Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rekultywacja łąk

272 odpowiedzi na ten temat

#241 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 18:08

Rekultywacja łąk

Z racji tego że w naszych stronach dobrego siewnika do podsiewu traw nie ma to podsiew praktykuje w nastepujący sposób - na wiosnę motylem wysiewam trawę  i po tym nawozy PK , bronowanie brony obciażone oponą od tira tak ze dwa razy najlepiej pod skosem do przejazdu i za tym wał najlepiej jakiś ciężki. I jestem z tego zadowolony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rekultywacja łąk Dzisiaj, 04:23
  •  

#242 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 13:44

Rekultywacja łąk Co myślicie o trawie TŁ9 ? Trawa cholernie jest droga bo ponad 230,zł za 10,kg a tu minimum trzeba wysiać te 30 kg . Warto ją kupić i wsiać na torfy o nie zbadanym ph gleby oraz pełnym nawozeniu NPK ?

#243 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 styczeń 2016 - 18:39

Rekultywacja łąk

Pod względem gatunkowym to wg mnie najlepsza trawa na torfy i łąki zalewowe. Jest tak droga ponieważ ilość plantacji nasiennych wyczyńca polnego jest niewielka, zresztą to trawa o małej opłacalności na nasiona.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy pierwsze pokosy? zobacz »

•  

#244 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 22:29

Rekultywacja łąk Są również tańsze trawy alepatrząc na ich skład roślin to w ogóle nie są podobne do siebie . Trudno lepiej raz wydać więcej niż zaoszczędzić i stracić dwa razy więcej . Czy ktoś by mi doradził jaką wsiać roślinę ochronną bo mam zamiar wsiać owies z jeczmieniem ale rodzice odradzaja bo podobno dziki pojda i pytanie takie czy warto siać trawe w czystym siewie ryzykujac zachwaszczenie odkrytej warstwy gleby oraz slabe wschody trawy czy ryzykujac siejac mieszanke zbozowa w ktora beda mogly isc dziki ?

#245 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 22:56

Rekultywacja łąk

Siałem trawę z owsem pod samym lasem - zainteresowanie dzików zerowe. Tylko ostrożnie z tą ilością owsa bo może zagłuszyć trawę i wychlać jej wodę... 

#246 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 06:42

Rekultywacja łąk Myślałem żeby wsiać tak 150 kg owsa , a najlepiej bylo by wsiać jęzmień . A ile bel zebrałeś z ha owsa na kiszonke bo zapewne tak robiles i w jakiej dawce siales ten owies ?

#247 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 18:25

Rekultywacja łąk

Dałem właśnie około 150kg i to było za dużo w tak suchym roku. Wyszło 11 balotów 130x120, sąsiad który wysiał 80 kg/ha zebrał koło 7 szt z hektara. Zero nawożenia u mnie i u niego.

#248 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 09:23

Rekultywacja łąk Chce siać to poznaniakiem 2 tylko jeszcze sie zastanawiam czy dam rade ustawić wysiew 30 kg/ha trawy . Oby była wczesnie wiosna co bedzie mozna chociaz przygotowac ta lake pod siew bo u mnie piaski i w tym roku slabo bylo z trawami wiec temu zadecydowalem sie przerobic te torfy

#249 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 13:06

Rekultywacja łąk 100-150 kg max owsa czy jęczmieniu na ha będzie dość. Zmieszaj to razem z trawą i problek z głowy z ustawianiem. Robisz tylko próbę kręconą. Ja zawsze sieję 40 kg na ha nawet jak producent zaleca niższą obsadę. Część siewek może wyschnąć a na trawie nikt nie robi siły kiełkowania a przynajmniej tego nie podaje na etykiecie.

#250 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 19:08

Rekultywacja łąk Ok. Wielkie dzięki za porady . A jak waszym zdaniem wygląda renowacja ? Roundup musi iść czy wystarczy gdy przesusze ruń po glebogryzarce i kiedy waszym zdaniem siać bo torfy to jednak zimna gleba . Myślałem że pod koniec kwietnia , co wy na to ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 20:03

Rekultywacja łąk Nie ma co się spieszyć z siewem, bo przymrozki mogą Ci uszkodzić. Nie wiem skąd jesteś. Ja zawsze w maju sieję 10-20 i pierwszy pokos jest w lipcu.

