Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rekultywacja łąk

272 odpowiedzi na ten temat

#1 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 14 październik 2007 - 14:53

Rekultywacja łąk Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. :P Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.

Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rekultywacja łąk Dzisiaj, 20:18
  •  

#2 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 14 październik 2007 - 15:11

Rekultywacja łąk Co robić ?-poczekać po prostu-u mnie są tylko torfowe łąki i nie ma już ani jednego odważnego który orałby łąki-torf się przesusza i trzeba sporo czasu aby to się wszystko z powrotem ustabilizowało

#3 Share marcin_kost1

marcin_kost1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 październik 2007 - 15:32

Rekultywacja łąk Renowację łąki najlepiej przeprowadzic wiosna kiedy jest jeszcze mokry torf. A poza tym łąk torfowych sie nie orze, należy zniszczyć darń np. brona aktywna albo co w tym rodzaju, i na to wykonać podsiew.
. . .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 14 październik 2007 - 16:01

Rekultywacja łąk

Renowację łąki najlepiej przeprowadzic wiosna kiedy jest jeszcze mokry torf. A poza tym łąk torfowych sie nie orze, należy zniszczyć darń np. brona aktywna albo co w tym rodzaju, i na to wykonać podsiew.

Mokry torf :P , to zapraszam w moje torfy i spróbuj coś zrobić, moim zdaniem najlepiej zacząć coś po sianokosach sieknąć porządnie randupem, ja w sierpniu zrobiłem 1 ha miałem dużo śmiałka darniowego i łąka często była zalewana, więc po roudupie najpier cieżka brona i nawet dociążona nic nie dała, no to kultywator i za kultywatorem brona, bełk wyszedł okropny ale kilka krotne bronowanie i wałowanie wszystko łądnie wyrównało trawka bardzo ładnie rośnie ( chociaż są place nie zruszone ale tam też jakeś trafki się czepiły, zastanawiał się czy nie orać, ale sąsiad wyorał i miał tak jak opisujecie same chwasty i di tego sitnik się żucił, najwazniejsze dokąłdnie wypalić raudupem i tylko zruszyć lekko darń żeby się coś uczepiło i styka

#5 Share marcin_kost1

marcin_kost1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 14 październik 2007 - 16:11

Rekultywacja łąk Wiadomo nie chodzi mi jak stoi woda albo nie idzie wjechać, ale na wiosne na pewno torf trzyma wiecej wilgoci niż na jesień szczególnie po upalnym lecie
. . .

#6 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 14 październik 2007 - 16:33

Rekultywacja łąk A jakie mieszanki traw siejecie na takie tereny??? Jakieś gotowe czy sami komponujecie? Jesli gotowe to jakiej firmy? A jesli sami komponujecie to z jakich gatunków?

#7 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 18 październik 2007 - 12:59

Rekultywacja łąk Widze , że nawet często ktoś tu zagląda. :)

#8 Share Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 30 październik 2007 - 22:55

Rekultywacja łąk Mnie to najgorzej złości jak mi te torfowe łąki dziki poryją :angry: Niedawno zryły mi ok. 1ha jakby talerzówką zjeździł... I co teraz najlepiej zrobić???
Forza JUVE!!!

#9 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 31 październik 2007 - 08:27

Rekultywacja łąk Posiać trawe i powałować. Oczywiście na wiosne.

#10 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 18:30

Rekultywacja łąk ja zaorałem w tamtym roku 1ha nieuzytku torf teraz nawet te zielsko nie chce rosnąc .Na wiosne znowu sprobuje stalerzowac i cos tam zasiac;] zobaczymy co z tego wyjdzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 18:59

Rekultywacja łąk sąsiadowi tez dziki zryły ok 1ha, gadał ze weźmnie to glebozgryzarką posieje trawę i zwalcuje, tam gdzie dziki trochę poryły to przeważnie ludzie recznie równają :P , naszczęscie do mnie sie nie wrypały i oby tak dalej ^_^ , tak ogólnie to dzików jest w piz**, a propo torfu to raz chciałem przez ugór sobie drogę skrócic jak pieszo szedłem, jak się tam wrypałem do tego torfu to szkoda gadać, czuje tylko coraz mokrzej pod nogami, patrze dalej z rowu zalane wodą było nic tylko sie spowrotem wórciłem, z 10min drogi nadrobione B) w butach już zaczynało sie mokro robić, spodnie trochę uwalone B) no ale przynajmniej już teraz wiem ze tam przejscia niema, bo myślałem że tam droga idzie :) :) Trochę współczuje tym co mają łaki na torfie, bo pewnie czasami ciekawe akcje są :P

#12 Share lukasz345

lukasz345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze---->NH

Napisany 02 kwiecień 2008 - 19:20

Rekultywacja łąk Też mam łąkę na torfie, co rok mi się zapada o kilka centymetrów. Woda stoi, góry i doły się robią. Najgorsze jest to że kosiarka się może wypiąć.

#13 Share zetor5321

zetor5321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 20:55

Rekultywacja łąk mój tata jak prasował na torfie to to małe koło od podbieracza to w ziemie w padało ok 1/3
prasa to nie jechała tylko ciągła sie

ostatnio to przejeżdzałem to ktos nie sprzątnoł siana a nawałkach było
i tak fajnie sobie pływało

#14 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 02 kwiecień 2008 - 21:41

Rekultywacja łąk U mnie też 3ha siana zostało ;/ zalało i nic nie można było zrobić ;/

Tylko że ja musiałem się poświęcić i po tej wodzie pająkiem to siano rozrzucić z wałków ;]
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#15 Share zetor5321

zetor5321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 21:51

Rekultywacja łąk ciągnik sie chociaż umył

#16 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 03 kwiecień 2008 - 17:23

Rekultywacja łąk Po waszych opisach widać że moje torfy to pikuś w porownaniu z moimi, ostatnimi czasy tzn 2 lata to wyjeżdża sie suchymi kołami z łąki a sianko schnie 3-4 dni :P
all rights reserved

#17 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 03 kwiecień 2008 - 19:49

Rekultywacja łąk U mnie nie też nie ma aż takich problemów z wjazdem (jest tylko kilka miejsc gdzie trza wiedzieć którędy jechać) , ale jest większy problem z dobraniem odpowiedniej mieszanki do zasiania. Naszczęście w zeszłym roku przyjęła się w końcu jakaś pastwiskowa. Teraz musze jeszcze podsiać w paru miejscach bo coś puste pola sie pokazały , ale myślę , że już jestem na dobrej drodze.
Mam taką nadzieję. :P

#18 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 22:19

Rekultywacja łąk Witam
Panowie a co powiecie na taki sposub renowacji łąk na torfach:opryskać łąkę randapem a potem wsiać w to trawe specjalnym siewnikiem bez orania itp co wy na to?

#19 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 08:27

Rekultywacja łąk Ja bardzo chętnie , ale taki siewniczek to troche kosztuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 20:15

Rekultywacja łąk Właśnie taki siewniczek na pewno ma swoją cenę. A co do tych łąk to ja robię jedynie wsiewkię najpierw bronami przejadę następnie posieję trawę i zazwyczaj znów bronami przejadę bo wał to bym tam utopił. Jak sięgam pamięcią to w życie z tamtąt suchym kołem nie wyjechałem.
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)