teraz z innej beczki... dziki poryły mi łąkę i chciałbym ją jakoś zrekultywować i ubiegać się o odszkodowanie od koła łowieckiego.
Jak ktoś ma 5 min zbędnego czasu to niżej jest link do filmiku jak to w tej chwili wygląda.
Jak myślicie należy się za to odszkodowanie? Mi z koła łowieckiego proponowali 60 zł a jak odmówiłem podpisania protokołu to przysłali pocztą inny na kwotę 20zł i że kwota jest za mała i nie wypłacą nic

#174 Share farmer161

farmer161

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 20:06

Rekultywacja łąk Witam
a ja sie pochwalę innym sposobem i chyba najtańszym z tych które wy opisujecie, chyba ze ktoś już o tym pisał to przepraszam za spam.
Mianowicie na polu które chce obsiać trawą najpierw idzie kukurydza, tylko pod QQ należy jak najlepiej uprawić pole, pryskamy oczywiscie qq, na ogół po qq pole jest czyste z chwastów i po zbiorze qq sieje w ściernisko siewnikiem talerzowym (vredo 225.07.5) wysiewam mieszankę traw i na wiosne juz mam pierwszy pokos z mała ilością chwastów które w 2 pokosie już się prawktycznie wytracają, no i w pierwszym pokosie jest trochę resztek pożniwnych,
robiłem juz tak u siebie i u kolegi kilka razy i jest to najtańsze rozwiazanie i bardzo fajnie to wychodzi
a co do rekultywacji starych łąk, jeżeli jest cieżka z dużą iloscią kamieni to jedynie round... i później siew talerzowym w pełnej dawce trawy (40-45kg)
a jeżeli wchodzi w grę orka, to nie trzeba pryskać i tak wraca na to pole trawa chyba ze jest dużo chwastów, orka i uprawa nie głębo tylko żeby wyrównać pole
A co do mieszanek traw to wysztko zależy od tego na jakie pole, na co jest przeznaczona trawa i czy to ma być łąka 1, 2 czy wieloletnia, jest kilka firma polskich jak i zachodnich, miałem styczność z wieloma mieszankami w razie pytać chętnie pomogę
Pozdrawiam

Edytowany przez farmer161, 02 kwiecień 2014 - 20:09.

Valtra N92, Ursus 4514 i MF 255

#175 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 10 kwiecień 2014 - 18:44

Rekultywacja łąk Nie ukrywam że przydało by się u mnie każdą łąkę zasiać od nowa bo mieszanka traw uboga i małe plony. Zastanawia mnie jak się za to zabrać bo łąki niektóre mają bo 30 lat, do tego teren u mnie pagórkowaty i górzysty, klasa ziemi nie jest strasznie zła bo 4 czasami 5, tyle że są to ziemie ciężkie i trudne w uprawie (tak zwana minutówka, raz jak kamień a poleje 10min i nie wjedzie <_< ) Areał nie duży bo w granicach 12-15ha. Nawożone obornikiem i gnojowicą często i gęsto (na przemian albo co 2 lata) nawozy były i są rozsiewane ale w małych ilościach bo nawóz organiczny załatwia prawie wszystko. Liczę się z tym że trzeba by to głęboszem potraktować jak i wapnem w solidnej dawce do tego jakieś nawozy mineralne. Samą uprawę chciałem zrobić tak jak widziałem w starym filmie czyli duży ciągnik (mam c-360 i mfa 3050 na razie) a do niego zapięty kultywator z łapami prostymi ala ścierniskowy a do tego zapięta glebogryzarka 2-2,1m ( z napędem bocznym) która by uprawiała do tych 15cm, a później standardowo czyli siewnik zbożowy a potem jakoś to zwałować. co wy na takie coś?

Łączę tematy

Edytowany przez milanreal1, 10 kwiecień 2014 - 22:07.

#176 Share Pablo44

Pablo44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:To co związane z rolnictwem...

Napisany 10 kwiecień 2014 - 19:29

Rekultywacja łąk No wszystko fajnie, ale jeszcze przed robotą zbadał bym glebę (próbka 10-15zł) i wiedział byś bardziej ile wapna i przy okazji skoro nawozisz gnojowicą obornikiem to ile i jakich składników brakuje. A i przed robotą skoro piszesz że łąki po 30 lat to warto to wszystko z roundapować, a tak to reszta jak piszesz ;)

#177 Share hodowcamlody

hodowcamlody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza i hodowla bydła

Napisany 10 kwiecień 2014 - 19:48

Rekultywacja łąk Da radę rozrzutnikiem z adapterem 2 wałkowym drobnym rozrzucić wapno?

#178 Share Kamil_NH

Kamil_NH

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 01 maj 2014 - 09:09

Rekultywacja łąk Drodzy forumowicze, proszę o poradę.
Mam 2h pola na którym była łąka przez ok 15-40lat zależnie który kawałek.
Łąka została potraktowana jesienią 2013r glebogryzarką, następnie zaorana, wiosną pobronowana i został zasiany owies.

Muszę teraz zasiać czystą trawę, czy sam kultywator da radę? A potem od razu siew.
Owies jest w fazie krzewienia.

Edytowany przez Kamil_NH, 01 maj 2014 - 09:10.

#179 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 10 maj 2014 - 18:14

Rekultywacja łąk Czy zna ktoś jakiś środek przy pomocy którego można pozbyć się z łąki rzeżuchy łąkowej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 14 maj 2014 - 13:56

Rekultywacja łąk wcześnie kosić, stosować pełne nawożenie i jak jest możliwość udrożnić melioracje i rzeżucha sama zniknie