#252 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 21:33

Rekultywacja łąk Z kaszub pochodzę a tu piaski . Można liczyć na dużo belek z pierwszego pokosu czy raczej nie ? :)

#253 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 22:16

Rekultywacja łąk Trudno określić, bo to różnie mi wychodziło. Owies zawsze mi się udawał a jęczmień wykiełkował i zniknął, albo wymarzł. Ze 3 lata temu miałem mieszankę owsa i jęczmienia i owies tylko wyrósł to na torfie było 12 bel z 1,5 ha chyba(fotka ze wpadki u brata w galerii) a na piasku tyle samo, ale z hektara. W minionym roku miałem czysty siew na piasku, ale zaraz krowy w lipcu musiały coś jeść, bo susza. W tym roku jakbym miał obrotowkę to przesiewam niecałe 4 ha, bo wkurza zbieranie tylko 37 bel marnej jakości z I pokosu i tyle samo z drugiego.Na III nie mam co liczyć, przy tej trawie.

#254 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 22:41

Rekultywacja łąk U mnie na piaskach dostaje srednio z 5 minionych lat ok 35 belek z I pokosu a z drugiego 4-5 belek , oczywiscie z ha . Oby te torfy jak najlepiej obrodzaly po renowacjo bo tak to bedzie ciezko . Oby krowy to wogole chcily jesc :)

#255 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 15:50

Rekultywacja łąk

W tym roku obsiewam 6 ha torfów trawą Ł104  siew wiosną . W roku 2015 przesiałem tak samo 4 ha zebrałem 3 pokosy trawy trawa jak na suchy rok była bardzo bujna i bardzo dobrze plonowała wkaźnik produkcji mleka nie spadł przy karmieniu trawą z torfu czy trawą z polnych łąk był na tym samym poziomie. Wiec polecam jeśłi ktoś myśłi o wysokiej produkcji to niech zacznie od porządnych łąk zwraca się to w pierwszym roku.

#256 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 15:57

Rekultywacja łąk Co to za mieszanka traw, bo nie mogę nic znaleźć?

#257 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 17:19

Rekultywacja łąk Też nie mogę znaleźć tej trawy . No moje łąki to porażka , nadaje się ewentualnie dla bydła zasuszonego . Trudno , w tym roku była susza więc nie ma co płakać bo dobre i to .

#258 Share tnaglak

tnaglak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 20:49

Rekultywacja łąk

Posiadam łąkę na której przeszło 15lat jest ta sama trawa. Efekt taki że w tym roku 3 pokosu nawet tam nie robiłem bo nie było by co zbierać. Mam zamiar w tym roku się za nią wziąć. Myślę nad randapem, potem orka, zaś uprawka a następnie siew poznaniakiem. Co mówicie na taki układ? Zamierzam wymieszać ze zbożem. 40kg trawy i ile tego zboża dać? No i jakiego? I w jakim terminie najlepiej zasiać? Czy orka nie musiała by być wykonana przed zimą?

#259 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 02 luty 2016 - 11:56

Rekultywacja łąk Ja tez bede na wiosne uprawial , tu koledzy powyzej napisali co i jak zrobic . Ja na wiosne nie bede pryskac roundupem tylko nawozy z wapnem kultywator i glebogryzarka , przesusze darn , wal na to siew w czystym siewie o na to znow wal i oby cos uroslo :)
Trawa juz kupiona na 2 ha torfu

Załączone pliki

Edytowany przez pawel121, 02 luty 2016 - 11:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share tnaglak

tnaglak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 03 luty 2016 - 21:25

Rekultywacja łąk

Ale ja nie mam torfu. Jest w miarę miękko i zastanawiam się czy nie lepiej orka na 30 i przewrócić to